Adhara Adhara komentáře u knih

Začínáme kreslit Začínáme kreslit Anna Claybourne

Spolu so Začíname malovat to v detstve bola pre mňa veľmi inšpirujúca kniha, plná námetov na napodobňovanie.

30.01.2021 5 z 5

Nočné motýle Nočné motýle Katarína Tholtová

Všedná i zvláštna kniha zároveň. Pomerne čítavá a v napätí udržiavajúca po celej dĺžke, ale zase nie natoľko, aby som ju nemohla pustiť z rúk. Na to, že išlo o víťazku Literárnej ceny, som čakala viac hĺbky až náročnosti v štýle. Ten je však skôr prosto popisný a neemotívny. Prekážala mi aj plochosť postáv, najmä doktora Hechtera, ktorý je priam komixovým záporákom. Ale na to, v akom mladučkom veku to autorka písala (22 rokov), to je naozaj nevšedné dielko. A to najmä pre jeho záver. Neočakávaný a nenaivný, potvrdzujúci, že ak máme skupinu hrdinov, bolo by absurdné, ak by skončili všetci rovnako. Síce mi prekáža, že veľa vecí nebolo dopovedaných a vysvetlených, ale rámcovo sa mi také zakončenie pozdáva.

02.01.2021 3 z 5

Nehoda Nehoda C. L. Taylor

Priemerný triler. Čitateľný, ale neveľmi rezonujúci. Obete Sue a Charlotte mi vôbec neboli sympatické, čo Jamesovo správanie k nim síce neospravedlňuje, ale aj tak znižuje napätie.

04.11.2020 3 z 5

Pandemie a začalo to jako chřipka.. Pandemie a začalo to jako chřipka.. Daniel Kalla

Nebavilo. Sucho napísaný triler plný klišé, slabo charakterizovaných postáv, predvídateľného konca. Spočiatku to vyzeralo, že by sa to azda aj mohlo rozbehnúť, boli tam náznaky zaujímavých postáv. Ale nerozbehlo. Vo výsledku takmer žiadne emócie, žiadna šťava, žiadne prekvapenie. Na základe anotácie som očakávala čosi iné. Nebolo to napísané úplne zle a príbeh Noahovej manželskej krízy ma spočiatku ako-tak zaujal, ale to je asi tak všetko, čo môžem na knihe pochváliť.

02.06.2020 2 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Možné spojlery! Za mňa jedna zo slabších kníh tejto autorky, pripomínajúca mi (aj obsahom) Mrazivé svetlo. Hlavne rozbeh mi pripadal pomalší, potom to už išlo. Škoda, že tá sopka v tom nehrala nejakú väčšiu a desivejšiu úlohu, takto je názov aj obálka trochu zavádzajúci, lebo ide len o okrajovú záležitosť. A tiež som sa pozastavila nad tým, že len 30-ročný muž má 16-ročnú dcéru, čo nikomu nepripadá divné.

22.03.2020 3 z 5

Podzimní blues / Testament / Napospas vlnám / Sejdeme se v Benátkách Podzimní blues / Testament / Napospas vlnám / Sejdeme se v Benátkách Sam Bourne (p)

Začala som čítať od začiatku, ale Podzimní blues ma teda absolútne nechytilo. Príliš jednoduchá červená knižnica. Zato som si so záujmom prečítala Napospas vlnám. To, že ide o autentický príbeh, tomu pridáva grády. Škoda len toho pomalšieho rozbehu.

05.11.2018

Encyklopedie vesmíru Encyklopedie vesmíru Heather Couper

Veľmi kvalitná, zrozumiteľná knižka aj pre tých detských nadšencov pre vesmír, ktorí o ňom už niečo vedia. Aj ona ma približne v štrnástich rokoch prinavrátila k astronómii.

26.04.2018 5 z 5

Nech vojde ten pravý: Upírsky príbeh Nech vojde ten pravý: Upírsky príbeh John Ajvide Lindqvist

Táto kniha rozhodne nie je pre slabšie povahy. King v porovnaní s nechutnosťou a drastickosťou tu ukázanou vyzerá ako rozprávka pre deti. Atmosféra je nielen temná, strašidelná, ale do značnej miery aj odporná. Možno to niekomu vyhovuje – na mňa to bolo dosť. Neľutujem, že som si ju prečítala, ale nalepil sa na mňa určitý pocit hnusu. No to k dobrej upírskej literatúre asi patrí.

Trochu mi prekážala nezmyselná ignorácia ľudských zvykov zo strany upírskej postavy, takže všetci už na prvý pohľad videli, že je iná, divná. Neviem, ako sa dá počas dvesto rokov života medzi ľuďmi nevšimnúť si, že nosia topánky a v zime sa teplo obliekajú. Potom nech sa nečuduje, že kade chodí, tade budí rozruch. S jej motiváciou som mala trochu problém aj v iných záležitostiach a tiež jej vzťah s hlavným predstaviteľom sa vyvíjal neprirodzene rýchlo a vzhľadom na okolité prostredie ružovo. Taktiež s mojím pocitom z hlavného hrdinu to mávalo. Najprv vyzerá ako šikanovaný poľutovaniahodný slušný chudáčik s nepríjemným zdravotným problémom, potom sa zrazu zmení na zlodeja a dobreže nie psychopata a napokon v sebe ukáže neprirodzenú obetavosť pre dievča, čo videl len párkrát v živote a aj to od prvého pohľadu videl, že nie je normálna. Môže mať všetky takéto zložky osobnosti, no boli zlepené tak, že pôsobili veľmi nekonzistentne.

Napriek tomu všetkému – dalo sa. Keď sa to rozbehlo, bolo to veľmi pútavé, až som chvíľami nevedela knihu odložiť. Tiež oceňujem autorovu snahu o “nečiernobielosť” postáv až do tej miery, že kladné a záporné sa v podstate nedali odlíšiť. Len u Oskara sa tento zámer, myslím, celkom nevydaril.

10.01.2018 3 z 5

Prežiť Prežiť Alex Morel

Veľmi zlé, nemôžem si pomôcť... nesmierne nerealisticky spracovaný príbeh plný absurdností a klišé.

28.11.2017 odpad!