adellza adellza komentáře u knih

Medeia Medeia Eurípidés ze Salamíny

Knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Dobře se mi četla a bavila mne (ale možná je to tím, že mám zálibu v antických dramatech...). Jen pro mne bohužel nebylo zřetelné, zda je nebo není Medeia čarodějka, zda je nebo není v právu... Chtělo to trošku času na usazení, prostudovat popis hry i autora. Euripides, jakožto nejmladší z trojice významných antických dramamtiků, už totiž antické drama bere víc s nadsázkou a rozvolňuje "stereotypy", které byly tehdy běžné (např. chování bohů, postavení žen ve společnosti...), a tak je třeba to brát v potaz a v tom duchu nad hrou přemýšlet.

18.08.2020 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nemohu si pomoci, ale s několika lidmi jsme se po přečtení shodli, že je to jen láska dvou puberťáků, kteří to dokázali dotáhnout do extrému. O to víc možná Shakespeara cením, že z takového příběhu dokázal udělat "zakázanou lásku", která nás provází již několik staletí.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Maryša je jednoduše "neohratelná" klasika, nádherné dílo, na které se vždy ráda odkážu a doporučím.

Psychologie dítěte Psychologie dítěte Jean Piaget

Doporučuji těm, které zajímají pokusy a výzkumy, dále znají nebo alespoň ignorují spoustu odborných výrazů. Pro ostatní to bude možná jen nesrozumitelné trápení.

03.07.2020 3 z 5

Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Robert Louis Stevenson

Na tuto knihu jsem se těšila asi rok - a bylo proč! Kniha odsýpala a přitom nebyla strohá. Byť jsem věděla, o čem je, byla jsem téměř celou dobu překvapená a napjatá. Vážně ji doporučuji.

Myslím, že snad každého z nás někdy napadlo, jaké by to bylo být někým jiným, žít jinak než žije celý svůj život... A v knize najdete jednu z možností, jak by něco takového mohlo skutečně vypadat.

Noci v cirkuse Noci v cirkuse Angela Carter

Už je to nějakou chvíli, co jsem Noci v cirkuse četla a musím říct, že na ni ráda vzpomínám. Magický realismus jsem si v poslední době oblíbila. A ano, kniha vede člověka k mnoha otázkám na autorův účet, avšak ruku v ruce s tím dává prostor k fantazii, což je v dnešní době velice cenná přidaná hodnota.

30.03.2020 4 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Hrabě je na takové pomyslné hranici akurátních metafor, epitetonů a realistického, šedého (až pochmurného) pohledu na svět. Jeho básně mám velice ráda, avšak nemohu se ubránit té neustále snaze si je i v hlavě recitovat v rytmu blues...

26.03.2020 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Před pár dny jsem dočetla knihu Mistr a Markétka. Vybrala jsem si ji, protože jsem v kultuře narazila na odkazy, které mě k této knize vedly a samotná kniha je také odkazů plná. Už několikátý den na tuto knihu myslím, velice mě obohatila a zaujala. K mému překvapení se mistr a Markétka v knize neobjevovali hned od samého začátku a s napětím jsem očekávala, kdy se objeví. A co se záporáků týče... dlouho jsem nechápala, co a proč to všechno vlastně vyvádějí a pochopitelně jsem z toho nadšená nebyla, ale nakonec jsem si je taktéž oblíbila. Doporučuji všem, kdo má rád nečekané a mírně komplikované události, a těm, kdo se rádi nad věcmi zamýšlejí.

25.03.2020 5 z 5

Úvod do studia dramatické výchovy Úvod do studia dramatické výchovy Eva Machková

Tato kniha mi byla jako první doporučena, jakožto zájemci o výchovnou dramatiku, a jsem velice spokojena s tímto výběrem. Kniha začíná praxí, a teprve pak přechází k teorii, čímž člověku názorně ukáže, jak teorii v praxi využít, aniž bychom se v ní měli ztratit. Jelikož je tento obor relativně nový, umožňuje kniha komplexnější náhled na celou problematiku a také "okénko do historie" dramatické výchovy. Jsem velice spokojena.

03.03.2020 5 z 5