Adam84 Adam84 komentáře u knih

Tarantino o Quentinovi Tarantino o Quentinovi Amazing Améziane

Tarantinova biografie, která svou komiksovou formou tvořenou spousty různými kreslířskými technikami neurazí, vždyť ono se právě takové zpracování k jeho tvorbě docela dobře hodí.

U knihy si ale přijdou na své, jen opravdoví fanoušci filmů Quentina Tarantina, kteří jsou s jeho tvorbou již blíže seznámeni. Ti se dozví o oblíbeném režisérovi a jeho práci, inspiraci, vztazích s herci či producenty dost (snad více než bych čekal ze zvolené formy), ale je dobré mít na paměti, že na nějaký plnohodnotný životopis v komiksu samozřejmě nemůže být prostor.

15.01.2024 3 z 5

Etika umělé inteligence Etika umělé inteligence Mark Coeckelbergh

Knihu bych si dovolil rozdělit na tři části:

První třetina knihy řeší tzv. "velký humbuk" kolem umělé inteligence s hlavním narativem konkurence, který je příznačný spíše pro sci-fi scénáře. Autor sice rozebere podobné scénáře, ale upozorňuje na menší naléhavost jejich řešení.

V druhé třetině se věnuje fungování a popisu umělé inteligence, kterou již používáme teď a nabízí čtenáři celou řadu naléhavých otázek, nad kterými je třeba se zamyslet v nejbližší době.

A v poslední třetině představuje nesčetné příklady toho jaké organizace a jak se s etickými výzvami spojenými s UI snaží vypořádat, sám nabídne svůj vlastní pohled na jejich řešení a neopomene upozornit i na environmentální dopady UI.

Kniha tedy čtivou, přístupnou a vyčerpávající formou předkládá informace o zajímavých oblastech umělé inteligence spojených s etickými problémy současnosti, ale i budoucnosti.
A je z ní patrné, že řešení problémů spojených s UI je víc než nejisté a rozhodující bude jen smysluplná diskuze mezi odborníky, vývojáři, politiky, ale také koncovými uživateli.

12.01.2024 5 z 5

Pravda v době populismu Pravda v době populismu Tony Milligan

Kniha ukazuje, jaký je problém vůbec nastavit jakýkoliv neměnný přístup k etice pravdy a jak je těžké ji definovat, protože pojem pravdy je neobyčejně komplexní a pojí se s ním příliš mnoho dalších pojmů.

Po přečtení ovšem nikdo nemusí propadat skepsi, že by snad pravda byla něco neuchopitelného. Autor se i snaží vysvětlit, že člověk nemusí nutně absolvovat kurz symbolické logiky, aby chápal co je to pravda, a pokouší se poukázat na to, proč je důležité pojem pravdy podrobit výzkumu.

Vše je analyzováno v kontextu aktuálních politických změn a na příkladu nových variant populismu (ten je také příliš komplexní na to, aby byl v této knize dokonale popsán), které se v nedávné době v politice objevují.

I když v knize padnou opravdu alarmující příklady toho, jak je i na těch nejvyšších politických postech pravda překrucována, jsem si (stejně jako autor) jistý, že nic a nikdo, dokonce ani žádná politická moc nemůže význam pravdy umenšit.

27.10.2023 4 z 5

Kniha o medicíně Kniha o medicíně Clifford A. Pickover

Pouhá katalogizace historických milníků ve vývoji medicíny s pěknými obrázky... nic víc.

A přitom lze i tak zdánlivě čistě informativní téma, jakým je historie lékařství, zpracovat jako poutavé vyprávění. Důkazem budiž úžasná kniha: Dějiny medicíny - Od starověku po současnost od Roy Porter. Kterou bych rád doporučil všem, kteří chtějí i od knihy organizující milníky historie víc, než jen chronologicky poskládaná hesla.

14.09.2023 2 z 5

Stín se šíří Stín se šíří Robert Jordan (p)

Po předešlých dílech, kdy jsem si víceméně udělal pořádek, jak v nepřeberných charakterech, tak na mapě, se celý Jordanův svět nezadržitelně začíná dostávat do varu. Nevadilo mi tedy proplétat se více příběhovými liniemi, na čím dál vzdálenějších místech světa a sérii to v tomto díle jen prospělo.

Co nejvíce prospělo mě, je transformace Séléne v Lanfear, kdy se z opravdu protivné postavy, stává zatím moje nejoblíbenější (nejméně předvídatelná, takže pro možné dějové zvraty ta nejnadějnější)

Celé sérii zatím tudíž chybí, snad jen nějaké to větší neočekávané překvápko (příběhový zvrat), v které nezbyde než doufat v dalších dílech.

28.07.2023 4 z 5

Nové zbraně vlivu Nové zbraně vlivu Robert B. Cialdini

Kniha s opravdu velkým množstvím příkladů z výzkumu bihaviorální psychologie, kterou lze vlastně považovat za historii obchodních taktik, jež jsou na nás (bohužel ne vždy s bohulibým záměrem) úspěšně uplatňovány dodnes.

Samozřejmě autorovi věřím jeho snahu naučit nás manipulace rozeznat včas, ale nasnadě je i otázka, jestli by stejně tak kniha nemohla kdekoho naučit lépe manipulovat? Možná by nebylo od věci, podrobit výzkumu i to, jestli knihu čtou spíše obyčejní spotřebitelé, nebo šmejdi.

Já spadám do kategorie obyčejných spotřebitelů a po přečtení poučen, můžu knihu bez manipulace ke koupi doporučit. Takže slovy autora: klik a jedem

30.06.2023 4 z 5

Drak Znovuzrozený Drak Znovuzrozený Robert Jordan (p)

Věnovat se a rozvinout více charaktery vedlejších postav v tomto díle, je za mě vítaná a logická změna (bavil mě Perrinův kovářsko-vlčí přerod, Matovo nebývalé štěstí i příběh třech novopečených přijatých novicek Aes Sedai).

Dále jsem nejvíce zvědavý na Randa alThora, jehož charakter již teď působí monumentálně a na to, jestli bude i v dalších dílech jeho epičnost ještě více gradovat, či jestli ho autor přitáhne nohama trochu blíže k zemi.

Jinak třetí díl, byla pro mě další slušná dávka devadesátkového fantasy.

21.06.2023 4 z 5

Vlastní Bůh: Mírotvorný a násilný potenciál náboženství Vlastní Bůh: Mírotvorný a násilný potenciál náboženství Ulrich Beck

Domnívám se, že se autorův pojem vlastního Boha, nejvíce hodí právě na českého člověka, který na otázku víry nejčastěji odpovídá: "nepotřebuji církev ani kostely, ale v něco věřím, něco, co mě přesahuje" a "kutilsky" si tak tvoří - ač možná často nevědomě - onoho vlastního Boha.
Ulrich Beck v tomhle mění zorný úhel pohledu na náboženství, sekularizace náboženství nezničila, ale transformovala (individualizovala).
Je to už třetí kniha kterou jsem od něj přečetl a tak jako u těch předchozích (Co je to globalizace a Riziková společnost), jsem měl pocit, že čtu kus poctivé sociologie.

19.05.2023 4 z 5

Urbánní situace Urbánní situace Olivier Mongin

Kniha nabízí mnoho zajímavých způsobů, jak nahlížet na město (z pohledu urbanisty, architekta, spisovatele, flanéra), takže po přečtení, mi návštěva některé z autorem uváděných metropolí, megapolí či megaměst, jistě nabídne mnohem hlubší zážitek a to i přesto, že většinu svého času prožívám spíše zkušenosti rurální.

20.04.2023 4 z 5

Nesnadné vzpomínky Nesnadné vzpomínky Italo Calvino

Calvino mne zaujal hned, jak jsem se o něm dozvěděl (což bylo docela nedávno, přes pěknou edici nakladatelství dokořán), takže jsem moc neotálel s rozhodnutím, poznat ho blíže v jeho díle.
Přesto, že jsem zvědav především na jeho pojetí experimentální fantastiky, rozhodl jsem se na úvod vzít něco z jeho rané tvorby a v knize Nesnadné vzpomínky (tím, že jsem se opravdu bavil autobiografií z válečné Itálie, tématem, které mi není nijak blízké) dokazuje, že jde o skvělého povídkáře, kterému se vyplatí obětovat čtenářský čas.

24.03.2023 4 z 5

Duch ateismu: Úvod do spirituality bez boha Duch ateismu: Úvod do spirituality bez boha André Comte-Sponville

Už dlouho jsem nečetl žádný text, s kterým bych se dokázal tak ztotožnit, především první dvě kapitoly mi mluví přímo z "duše", k třetí (věnující se spiritualitě) bych se už potřeboval doptat, ale i tak převážně souhlasím.
Za jedno jsem s autorem i v jeho nedogmatickém pojetí ateismu a i s tím, že má pro věřící pochopení a nevelí k boji proti náboženství.
Kniha je psaná stručně a přímo k věci, autor často vychází z osobní zkušenosti a to je mi také milé.
Takže věřte a sdílejte.

17.03.2023 5 z 5

Informace: Historie. Teorie. Záplava Informace: Historie. Teorie. Záplava James Gleick

Kniha plná informací o informaci a nejen to.
Historický výčet něčeho tak zdánlivě banálního jako je informace a toho, jak se s ní pracovalo v průběhu času (od afrických bubeníků až po ty nejlepší matematiky), snad ani nemůže být napsaný poutavěji. Vše popsáno v vzájemných souvislostech a paralelách a doplněno zajímavými příběhy. Člověk si pak snadno uvědomí, do kolika oborů pojem informace přesahuje.

16.03.2023 4 z 5

Kvantový moment Kvantový moment Robert P. Crease

Kvantová mechanika nepochybně převrátila základní přesvědčení o prostoru a čase, kauzalitě a realitě, a jak v celku zdařile popisují autoři, měla také velký přesah do filozofie, kultury a společnosti.
To co jsem si já z této knihy odnesl, by se dalo ve zkratce vystihnout slovy: "Svět ztratil dno"

Doporučing:
Na to aby se člověk naučil milovat neurčitost (jak předesílá podnázev knihy), nemusí být zrovna geniální matematik, ale tuto knihu bych jako vstup do problematiky kvantové mechaniky nevolil, spíš bych si ji nechal na později ;-)

19.01.2023 4 z 5

Hitmakeři Hitmakeři Derek Thompson

Domnívám se, že ono rozptylovaní z podnázvu knihy, je dnes to co charakterizuje umění masově populární, kterým se kniha zabývá a zdařile informuje o tom, jak hlavní a nejpopulárnější styly fungují a může tedy sloužit i jako dobrý návod k tomu, jak se nenechat tak snadno rozptýlit a lapit tak jednoduše do pasti mainstreamu.

03.01.2023 4 z 5

Jak opravit budoucnost Jak opravit budoucnost Andrew Keen

Boj za lepší budoucnost, toť autorova výzva.
Jako bojiště poslouží síťově propojený systém, poháněný internetem s expandující AI.
Za Protivníky byli vybráni čtyři jezdci z apokalypsy, v podání Facebooku, Googlu, Amazonu a Twitteru. A nezůstane jen u nich, ze čtyř jezdů je nakonec celá kavalerie ze Sillicon Valley.
Jako naše zbraně autor volí regulace, inovace, společenskou zodpovědnost, spotřebitelskou a pracovní volbu a vzdělání. A neváhá pro ně zaletět do Estonska či Singapuru, přes evropský parlament, až k rockovým hvězdám.
Jestli tímto způsobem, či vůbec bojovat, zůstává na každém.

Doporučing: kniha není nic pro libertariány!

06.12.2022 3 z 5

Posmrtné paměti Bráse Cubase Posmrtné paměti Bráse Cubase Joaquim Maria Machado de Assis

Takový příjemný brazilský výlet s evropským intelektuální pohledem, který mě i donutil uvažovat o rovnocennosti oken.

Doporučing všem příznivcům filozofického směru humanitas.

03.11.2022 4 z 5

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Jeden velký čatní provoněný, magický mišmaš kultur, lidí, myšlenek a politiky.
Realita se misí s fikcí a já mám chuť navštívit indickou restauraci, objednat si kárí a pokecat s číšníkem o kulturním pluralismu jeho rodné země.

Doporučing pro všechny kulturní nomády a milovníky orientálních vůní, chutí a barev.

13.10.2022 4 z 5

Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost John Gribbin

Proč by svět měl být zrovna takový, jaký je? O tom ani Schredingerova kočka nemá ponětí. A není jediná, která se ocitla v superpozici i já měl při čtení pocit dvou stavů zároveň. Napůl jsem chápavě přikyvoval problémům kvantové mechaniky (asi první dvě třetiny knihy) a napůl jsem s otevřenými ústy zjišťoval, že nerozumím vůbec ničemu (poslední třetina knihy).
Doporučing pro cestovatele časem, autory sci-fi, kvantové fyziky a všechny kočky z krabice.

04.10.2022 4 z 5

Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Frank Wilczek

Netřeba se obávat složitostí, jež laureát Nobelovy ceny Frank Wilczek přirozeně může evokovat. Jeho výklad světa částicové fyziky je velice blízký autorům populárně naučných publikací a tato kniha je tedy dobrým důkazem, že i držitel Nobelovy ceny a uznávaný fyzik dokáže z tak komplikovaného světa promluvit i k neodbornému čtenáři, seznámit ho se složitostmi svého oboru a podnítit ho k přemýšlivosti.
To vše svede autor přesáhnout filosofickým zamyšlením a často i doplnit vtipnou poznámkou.

Jen je potřeba brát v potaz dynamiku vývoje oboru, kterým se autor zabývá a dobu vzniku knihy, takže některé úvahy, zejména ty nad možnostmi jež přinese, v té době teprve budovaný LHC, brát za již vyřešené.

14.05.2024 4 z 5

Pascalovské meditace Pascalovské meditace Pierre Bourdieu

Je tomu už nějaký ten pátek, co mi naposledy kniha od Bourdieua prošla rukama. "Ale číst Bourdieua je jako jízda na kole, to se přece nezapomíná", jsem si pomyslel... no není tomu úplně tak , s takovou bych se na tom kole do provozu raději nepouštěl.
A protože jsem již delší dobu nějaký ten obtížnější sociologický/filozofický text nečetl, byl jsem nucen pro mnohý odborný termín sáhnout hodně hluboko do paměti a to trochu "bolelo" .

Ve výsledku tedy byla tahle kniha pro mne kritikou hned dvojí. Kritikou rozumu scholastického, kterou Bourdieu zvládl s intelektuálním odstupem sociologa/filozofa sobě vlastním, a kritikou rozumu mého, který jsem já sám, ze svého scholé, byl nucen uznat za podmíněný spíše nedostatkem odbornosti, než přehnaným intelektualismem.

11.03.2024 4 z 5