Akula Akula komentáře u knih

Horší než doba války: Osudy parašutistů z Velké Británie v poúnorovém Československu Horší než doba války: Osudy parašutistů z Velké Británie v poúnorovém Československu Jiří Plachý

Naprosto příšerné čtení. Ne kvůli autorovi, ale kvůli tomu, jak se komunisté odvděčili lidem, kteří za vlast nasadili životy své, i svých nejbližších. I proto je třeba připomínat to, kam nás obě totality zavedly.

09.08.2020 5 z 5

Za tankem číhala smrt Za tankem číhala smrt Karel Richter

Velmi dobře čtivá kniha, která mi opět o něco rozšířila obzory. Stěpan Vajda byl velmi zajímavá osobnost a jsem moc rád, že se o něm dá dočíst v tak poutavě napsané knize. Vajda je vylíčen v tak dobrém světle, že se ke konci knihy bojíte co přijde na další stránce.Trošku mi vadilo, že člověk, který dělal korekturu knihy, se snažil jen v první polovině a čím víc se blížil konec knihy, tím se chyby a překlepy množily. Kniha samotná by zasloužila plný počet 5 hvězd. Ty chyby to u mne u tu jednu hvězdičku srážejí. Doporučuji k přečtení.

14.02.2020 4 z 5

Osudy lidických dětí Osudy lidických dětí Ivan Ulrych

Nikdy nepochopím, jak mohou lidé klesnout tak hluboko, že zabíjejí nevinné děti. A jakou bolest musely unést lidické ženy, které přežily hrůzy Ravensbrücku a dalších táborů. Je třeba aby se na podobné věci nikdy nezapomnělo.

23.09.2019 5 z 5

Lidice. Příběh české vsi Lidice. Příběh české vsi Eduard Stehlík

Dobře vyvedený soubor základních faktů o Lidicích. Příběh vsi je velmi silným a bolestným místem našich dějin. Díky podobným knihám se snad nikdy nezapomene.

17.09.2019 5 z 5

Dobývání domova Dobývání domova Karel Richter

Zajímavá kniha navazující volně na knihy Přes krvavé řeky a Apokalypsa v Karpatech. Velmi čtivě popsaná cesta "Svobodovy" vojenské jednotky zpět do vlasti. Chvílemi je to dost smutné čtení, nejen kvůli množství ztrát, kterými za osvobození naši vojáci platili, ale i kvůli tomu, že Sovětská pomoc nebyla zase až tak nezištná, jak nám léta tvrdili.

16.07.2019 4 z 5

Kapitán Jaroš - Rozkaz byl neustoupit Kapitán Jaroš - Rozkaz byl neustoupit Karel Richter

Hezky čtivě napsáno. Osoba Otakara Jaroše byla za minulého režimu zneužita k propagandě. I proto se mi do tohoto tématu nechtělo. Nakonec jsem rád, že jsem se do knihy pustil.

05.01.2019 5 z 5

Kapitán Otakar Jaroš: příběh hrdiny od Sokolova Kapitán Otakar Jaroš: příběh hrdiny od Sokolova Jiří Klůc

Když jsem se na začátku knihy dozvěděl, že při zpracování tohoto tématu postupovali všichni předchozí autoři špatně, těšil jsem se na opravdovou bombu. Teď jsem dočetl a nevím co napsat. Nejlépe to asi zatím shrnula ElfkaEleanor. První část - naprosto nevyužitý potenciál silného příběhu. Druhá část na mne působí jako snaha knihu o trochu nafouknout. Zbytečné popisy ulic nesoucích jméno Otakara Jaroše atd. Dalším negativem pro mne byla spousta překlepů. Jako klady hodnotím fotografie, které text doprovázejí. Už kvůli nim jsem rád, že mám knihu v knihovničce. Druhým pro mne velkým plusem je můj pocit, že toto téma autora baví a díky jeho věku bychom se do budoucna mohli dočkat dalších a třeba i hodnotnějších publikací.

15.12.2018 3 z 5

Legenda bez legend Legenda bez legend František Vašek

Kniha o životních osudech generála Luži. Fakta bez příkras a přesto pro mne čtivé. Velmi zajímavý člověk.

24.11.2018 5 z 5

Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Tak přísahali... Partyzánský odboj v českém pohraničí v letech 1939 - 1945 Emil Trojan

Kniha se mi nečetla dobře. Zejména proto, že je poskládána ze svědeckých výpovědí a skáče se tím pádem z místa na místo. Nečetla se mi také dobře, protože je v ní popisováno chování, na které je člověk zvyklý při čtení o koncentračních táborech. Tady to však bylo naopak. Němci v roli obětí. A nemilosrdní katani z řad českých "partyzánů". Rozum až zůstává stát při čtení o tom kam až lze ve vzájemné nenávisti zajít. Vypjatá doba prostě dokáže ukázat na jedné straně to nejlepší, ale i to nejhorší. Příkladem budiž hrdinství obyčejných odbojářů a na druhé straně sadistické týrání lidí jen na základě udání, nebo toho že jsou jiní národnosti. A proč tedy 4* když se mi nečetla dobře? Jsem moc rád že se mi kniha dostala do ruky a přelouskal jsem ji. I o těchto tématech, která nám nejsou úplně příjemná je potřeba mluvit.

07.11.2018 4 z 5

Kapitán Rudolf Krzák Kapitán Rudolf Krzák Martin Vaňourek

Silný příběh člověka, který nasadil život pro vlast, která ho vzápětí za to vše potrestá. Chvílemi mi bylo smutno. Když jsem četl o chaosu při ústupu Francií. O chaotickém nasazení v rámci Britsko - Českého výsadku.Když jsem četl o výsleších na STB. O sledování člověka, který chtěl jen sloužit své vlasti.

18.07.2018 5 z 5

Hraničáři tvrze Bouda vzpomínají Hraničáři tvrze Bouda vzpomínají Martin Vaňourek

Pamětníků mobilizace již mnoho není. O to zajímavější je seznámení s jejich pocity a myšlenkami z doby, kdy jsme se připravovali na obranu a byli odhodláni nedat svou zemi zadarmo.

05.07.2018 5 z 5

Spor o agenta A54 Spor o agenta A54 Stanislav Kokoška

A jak to tedy opravdu bylo? Po přečtení se asi mnoha lidem zhroutí vize agenta A54, jako nezištného pomocníka Československé rozvědky a bojovníka proti nacismu. Moc zajímavé čtení.

07.05.2018 5 z 5

Muži z Ringway I: Českoslovenští parašutisté ve Velké Británii 1941-1945 Muži z Ringway I: Českoslovenští parašutisté ve Velké Británii 1941-1945 Jindřich Marek

Známé i méně známé osobnosti které prošly parašutistickým výcvikem v Ringway u Manchasteru, během druhé světové války. Dojem kazí jen špatná kontrola textu před tiskem. Do tisku se tak dostaly překlepy, nebo slova rozdělená v půli řádku. Obsahem to však kniha bez problému dohání.

14.04.2018 5 z 5

Muži a radiostanice tajné války Muži a radiostanice tajné války Hanák Vítězslav

Zase trochu jiný pohled na výsadkové operace do tzv. protektorátu. Zaměřený na radiové spojení, ale i snahy o protihry gestapa po zatčení radistů.

04.04.2018 5 z 5

Výsadek Chan se nehlásí Výsadek Chan se nehlásí Stano Bursa

Hezky napsané, přečetl jsem jedním dechem. Další ze střípků druhoválečného dění na našem území, na které by se nemělo zapomínat.

31.03.2018 5 z 5

Přicházeli z nebe Přicházeli z nebe Oldřich Sládek

Výsadky do tzv. protektorátu z malinko jiného úhlu. Autor se zabývá výsadky ze západu hlavně v kontextu s činností potlačovacího aparátu.

27.03.2018 5 z 5

Podplukovník Josef Balabán Podplukovník Josef Balabán Petr Koura

Josef Balabán někdy bývá neprávem ve stínu svých společníků. Tato práce je sice vyloženě faktografií, ale neubírá jí to na čtivosti. Jsem rád že je tato kniha součástí mé knihovničky.

03.03.2018 5 z 5

Hana a Václav Krupkovi - Legenda a skutečnost Hana a Václav Krupkovi - Legenda a skutečnost Jiří Kotyk

Příběh Václava a Hany Krupkových je i po letech velmi silné téma. Tato kniha mi pomohla pochopit jejich osudy nejen během okupace, ale i v následujících letech, kdy moc převzala další totalita.

13.02.2018 5 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Parádně zpracovaný život Jana Kubiše. Kniha by neměla chybět v knihovně každého, kdo se zajímá o odboj v protektorátu.. Za mne 100%

01.01.2018 5 z 5

Hraničáři od Adamovy hory Hraničáři od Adamovy hory Eduard Stehlík

Výborná kniha a nádherné staré fotky. Tuto část linie mám poměrně prochozenou, o to víc mě tato kniha bavila.

25.12.2017 5 z 5