Aknel26 Aknel26 komentáře u knih

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Slabota. Předvídatelné až hrůza, zdlouhavé, hlavní postavy ploché (snad kromě Solange), poznávání místa děje takřka nulové, záhada nejprve letmo naznačená a v závěru v hurá akci vyřešená, a vyústění, co se týká svatby, okopírované z předchozího dílu. Chválím nicméně četné popisy pokrmů. Kniha ve mně nevyvolala touhu zavítat na vinice, ale rozhodně mě postrčila k návštěvě francouzské restaurace.

02.01.2024 2 z 5

Dobrodružství pana Kolečka - Pohádky od Hvězdy Dobrodružství pana Kolečka - Pohádky od Hvězdy Michaela Mlíčková Jelínková

Knížka, která pohladí po duši, potěší obrázky a především nenásilně poučí nejen o různých dopravních prostředcích, ale i zajímavých místech, především na Praze 6. Dozvíme se o historii letohrádku Hvězda, Bílé Hoře, ale třeba i ruzyňské věznici a letišti. Jelikož těmito končinami často projíždíme, s chutí jsme si o nich přečetli a připomněli si je na věrohodných ilustracích.
Jen text nám přišel kapku nevyrovnaný, přece jen ten, koho zaujmou faktické informace, tolik neocení povídání pana Kolečka s autobusem a naopak. Podle mého názoru jsou vsuvky určené pro věkovou skupinu 8+, zatímco vyprávění 5+.

02.01.2024 5 z 5

Malý fotbal Velkého Tuřínova Malý fotbal Velkého Tuřínova Jakub Fiala

Knížka, která láká na reálné fotbalové prostředí, tedy třeba skutečnost, že existuje nějaká starší přípravka, kterou hrají děti od devíti let a zápasy se hrají v rozložení 5+1. V tom se malí fotbalisté jistě poznají a osudy hrdinů knížky jim budou bližší. Hráčům (nebo třeba malým komentátorům) se budeou líbit i detailní popisy útočných akcí.
Příběh je ale trochu nadnesený, hlavně ta třetí část o turnaji v Římě, kde je vše tak megalomanské, televize, rozhovory, plno fanoušků, známý stadion... Malí čtenáři to ale budou hltat a představovat si sebe na místě Dennyho a Pedra, takže budu v hodnocení shovívavá. Naopak z pohledu dospělého je nejlepší asi první část, v níž Denny váhá, jestli je pro něj fotbal to pravé, vyzkouší víc aktivit, aby se k fotbalu vrátil, pořádně se opřel do tréninků a zlepšoval se.
Co se týká slohu, je znát, že autor není zkušený spisovatel, ale spíše nadšenec, který chce o svém milovaném sportu psát a přivést tak ke čtení i děti, které jinak četbě moc nedají. Kvůli dlouhým souvětím doporučuji pro společné čtení dětí s rodiči nebo přímo předčítání. A chybí mi více obrázků.

02.01.2024 4 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Panebože, jak mně ta matka pila krev! Nevděčná, zlá, náladová, studená, věčně nespokojená, sobecká! Ve druhé polovině knihy se to snad dalo pochopit, ale rozhodně ne omluvit. A to vše v kontrastu k obětavé Símce, toužící po uznání a lásce této stvůry.
Jinak se mi kniha líbila, hlavně její první část, protože osudy Símky se v něčem podobaly i mému dětství. Druhá část pak byla ve znamení mého očekávání, zda se Símka konečně vzepře a ohradí vůči matčinu chování.
Navzdory neveselé atmosféře se to četlo skvěle, hlavně díky krátkým kapitolám.

02.01.2024 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Hvězdičky nedávám, protože jsem nedočetla. To hrabání v archivu a poslouchání nahrávek se tak strašně vleklo, až jsem to vzdala. Třeba to někdy zkusím znovu.

18.11.2023

Chceš-li s mužem býti... musíš s ním i výti…? Chceš-li s mužem býti... musíš s ním i výti…? Alena Jakoubková

Tak vám nevím, jestli byla Salome víc světice, nebo naivka. Její zaslepenost a touha vidět svého partnera v tom nejlepším světle navzdory jeho minulosti i náznakům v jeho chování, podlehnout jeho manipulacím a zavrhnout kvůli němu rodinu i přátele, to by dokázala jen ta naivka. A oddaně ho navštěvovat ve vězení, i když ji jen uráží, to by zase svedla pouze světice. Konec byl klasicky "jakoubkovský".
Autorka tentokrát omezila počet povzdechnutí na minimum, asi se poučila z recenzí, tak jedno použiju, abych shrnula své dojmy z knihy: Ach jo.

29.10.2023 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Od jejího vydání před třemi lety se z této knihy stala legenda, alespoň ve čtecích skupinách na Facebooku. Ať už chtěl někdo doporučit knihu dojemnou, napínavou, romantickou, odehrávající se v přírodě, se silnou hrdinkou, vždy se mezi tipy objevilo Kde zpívají raci. Kolem románu se pak vytvořila úplná magická aura, které jsem nakonec podlehla i já.
Všechno, co jsem vyjmenovala výše, v knize najdete. Přesto ve mně nevyvolala tolik pozitivních emocí jako v jiných čtenářích. Začátek je na mě víc rozvleklý než poetický, Kya je na mě moc divoká a její volba stranit se lidí je od mého světonázoru příliš odlišná. Moc mě bavila ta část se soudním přelíčením, byla jsem napnutá jako ten pomyslný provaz, který se Kye svíjel kolem krku, a hlavně jsem si přála, aby to nebyl Tate, pro mě nejsympatičtější postava knihy. Celá ta záležitost s verši Amandy Hamiltonové (mimochodem děsnými) mi přišla uhozená. A konec příliš zbrklý. Nicméně ráda se podívám, jak téma uchopili filmaři.
(Pro ty, kterým se příběh z bažiny líbil, mám jeden tip - sežeňte si pentalogii, jejíž první díl se jmenuje Rubínová zář. Je to takový young adult, jak se dnes říká, a odehrává se v komunitě Cajunů, kteří žijí v louisianských močálech a dosud si zachovali svou kulturu. Především první a poslední díl se tomu prostředí dost věnují a Gabrielle z Matného zlata se Kye v něčem i podobá... Dokonce bych doporučila začít právě od pátého dílu, který se vrací na úplný začátek celé rodinné ságy, a kdo čte popořadě, je ochuzen o překvapivé zvraty.)

29.10.2023 4 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Jako první jsem začala číst Sabininu půlku knihy a musím říct, že jsem měla co chvíli chuť ji buď odložit, nebo trochu proskákat. Jednak byla velmi depresivní a druhak na mě byla asi moc obrazná. Nebyla stránka, kde by si autorka nepohrála s nějakým pocitem, obrazem, stále měla potřebu k něčemu ho přirovnat. Často je to trefné, ale táááák hrozně depresivní...
"Přejdu k oknu a otevřu ho. Vystrčím z něj hlavu a zhluboka se nadechnu čerstvého vzduchu. Mám ale pocit, že vzduch spíš škrtí a já nemůžu dýchat. Uvazuje mi šálu kolem krku a pomalu ji utahuje. Šála mě škrábe do krku a svírá mi plíce."
"Nechávám si zanést mozek i těmi nepodstatnými a zbytečnými informacemi, protože je to daleko lepší, než kdybych ho nechala topit se v bazénku vlastních myšlenek. Bazénu bez filtru, kam se dostane kdejaký chuchvalec, brouk a špína. Možná kdybych do sebe vylila savo, byly by moje myšlenky čistší. Nebo by se úplně rozpustily."
"Jako by vzal někdo konev a lil ji na mě z balkonu. Podívám se nahoru, ale nikdo tam není. To mě jen v panice polilo horko. Vsákla se do celého mého těla a svou kůži bych mohla ždímat."
No, nakonec jsem dočetla poctivě, ale po pravdě přiznávám, že Simoninu verzi knihy jsem si užila víc. Nesoustředila se jen na Nelu (však také nebyla psaná v první osobě), ale vyprávěla o všech členech rodiny. A byla mnohem čtivější, i když ani tady hlavně ke konci nešlo o žádné veselé čtení.
Líbilo se mi, že se příběhy rozvíjely jiným směrem, ale přesto se v některých bodech shodovaly, jen k tomu došly jinými oklikami.
Velmi mě zaujal příběh Martiny.
A chválím také to, že se obě autorky nevyhýbaly období covidu. Mám pocit, že hlavně ve filmech, ale často i v knihách tvůrci tuto dobu tak nějak přeskakují.

27.10.2023 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Moc se mi líbí netradiční zpracování téhle knížky fejetonů, díky kterému si ji člověk snadno zamapatuje. Nebo znáte jinou knihu , která vypadá jako kroužkový blok? Nicméně aby se člověk zachoval tak, jak navrhuje pan Eben, tedy vytrhoval fejetony, které se mu nelíbí, jednak by to musel být buran a jednak by nesměly být stránky očíslované... Pak by bylo vidět, že něco chybí.
Naštěstí jsem se jako buran zachovat nemusela, protože se nenašel jediný fejeton, který by se mi tak hrubě nelíbil, u kterého bych se nepousmála nebo se nad jeho obsahem nezamyslela.

27.10.2023 5 z 5

104 pater 104 pater Andy Griffiths

Strom sice roste vzhůru, ale kvalita jde podle mě trochu dolů... No ale já jsem dospělá, že jo.

91 pater 91 pater Andy Griffiths

Terry a Andy hlídají Raťafákovy děti. Dostanou se do Cvokárnie a madam Vševědma jim vysaje mozky. Jill jim musí zazpívat píseň, kterou jim připomene, co se děje kolem nich a co už všechno zažili... Ale madam Vševědma se jim chce pomstít - čeká jen, až jí někdo položí otázku.
Co mě se týká, už mi to přijde šílené až moc, ale syn je stále spokojený a to je hlavní.

78 pater 78 pater Andy Griffiths

Já jsem tenhle díl nečetla, ale sedmiletý syn i devadesátiletá babička by dali plný počet.

Školní detektiv Školní detektiv Zuzana Pospíšilová

Druhý díl mi přišel paradoxně trochu naivnější než první, ale i tak je to úsměvný příběh ideální pro první čtení.

Školní strašidlo Školní strašidlo Zuzana Pospíšilová

Takový milý příběh pro začínající čtenáře. Všechno důležité je napsáno už v anotaci.

Modrá Modrá Lucy Clarke

Wow, wow, wow!
Dočetla jsem v pátek a ještě v úterý jsem měla pusu dokořán nad tím, jak to paní spisovatelka napsala: jak vykreslila jednotlivé osobnosti a jejich kostlivce, jak skvěle stupňovala napětí od pohodičky na sluníčku až po drama, po němž se jedna postava rozhodla ostatní opustit. A úplně nejvíc mě dostalo, jak to na konci do sebe perfektně zapadlo.
Moc se těším, až si od Lucy Clarke zase něco přečtu.

Johana s nosem nahoru Johana s nosem nahoru Petra Braunová

Přestože je knížka na první pohled věnovaná Johance, dalo by se říct, že má hned dvě hlavní hrdinky a přináší tak dvojí poučení. Johanka pochopí, že vychloubání není cesta, jak získat přátele, a zakřiknutá Pavlínka se zase z plaché myšky změní v sebevědomou holčičku.
Jen dvě poznámky na okraji - vůbec nevím, proč tu byla zmíněna přítomnost Filípka z Johančiny třídy, když pak o něm nepadlo ani slovo. A druhá věc - při loučení mi chybělo vyměňování adres, slibování dopisů nebo aspoň zvolání ahoj za rok!

02.10.2023 4 z 5

65 pater 65 pater Andy Griffiths

Zatím nejlepší díl, v němž se Andy a Terry kvůli chybějícímu stavebnímu povolení musí vydat do minulosti. Ovšem trochu to přepísknou a ocitnou se mnohem dál, než chtěli - zachraňují před vymřením primitivní formy života, učí neandrtálce jeskynním malbám a ve starém Římě se účastní závodu koňských spřežení. Skoro mě mrzelo, že se pak dostali i do budoucnosti a zábavná lekce dějepisu byla u konce.

02.10.2023 5 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Z této série jsem zatím četla jen čtvrtý a desátý díl a je zajímavé, že oba začínají úplně stejně - sebevraždou mladé dívky. Další podobnost naštěstí souvisí jen s prostředím, v němž se odehrávají, tedy v komunitě Amišů, případ jako takový je úplně jiný.
Kate by neprohloupila, kdyby mě přijala do svého týmu, protože jsem ve vyšetřování byla vždy o krok před ní - nemusela by se dostávat do svízelných situací a nastavovat vlastní krk.

02.10.2023 4 z 5

52 pater 52 pater Andy Griffiths

Nových 13 pater přináší i nové dobrodružství. Tentokrát Andy a Terry zjistí, že zmizel jejich nakladatel a kamarádka JIll se píchla o mrkev a usnula jako Šípková (tedy Mrkvová) Růženka, přičemž probudit ji mlůže jen polibek od prince. A tak se vydávají za princem Bramborou... Krom legrace je tu i poučení - děti, jezte zeleninu, ať ji zlikvidujete dřív, než z vás udělá lidskou omáčku!
Syn by s hodnocením dolů nešel, nicméně za mě vede třetí díl a tento je o půl hvězdičky slabší.

12.09.2023 4 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Právě takový typ detektivek či thrillerů mám ráda - vedle napívaného příběhu přináší ještě něco navíc, zajímavé informace z mně neznámého prostředí. Tentokrát se jedná o komunitu Amišů, kteří žijí převážně v Pensylvánii a i v dnešní době odmítají používat auta či elektřinu, nenosí moderní oblečení, živí se převážně zemědělstvím a jsou hluboce věřící.
Hlavní hrdinka Kate mi byla sympatická a ráda si v nějakém dalším díle série něco přečtu o její minulosti i budoucnosti. Jen nevím, proč o svém kolegovi a partnerovi stále hovořila jako o Tomasettim, pouze v soukromí ho oslovovala Johne.
Měla jsem pocit, že vrchol celého příběhu a nejnapínavější pasáž přišly příliš brzy, pak se spíš mluvilo a vysvětlovalo, ovšem úplný závěr tomu dodal nový náboj.

12.09.2023 4 z 5