Aghatte Aghatte komentáře u knih

Vesničanka Vesničanka Mirka Skočílková

Jsem na str. 21, a už mám chuť to zavřít.
Život není pohádka, život není růžový keříček, to zaznívá s protivnou pravidelností, a v recenzích jsem se dočetla, že kniha má krásnou obálku
Někomu to možná stačí, ale já ji otevřela, a snažím se číst.
Zatím to také nevidím
růžově :-D

Tedy dočteno.
Jestli by něco ta ženská neměla dělat, tak mít další děti! Chudáci ti, co už na svět přivedla.
Jinak stačí, když jí chlap řekne, že je krásná a projde mu i vražda.
Knihu vracím do knihovny, kam patří. Nic, co bych ještě někdy chtěla číst .

11.01.2024

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Knihu jsem si chtěla koupit, ale mají ji v knihovně, takže zapůjčena.
A dobře jsem udělala, znovu už bych ji nečetla.
Vadí mi, když při líčení dobové atmosféry mám pocit, že čtu učebnici dějepisu.
Historické detektivky nevyhledávám.

16.12.2023 3 z 5

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

Překrásný jazyk a spletitý příběh, kniha, která se čte sama.

30.10.2023 5 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Moc se mi líbí, jak paní Hlavinková píše. Vrátila jsem se do dětství, na základku, úplný posun v čase.
Příběh velmi zajímavý a smutný, několikrát jsem měla slzy v očích.
Jana byla vykreslena velmi uvěřitelně, přesně tak 15 letá holka za totáče přemýšlela, kluci, hadry, zábava, písemky, kamarádky, a nějací soudruzi… když objevila tajemství, zmatená a vykolejená, bála se cokoliv dát najevo. Proč se prostě nezeptá? Ve spoustě rodin se o spoustě věcí nemluví, nikdy.
Jsem ráda, že kniha dopadla dobře, bylo tam té mizérie mnoho.
Líbila se mi i sebevědomá a přímá Dita, ta měla přečtený režim i lidi kolem sebe. Když člověk pronikl pod tvrdou slupku, viděl, že jde jen o obranu.
Kniha se čte moc dobře, není tam hluché místo. Zaujal i seznam použité literatury, určitě některé tituly vyhledám. Děkuji.

29.01.2023 5 z 5

Raci v hlavě Raci v hlavě Rudolf Král

Dnešní doba nemá hrdiny, a tak stále více autorů obrací své pero do dob válečný, prvorepublikových, meziválečných, poválečných.
O čem dnes chcete psát? Celý jsem hrál hry na PC. Celý den jsem čuměl na YT.. šel jsem na kebab a domů…

Prolínání a srovnání světů mě bavilo, autor je vynikající vypravěč.
Nestor v zemljance, celý den sleduje les, Miko v prádelně, celý den kouká na nohy… chytne rybu, zalije čínskou polévku, zachránil dívku, zachraňuje ženu…
Kniha ma spousty stran, ale nechcete, aby byl konec. Zamilujete si všechny hrdiny, malé i velké, děti i dospělé.
Doba, kdy děti doma makaly, a nebyl to důvod k žalobě, kdy o staré a nemocné se postarala rodina naprosto automaticky, kdy nic nebylo a každý se s Vámi o to rozdělil…
Konec byl neuvážený, nemělo to tam být, ale i tak plný počet, rozhodně. Jsem ráda, že pan Štifler tuto knihu zmínil, a tím jsem ji objevila i já. Máme tu novou generaci skvělých autorů, to je dobře.

15.01.2023 5 z 5

Stíny Osvětimi Stíny Osvětimi Marion Pauw

Silné, zacloumalo to se mnou, nejen Osvětim, ale i kruté dětství.
Podáno velmi sugestivně, všechny ty pocity, myšlenky, nenávist oscilující se soucitem, dcera zničená nevlastní matkou na celý život, ta zničena táborem navždy.

11.11.2022 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Přečteno za noc.
Šokující konec, když už jsem si myslela, že je po všem, ono ne... :-)
Trochu moc depresivní a zase ty podivné vztahy založeny neustále na lžích. Bylo mi z toho smutno. Dobrá psychologická povídka, přečtena za půl noci. Zajímavé byly i úvahy detektiva. Některé rozhovory až moc civilní. Ale dobré to bylo.

02.02.2020 3 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Postapokalyptické antiutopie nemám ráda vůbec. Nemám ráda sci-fi, ani nic podobného. Nic, co není skutečnost. Čtu uvěřitelné příběhy ze života, ikdyž někdy k neuvěření....
Nicméně, Malevil je klasika. Ve 13 letech jsem to četla poprvé a od té doby opakovaně. Je nadčasová. Psychologie postav je v ní geniální. V dnešní době je podobných knih spousta, jsou "technicky" zdatnější, ale vezmeme-li v potaz dobu a úroveň znalostí v době vzniku románu, klobouk dolů. Určitě si z ní dnes vezmu něco jiného, měním se já, mění se svět, ale ta kniha je úžasná. Mám ji doma už 30 let.

21.06.2019 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Jedna z prvních "dospělých" knih, které jsem uzmula mamince z knihovny. Bylo mi asi 11... Od té doby přečteno spoustakrát, vždy, když jsme byla jako dospívající nemocná, pořád mě to fascinovalo. Ale přeskakovala jsem pasáže o zvířátkách, bavilo mě číst jen o té praštěné rodině :-) A záviděla jsem jim, že se seberou a jedou na ostrov a tam si čtou! No, to je můj celoživotní sen. Zatím jsem se mu příliš nepřiblížila....

14.06.2019 5 z 5

Útěk před černým andělem Útěk před černým andělem Fay Stanhope

S autorkou nemám dobré zkušenosti, tento díl byl naštěstí o fous lepší než ostatní.
Dosti dobrý rozjezd, pak mi ale přišlo, že sama nevěděla, jak z toho ven. Tudíž rozuzlení už mělo sestupnou tendenci.
Také jakoby jí došla inspirace, takže sledujeme, jak neustále zvonil telefon nebo zazvonil někdo u dveří a v mezičase se postavy prostě šly projít, než zase někde zazvoní u dveří nebo najdou budku, ze které by volaly.
No, ale šlo to, do vlaku dobré.
Pěkná obálka a lákavý název.

21.04.2024 3 z 5

Sérioví vrazi Sérioví vrazi Stéphane Bourgoin

Doporučuji číst nalačno a s kýblem nadosah.
To, co mě osobně šokovalo nejvíc, byl popis mučení a zabíjení dívek a žen ve válce ve Vietnamu - tedy nejen sériovými vrahy, ale i "běžným" vojákem, to lidská představivost nepojme. A dále popis praktik sekty a únosy dětí do Mexika. Zde pak oběti slouží jako "zboží" pro pracháče, a také k natáčení odporných filmů, kde je usmrcují v přímém přenosu.
Nevím, co je pravda a co fikce autora, jak jsem se zde dočetla, měl tendence si vymýšlet, ale pokud jen jeden řádek "přibarvil", je stejně hnusný a zvrácený jako pachatelé.
Myslela jsem, že už nic na světě mě nedokáže překvapit, ale tato kniha a její pojetí je asi top bizár, hnus a dno lidského pokolení.
Ty šílené rodiny, bída, špína, kde všichni jen a jen myslí na sex, kde děti spí v ložích s kunčafty svých matek, kde se zabíjejí a znásilňují zvířata, kanibalismus, nekrofilie, zoofilie, kde chybí jakákoliv úcta k čemukoliv živému.
Cítím se špinavá a poznamenaná, potrestána za to, že jsem knihu otevřela, a co více, že jsem TO VŠECHNO četla.
Amen s námi.

26.03.2024

Věčná vášeň Věčná vášeň Audrey Carlan

(SPOILER) Knihu jsem našla v knihobudce a otevřela náhodně na stránkách s hlavní erotickou scénou. Ona má jeden orgasmus za druhým, on má obří péro. Pak se to ještě párkrát opakovalo, vesměs stále stejný popis, co taky mají stále vymýšlet. Sex je pořád jen sex.
Tady je ten nejlepší, co kdy zažil.
A končí to miminkem, jelikož se nechali unést vezmou se, a on má 75 mega. Všechno jsem vám prozradila :-D
Posílám dále, nic mi nedala, žádná hloubka, žádné
Poselství.
Jógu mám ráda, tady slouží jako kulisa, kam to souložení přenést.

25.03.2024 1 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Nejsem cílová skupina, mystery nečtu, myslím, že peklo dokáže člověku udělat člověk sám o sobě až až.
Co hodnotím velmi kladně, je jazyk. Od autorky bych si ráda přečetla cokoliv “ normálního.
To, co dokáže vykřesat z jazyka českého, je nádherné.
Pokud je pachatelem něco, co ve skutečnosti není, tak mě to prostě nebaví, nevěřím, a tím to pro mě ztrácí hodnotu. Nejsem schopna a ochotna se na tu vlnu naladit, přijmout to.
A otevřený konec je doslova podraz na čtenáře.

24.11.2023 2 z 5

Sestry Chanelovy Sestry Chanelovy Judithe Little

Mám téměř všechny knihy o Coco, tudíž přečíst tuto bylo povinností.
Nečtu moc ráda historické romány, jelikož vím, “jak to dopadne", minulost nelze přepsat ani napravit.
Celý svět zná Chanel, každý ví, i obyčejný sedlák tuší, kdo to byl.
Nedivím se Coco, že tajila svůj původ, muži ji leželi u nohou, ale když došlo na otázku sňatku, vždy měla stejnou odpověď. Promiň, kotě, miluju Tě, ale nemůžu si vzít někoho, kdo nemá správné zařazení.
Milionáři z chatrčí dnes každého dojímají, před 100 lety to bylo nemyslitelné. I když měla tři domy a rozdávala je jako cukrátka, pořád navždy to byla jen holka z chudobince, holka, co se prodávala, nicka, co zpívala v kabaretu pro pobavení důstojníků.
Cejch byl vypálen v minutě jejího příchodu na svět, ze špatného lože do špatné rodiny.
Jak smutné.
Krásný příběh snů, naději, nemocí, sourozenecké lásky a marnosti života.

Obrázky ze života v klášteře, internátní škole, mravní výchově dívek, pokrytectví a maloměšťáctví, historické souvislosti, první světová válka, otázky módy, stylu a oblékáni, společenský život ve Francii v prvních 30 letech 20. století , a spoustu dalšího, dělá z knihy krásný román, který si najde cestu k srdci nejedné čtenářky.
Doporučuji!

08.10.2023

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Milá knížka,
jen mi nepřipadá moc ze života introvertky, na to je příliš otevřená, free a happy,
spíše takové klasické párování - rozdíly mezi mužem a ženou, různé situace v manželství, partnerství.

Správná introvertka nemá skoro žádné kamarády, nechodí k ní návštěvy, a ona sama jde na návštěvu asi jako k zubaři - zatnou zuby a přežít to.
Introvertka nešetří a nejezdí na dovolenou ( příliš mnoho neznámých a proměnných: cizí prostředí, cizí lidé, cizí jídlo, cizí koupelny..., musí se přizpůsobovat lidem, které nezná a nechce znát, musí se bavit s lidmi, které by nejraději vzala po palici pěkně tlustou knihou ), po absolvování dovolené by potřebovala týden na zotavenou sama pod dekou - viz obálka knihy "Introvertka v hlučném světě ".
Introvertka nikdy a nikde neprdí, i kdyby měla prasknout a umřít. Ani před manželem, ani po 10 letech. Obdivuje v duchu tvory, kteří to dělají, a dokážou o tomto fenoménu mluvit NAHLAS, ale ona sama - NIKDY. atd... Takže do introvertky to má ještě daleko.

Kdybych psala- nepíšu, kdybych kreslila - nekreslím, kdybych znala někoho, koho by to zajímalo - neznám, kdybych měla ambice - nemám,
ukázala bych mu ( vám), co to je, být INTROVERT... :-)

Vážně hezká knížka, dostala jsem ji jako dárek - DĚKUJI! - a užili jsme s ní spousty zábavy, vymýšleli jsme celý den vlastní obrazy a situace.
Doufám, že k svátku, který budu mít za pár měsíců, dostanu další díl.

19.06.2023 5 z 5

Láska k černé pasažérce Láska k černé pasažérce Nina Nicolai

Vyloženě prázdninové čtení.
Jak zde bývá zvykem, dojdou normostránky, takže se napřed složitě popisuje každý prd, a na poslední stránce se bleskově všechno vysvětlí a vyřeší.
Byla vážná, chytrá a suverénní, působila nepřístupné a přesto z ní vyzařovala laskavost, její srdečnost, její prostý a přitom elegantní zjev ho poutal. Což nedává smysl :-)
Ale to nevadí, je tam léto, slunce, dovolená, láska, zápletka, hepík,
tudíž vše, co člověk od brakové literatury požaduje.

29.05.2023 5 z 5

Rakety smrti Rakety smrti Robert Harris

Vypáleno bylo 1000 raket, zabito jimi 5. tisíc lidí a přes 20000 lidí zemřelo při jejich konstrukci a zdokonalování. Lidský život je jen číslo ve statistice…
Šílené, každá válka je nepochopitelná.
Pro obyčejnou ženu netechnického zaměření to není lehké čtení, o spoustě věcí nic nevím, nechápu, nedokážu si to představit… jak lze opřít žebřík o hořící raketu a hrabat se v ní holýma rukama. Monstra, která letí nadzvukovou rychlosti, že je nelze vidět, jen ucítit těsně před dopadem, a vzdálenost 320 km lze nazvat slůvkem “ pouhých”…
Děkuji HerrPilot za jeho komentář, pomohl mi.
Závěrečné přetahování s USA
o “krajany”, a apelováni na “Evropany”, to je krutý výsměch všem obětem války!

06.02.2023 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Jelikož už jsem něco přečetla, hned v úvodu jsem si říkala, doufám, že to nebude On, to je tak ohrané, a on to byl on…
Tomáš na nic nepřišel, pouze to pro nás zaznamenal. Jak zde již zaznělo opakovaně, splývala jeho osoba s Ondrou. Také to vyprávění ve vyprávění a ve vyprávění by jednoho uspalo.
Knihu jsem náhodou objevila v knihovně a tam ji vracím, nic, co by si člověk koupil. Navíc závěrečné dramatické vyprávění mi dávalo pocit, že už jsem to jednou četla, skoro doslova, chlapeček, maminka… , nechci spoilerovat, ale v životě jsem přečetla kvanta knih, takže shoda je možná.

31.01.2023 2 z 5

Vražda v Britském muzeu / Zločin v Lindenbournu Vražda v Britském muzeu / Zločin v Lindenbournu J.B. Livingstone (p)

Autora znám podle jména ( myšleno Jacq), ale nejsem cílová egyptská skupina. Nikdy jsem od něj nic nečetla, a že toho napsal…
Tato detektivní knížka z 80.let je naprosto skvělá. Originální zločin, sympatický vyšetřovatel, zajímavé prostředí muzea i opery, vtip a lehkost, inteligentní dedukce, živé dialogy, nezatěžující popisný sloh… Oba přiběhy a pátrání mě moc bavily, škoda, že jich nenapsal vic, je to kniha, kt.bude mít své místo v knihovně, noblesní Higgins hned vedle lorda Petra a ráda se k ní budu vracet.
“Policie Jejího Veličenstva je jednou z nejkrásnějších ozdob civilizovaného světa “

17.10.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Ztrácela jsem se v postavách, nebavilo mě to, a pokus o ponurost, napětí, či snad tajemno vyzněl trochu trapně.
Nebála jsem se, postavy mi byly celkem ukradené, divné vztahy v rodinách i v partnerství, děti jako něco nechtěného a obtěžujícího, zato ze psů a zvířat všichni na větvi...
Myšlenka dobrá, potenciál ale nevyužitý a úplně zničený. Hledání deníků a "pravdy" mě obecně nebaví, zde jeden vyhodí k popelnici, druhý je "v tom šuplíku nahoře"....
Všechny ty ženy jsou jak přes kopírák, stejná mluva, stejné uvažování, mužské elementy si hraji na drsňáky, ale v jádru mají laskavé srdce...
Ke konci už jsem přeskakovala, vracím do knihovny s radostí, že jsem si ji nekoupila, vyhozené peníze. Vlastně jedno světlé místo tam bylo - impulsivní nakupování :-)
Originální, trefné a moc dobře popsané. Někdo chlastá, někdo se přežírá a někdo nakupuje. Čtete o ponuré historii, násilném vysídlení, násilném osídlení, a do to přijíždí PPL s další várkou zbytečných hadříků či kozaček....Tak to si hvězdičku zaslouží.

03.08.2022 2 z 5