Adam84 Adam84 komentáře u knih

Sedm krátkých přednášek z fyziky Sedm krátkých přednášek z fyziky Carlo Rovelli

Lahodné jednohubky, které se s příjemnou chutí a bez dlouhého přežvykování rozplynou v ústech a zanechají neodolatelnou touhu zakusit další sousta z oboru fyzika a kosmologie, jež se dnes pro laického čtenáře nejlépe připravují snad jen v italské kuchyni Carla Rovelliho.

12.03.2024 4 z 5

Srdce zimy Srdce zimy Robert Jordan (p)

V devátém díle se odehraje celá řada více či méně povedených klíčových událostí.
Tou méně zdařilou je dle mého bizarní vztah Randa a jeho tří žen, který se v tomto díle trochu na sílu značně posunul a snad i z velké části vyřešil.
Naopak velice zábavná je Matova dějová linka, v níž konečně dojde na setkání s jeho nastávající, Dcerou devíti měsíců.
Již tradičně famózní je Jordanovo finále, které je v tomto díle doslova výbušné a skvěle popsané očima mnoha jeho významných účastníků.
Kolo čau se tedy pootočilo opět zábavným způsobem a nezbyde než doufat, že si v následujících dílech své tempo otáčení zachová.

04.12.2023 4 z 5

Mýty v ofsajdu Mýty v ofsajdu Robert Asprin

Dlouho jsem návrat k sérii odkládal a to i proto, že už od prvního dílu trochu bojuji s přesvědčením, že Mýtus není zrovna "můj šálek čaje". Jenže na nějakou tu úsměvnou oddychovku, se v mém případě chuť dřív nebo později stejně dostaví, takže co s tím?
Nakonec pomohlo vzdát se srovnávání s Pratchettem (které se mi v této sérii neustále nabízí a které je v Asprinově případě zbytečné a až příliš přísné), no a pak už je snadnější přijmout tuhle fantasy taškařici takovou jaká je, úsměvná, jednoduchá, zdlouhavých pasáží prostá a tedy jako jednonádechové odpočinkové čtivo naprosto vyhovující.

08.11.2023 3 z 5

Cesta nožů Cesta nožů Robert Jordan (p)

Kratší díl série, který mne potěšil nejen svou délkou a tedy i absencí zdlouhavého rozjezdu, ale také již konečně vyřešeným problémem s počasím. A nejen tím, čím dál zajímavější, je sledovat Randův charakterový vývoj, který v tomto díle působí jako despotický vůdce, jenž stále více projevuje známky šílenství, z čehož pramení i více jeho neopatrných chyb, které mají často tragické následky. Takže musím přiznat, že do dalších dílů jsem nejvíce zvědav, především na jeho další vývoj.

Postava Mata a tradiční monumentální finále mi v tomto díle naopak chyběli nejvíce. Ale jestli to chápu dobře, tak konec zde plní spíše úlohu dobré startovní pozice pro díl další, takže je alespoň na co se těšit.

07.11.2023 4 z 5

Pán chaosu Pán chaosu Robert Jordan (p)

Upocený a poklidnější - vyjma již tradičního finále, do kterého se ovšem vyplatí dočíst - díl série.

I přes výrazné zklidnění tento díl nenudí, stránky ubývají svižným tempem a volný konec opět dává chuť přečíst díl další.

Vadou na kráse budiž jen bohužel již tradiční a neustálý Randův doprovod aielských strážkyň a také trochu očekávaný návrat Perrina, který po svatbě zatím nedostal dostatek příběhového prostoru.

25.09.2023 4 z 5

Oheň z nebes Oheň z nebes Robert Jordan (p)

Takže po pátém díle, mám stále chuť se k sérii kola času vracet a to i dvěma drobným výtkám navzdory.

První je opravdu drobná a týká se Odřivouse (zbraně kterou si Rand tolik oblíbil). Mám totiž trochu problém s čímkoliv, co maže lidi z historie. Jsem si vědom toho, že Kolo tká, jak si Kolo přeje a tedy, že v Jordanově světě nutně nemusí fungovat zákony kauzality tak, jak je znám z toho svého, ale přesto se dle mého, těžko príjímají drobné změny historie, které vlastně nikdy nemůžou být drobné, pokud jde o změny historie.

A druhá není nic menšího, než neustálé mudrovaní a povzdechy ženských postav nad tím, jací ti muži vlastně jsou, což prostoupilo celý díl a bylo to už trochu otravné.

Naproti tomu se ke konci knihy dějí věci opravdu nečekané, čemuž jsem rád, protože to dává chuť pustit se do dalšího dílu.

30.08.2023 4 z 5

Neviditelná města Neviditelná města Italo Calvino

Půdorys labyrintu současného světa, jako komplex vztahů mezi městem a lidmi a také mezi městem a přírodou. Motivy jsou dané, ale představa je na každém čtenáři.

A právě imaginace jednotlivých měst, které nejsou na žádné mapě světa, je na této knize tím nejzábavnějším. Autor ji předkládá a čtenář dotváří. Co čtenář, to vždy jiná představa města, toliko každému povědomého.

Tahle Calvinova kniha byla pro mne tedy velice příjemnou, relaxační abstrakcí neviditelných měst současného světa.

01.08.2023 4 z 5

Tyranie metrik Tyranie metrik Jerry Z. Muller

Hlavní myšlenka, kterou jsem si z knihy vzal:
Účinnost každého měřeného výkonu má své meze a stejně tak i transparentnost má své meze, to by měl mít na mysli opravdu každý, kdo uvažuje o zavádění metrik do jakékoliv lidské činnosti (s důrazem na slovo lidské, protože ze zkušenosti vím, že strojům sběr dat ani maximální transparentnost nevadí).
Pak tedy někdy není nad profesionální úsudek a proto může být nejlepší použití metrik i jejich nepoužití.

23.04.2023 4 z 5

Nesnadné idyly Nesnadné idyly Italo Calvino

Calvino mě postupně učí, jak si zalíbit povídky. Tato kniha je teprve druhou, kterou jsem od něj přečetl a přijde mi, že povídky v jeho podání mají od všeho co mám rád trochu: myšlenku, vtip, lehkou fantasknost, jsou nápadité, literárně zdařilé (tedy alespoň mě jeho styl psaní sedl) a zdá se mi, jakoby dokázal na konci každé povídky vytvořit krátký prostor pro zamyšlení, po němž hned následuje velká chuť pustit se do další. O to pro mě lépe, se dozvídat z komentářů, že jeho zdařilejší díla mě teprve čekají.

11.04.2023 4 z 5

Kam se žene entropie Kam se žene entropie Milan Pavelek

Tahle analogie entropie na socioekonomické problémy mi nepřišla zrovna zdařilá, snad jen první polovina knihy (tedy pokud se člověk zajímá spíše o termodynamiku, než o ekonomii), druhá polovina knihy je ze sociologického pohledu spíše úsměvná.

Mnohem jednodušeji a snad i výstižnějším způsoben, použil entropii jako analogii již Philip K. Dick v románu Blade runner:

"Nikdo nemůže nad haraburdím vyhrát," řekl, "jenom dočasně a možná na jednom místě, jako třeba já u sebe v bytě udržuju jakousi umělou rovnováhu mezi tlakem haraburdí a potřebných věcí, prozatím. Ale nakonec umřu nebo odejdu, a pak bude mít haraburdí zase navrch. To je všeobecný princip, který platí všude ve vesmíru: Celý vesmír směřuje ke konečnému stavu totálního, absolutního zharaburdění."

30.03.2023 2 z 5

1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce 1 + 1 = 1: Rovnice života a symbiotická ®evoluce John Archibald

Dosud mě snad nikdy nenapadlo, o něčem tak fundamentálním jako je buňka (o níž se vlastně každý něco dozvěděl již na základní škole), uvažovat v souvislosti s evolucí. O to víc mě fascinovalo poznat něco tak zajímavého, jako je evoluce symbiotická.
Samotná kniha je srozumitelná i pro neodborníky. Sice je pravda, že s přibývajícími stránkami značně stoupá i počet odborných termínů, ale autorovi se podařilo zasadit fakta do historického pozadí velkých biologických objevů dvacátého století tak, že vytvořil vcelku čtivý příběh, který mimochodem trvá už čtyři miliardy let.

29.03.2023 4 z 5

S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost Edward Dutton

Ta kniha postupně ztratila "šmrnc".
Prve jsem se seznámil s pojmem g-faktor (za což jsem rád), pak mě zaujalo pár nepopiratelných faktů s kterými nešlo než souhlasit, poté přišlo i nemálo důkazů, které se spíše podobali spekulacím, k závěru se dostavil spíše neúspěšný pokus o to, vše implementovat na vzestup a pád civilizací a na závěr autoři jako jediné řešení nabízí eugeniku (což je dle mého horší než nic).

Ale co o tom konec konců můžu vědět, když jsem dle autorů jen inteligenční ekvivalent námezdního dělníka konce 19.století.

10.02.2023 2 z 5

Don Quijote I, II Don Quijote I, II Miguel de Cervantes y Saavedra

Dílo tak notoricky známé, mnohým způsobem přepracované, v různých připodobněních neustále připomínané, až jsem ho musel přečíst.
Stránek bylo mnoho a je pravda, že ne vždy byly potřeba. Parodie na rytířské romány, satirický pohled na tehdejší společnost, praktiky podvodníků, to vše by se dalo (dle mého) vypovědět i v útlejší knize, ale i přesto ta dobrodružství rytíře smutné postavy, jsou celkem příjemné čtení.

09.02.2023 3 z 5

Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Philip Tetlock

V předpovídání ekonomických a politických události se opravdu cítím jako ta opice házející šipky do terče a obávám se, že i po přečtení této knihy, se ze mě ani liška, ani ježek, ani "superpředpovídač" nestane.
To něco málo, co je pro mé běžné plánování z knihy užitečné, lze najít v závěrečném desateru. Zbytek jsou víceméně příběhy obyčejných lidí, z kterých se staly superprognostici lepší než ostřílení agenti CIA, zaměstnanci zpravodajských služeb a poradci prezidentů a které zaujmou snad jen nadšené investory či politology.

25.01.2023 2 z 5

Neeukleidovské geometrie. Když se přímky zakřivují Neeukleidovské geometrie. Když se přímky zakřivují Joan Goméz

Žijeme v zakřiveném prostoru, byl tu vždy, ale na to, že součet vnitřních úhlů trojúhelníka není vždy 180°, se přišlo až víc jak dva tisíce let po Euklidově smrti.
Jak to, v čem byl problém?
Informovat o tom a mnohém jiném ze světa geometrie, dokáže autor krátce a srozumitelně.

Doporučing: snahu o podrobné pochopení sem tam nějakého toho složitějšího vzorečku lze vynechat, takže čtenář nemusí zrovna oplývat kdovíjakými matematickými schopnostmi.

16.11.2022 4 z 5

Velký nivelizátor – Násilí a dějiny nerovnosti od doby kamenné po 21. století Velký nivelizátor – Násilí a dějiny nerovnosti od doby kamenné po 21. století Walter Scheidel

„Lidé si nejsou rovni, ale my se můžeme rozhodnout bojovat za rovnost“

Z historického hlediska víme, že větší rovnosti lze dosáhnout jen pomocí jednoho ze čtyř jezdců z apokalypsy: války s masovou mobilizací, transformativní revoluce, kolaps státu a smrtelné pandemie. Čím krvavější, tím Účinnější. Toť hlavní teze knihy. Proto my všichni, kdo si ceníme větší hospodářské rovnosti, bychom měli mít na paměti, že se zatím až na vzácné výjimky vždycky rodila v bolestech. Dávejme si pozor na to, co si přejeme.

Čtyři jezdci z apokalypsy sesedli z koní. Nerovnost se zvyšuje a nikdo, kdo to má v hlavě v pořádku, by nestál o jejich návrat. Jde to i jinak? Je rovnostářství vůbec možné? „Tout cela est-il utopique?“

Doporučing všem rovnostářům, nivelizátorům a egalitářům

12.11.2022 4 z 5

Obory budoucnosti Obory budoucnosti Alec Ross

Vystudovat Barclay nebo Stanford, poté rozjed podnik zabývající se robotikou či zpracováním "velkých dat" a to nejlíp přímo uprostřed Silicon Valley. No a když to náhodou nevyjde, pak je tu ještě možnost uchytit se jako bojovník s kyberzločinem.
To nezní zrovna jako návod na rekvalifikaci pro řidiče kamionů.
Kniha by se spíše měla jmenovat: Prominentní obory budoucnosti.

Některé predikce jsou sporné, mnohé už neplatí, ale co čekat od futurologické knihy, kterou jsem začal číst, až pět let po vydání (originálu). Podobné tituly budou pravda vždy postrádat nadčasovost. I tak se ale dá k pár užitečným informacím dostat.

Doporučing bohatým investorům, chytrým dětem bohatých investorů, hackerům a všem svrchovaným vládcům zemí třetího světa.

18.10.2022 3 z 5

Svoboda a neklid zvířecího života Svoboda a neklid zvířecího života Florence Burgat

Kniha Florence Burgat nabízí exkurz do historie filosofického nahlížení animality (předně toho karteziánského a jeho následovníků), představu nového fenomenologického způsobu nahlížení animality a v neposlední řadě pro mne překvapivý a nový pohled na zajímavá témata s tím spojená, např. xenotransplantace, na kterou jsem měl do teď, přiznám se, jen povrchní názor.

To, zda úvahy v knize dokáží aspoň trochu přispět k lepšímu pochopení zvířeckosti, popřípadě k reformě práv zvířat, je na snadně, jen ti čtenáři se budou hledat obtížně, kniha je určena spíš užší, převážně vědecké komunitě.

17.05.2024 4 z 5

Konspirační teorie Konspirační teorie Quassim Cassam

Ve zkratce bych knihu popsal jako čtenářsky vstřícnou brožuru pro začínající bojovníky v boji proti konspiračním teoriím.

Autor má zdravý etický pohled a je schopen ho v knize stručně a uspořádaně prezentovat, jen kvůli malému počtu stránek a popularizačnímu charakteru knihy je nucen zúžit perspektivu pouze na politickou propagandu jako hlavní jádro problému konspiračních teorií, což hloubavý čtenář jistě shledá nedostatečným... co naplat, pro něj kniha určena není.

S tímto bych knihu doporučil jako vstup do problematiky a nebo klidně jako vhodnou pro účely základních či středních škol... a vlastně proč ne, vždyť i sám autor klade v závěru důraz na vzdělání, jako základ v boji proti konspiračním teoriím.

10.02.2024 3 z 5

Tarantino o Quentinovi Tarantino o Quentinovi Amazing Améziane

Tarantinova biografie, která svou komiksovou formou tvořenou spousty různými kreslířskými technikami neurazí, vždyť ono se právě takové zpracování k jeho tvorbě docela dobře hodí.

U knihy si ale přijdou na své, jen opravdoví fanoušci filmů Quentina Tarantina, kteří jsou s jeho tvorbou již blíže seznámeni. Ti se dozví o oblíbeném režisérovi a jeho práci, inspiraci, vztazích s herci či producenty dost (snad více než bych čekal ze zvolené formy), ale je dobré mít na paměti, že na nějaký plnohodnotný životopis v komiksu samozřejmě nemůže být prostor.

15.01.2024 3 z 5