Affares Affares komentáře u knih

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

No, první díl se mi líbil více, ale spíše to je můj osobní vkus. Dvojka to dále posunula, dovysvětlila a hlavně otevřela další cesty a myšlenky. Popis děje stále skvěle napsaný, ale méně "uvěřitelný". Jo, vím, že to je sci-fi, ale i tak. Skvělé bylo seznámení na střeše a vůbec cesta poté, co se stal otrokem, tomu to neubralo ani píď energie. Ale závěr mi moc nesedl. Každopádně těším se na pokračování, protože mne sakra zajímá, co se bude dít dále.

10.11.2022 3 z 5

Jak vzniká zisk Jak vzniká zisk Eliyahu M. Goldratt

Kniha, která ve své době mohla být zajímavá, ovšem dnes již dle mého obsahuje, konkrétně v této knize, zastaralý pohled těžko uplatnitelný na dnešní dobu. Ale základ, příběh a inspiraci z toho určitě vzít lze. Kniha obsahuje pár míst, kde jsem se zamyslel o aplikace na situace okolo mne. Ale oproti jiným co jsem četl je slabší.

11.05.2022 3 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Sada povídek, které dávají nahlédnout do vývoje Kotletovy tvorby a pod pokličku hlubších i plytčích příběhů. Něteré mají čistě zábavný charakter a u jiných, chtě nechtě, vás až mrazí. Pro čtenáře Kotlety je to poměrně zajímavý doplněk jeho tvorby.

05.09.2020 4 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Jednoduché, milé čtení, které je typické pro tento žánr. Pro někoho objevné, pro jiného nudné a povrchní. Každopádně má několik příjemných míst, na které je dobré se zaměřit a zamyslet se nad nimi, kniha tedy má co předat. Na můj vkus ale byla poměrně povrchní psaná oním "popovým" stylem, aby ji četlo co nejvíce lidí. Rozhodně se z ní dalo vytěžit více dle mého.

20.07.2020 3 z 5

Vstupenka na smrt Vstupenka na smrt Frank Fairlane

No, kniha byla pro mne náhodným výběrem, který čas od času udělám. Většinou hledám literaturu dle aktuálního focusu, doporučení, či hodnocení. Kniha je taková free oddechovka, nereálná, s nadsázkou... Ale na druhou stranu si na nic nehraje a i proto se četla vcelku dobře, byť žádnou vysokou úroveň stylistiky a literatury v ní nehledejte. Ale pro mne to určitě není kniha, kterou bych si chtěl číst znovu a doporučit dále.

22.02.2020 2 z 5

Nejsem hrdina Nejsem hrdina Mark Owen (p)

Kniha, která naprosto jinak rezonuje u nás a jinak v USA. Oceňuji citlivý přístup autora, ovšem šel jen po povrchu, realita je mnohem silnější. Nicméně nadhled do života, myšlení a proč si zvolil autor tuto cestu, je to velice zajímavý. Krásně vystihl podstatu SEAL a rozdíl oproti jiným jednotkám. Zkusím si sehnat i předchozí, na které tato kniha navazuje. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

11.02.2020 4 z 5

Dlouhý Mars Dlouhý Mars Terry Pratchett

Tak nějak nevím, jsem na pomezí tří a čtyř hvězd, nakonec ale vyhrálo vyšší hodnocení. Rozhodně je to něco naprosto jiného, než předešlé díly, atmosféra knihy se naprosto změnila, zhrubla, stala konkrétnější, vědečtější... Ale na druhou stranu bych tak nějak řekl, a troufám si říct vzhledem k dalším dílů, že děj dospívá. To je něco, co nevyhnutelně čeká všechna díla, která jsou na více knih. Za mne to otevírá zvědavost, co bude dále a nelituji, že jsem knihu četl. Každá kniha ve vás má něco zanechat. První díl byl svět fantazie a nových možností, druhý o tom, jak je využít, třetí jak se s nimi naučit žít.

28.08.2019 4 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Z této knihy jsem vcelku rozporuplný. První polovina byla nádherná, objevování nového myšlení, nový svět, úsměvné situaci. Celou tuto část jsem měl nádherný a příjemný pocit. Poté se to začalo komplikovat a měl jsem dojel, že to zakončení bylo tak nějak "spíchnuté." Nenajdete tady fantazii a výrazy či styl jako na Zeměploše, drží se to více reálného světa, ale to se mi líbí. Dle mne podstata je, že sami odsuzujeme ostatní a netušíme, kdo, proč a co se stalo, že se tak chovají ale přitom jsme všichni stejní. Kniha se mi moc líbila a rozhodně stojí za přečtení a řada dalších čtenářů dokáže ono poselství knihy definovat lépe, než já sám.

22.05.2019 5 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Hmmm, zase celá řada rozcházejících se názorů v komentářích :-) Za mne rozhodně lepší než první, otevírací díl. U něj bych dal tři ale za styl psaní čtyři hvězdy. Zde si kniha ty čtyři již zaslouží. Rychlejší spád, zajímavější děj, odhalování spojitostí a důvodů ale tak nějak to na pět hvězd není. Někdo zde psal, že to bylo jako Pacific rim, s čímž ovšem souhlasit nemohu, žádné pořádné bojování tam vlastně nebylo. Moc se mi líbila část v Británii, jednání politiků a jak to celé dokážou pos..t :-) A odhalení hlavní postavy, dle mne až moc naivní vznik jeho vlivu, dalo se to vypracovat jinak, na druhou stranu výborně popsal, jaká je jeho role a jak ji vnímají lidí, se kterými manipuluje. Takže za mne určitě dobrá kniha a těším se na poslední díl.

01.03.2019 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Hned na úvod, peru se mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Kniha mi přišla zajímavá námětem ale taková hrr, byť je hlavně o postavách, ale stát se tohle, tak svět dle mne reaguje úplně jinak. Co naopak hodnotím pozitivně je jiný styl psaní a hlavní "vyšetřovatel a loutkář", který chtě nechtě má mé sympatie :) Beru to tak, že se jedná o první díl a doufám, že se to dále rozvine. Kniha je to dle mne průměrná, oddechová a stojí za přečtení. Takže, jsem zvědav na pokračování. Jinak pořád nechápu, jak někdo může přečíst pár stran a knihu odložit. Nejde přece říct vše a hned a děj se má postupně rozvíjet ;-)

22.02.2019 4 z 5

Knihu jsem si koupil až nyní, protože se mi nějak delší dobu vyhýbala. A tedy, téměř nevím, co si o tom myslet. Autorova osobnost a všechny neduhy se do ní doslova vpily. Nelíbila se mi kniha, nelíbily se mi povídky, nelíbil se mi autor. Něco tak zvláštního jsem dlouho nečetl. Ale zase, to je důvod, proč je tento soubor povídek tak zajímavý. Vyvolá ve vás silné emoce a pocity. Kniha ve mne něco zanechala, i když ne příjemného. Takže 4 hvězdy.

19.09.2018 4 z 5

Válka v Pacifiku Válka v Pacifiku Nalty Bernard

Velká publikace, kterou jsem dostal k Vánocům před řadou let :) Obecně lidé u nás moc nemají o této oblasti světové války moc ponětí a musím říct, že kniha je velmi pěkně a odborně zpracována. Řada originálních fotek, ukázek, map. Také samotné ilustrace jsou krásně vypracované. A samozřejmě popisy klíčových událostí a jejich rozbory. Za mne je kniha takový velký přehled posazený do časové osy. Mi se líbí, má své místo v knihovně a rozhodně pořízením, pokud se o tuto oblast zajímáte, neuděláte chybu.

19.09.2018 4 z 5

Operace Barbarossa Operace Barbarossa Paul Carell

Musím smeknout před autorem, protože tuto knihu se všemi informace a podrobnosti mohl dát dohromady jen někdo, kdo tímto tématem skutečně žil. Autorovi se podařilo neudělat z knihy jen encyklopedii, ale díky konkrétním zápisům i jednotlivců je čtení přirozené, protkané osudy statisíců lidí. Přestože všichni víme, jak to dopadlo, kniha Vám toto vypráví z pohledu bojiště, nasazení, obětování, zmaru a historických faktů.
Ještě jednou, smekám.

17.08.2018 5 z 5

Sloup do nebe Sloup do nebe William R. Forstchen

Na úvod bych řekl, že záleží, v jakém aktuálním rozpoložení člověk vezme tuto knihu do ruky. Úvod super, námět super, velmi kvalitně psané, text se četl příjemně a jde vidět, že je autor "vypsaný". Moc mi sedělo pozitivní téma knihy o vizi a šanci pro změnu, které bylo proloženo emocemi a překážkami, které musely postavy řešit. Vše se dalo vypracovat i hlouběji a možná kvalitněji, ale to by bylo ještě specifičtější a ještě více by se rozevřely nůžky mezi kladnými a negativními hodnoceními. To už je o vkusu. Mi se kniha velmi líbila, příjemně se četla a byla to fajn změna. Doporučuji někde na dovolenou, nebo když chcete dobít baterky a načerpat pozitivní energii :)

31.07.2018 4 z 5

Evoluce Evoluce Eric S. Nylund

Výborný soubor povídek, který dokresluje rozmanitost HALO světa a toho, co vedlo k čemu. Za mne byla jedna z nejlepších částí od generálu Coleovi, kdo to byl a jaký vliv měl na válku se smečkou. A podobných střípků tam bylo více. Kvalitativní rozdíl mezi povídkami byl docela velký a vždy jsem se musel mentálně přeorientovat abych se naladil na styl autora. Není to na boží hodnocení, ale také rozhodně ne špatné. Pro fanoušky HALO světa by ale tato kniha neměla rozhodně zapadnout.

23.03.2023 3 z 5

Zlomený kruh Zlomený kruh John Shirley

Kniha byla takové jemné, i když místy nedotažené dílo. Problém je, že příběh HALO by mohl být na stohy a stohy knih a stále by bylo co objevovat. Ale důvod, proč dávám takovéto hodnocení je styl pojetí. Kniha je rozdělena na dvě propojené části, první popisuje vznik Smečky, druhá její zánik. Bohužel za mne jen povrchně :-( Mám rád knihy, co mají 500+ stran ale chápu, že by se pak dobře neprodávaly. A malé plus, na konci byl vysvětlen samotný název knihy :-) Takové krásné poetické gesto na závěr.

16.03.2023 4 z 5

Coleův protokol Coleův protokol Tobias S. Buckell

No, upřímně první hodnocení zde je těžce mimo a nesouhlasím s ním vůbec. Odpad je pro mne něco, co se nedá číst, je to spatlanina apod. Naopak Buckell má za sebou už ocenění za tvorbu atd. Kniha je napsána dobře a čtivě. Ano, je to odbočka, ale velmi zajímavá a dokresluje svět a konflikt lidstva se smečkou, kdy linie nejsou černobílé a i tak se volí mezi morálkou a povinností. Za mne dávám tak 3,5-4* a dle mne nezvolíte špatně, pokud máte povědomí o světě HALO a rasách.

06.01.2023 4 z 5

Kontakt u Dožínek Kontakt u Dožínek Joseph Staten

Vůbec nechápu a nerozumím nízkým hodnocením. Naopak tím, jak je kniha napsána, vám ukáže svět a vznik konfliktu mezi lidstvem a Smečkou z jiného úhlu pohledu. Mám rád menší akce a tady se to točilo kolem pár postav. Ano, mohlo to být lepší, ale jako mozaika do světa HALO je to velmi pěkná kniha. Místy slabší místa ale když, tak minimálně 3*, za mne čtyři.

22.12.2022 4 z 5

Cíl II Cíl II Eliyahu Moshe Goldratt

Kniha, která má co dát v každé době. I když se zdá, že je vše proti vám, stále se najdou firmy a jednotlivci, kteří dokáží v takové době být úspěšnými. Hlavní co si odnáším je mít otevřenou hlavu a hledat řešení mimo rámec klasických a zaběhlých postupů v daném odvětví. Aneb jak se dívat na hodnotu služby/produktu z pohledu vašeho zákazníka. Velmi si cením skvěle popsaného příběhu, které pojednává o ekonomice.

22.12.2022 5 z 5

Duchové Onyxu Duchové Onyxu Eric S. Nylund

Postupně se prokousávám sérií ale musím říct, že tento autor a jeho styl psaní se mi moc zamlouvá. Více rezepsaná psychologie, detaily technologií, mentality a vývoje situace Smečky ale hlavně - co a proč je Onyx. Kniha se mi líbí asi hlavně proto, že dává morální dilema mezi cenou vítězství a cenou za jeho dosažení (lidských životů) z pohledu přímo zapojených. Zkrátka mi zní v hlavě spojení "For the greater good" , byť si myslím že v CZ překladu ani v knize nezazněla. A to je ono, tato věta z úst těch, kteří pokládají onu oběť, nikdy nezazní.

20.11.2022 5 z 5