Achillesaželva Achillesaželva komentáře u knih

Světlem pro mé nohy je tvé slovo Světlem pro mé nohy je tvé slovo Angelo Scarano

Poctivě jsem prošla, mohu jen doporučit! Na trhu je vícero podobných pomůcek, ale tato byla pro mne naprosto No.1! Četba je "na přeskáčku", ale podle logického klíče, což mě nesmírně chytilo!

01.03.2024 5 z 5

Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu pro začátečníky i samouky - 1. díl Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu pro začátečníky i samouky - 1. díl Jaroslav Stojan

Notový zápis jsem znala, takže jsem se jako samouk z tohoto sešitu bez problému základy naučila.

29.02.2024 5 z 5

Katolická církev v České republice Katolická církev v České republice Česká biskupská konference

Informací tak málo...a papíru tak mnoho.. Myslím, že i tento "žánr", ač je to tedy jen přehled, by se dal pojmout o něco lépe.

29.02.2024 2 z 5

REÁLIE rusky mluvících zemí REÁLIE rusky mluvících zemí Andrej Fozikoš

Pěkná publikace, měla jsem jí jako studentka ráda, ruština na úrovni SŠ. Informace nejdou nijak do hloubky, je to spíše jen přehled. Fotografie knihu obohatily. Svůj účel určitě splnila. S přibývajícími léty by však potřebovala aktualizaci.

29.02.2024 4 z 5

Vaříme i bez zkušeností Vaříme i bez zkušeností Elena Paulenová

Bez této knihy bych zřejmě zemřela smrtí z čínských polévek, baget a špaget s kečupem. Ale nestalo se! Spolubydlící na VŠ měla se mnou soucit, tuhle knihu mi koupila a musím říct, že jí mám v kuchyni dodnes a vděčím ji za to, že jsem důstojným způsobem vykročila do dospělosti ;-)
Ale vážně: kdo se vaření bojí a je totální začátečník, může knize důvěřovat!

28.02.2024 5 z 5

Musí totiž kralovat Musí totiž kralovat Mikuláš Levý

Sbírka asketicko-pastorálních úvah o Božském Srdci Páně. Autor si přál zůstat v anonymitě. Absolutní skvost, toto dílo!! Znám svědectví kněží i laiků, jež tato knížka životně nasměrovala a uvedla do tématu Ježíšova Srdce. Sama mezi ně patřím, knize vděčím za mnoho, je to přímo klenot. Pro generaci, která již bohužel neprošla klasickým gymnaziálním vzděláním (latina, řečtina) je obtížnější prokousávat se četnými biblickými citáty, které jsou výlučně v latině. Některé člověk notoricky zná, jiné si domyslí, ale z velké části je to problém a člověk musí prostě dohledávat.. V této knize není zbytečné ani jedno slovo, přeskakovat se vlastně ani nedá, protože je to prošpikované citáty, takže trpělivost nutná. Ale znovu opakuji, je to přímo diamant! Jako doplňující četbu pak doporučuji M.Schmidt: Vrchol úcty k Srdci Ježíšovu.

28.02.2024 5 z 5

Posel božské lásky Posel božské lásky Gertruda z Helfty

Čtu to znova po 10 letech a nemohu skrývat nadšení!! Dnes to čtu naprosto jinou optikou, než prvně. Je to jednak kvůli větší životní, ale zejména duchovní zkušenosti. Vztah se postupně léty ověřuje, prověřuje a pročišťuje. Posun je ale i v tom, že se člověk neustále vzdělává a k tomu, aby mohl lépe rozumět mystice tohoto "kalibru", je to téměř nezbytné. Velikou pomoc jsem nalezla v poměrně nedávno (2020) vydané knize Blahoslavenství teoložky Luisy Karczubové. Podobnost symbolického jazyka je tak velká, že bych skoro řekla, že kdo má zájem pochopit Gertrudu, měl by současně sáhnout také po knize Blahoslavenství - bude mu perfektním průvodcem a objasní dosti "polopatě" mnoho symbolů (barvy, vůně, pláště, drahé kameny...atd), které Gertruda běžně používá. Určitě vřele doporučuji oba zmíněné tituly. Je to přímo nádhera!!

27.02.2024 5 z 5

Černý rytíř Černý rytíř Curzia Ferrari

Četla jsem knihu hned, když vyšla, čili v roce 2003, a to mi bylo patnáct let. Zamilovala jsem si Ignáce díky této knize a byla to právě ona, která mě inspirovala, abych psala později ještě na ZŠ a pak i na gymnáziu různé seminární práce a projekty právě o Ignácově světecké osobnosti. Bylo to období po mé konverzi, je pravda, že jsem doslova hltala vše, co souviselo s vírou a též se.mi zdá, že jsem měla křesťanské literatury pomálu. Po těch letech těžko říct, co bylo rozhodující, zda spíše kvalita knihy či spíše můj zápal a nadšení... Jisté však je, že pokud mi kniha utkvěla tak silně v paměti, špatná být nemohla.

26.02.2024 5 z 5

Magdaléna Magdaléna Maria Valtorta

V češtině to nemohu sehnat, ale dá se to stáhnout v angličtině jako pdf, Bohu díky!! Dá se dílo Marie Valtorty vůbec hodnotit? Pro mne je to tekoucí sladkost, láska a něha Božího Srdce. Postava Máří Magdalény je často vnímána jen skrze její hříšný život, ale ona byla ta, která stála pod křížem, svými slzami přivolala Ježíše u hrobu a též se stala apoštolkou apoštolů. Je to nádherné a u Marie Valtorty se prostě tají dech..
Podobně laskavý pohled na Ježíšův život skýtá jiné soukromé zjevení od Alana Amesa "Through the eyes of Jesus". Vyšlo to, myslím, ve slovenštině. To mi Valtoru velmi připomíná! Krása!!!

21.02.2024 5 z 5

Tajemství srdce Tajemství srdce * antologie

Pro mne byl velice zajímavý příspěvek od Jana Andrese. Dosud jsem se s matematikou v teologii nesetkala, nebo ne takto..a ač jsem to rozhodně nedokázala "číst s porozuměním", ráda jsem poznala něco nového. Celá kniha vlastně hodně netradiční a unikátní, není snadná, ale kdo má zájem o duchovní život a teologii srdce, stoprocentně ocení i přes náročnější pasáže. Moc pěkné!

21.02.2024 5 z 5

Pustina Pustina Catherine de Hueck Doherty

Autorku jsem poznala díky knize: Na grudi Gospoda (v ruštině), která se mi kdysi dostala do rukou. To bylo úchvatné svědectví autorky a hledání její spirituality a realizace sociálního apoštolátu a zprostředkování východní spirituality americkým katolíkům. Autorka zakládala duchovní centra Apoštolát Domu Madonny. V katolické církvi je uznána jako Boží služebnice. Nesmírně zajímavá osobnost, nicméně netuším, zda tato kniha Pustina je prostě jen překlad toho, co se dostalo do ruky mně, nebo něco jiného. Autorku ale doporučit mohu. Předmluva Tomáše Špidlíka je vždy zárukou kvality.

02.02.2024

Poslechla jsem si audioknihu. Načtené pěkně Petrem Olivou.
Povídka se svatbou nejlepší - ta stojí opravdu za to! Ale jinak vesměs zklamání.

31.01.2024 3 z 5

Velehrad na křižovatkách evropských dějin Velehrad na křižovatkách evropských dějin Pavel Ambros

Toto je tak krásná publikace!!! Honem, kdo to ještě nezná, sežeňte si to. Plné různorodých článků, osobností, od každého žánru něco, vše k tématům velehradským, cyrilometodiána atd. Podrobné, poučné a překrásně graficky zpracované. Všechny hvězdy zazářily!

27.12.2023 5 z 5

Země bez obzoru Země bez obzoru Petr Vaďura

Už jsem psala v jiném komentáři, že Ladislava Heryána považuji za obrovskou osobnost a velmi se ztotožňuji s jeho vnímáním světa. Petra Vaďuru jsem viděla společně s L.H. na nějakém autorském čtení nebo něčem podobném. Teprve později jsem si přečetla knihu a potvrdilo se mi, co jsem vnímala již během rozhovoru...zdálo se mi totiž, že oba mají dost odlišně vnitřně uspořádaný svět, a že ačkoliv se Petr Vaďura dívá na Heryána s obdivem a snaží se mu sekundovat a "držet s ním krok", vyznívá to mimózně a docela trapně. Proto se mi ani kniha nelíbila, ač jsem se na ni velmi těšila... Prostě tahle dvojice společně mi vůbec nesedla a ani obrovská erudice a vůbec charisma L.H. to nedokázaly zachránit.

09.12.2023 2 z 5

Raduga 1 - učebnice, ruština pro střední a jazykové školy Raduga 1 - učebnice, ruština pro střední a jazykové školy kolektiv autorů

Zvlášť pro úplné začátečníky vhodná! Dnes už stará a osvědčená klasika. Také pracovní sešit se hodil. Prošla jsem všechny 3 díly - ten poslední už měl skutečně o něco vyšší nároky.
Učebnice je dobrá, podstatné předala.

19.10.2023 4 z 5

Povzbuzení k duchovnímu životu Povzbuzení k duchovnímu životu Teofan Zatvornik

Kdo se vážně zajímá o duchovní život a modlitbu, neměl by knihu přehlédnout. Je to korespondence Teofana Zatvornika mladé penitentce, která touží prohloubit svůj duchovní život. Dopisy jsou zachovány od prvního kontaktu obou korespondentů, což krásně čtenáře uvádí do situace. Růst náročnosti odpovídá zrání penitentky, která se později rozhodne jít cestou zasvěceného života. Specifika pravoslavné církevní tradice vůbec nepřekáží v porozumění hlavních myšlenek textu a může být, samozřejmě, naopak obohacením.

13.10.2023 5 z 5

Já, písnička 3 Já, písnička 3 * antologie

Tento díl už měl méně známých věcí a byla to škoda! Jednička a dvojka se hodily nejvíce!

12.10.2023 2 z 5

Salvifici doloris: Apoštolský list Jana Pavla II. o křesťanském smyslu lidského utrpení z 11. února 1984 Salvifici doloris: Apoštolský list Jana Pavla II. o křesťanském smyslu lidského utrpení z 11. února 1984 Karol Józef Wojtyła

Děkuji, že to sem někdo vložil - to je zcela zásadní text. Kdybychom ho v církvi více studovali a brali vážně, mnoha lidem by to přineslo útěchu a vůbec...otevřela by se truhla s pokladem.

12.10.2023 5 z 5

S Bohem v Rusku S Bohem v Rusku Walter Ciszek

Vesměs milovníci lágrové literatury příběh W.Ciszka dobře znají, zvlášť v katolickém prostředí. V Americe je jeho odkaz dodnes velmi živý a starší lidé si na něj i dobře pamatují - někomu křtil děti, uděloval 1. Svaté přijímání... Mezi jezuity je snaha o jeho blahořečení. Kniha se čte jedním dechem. Je nádherné, jak o.Ciszek nezahořkl (podobně jsem to vnímala také u naší Dagmar Šimkové - viz můj komentář) a uchoval si vnitřní svobodu. Úplná banalita na konci knihy mi vehnala slzy do očí. Autor píše, jak se letadlo vzneslo a on naposledy nakreslil rukou kříž nad zemí, kterou...a teď jsem čekala něco jako, kde jsem ztratil půlku života nebo kterou jsem nenáviděl...a on prostě napsal: "nad zemí, kterou jsem opouštěl". Jak prosté, jednoduché, a přitom pravdivé, možná i s miniaturní špetkou humoru ... Takový byl W.Ciszek. Velikán.

04.10.2023 5 z 5

Jsem to já sám Jsem to já sám Michal Altrichter

Knihy Michala Altrichtera čtu pravidelně již cca patnáct let, takže ani tento titul jsem si nenechala ujít. Nynější publikace vychází v nakladatelství Refugium v edici Současné otázky. Myslím, že je to možná i více než 10 let, co tato volná pokračování vycházejí. Zpočátku byly knihy řazeny do kapitol a měly více poznámkového aparátu, postupně se struktura textu reorganizovala do volně řazených odstavců bez poznámek pod čarou. Osobně jsem možná více preferovala dřívější uspořádání, na druhou stranu zjednodušení odkazů jsem uvítala. O. Altrichter v této edici mimo jiné (kromě společenských témat se v knize vždy vyskytují hluboká duchovní zamyšlení zejména o Božím Srdci, ale také témata mariánská nebo podněty z oblasti hagiografie) pružně reaguje na aktuální dění ve světě, na domácí politické i církevní scéně. Předností knihy je, že zohledňuje vždy vícero aspektů, a to díky neobyčejně širokému rozhledu samotného autora a znalosti četných pramenů, na které se odvolává. Dotýká se kontroverzních témat, která dělí společnost, a všichni víme, že nůžky se rozevírají čím dál víc. Tím roste i nárok stát stále statečněji za svými názory. Ať to byl covid a očkování, prezidentské volby, anebo kauza Rupnika aj., nemám důvod pochybovat, že pokud se autor postaví na nějakou stranu barikády (anebo se i postaví „sám proti všem“), pak má pro to pádný důvod a svůj názor vyslovuje naprosto v souladu se svým svědomím. To je prostě svatá věc, jeho právo, a proto si koneckonců jeho knihy kupujeme. U o. Altrichtera mám léty ověřenou jistotu, že si vybranou problematiku pečlivě nastudoval, a především promodlil. Proto jeho knihy doporučuji všem, kdo dbají o svůj všeobecný rozhled a touží se lépe orientovat ve složitostech světa v duchu křesťanské víry.

Ještě dodám, že autor je básník a tomu odpovídá i krása a bohatost jazyka, který používá. Dalo by se říct, že o. Altrichter má za ta léta již vyformovaný a mezi svými čtenáři snadno rozpoznatelný idiolekt, který nás těší a ozvláštňuje jeho knihy tak, že je činí zcela jedinečnými.

03.10.2023 5 z 5