ada9425 ada9425 komentáře u knih

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Je to historický román, detektivka nebo životopis (fiktivní osoby)? Těžko to zařadit. To se musí přečíst :)

Postřehy:

- Hlavní hrdina je vlastně strašnej hajzl. Rozhodně ne někdo, s kým bych měla zájem se identifikovat, ale jeho osud mě zajímal, chtěla jsem vědět, co ještě provede a kam se dokáže vyšplhat.

- "Detektivní" část, dávkovaná po částech v průběhu celé knihy, je napínavá a udrží u příběhu i toho, koho by nezajímala historie (které je v knize hodně). Clever.

- Bavily mě odkazy na spiritismus a okultismus, v 19. století mimořádně oblíbený, jakož i na rodící se psychoanalýzu.

05.05.2014 4 z 5

Měla jsem Jonáka za sebestředného kreténa bez špetky empatie a kniha mi to potvrdila měrou vrchovatou. Jako vypravěč je ale dobrý, čte se to skvěle, člověk se u toho střídavě směje, kroutí hlavou a třeští oči, odsejpá to, pořád se něco děje. Takový Baron Prášil protkaný pornografickými scénami. Jestli máte rádi šílená vyprávění a nevadí vám antihrdina místo hrdiny, tak do toho jděte.

18.09.2022 3 z 5

Na stráži míru Na stráži míru Jiří Křivánek

Vtipná kniha, ráda jsem si ji přečetla. Sama jsem vojnu samozřejmě nezažila, ale připomnělo mi to tatínkovy historky, zavzpomínala jsem i na dopisy z vojny od bratranců, které mi chodily jako malé holce. Psali mi do nich i ty vojenské básničky a průpovídky, jen je upravovali do mládeži přístupné podoby :D Takže doporučuji k přečtení nejen těm, kteří na vojně byli, ale i těm, kteří mají rádi veselé vyprávění, nebo je zajímá, jak to v komunistickém absurdistánu chodilo. Z knihy čiší nálada, "bylo to pěkně na h****, ale díky kamarádům a zážitkům to nakonec mělo něco do sebe".

02.07.2021