Ajrad1981 Online Ajrad1981 komentáře u knih

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Mně se knížka líbila, byť mě některé věci štvaly. Hlavně Mia. Psychicky nevyrovnaný vyšetřovatel, ideálně s nevyřešenou minulostí, je teď in, ale Miu fakt nemusím. Ať se už konečně rozhodně, jestli si hodí nebo nehodí mašli, ale to neustálé "pojď, Mio" už mi trochu lezlo krkem.
Dále Miriam. Člověk by řekl, že po minulém díle bude víc ostražitá, a ono ne. Totálně jí rupne v bedně - a proč? Kvůli chlapovi. Výhledově uvidím, jak se předvede ve třetím díle - pokud tuhle zkušenost teda rozchodí.

A moje "soukromé" hledání pachatele opět dopadlo bledě. Bylo mi jasné jen to, že to není ten, u koho by se to předpokládalo - ale to je taky celkem běžné (mistrem v tomhle ohledu byla Agatha Christie). Sice jsem se zaměřila správným směrem, ale stejně to ze dvou lidí, které jsem měla v hledáčku, byl až ten třetí. ;-)

14.01.2020 5 z 5

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

Styl, jakým je kniha napsaná, mi přišel poměrně jednoduchý, což vlastně i je, je to vyprávění z pohledu desetiletého dítěte (byť bylo sepsáno v době, kdy byla Eva dávno dospělá). Tím pádem tam ty osvětimské hrůzy nejsou popsány do nějakých detailů (na to jsou jiné knihy).
Já spíš nedokážu vydýchat chování spoluobčanů. Je zde židovská rodina, bezproblémová (aspoň z pohledu dětí), s ostatními vycházejí bez konfliktů (a oni s nimi), pak přijde nové "náboženství" a najednou jsou z této rodiny špíny, zloději a já nevím co ještě a všichni kolem se k nim chovají s opovržením a násilně. Zmatek, který to nadělalo v dětských myslích, je pro mě asi to nejsilnější z knihy.

A jen tak mimochodem - podtitul kecá. Není to zpověď Evy a Miriam, ale jen Evy.

09.01.2020 4 z 5

Moje Antonie Moje Antonie Willa Cather

Některé pasáže - a celkem dlouhé pasáže - vůbec nejsou o Antonii, což je podle mě škoda. Její příběh by mě zajímal víc než nějaký Jimmy. Možná proto, že byla Češka? Vlastně bych asi víc ocenila, kdyby to stejné bylo vyprávěno z pohledu Antonie, protože pocity přistěhovalců, kteří jsou nuceni vyrovnat se s úplně jinými podmínkami, začínat od píky a to vše bez znalosti jazyka, tyto pocity nejdou převyprávět někým dalším.
Každopádně je tam krásně popsáno prostředí i rodina Šimerdova. Jen v jednom okamžiku to vypadá, jako kdyby autorka označovala šmahem všechny Čechy za zloděje. Naštěstí jen v té jedné chvíli.

31.12.2019 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Začátek super. Pak to na dalších cca 100 stranách nebylo tak zajímavé a napínavé, ale neřekla bych, že by tam bylo něco zbytečného. A dál už to jelo jako po másle.
Jo, a zmínka o kytkách mně osobně k odhalení pachatele opravdu nepomohla. :-)

30.12.2019 5 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Tak tohle bylo drsný! Vydržím v knihách ledacos, ale psychickou nevolnost jich zatím u mě vyvolalo jen pár (v čele s Mistrem Campanem) - tahle je jedna z nich. Znovu ji na 99,9% číst nebudu, nejsem masochista.

Co se knihy jinak týče, každá kapitola se týká někoho jiného (ale všechny jsou spojeny jednou událostí) a každá je psaná jiná formou. Hned ta první je v du formě, se kterou jsem se snad dosud nesetkala, a četla se mi špatně, dlouho trvalo, než jsem si na ni zvykla. U některých dalších kapitol nebylo hned zřejmé, koho se týkají, a u Unsuk mě zmátl časový posun, než jsem pochopila, že jsme o pár let jinde.
A ještě jedna malá, opravdu malá výtka: Unsuk má podlitinu na pravé tváři, ale pak najednou na levé. Chyba překladu, nebo autorky?

23.12.2019 5 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Mě snad začne bavit i romantika! Anebo se občas změna hodí? Každopádně kniha byla super. Příběh je sdělovaný formou dopisů a ve dvou časových liniích, kdy dcera odhaluje matčino tajemství. Nápad i podání super. Jen mě trochu mrzí, že nebylo vysvětleno, jak to bylo s Williamem, vypadá to, že se neoženil, ale proč?

16.12.2019 5 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

Co jsem čekala, když jsem si knihu kupovala? Je to už dlouho, fakt nevím. Možná jsem jen byla zvědavá na příběh holky, co se sama rozhodne courat po světě. (Sama si o sobě občas říkám, že jsem cvok, ale abych se sebrala a sama vyrazila do třeba do toho Nepálu, na to fakt nemám koule).
Nejdřív jsem nečekala ani nijak extra literárně vyvedenou knihu, ale když jsem na začátku zjistila, že Michaela psala články o cestování, usoudila jsem, že by mohla umět psát.

Celkově mě kniha ale spíš překvapila, pozitivně. Hlavně asi příběhem samým a trpělivostí, že to nezabalila, přestože ji spousta lidí jen využívala. Já bych s tím asi sekla ve chvíli, kdy by mi hodil klacek pod nohy i Sanjay s Binou (ta mě teda sakra zklamala a to jsem o ní jen četla!).

09.12.2019 5 z 5

Jahody se šlehačkou Jahody se šlehačkou Hana Prošková

Dost nuda. U první povídky se mi zdál motiv dost přitažený za vlasy a u té druhé nám ho autor pro jistotu tajil až do konce (aspoň tedy já jsem zaregistrovala jen jedinou zmínku, podle které ale motiv snad ani najít nešel). Třetí povídka se mi líbila nejvíc, tedy ve srovnání s těmi předchozími, ale jinak mě taky moc nebrala. A to byl motiv celkem reálný, jenom mi přišlo jako moc velký kontrast tak mazaně promyšlené provedení zločinu a tak velká náhoda v jeho objasnění.

29.11.2019 2 z 5

Jak jsem vezl kůrovce a jiné neobyčejné povídky Jak jsem vezl kůrovce a jiné neobyčejné povídky Michal Vaněček

Sice tam bylo i něco vtipného, ale většinou mě ty povídky nijak neoslovily. A povídka, podle které se kniha jmenuje, může připadat legrační jen tomu, kdo nemá tušení, jakým způsobem probíhá ""sběr" kůrovce. Protože popsaná metoda je úplně padlá na hlavu.

19.11.2019 2 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Tak to byla jízda! Sice jsem si jednu chvíli říkala, jestli nevyšetřují moc případů naráz, ale ne, nakonec se ukázalo, že je jich akorát. Sice mi to jejich propojení místy připadalo trošku nereálně přehnané, ale čtení to bylo perfektní.

17.11.2019 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Vondruška se nějak rozjel, tolik mrtvol snad v jeho knížkách ještě nebylo (a pokud ano, tak v díle, který jsem nečetla). Každopádně o to víc to bylo zajímavé.
A pobavila mě poslední věta Oldřicha z Chlumu - tedy poslední v téhle knize, Oldřich nemůže umřít, když už je vydaný další díl. :-) Ráda bych ji ocitovala, ale byl by to spoiler jak hrom, takže se nechte překvapit. :-D

12.11.2019 5 z 5

Bílá cesta Bílá cesta John Connolly

Tak nějak mi ta kniha přišla "soft" - teda s ohledem na to, že hlavní postavou je Charlie Parker. Mrtvoly se začaly kupit až cca v poslední třetině knihy, ale ve srovnání s předchozími díly se mi to nezdálo jako nějaký extra masakr. Trochu mě to zklamalo, moje aktuální nálada si žádala něco drastického, ať si vyléčím aktuální splín (ve stylu "na hrubý pytel hrubá záplata"), ale moc mi to nepomohlo. Za normálních okolností bych asi přidala i čtvrtou hvězdičku, ale bohužel.

11.11.2019 3 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Přemýšlím, jestli jsem tohle viděla v televizi. To s těmi dveřmi mi přijde matně povědomé, nicméně odpověď na otázku mi to nedává. Koneckonců to není důležité. Podstatné je to, že jsem tento příběh buď neznala, nebo si ho nepamatovala, což vyjde skoro nastejno.
Slečna Marplová se mi tady zdá trochu upozaděna, sice přijde s pár nápady a postřehy, ale na její poměry se mi to zdálo málo. Tedy až do osudného finále. Vrah mi byl jasný (výjimečně) už ve chvíli, kdy se zjevil na scéně, ale knize to na přitažlivosti v nejmenším neubralo.
Nesmrtelná Agatha :-)

01.11.2019 5 z 5

Jirkův tajný klíč k vesmíru Jirkův tajný klíč k vesmíru Stephen William Hawking

Kdysi, dost dávno, jsem část slyšela v rozhlasovém vysílání a líbilo se mi to. Pak jsem na to jednou narazila v knihkupectví, vzpomněla si a koupila si rovnou dva díly.
První dvě kapitoly se mi vůbec nelíbily - no, ve špitále a hodinu po probuzení z narkózy by se mi možná nelíbilo vůbec nic - takže jsem to zaklapla a vrátila se k tomu po pár dnech. A to už byla jízda!

29.10.2019 5 z 5

Profesor Profesor Charlotte Brontë

Nebylo to špatné. Uvažovala jsem i o čtyřech hvězdičkách, ale nakonec jsem zůstala u třech. Ten Williamův odchod od bratra vyznívá v anotaci jaksi úplně jinak než v knize. Stejně tak jsem neměla pocit, že by Zoraide a Frances stály proti sobě. Zajímalo by mě, kdo anotace vymýšlí, velmi často neodpovídají ději.
Ale ke knize. Hlavní důvod, proč jsem nakonec dala nižší hodnocení, byl konec. Já osobně bych to ukončila dřív, třeba už dnem D, to by podle mě stačilo. Prostě mi to přišlo pak už zbytečně natahovaný.

28.10.2019 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Vyprávění z více úhlů pohledu mi celkem nevadí, ale tady těch postav bylo moc, dost dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala, kdo, kde, s kým a proč. Dívka ve vlaku byla přehlednější. Za ten chaos strhávám jednu hvězdičku.
A druhou hvězdičku dolů za to, že ve finále stejně nevím, kdo je vrah.

17.10.2019 3 z 5

Desátého prosince Desátého prosince George Saunders

Tak nevím, ale mně ty povídky přišly divný. Nebo jsem divná já, ale většinu z nich jsem nepobrala, netuším, co jimi chtěl autor říct, jestli měly nějakou pointu (tu jsem našla jen u pár z nich), některé mi přišly useknuté... Víc k tomu nemám co dodat.

15.10.2019 2 z 5

Kniha špekouna Ollieho Kniha špekouna Ollieho Ed McBain

Nejdřív mě vražda absolutně nezajímala, protože jsem s napětím čekala, co se vyvine z druhé dějové linky - ona už jen sama představa, jak někdo podle toho Ollieho výtvoru hledá něco reálného, byla docela vtipná. Bohužel se ta vtipnost poněkud vytratila a závěr vyšuměl do ztracena, aspoň co se Emmy týče. A vražda taky byla docela nudná, myslím pachatele a motiv. Podle mě spíš slabší případ 87. revíru.

Ollie, nelituj, že ti tu knihu někdo čórnul, bestseller by z toho fakt nebyl. Jo, a nemyslím si, že zrovna ty bys měl kritizovat něčí tloušťku. Zameť si před vlastním prahem, ano?

01.10.2019 3 z 5

Modřiny Modřiny Michal Kliment

Taková oddechovka. Dva případy, shodné typem násilného činu, jeho provedením i lokalitou, ovšem dělí je několik desítek let. Musím přiznat, že víc mě zajímal ten případ z 30. let.
Celkově je to takové jednoduché, policejní práce popsaná, jak kdyby ji autor zahlídl jen z rychlíku, dialogy taky nic moc. Ale popis Ostravy se mi zdá dobrý, přesnost by musel posoudit někdo místní, ale myslím, že kdybych se autora náhodou někdy ptala na cestu, tak nemůžu zabloudit. :-)

A jen mě tak napadlo: co když Wiener nebyl tak úplně slepý?

26.09.2019 2 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Jsem celkem ráda, že oproti minulému dílu zase mohu přidat hvězdičku, nicméně na plný počet to stejně není, něco mi tam nesedí. Nebo si za to můžu sama, protože jsem na začátku knihy zase sedla na lep, přestože autora znám dlouho (přesněji 9 dílů) a stávat by se to nemělo? Nicméně na konci jsem si dala pozor, nachytat se nenechala, ale to čekání na vysvětlení pak nějak nemělo šťávu.
Postava Silje mi tam přišla navíc (nebo minimálně její návštěva na Holmenkollenu určitě), myslím, že bez ní by se to obešlo, pokud ji tedy autor nehodlá použít někdy příště. A v druhé polovině knihy jsem nespokojeně brblala, že se někam vytratil Valentin, mohl se tam motat víc, abych na konci konstatovala, že se přece jen nevypařil (teda pokud se nepletu).
Otevřené konce mi nevadí, spíš naopak, tenhle se ovšem netýká přímo Harryho, což ale rozhodně není ke škodě. Jen by mě zajímalo, jestli se s tím bude nějak operovat příště. Na to si ovšem počkám, ráda si nechávám mezi jednotlivými díly sérií několikaknihovou přestávku a moje zvědavost není tak velká, abych toto porušila.

20.09.2019 4 z 5