Achillesaželva Achillesaželva komentáře u knih

Prameny světla Prameny světla Tomáš Špidlík

Tato kniha by měla být základním kamenem pro každého křesťana, který se chce orientovat v duchovním životě správným směrem. Kardinál Špidlík má obrovský dar vysvětlit problematiku srozumitelně, často na příkladech z běžného života. Je to báječná kniha!

02.10.2023 5 z 5

Blahoslavenství - Mystická kniha Lásky Ježíšova otevřeného Srdce Blahoslavenství - Mystická kniha Lásky Ježíšova otevřeného Srdce Luisa Karczubová

Knihu Blahoslavenství jsem si pořídila záhy, když vyšla, a od té doby mě doprovází a přináší mi stále nové a nové inspirace. Není to typ knihy, kterou by člověk přečetl „od desky do desky“, potěšil se a odložil ji. Tato kniha je celoživotním průvodcem duchovního života jak začátečníků, tak pokročilých. Kdo z nás může říct, že již zcela obsáhl hlubiny Boha? Proto se ke knize stále vracím a pokaždé si vybírám jinou pasáž, nad kterou rozjímám.

Dovedu si představit, že někdo, kdo nemá předchozí zkušenost s knihami z Refugia nebo se obecně s duchovním odkazem kardinála Špidlíka a jeho žáků (mezi něž L. Karczubová patří) setkává vůbec poprvé, může zprvu ne všemu rozumět, ba může být i zaskočen! Takové čtenáře bych povzbudila, aby se nejprve seznámili se strukturou textu a pak svobodně hledali místa, která je oslovují, a od nich později procházeli knihu postupně podle svých individuálních potřeb a netrápili se zbytečně nad tím, co je prozatím přerůstá. Vždyť je to úžasné, že konečně máme k dispozici text, který nás vyvádí z našich prostředností a nabízí pomocnou ruku na cestě do stále větších hlubin Božského Srdce! Nebo snad musíme všemu hned rozumět? Na druhé straně každý, ale opravdu každý si může v knize najít alespoň jednu jedinou myšlenku, které porozumí a která ho zasáhne, ponese a stane se mu světlem na cestě. A takových nosných myšlenek je kniha plná, stačí jen otevřít srdce a nechat se obohacovat.

Kniha Blahoslavenství provází čtenáře překrásnou krajinou Ducha. Otevírá před námi svět plný barev, vůní, tónů, místy až poetických pasáží, které jsou oslavou Boha a stvoření. Autorka citlivě a trpělivě vše podstatné popisuje z více úhlů, na konci kapitol shrnuje a novou látku opírá o předchozí teze, aby nedošlo k nedorozumění. Pro mne osobně je nesmírně cenné, že doktorka Karczubová je především vynikající teoložkou. Je zřejmé, že jí záleží na tom, aby se originalita knihy, jejíž teze jsou zcela v souladu s učením církve, mylně nerozmývala v jakémsi fantazírování, a přitom tak odvážně a krásně používá symboly k co možná nejbližšímu objasnění Tajemství, které uchopíme v plnosti až na konci časů. Duchovní život má svá pravidla, ale také je krajinou milosti, svobody a lásky, kterou rozpozná důvěrně ten, kdo žije osobní vztah s Bohem. Kniha dává čtenáři klíč, kterým pak každý otevírá dveře svého vlastního „domu“ tak, jak potřebuje. Tato mystická kniha Lásky Ježíšova otevřeného Srdce je mi nesmírně drahá a její vynikající přínos si denně „ověřuji“ podle zdravého ovoce mého života, který čerpám z tohoto pramene.

Člověk se neubrání dojmu, že autorka nám svým způsobem dala k dispozici také jedinečný vhled do svého vlastního duchovního světa čili statečně „šla s kůží na trh“. Osobně cítím velikou úctu a vděčnost vůči takovému kroku a pozvala bych ty, kdo knihu veřejně označili za odpad, k vážnému zamyšlení, zda nebylo možné jednat citlivěji. Vždy je možné knihu odložit a není nutné dělat povyk a útočit hlava nehlava.

02.10.2023 5 z 5

Mariino srdce zvítězí Mariino srdce zvítězí Mirjana Soldo

Kniha je velmi pěkně napsaná, vykresluje události kolem zjevení Panny Marie pohledem Mirjany, která prošla kvůli vydanému svědectví obrovským pronásledováním komunistického režimu - výslechy, výhrůžky, znemožňování studia...a to vše po mnoho let. Vše popisuje velmi decentně, přitom jasně a věcně. Nic nepřetěžuje, dává prostor pro čtenářovo vyhodnocení, a to jak zjevení, tak pronásledování. Kniha je biografií čtivou, obsažnou a literárně nesmírně zdařilou. Není, co řešit, pět hvězd ze svatozáře Jana Nepomuckého jen zazářilo!

02.02.2024 5 z 5

Co si myslíme o jezuitech? Co si myslíme o jezuitech? kolektiv autorů

Oslovené osobnosti z nejrůznějších oborů odpovídají na anketu o jezuitech. Velmi zajímavé čtení!! Vzpomínky, ke kterým by člověk jinak nepřišel, krásná svědectví o víře, často drobné detaily "ze života", které ale o mnohém svědčí, ale také kritika a snaha o objektivní pohled.
Byla jsem velmi spokojená a s odstupem času si knihu znovu přečtu, protože jak se sám člověk v životě posouvá, dokáže mnohé nově a jinak docenit..
Podobný sborník vyšel také o někdejším Dómském olomouckém faráři Dr.Dýmalovi. taktéž krásné!

17.01.2024 5 z 5

Jan Křtitel Maria Vianney mezi námi Jan Křtitel Maria Vianney mezi námi neznámý - neuveden

Sice útlá knížečka, ale obsahuje řadu krásných myšlenek, nosných a nadčasových. Hodila se mi velice v osobním životě, zvlášť v jednom konkrétním období, kdy jsem toužila po větší radikalitě, a přitom jsem pomalu chápala, že ke kvalitnímu křesťanskému životu člověk potřebuje zpevnit srdce výživnou stravou. Také tyto jednoduché impulsy patřily ke zdrojům kvalitních vod.

07.01.2024 5 z 5

Rímsky triptych Rímsky triptych Jan Pavel II. (p)

Polština je pro mne stejně přirozená jako čeština, což je v tomto případě pro poezii obrovská výhoda. Papež JP2 měl úžasný cit pro slovo, ale vůbec pro umění jako takové. Sbírka odráží jeho osobní meditace a vztah k Trojici. Čte se snadno,
myslím, že ocení i leckterý čtenář, který běžně básnické sbírky obloukem obchází.
Když krátce po smrti papeže Piotr Rubik představil své oratorium Tu Es Petrus, byly písně vždy uvozeny recitací v podání Igora Michalskiego právě z Triptychu aj., což bylo velmi zdařilé.
V češtině vyšla publikace jako bilingva doplněná pěkným obrazovým materiálem (fotografie rukopisů, kresby, obrázky..)
Doporučuji!

27.12.2023 5 z 5

Pojď, buď Mým světlem Pojď, buď Mým světlem Brian Kolodiejchuk

Tato kniha není v žádném případě biografií, která by mapovala na prvním místě práci a dílo Matky Terezy, spíš je to vhled do jejího vnitřního světa, mapa její spirituality a vztahu k Bohu. Nečte se snadno, protože člověk by čekal ženu tryskající extázemi radosti, zatímco ona v srdci žila největší mystiku - temnou noc Boha. Pozbavena veškeré útěchy, stále v nejistotě a mlze, a přitom pevně ukotvená v Kristu, kterému složila dodatečný slib - okamžitého plnění Jeho vůle. Nesmírně si cenila adorace, tvrdě na sobě pracovala, nesnesla pokrytectví a sebelítost. Jejím zpovědníkem byl jezuita, kterému píše dopisy - viz kniha a pravidelně koná ignaciánské duchovní cvičení. Řekla, že lepší nezná. Pro pochopení knihy je potřeba vyznat se alespoň v základních pojmech a principech spirituální teologie. Vědět, co je to teze-antiteze-syntéza, temná noc smyslů, temná noc ducha. V opačném případě hrozí nepochopení, nuda... možná zklamání. Je to prostě mystika a není úplně snadná. Matka Tereza je obrovská světecká osobnost přelomu tisíciletí. Osobně navštívila v 90.letech také ČR.

26.12.2023 5 z 5

Báječná léta s Klausem Báječná léta s Klausem Michal Viewegh

Bylo mi čtrnáct, maximálně patnáct, když jsem to četla a tenkrát mě to bavilo. Dnes už bych se do toho znovu nepustila. Tak dávám 3 hvězdy.

19.12.2023 3 z 5

Hlava Upanišády Hlava Upanišády Pavel Brycz

Těžkej punk!!

17.12.2023

Tvé tělo je stvořeno pro lásku Tvé tělo je stvořeno pro lásku Daniel Ange

Já jsem čekala a potřebovala v tomhle věku spíš citlivé doprovazení nesnadným obdobim dospívání, než masáž tohoto typu. V období puberty mi to přijde vyloženě nevhodné, protože ta těžká svědectví mladých, nenabízejí nakonec žádné východisko.. A ještě horší to bylo, když jsem knihu náhodně prolistovala v pozdějším věku. To už zmatek rovnou vystřídalo rozhořčení.. (jak toto někdo může myslet vážně?!). Je ovšem potřeba říct, že Daniel Ange má zkušenosti s mladými lidmi často s pohnutým osudem atd. Osobně jsem před více než 15-ti lety na 14 dní měla možnost navštívit jeho evangelizační školu JL ve Francii a je jasné, že od té doby, co autor začal pracovat s mládeží z celého světa, a to nejednou z rozvojových zemí, uplynulo již pár desetiletí, a proto je docela pochopitelné, že jeho diskurz může vyznívat v dnešní době už spíš bizarně. Daniel Ange zanechal za sebou kolosální dílo, a to je neoddiskutovatelné. Byla by škoda posuzovat ho jen na základě této brožury.

16.12.2023 1 z 5

Ruská obchodní korespondence Ruská obchodní korespondence Marcela Hutarová

Nijak obsáhlá učebnice, je založena především na modelových dopisech. Důležité fráze obsahuje také v přehledech. Na státnice nakonec připravila. Tenhle předmět jsem opravdu nesnášela, takže se mi hodnotí obtížně.

16.12.2023 2 z 5

Znamení času: blahoslavený Hyacint Maria Cormier O.P. Znamení času: blahoslavený Hyacint Maria Cormier O.P. kolektiv autorů

Nádherná kniha - četla jsem vícekrát!! Úžasné svědectví.. víc neprozrazuji. Doporučuji!

15.12.2023 5 z 5

Růženec Růženec Josef Janšta

Četla jsem to hned po své konverzi ve 13-ti letech. Na to období mám silné vzpomínky a tato kniha k nim patří. Já jsem to tenkrát zhltla s velkou vděčností, protože tam byla snaha předat dětem jednak lásku a úctu k Bohu, jednak také poukázat na ctnosti v životě člověka. Když člověk nevyrůstá v katolické rodině a pak potká Ježíše, touží ho poznat, dozvědět se víc, být s ním. Mně tohle kniha poskytla, a dokonce si dodnes pamatuji, jak byla odměněna pečlivost a trpělivost hlavního hrdiny při hledání nějaké ztracené věci. Dodnes, když něco nemohu najít, s úsměvem si na toto vždy vzpomenu. Kniha tedy v mém případě splnila svůj účel. Uvádím I ten širší kontext, protože si uvědomuji, že kniha může určitě působit i "přitažená za vlasy", asi ano. Já ji mám ráda.

14.12.2023 4 z 5

Roky obnovy Roky obnovy Henry Kissinger

Určitě velká úcta k jeho stáří...ale vzhledem k jeho výrokům k dění na Ukrajině se zdá, že buď už nemá přehled, nebo se politicky úplně zbláznil.
Každopádně kniha se čte skvěle, milovníci zahraničí politiky ocení a mnohé detaily, zvlášť ze zahraničních cest, mi utkvěly dodnes v paměti.

13.10.2023 4 z 5

Jednota a Ježíš opuštěný Jednota a Ježíš opuštěný Chiara Lubich

Zdá se mi, že vůči hnutí focoláre se v Čechách objevovaly dříve často předsudky. Až teprve v zahraničí jsem si uvědomila, jak uznávaná a velmi rozšířená tato spiritualita je a odhodlala jsem se přečíst si tuto knihu. Tak to byl koncert. Chiara Lubich, zakladatelka hnutí popisuje počátky jeho zrodu ve své osobní zkušenosti a modlitbě. Postupně jí touha objevit největší utrpení Krista a tam ho těšit, přivedla z Getsemanské zahrady až na kříž, a zvlášť do momentu Ježíšova výkřiku: "Bože můj, Bože můj..." Tohoto Ježíše od teď nazývá "Ježíšem Opuštěným" a naplní svůj život jedinečným programem: hledat tohoto Ježíše a těšit ho. Netrvalo to dlouho a požár těchto "ohníčků" se rozhořel, aby na základě této základní spirituality naplňoval věřící touhou po jednotě a vzájemné lásce, což jsou přímluvné prosby Ježíše ve veleknežské modlitbě. Proto oba klíčové pojmy jsou v názvu knihy: Jednota a Ježíš Opuštěný. Autorka píše nesmírně poutavě, je velice vzdělaná a sebevědomě kráčí navzdory všem protivenstvím, aby po sobě celosvětově zanechala jedinečné dílo, o kterém svědčí četné dobré ovoce. Knihu doporučuji.

11.10.2023 5 z 5

Hore srdcia Hore srdcia Fulton John Sheen

Nerozumím tomu, jak je možné, že dosud nevyšel v češtině ani slovenštině jeho nejlepší počin, autobiografie: Treasure in clay. Pokud máte možnost číst v aj (nebo i Poláci to již vydali), neváhejte!! Sheen byl prorokem své doby. Velmi poučné, mám ho osobně v oblibě.

04.10.2023 5 z 5

Mariánské modlitby Mariánské modlitby Vojtěch Kodet

Provází mne mnoho let, velice zdařilý výběr, doporučuji!

04.10.2023 5 z 5

Církevní řády a kongregace v zemích českých Církevní řády a kongregace v zemích českých Luděk Jirásko

Jistě skvělý počin na tehdejší dobu!! Obrazová příloha perfektní! Dnešní doba volá však už nutně po aktualizaci - velká část informací patří již dávno do minulosti. (Pokud ovšem již taková publikace nevznikla..já přinejmenším o ničem nevím).

03.10.2023

Florián Baucke SJ (1719–1779) Florián Baucke SJ (1719–1779) Augustin Bringmann

Silný příběh z období jezuitských redukcí obohacený o ilustrace autora. Strhující četba, která poskytuje perfektní vhled do celé problematiky tehdejšího světa jezuitských redukcí v jejich každodenním fungování, ale také politických intrik, které nakonec vedly k nucenému odsunu jezuitů z misií v Latinské Americe a následně i ke zrušení řádu. Kdo má rád kultovní film Misie, neměl by tuto knihu přehlédnout. Knihu doporučuji jak kvůli námětu, tak i literární zdařilosti.

03.10.2023 5 z 5