adela2316 adela2316 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tento příběh je naprosto dokonalý. Knihu jsem četla už podruhé a musím říct, že při prvním čtení jsem se i trochu bála, ačkoli jsem příběh znala a videla ho i zfilmovany. Prostě opravdu jeden z nejlepších.

07.08.2022 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Byla jsem v Českých Budějovicích v knihkupectví, a jakmile jsem tam spatřila v kominku naskladanou tuto knihu, musela jsem ji mít. Už jen podle jména autora. Četla jsem Sběratel sněhu a Svetlo z Pauliny, z obou jsem byla nadšená.
Když jsem docetla Cafe Groll, tak jsem byla chvíli jako v transu. Informace na konci knihy mě úplně zahltily. Uff. To budu asi ještě chvíli vstřebávat.
Mimochodem asi před týdnem jsem sháněla nějaké knihy pro babičku k narozeninám, a uviděla na pultu knihu Paví hody, kterou tam měli ten den čerstvě vyskladanou, okamžitě jsem ji koupila, protože vím, že s panem Štifterem nikdy neprohloupim.

01.09.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Tato kniha mě dostala, je první, aspoň myslím, u které jsem plakala. Příběh je krásný, postavy jsou sympaticke, zpočátku byla Vianne taková prudička, ale postupem času se mi víc a víc líbila. Pasáž, kdy musel odjet Ari, uff, to byl počátek mého slzaveho údolí, který do konce knihy neustal.
Občas jsem si predstavovala sebe v situacích týkajících se zejména Vianne a dětí, ale to asi nejde. Už jen ta představa, že by moje děti hladovely, nebo jim hrozilo to, že je odvedou pryč, to bylo opravdu sebetryzneni, a nechápu, jak to ty matky mohly zvládnout a přežít, když třeba o to dítě přišly! Jak se asi mohly cítit matky (Rachel), které samy musely do transportu a dítě nechaly kamarádce? Jaký strach musely pociťovat?
Obdivovala jsem Isabel, ze zvládla pri výslechu
neprozradit svou identitu a svoje spolupracovniky.
Myslím, že prostě lidstvo nesmí zapomenout na tyto hrůzy, které se staly, a doufám, že se nikdy nebudou opakovat .
Velice se mi líbila postava otce obou žen, její posun v příběhu.
Konec knihy mě opravdu překvapil, a to setkání po letech- další slzavy vodopád....

07.01.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

(SPOILER) Moje první setkání s Erikou Fosterovou proběhlo až teď, ač mi moje sestra o knihách Roberta Brynzy básní už několik dlouhých měsíců, ne-li roků, když kouknu na rok vydání konkrétně tohoto dílu.
No, musím říct, že mě to bavilo. Eriky mi bylo líto, je to sympatická šéfová. Líbí se mi, jak je zapálená do vyšetřování a snaží se dělat svou práci opravdu dobře. Nechápala jsem, jak jí byly házeny klacky pod nohy, a jak bylo vyšetřování vedeno ze strany vlivné rodiny, aby se ukázala oběť v lepším světle. Čekala jsem, kdy se to zlomí, ale byly to nervy.
Detektiv Sparks byl odporný už od začátku, vždycky si říkám, jak je možné, že takovyto člověk kvůli kariéře je schopen zanedbat svou práci, v tomto případě nehledet na jasne důkazy, jen aby ten druhý neměl pravdu.
Konec knihy mě velice překvapil, tohoto vraha jsem necekala, to mě ani ve snu nenapadlo . Trochu me mrzi, že tam podle mě nebylo vysvětleno vše- s kým byla tedy Andrea před tím, než byla zabita? S kým měla onen styk? S vrahem???? Nejsem si jistá, jestli bylo vše objasneno.
Každopádně se velice těším na další díly.
PS: jen jedna připomínka, vzhledem k tomu, že pracuji ve veterinární ordinaci, jsem se musela trochu pousmát při představě, že se někdo snaží uškrtit kočku. Možná leda že by neměla drápy...:-D;-)

15.12.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Chtela jsem psát komentář včera po docteni, ale nějak jsem nenachazela ta správná slova.
Kniha je čtiva, krátké kapitoly řeknou vše, co potřebují. Navíc styl autorky dodává ještě jakési temno a strach, které všichni čekají.
Příběh je smutný jako tisíce a tisíce dalších z te doby. Jima mě hrůza. Ta nenávist, bezpráví, jeden den je člověk nejbohatší cukrovarnik v kraji a druhý den tvor podradnejsi jak obtížný hmyz.
Kniha skvěle popisuje nejrůznější detaily, když byli hlavní protagonisté malí, proste takový ten běžný život, plavání, sáňkování apod.
Hanušova postava mi byla odporná. Jan byl sympaťák od počátku. Zuzana byla obyčejná, ač bohatá, holka. Nechápala jsem, proč s Hanušem je, když s ním zažívá peklo, ale sama to rekla: ,, nikdo jiný mi nezbyl,,.

28.05.2022 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Knihu jsem pořídila na doporučení v jedné čtecí skupině na internetu. Zpočátku jsem se knihou trochu prokousavala, nevim proc, ale pořád se mi pletla jména Fabian, Theodor a Eduard. Taky mi úplně nevyhovují delší kapitoly.
Uz někdy v půlce knihy mě napadla souvislost mezi názvem knihy a přikázáními (jak to bylo někdy v začátku příběhu zmíněno), tak jsem se děsila, zda-li budu mít pravdu. A ono jo.
Postavy se mi líbily, příběh je smutný, krutý, ale je mi jasné, ze v teto době bylo takových lidských osudů nepočítaně.
Komunismus je opravdu zlo. Jak tento režim nakládal s lidmi, kteří s ním nesouhlasili...ale vlastně i se svými vlastními lidmi.
Valji mi bylo líto, tehdy se asi na spoustu věcí pohlizelo jinak, v dnešní době by asi bylo jedno, že byla nevěsta odmitnuta, asi by to nebyl takový skraloup.
Překvapilo mě, jak bylo z počátku pohlizeno na Irenu, a ona to vlastně byla velice sympaticka a hodná osoba.
Moc se mi líbilo, jak byla v textu zakomponovana slova místního nářečí. Sice jen sem tam, ale bylo to příjemné oživení.
K Přerovu mám lehce vztah, krátkou dobu jsem tam jezdila pracovně, tak jsem se snažila si vybavit i některa jednotlivá místa, která jsou v knize popisovana, alespoň přibližně, i do mapy jsem se dívala, ale zase tak moc jsem tam nepobyla a částí Predmosti jsem vlastně jen projizdela. Ale díky knize už na Přerov budu pohlížet jinýma očima.
Kniha se mi líbila a určitě budu doporučovat dále a těším se na další příběh od autorky.

29.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Moc ráda jsem se s velkou zvědavostí vrátila do života Barky, Julky , Ženky a dalších postav a byla jsem nesmírně napnutá, jak se to s nimi bude odvíjet v období druhé světové války. Některé události byly opravdu velice smutné, jako třeba tragédie v rodině Fanky. A taktéž život Ženky byl k politováníhodný.
Přibližně v půlce jsem měla trochu čtecí krizi, ne, ze by mě kniha nebavila, ale ma 600 stran, a trochu se to táhne i kvůli hustému textu :-)
Ovšem jinak si kniha právem zaslouží veškeré ovace, které se na ni pějí. Je úžasná!
Ps: hrozne se mi líbí slovo hlupaňa:-D

16.04.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Měla jsem depresi od začátku do konce. Zpočátku jsem Sisi vůbec nechápala, divila se jí, proč žije tak, jak žije, proč se nestýká s rodinou, proč, proč . To prozření... pak už to bylo všechno jasně pochopitelné. Nechápu, jak se mohla její matka zachovat tak, jak bylo v knize popisovano.
Kniha se cetla sama, byla napínavá.
Bavila mě hříbková stránka knihy, sama ráda sbírám, ale jen to, co bezpecne znám, takže mnohé názvy hub mi nic nerikaly.

14.08.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Po dlouhatanske době pro mě další Kepler. Od posledního dílu jsem přečetla další detektivky tohoto typu, takže trochu guláš, už si moc nepamatuji předchozí díly. Vlastně skoro vůbec:-D
Každopádně kniha ctiva, Joona je borec, fandila jsem Pamele a trochu jsem tusila, že to s Alici nebude tak, jak nám bylo v knize nabizeno.
Musím říct, že jsem teda měla jiný tip na vraha :-D
Hodne jsem se I bála, napětí neskutecne, zvlášť, když je člověk sám doma. Nic příjemného.
Ale jinak skvělá další Keplerovka.

15.09.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moje druhá kniha od paní Klevisové, a opět jsem nadšená. Četla jsem ji sice o trochu déle, ale bylo to způsobené mnou a mým brzkym usinanim při čtení:-D
Kniha se čte skoro sama, příběh je zajímavý a postavy kupodivu všechny víceméně sympatické! To mě zaujalo i po první knize, co jsem četla, a to byla kniha Zmizela v mlze. Takze se velice těším na další příběhy.

31.10.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Moje první kniha od autorky. Slyšela jsem jeden názor, že tato kniha je nejslabší ze série, ale me se líbila, takže se těším velice na ostatní.
Moc se mi líbily popisy prostředí, dokazala jsem si tu krajinu snadno představit. Chvílemi na me kniha působila až strasidelne, nebo přinejmenším aspoň tisnive.
Ačkoli jsem neměla úplně jasno, kdo by mohl být pachatel, nakonec můj tip vyšel :-) musím uznat, že zápletka byla opravdu zajímavá a nečekaná.

08.07.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Hodně jsem přemýšlela, jaké hodnocení knize dát. Během čtení jsem si říkala, že tu knihu rozhodně doporučovat nebudu, protože tolik hrůzy jsem snad v žádné jiné knize nezaznamenala. Je pravda, že knihy o holocaustu nevyhledavam od té doby, co mám dítě. Prostě to nějak nezvládám číst. A tady jsem si to dopředu nezjistila, nebo nečekala, že to bude takové.
Každopádně dávám plný počet, protože kniha je ctiva, napinava, dokonce i pasáže z Ameriky, které mě ze začátku malinko nudily, byly nakonec výborne, a ačkoli jsem měla tendence v těch nejvíc násilných pasážích knihu odložit, strašně jsem byla zvědavá na konec, takže jsem to naštěstí neudělala.
PS: veliký šok jsem zažila, když jsem zjistila, kdo je Beppo:-/

21.08.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Další výborný díl, který jsem ale cetla příliš dlouho, takže jsem si ho úplně nevychutnala podle představ. Opět jako u dalších dílů se v knize vyskytuje takových možností a teorií, všechny reálné a všechny dávající smysl. To se mi líbí. Mám z toho pak tak zamotanou hlavu, že vůbec nevím, kdo by mohl být vrahem (neuhodla jsem).
Skvělý Bergman, skvělá Sylvie.
Těším se na další, myslím, že už mi chybí do série pouze Vrani oko.

29.12.2023 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Kniha je velmi čtivá, autorka mě velice bavi, líbí se mi její styl. Příběh byl hodně zajímavý, myslela jsem, ze se motiv bude skrývat v nejakem příběhu, který Anna ukradla, nakonec jsem byla překvapená.
Jako milovnici koček mě potěšil závěr s kocourem u bazénu;-)

09.07.2023 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

(SPOILER) Kniha je napínavá a bavilo mě, že některé kapitoly končily takovým tím mrazivým zjištěním. Co me ovšem šokovalo nejvíce, byl epilog. Mela jsem trochu podezření, že smrt Fabianova kolegy nebude úplně sebevražda, ale toto? Fiha.
Opět Dunja, která ví nejlíp, jak se chovat a jak řešit situace, ale vždycky dělá pravý opak. Nechápu, proč s tím Kimem něco sakra neudělá? :-D
Co se týče Fabiana, klidne bych se bez jeho šílené rodiny obešla, jeho protivna žena prostě na týden zmizí, decka nechá doma, vůbec ji to netankuje, Theodor, to snad ani nemusím komentovat. Tak špatné vztahy v rodině snad v reálu ani neexistují.
Občas mi vyšetřování přišlo pritazene za vlasy, rikala jsem si, že snad to ve skutečnosti funguje jinak, lépe, a ne, aby se ve veznici jako vyměnili??? A vůbec, jak jim to všechno prochazelo.. Kniha je celkově taková ,,predimenzovana,, , ale to předchozí díly, co si tak vybavuji, byly taky. Ale asi by bylo fajn si je přečíst skoro po sobě.
Ale jinak se velice těším na další díl, protože jsem opravdu napnutá, jak to bude pokračovat.

11.08.2021 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Jeden z nejlepších příběhů od A. Christie. Film jsem viděla asi tisíckrát (obě verze) :-) , knihu jsem teď četla myslím podruhé. Líbí se mi, jak dopadl vztah mezi Rozalii a Timem- to je ve filmu jinak. Za mě proste top :-)

12.12.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

To byla opravdu velice smutná kniha, několikrát jsem měla co dělat, abych se nerozbrecela. Me, jako matce, bylo strašně líto jak Majy, která přišla o rodinu, jak se asi musela cítit, když nemohla být se svými dětmi, tak Magdaleny, kterou přesunuli do ,,ozdravovny,, (představovala jsem si svoje děti v téže situaci a bylo mi opravdu úzko a smutno) . Myslím si, že se snad dostatečně upozorňuje na hrůzy před rokem 89, nezapomíná se a já jsem za to ráda. Oproti tomu se setkávám s názory, že lidé vzpomínají na dobu socialismu jako na něco, kde jsme se vlastně jako lidi měli dobře, zlehčují, zapomínají, idealizují. To mě děsí. Myslím si, že komunismus je stejně velké zlo jako nacismus. Knihy s touto tématikou by měli číst povinně všichni, kdo takové věci zlehčují.

11.04.2024 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Příběh se mi velmi líbil, je krásný, smutný a věřím, že pravdivý, že se takové situace mohly stávat. Líbil se mi myšlenkový posun Františka, který zpočátku Němce nenáviděl, ale později zjistil, že jsou to mnohdy obyčejní lidé, kteří se třeba ničeho nedopustili, ale musí pykat za kolektivní vinu. Odsun Němců po válce je myslím stále palčivé téma. Mě samotné se moc nelíbí, jak bylo s Němci zacházeno, pořekadlo oko za oko mi přijde nehodící se do vyspělé doby 20. Století. Ale člověk, který v té době nežil, může asi těžko soudit. Nicméně věřím, že se v té době vyskytovaly různé skupiny, které braly spravedlnost do svých rukou, a často konaly násilné akce, protože prostě mohly.... Bohužel si myslím, že se tyto hony na různé skupiny lidí můžou objevit i dnešní době, i když bych ráda věřila, že ne. Těším se na další díly.

31.03.2024 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Nemůžu si pomoct, ale tohle je prozatím nejlepší díl, co jsem od paní Klevisove četla (mam přečtené Zmizela v mlze, Dům na samotě, Zlodejka příběhu, Prokletý kraj).
Jako vždy je kniha úžasně ctiva a napínavá. Josef Bergman je prostě frajer.
Po celou dobu jsem měla pocit, že je tam neskutečně mnoho možností, kvůli čemu byla Gwen zavražděna , a stejně tak u Johana. Mela jsem úplně zavařenou hlavu od usilovneho přemýšlení nad motivy vražd, a stejně to dopadlo všechno jinak. Od určité chvíle jsem svoje podezření směřovala sice správným směrem, i tak jsem byla velmi překvapená nad rozuzlenim. Co se týče Umy, víceméně celou dobu mi cosi říkalo, že je to přesně tak, jak se nakonec ukázalo (abych nenapovidala).
Přijde mi, že celý děj byl docela zauzlovaný, ale nakonec to všechno dává jasný smysl, nic nezůstalo nevyřčeno či neobjasněno. Za mě naprostá pecka.

29.08.2023 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

U této knihy mi vážně bylo líto, že je konec. Moc mě to bavilo, líbily se mi postavy, velice sympaticka mi byla paní Jindrová, a 5 hvězdami hodnotím postavy Adama, Sylvie a Bergmana- velice příjemná trojice. Prostředí dostihové staje mi bylo blízké.
Velice mě potěšil epilog. Vraha jsem tedy neuhodla, měla jsem spadeno na někoho jiného.
Trochu mě zamrzelo, že nebyl vyjasněn konec s Radimem, to jsem byla opravdu napnuta, co se tehdy stalo. Těším se na další příběh paní Klevisove :-)

03.08.2023 5 z 5