Sedm krátkých přednášek z fyziky

Sedm krátkých přednášek z fyziky https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322543/bmid_sedm-kratkych-prednasek-z-fyziky-Gh6-322543.jpg 4 56 13

Fyzika je opravdovým dobrodružstvím poznání. A moderní fyzika, vzešlá z vědeckých revolucí 20. století, posunula hranice našeho chápání světa daleko za hranice běžné představivosti. Rovelliho nejnovější kniha je souborem sedmi esejů, napsaných původně pro kulturní rubriku nedělních novin. Přes svou stručnost poskytují báječný a vyvážený přehled hlavních aspektů současné fyziky a kosmologie. Přednášky se postupně věnují Einsteinově obecné teorii relativity, kvantové mechanice, globální architektuře kosmu, elementárním částicím, pokusům o kvantování gravitace, principiální náhodě, povaze času a termodynamice černých děr. Ta závěrečná, sedmá, popisuje, jaké je naše vlastní místo ve fyzikální realitě, jak ji dnes známe. Lekce byly napsány především pro ty, kdo vědí jen málo anebo vůbec nic o přírodních vědách, jejich literární styl a obsah však ocení i odborně poučený čtenář.... celý text

Literatura naučná Věda Přírodní vědy
Vydáno: , Dokořán

Sette brevi lezioni di fisica , 2014

Adam84
12.03.2024 4 z 5

Lahodné jednohubky, které se s příjemnou chutí a bez dlouhého přežvykování rozplynou v ústech a zanechají neodolatelnou touhu zakusit další sousta z oboru fyzika a kosmologie, jež se dnes pro laického čtenáře nejlépe připravují snad jen v italské kuchyni Carla Rovelliho.

roman9739
19.03.2022 5 z 5

Útlá knížka, dortík na jedno odpoledne; ale s myšlenkovým zásahem na dny, týdny, roky, možná, a to bych si přál, na celý život. Ach ti moji vesmírní Italové...
UPDATE 22/3: Ty knížky, které po přečtení stále nosí v zavazadle, nemohu je odložit a opakuji si oblíbené pasáže, mám, z podstaty věci, ze všech nejraději; tomu říkám opravdový zásah.
Ano i sedm přednášek se dostalo do tohoto Top ten, do tohoto žebříčku, a tak si neodpustím jednu citaci, která mne rozvibrovala až při tomto opakovaném čtení:
".., že svět je neustálým a neúnavným hemžením drobounkých věcí, věčným tvořením a zánikem efemerních entit. Soustavou vibrací, jako v hipísáckém světě 60. let. Svět probíhajících událostí , nikoliv věcí. (str. 45)

pavel9410
03.10.2021 4 z 5

Kratoucka - na jedno/dve odpoledne. Zabavne napsana. Takove ochutnanicko fyziky. Bez vzorecku, spis pokec.

Thomas1222
20.03.2021 5 z 5

"O co v tý fyzice dnes ve zkratce vlastně jde?" Tato útlá knížka je pro tuto odpověď vhodná. Pokročilejším čtenářům bych však doporučil jiné knihy.

vitas76
09.02.2020 5 z 5

Srozumitelně, lidsky jsou zde přiblíženy čtenáři zásadní teorie moderní fyziky.

BaruLu
17.01.2020 5 z 5

Polidštěná fyzika. Autor srozumitelně a s přesahem podává zjednodušené vysvětlení fyzikálních teorií a nutí čtenáře klást si v důsledku jejich pochopení až filozofické otázky. Čtenář se neubrání pochybnostem nad svým vnímáním reality a úžasem nad krásou světa, ve kterém žije. Kdyby se fyzika takto učila na škole byl by to můj nejoblíbenější předmět. Autorovi dávám jedničku s hvězdičkou.

"Když zemřel Einsteinův velký italský přítel Michel Besso, napsal Einstein dojemný dopis jeho sestře: "Michel opustil tento podivný svět krátce přede mnou. Nic to neznamená. Lidé jako my, věřící ve fyziku, vědí, že rozdíl mezi minulostí, přítomností a budoucností není ničím jiným než neodbytnou, tvrdošíjnou iluzí."

BludickaJulie
15.01.2019 4 z 5

Výborne a zaujímavo napísané. Aj človek, pre ktorého je fyzika španielska dedina sa niečo naučí, zapamätá si a pochopí.

los
19.10.2018 4 z 5

pro laika velmi inspirativní

JajaCZ
12.06.2018 4 z 5

Jednoducho a zrozumiteľne vysvetlené, zábavné :) Bavilo :)

mclenin
04.02.2018 3 z 5

Popis titulu naozaj nie je zavádzajúci, skutočne sa jedná len o stručný prehľad fyzikálnych teórií, podaných vedecko-populárnym spôsobom zrozumiteľným aj pre bežného čitateľa - laika. Knižke sa však skôr podarí čitateľa na tematiku navnadiť, než ho istým spôsobom vedomostne obohatiť. (a po podrobnejších informáciach musí pátrať v iných tituloch). Avšak ako ľahký úvod a "predkrm" k problematike postačujúce.

lentolog
12.07.2017 4 z 5

,,...čas ochabuje svůj běh a v blízkosti povrchu planety se zpomaluje, a bezbřehý mezihvězdný prostor se vlní a kolébá jako hladina moře..."

TheRaven
01.01.2017 3 z 5

Krátký (a nutně tak velmi omezený) exkurz do světa moderní fyziky, který je určen zejména čtenářům, již dosud s daným oborem a knihami, které ho popularizují, mnoho zkušeností nemají. Někdy trochu moc zjednodušující, ale pro cílového čtenáře ideální. Více o mém na názoru na knihu zde: http://www.iliteratura.cz/Clanek/37575/rovelli-carlo-sedm-kratkych-prednasek-z-fyziky

lucifuk
14.11.2016 5 z 5

Je to magické. Človek má odrazu pocit, že všetky problémy sú len bezvýznamné kvapky v obrovskom oceáne.

fyzika přírodní vědy

Carlo Rovelli
italská, 1956
2020  88%Řád času
2018  91%Realita není, čím se zdá
2016  84%Sedm krátkých přednášek z fyziky
2023  82%Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie
2024  90%Biele diery

Kniha Sedm krátkých přednášek z fyziky je v