4444913 4444913 komentáře u knih

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Dokonalá detektivka z anglického venkova počátku minulého století.(Zdánlivě)bohatá slečna zaslíbená podivnému majiteli panství,(zdánlivě)nepříjemný a podezřelý mladší syn,rozlehlé panství s tajuplným opatstvím plus garnitura dalších postaviček od hrabivé slečny,vyděračského zaměstnance,podvodníka atd.Wallace ve vrcholné formě.Pomalý úvod představující jednotlivé osoby,střed rozvíjející motivace jednotlivých hrdinů a dramatický vrchol v rozvalinách opatství-romantika na druhou a i když už člověk Wallaceovek znalý tuší jak to(přinejmenším)s Dickem Alfordem a okouzlující Leslie dopadne vůbec to nevadí.Jeden je spokojený že to tak skončilo.Romanticko-detektivní klasika která ctí pravidla žánru.

08.04.2020 5 z 5

Ottův slovník naučný Ottův slovník naučný kolektiv autorů

Před lety jsem trpělivě odlovila všech 40 nově vydaných dílů(i s dodatky) a nelituji.Zabírá v knihovně mojí garsonky skoro tři police ale jsem za Oťák ráda.První co se mi vybaví když si na něj vzpomenu je řetězová reakce.Ne atomová ale knižní.Něco(obvykle historického)vidím v televizi,jdu si vyhledat podrobnosti.Najdu co jsem chtěla ale mezitím mě chytí nějaké jiné heslo takže vyndám další díl a tak se to řetězí a řetězí..Pak ukládám zpátky šest sedm dílů a koukám že je skoro noc.

23.02.2020 5 z 5

Bohové a hrdinové antických bájí Bohové a hrdinové antických bájí Vojtech Zamarovský

Co dodat.Další skvělý kus Vojtěcha Z.O některých postavách jsem v životě neslyšela,o některých jsem věděla tak něco ale nemůžu říci že bych u každého hesla nenašla něco pro mě nového.Najde se zde spousta postav které člověk zná odjinud,moc užitečná knížka.

20.12.2020 5 z 5

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Moje zřejmě nejoblíbenější Marpleovka.Pachatel mě nenapadl ani omylem dokud z Jane M.v klídku a pohodě nevypadl.Minispoiler-trošku jsem si myslela na Geralda ale jen proto,že někdo to být musel.Taky na mě zapůsobilo jak se slečny M.dotkl osud jedné oběti,obvykle se Agatha citově neprojevuje jen uvede detaily které budou hrát roli nebo naopak svedou čtenáře z cesty.

05.11.2020 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Jen ještě malá poznámka k pravdivým komentářům že filmové zpracování nepobralo zdaleka všechno-několik let před filmem vznikl šestidílní seriál který je naprosto skvělý,herečku co hrála Elisabeth nepojmenuju ale pana Darcyho tam hrál Colin Firth.Vyšlo na dvd v češtině a je to věc!

19.10.2019 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Atraktivní prostředí,spousta postav se spoustou motivů,u autorky poměrně neobvyklí dva pachatelé.Tedy vědomě jednající vrahové,jinak dva pachatele má teta Agatha i v Kapse plné žita ale tam to jedna důvěřivá holčina vůbec netuší.Pro mě tradičně výborné.

11.05.2019 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Zajímám se o královskou rodinu už strašně dlouho a Harry má tu smůlu že u spousty věcí vím,že lže.Navíc jestě jak na potvoru jsem těžce zaujatá proti báchorkám a jsem schopná neuvěřitelných věcí abych si informace ověřila a už na to mám s podobně postiženými spolek.Takže nemůžu jinak než za odpad.Asi se nejsem schopná rozhodnout jestli je horší ufňukaná slátanina jeho matky sprásknutá Andrewem Mortonem nebo tohle veledílo,Moehringer je zřejmě lepší ghostwriter takže literárně bude lepší tohle,faktograficky je to děs v onbou případech,lidsky Diana to nedělala pro peníze a navíc byla psychicky těžce deprivovaná což Harry jen předstírá.Poznámka kolegy (ně) že se špinění královské rodiny nekoná ve mně budí otázku jestli četl (a ) poctivě ovšem je-li požadavkem co nejvíic připomínat Dianu (boha jeho!!!!) tak to asi chápu.

31.05.2023 odpad!

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Dopředu jsem byla dost zaujatá ,pana Macka z dob působení v politice moc nemusím,nemám ráda pokračování knih psaná někým jiným a už vůbec mi to vadilo u Saturnina ale nakonec jsem byla příjemně překvapená.Jistě že hodně cituje a navazuje na původního Saturnina ale drží stejný styl vyprávění a já to nakonec četla ráda.Pořádný vtip který by mě smíchy rozplakal tam byl jen jeden(50 %skřivánčí paštika)a asi nepřekvapí že tam kde by pan Jirotka frajera Milouše pořádně zkoupal má pan Macek pro floutka docela pochopení ale nevadí.

22.03.2022 4 z 5

Všechny náhody mého života Všechny náhody mého života Vladimír Dvořák

Příjemná veselá knížka psaná s nadhledem,žádný samožerbuch.Jako jsem měla ráda jeho scénky pro jejich vtipnost a chytrý humor mám ráda i tuto knížku,je vidět že humor byl jeho viděním světa.

25.12.2020 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Další krásné dílko z anglické společnosti minulých století.Elinor je zřejmě méně temperamentní a náročná než Elizabeth Bennetová ale zajímavý osud má také. Narozdíl od Elizabeth nemá otce který by alespoň trochu držel na řetězu matku ale paní Dashwoodová je přece jenom formát proti paní Bennetové a nerozumná je jen trochu.Elizabeth spíše připomíná prostřední dcera Mariana, která neuznává konvence a zvyky ale nakonec se naučí ocenit charakter člověka.Navenek zdvořilost a společenské chování a pod ním spousta citů,snů a hledání štěstí. Moc pěkná knížka asi spíš pro čtenářky než čtenáře.I film pokládám za velmi podařený.

28.04.2020 5 z 5

Dějiny Anglie Dějiny Anglie André Maurois

Pro mě nejoblíbenější přehled anglických dějin který jsem četla.Není úplně dokonae přesná ale je psána příjemnou formou a je poutavá.Dějiny Francie téhož autora pokládám za vydařenější(hlavně podrobnější-že by to bylo tím že autor je Francouz?).Některá období v knize popsaná mě donutila dohledat podrobnosti u konkurence.

23.02.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Knížka kde je všechno.Odvaha,vytrvalost,tajemství,láska,oběť.Dobrý konec.Oblíbená věc.

23.08.2019 5 z 5

Případů se ujímá Jeeves Případů se ujímá Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Anglie je moje téma(snad kromě jídla)a i tento humorný pohled na vyšší třídu potěšil,pobavil a stále zůstává po ruce.Všechny Jeevesovky mám moc ráda.

18.08.2019 5 z 5

Vražda potřebuje reklamu Vražda potřebuje reklamu Dorothy L. Sayers

Pro mě super,miluju styl anglických detektivek.Spousta postav které se nabízejí jako pachatelé,atraktivní prostředí reklamní agentury s legračními odbočkami a-la spotřebitelský test(napíše-li se šťáva výhradně z hrušek musí být výhradně hrušková,je-li z hrušek rozumí se že je hlavně z hrušek a je-li s hruškami či s chutí hrušek rozumí se že výrobce použil pár hrušek na tunu řípy a nikdo na něj nemůže,takže nekupovat nic co není z a výhradně),pro mě senzační čtení.Četla jsem ji už mockrát a ráda se k ní vždy vracím.

11.05.2019 5 z 5

Sovák - Dík za váš smích! Sovák - Dík za váš smích! Slávka Kopecká

Samá sranda!Nepřekonatelné historky.Věta"Andulko,a taky mám filcky"mi málem způsobila zástavu dechu když jsem si to představila naživo.To musel být život!

09.04.2019 5 z 5

Královna Alžběta II. a královská rodina Královna Alžběta II. a královská rodina kolektiv autorů

Českou verzi nemám,přátelé mě obdarovali anglickou a časem i německou mutací ale počítám že to nevadí.Velice obsažná kniha psaná velmi nebulvárně,s logickým člněním podle časových období.Najdete tu odpovědi na běžné otázky o britské monarchii,její historii i současnosti a něco málo i o několika jejích členech.Končí někde po Williamově svatbě s Kate a daleko před Sussexským úprkem.

09.04.2022 5 z 5

Králova řeč Králova řeč Peter Conradi

Pro mě zážitek.Knížku jsem koupila až poté co jsem z ohlasů zjistila že se ve skutečnosti o předlohu k filmu NEJEDNÁ.A opravdu jsem nadšená seriózností a soustředěním na fakta.Chápu že film má své zákonitosti,potřebuje gradaci ap.ale, i kdybych si hlavu ukopla, vadí mi překroucený děj a historická nedůvěryhodnost a tak jsem do knížky původně nešla.Chybka.Nenápadný poklad který se snad nemůže více lišit od obvyklého stylu knih o královské rodně ignorujícího objektivitu,přesnost a solidnost informací.

21.10.2020 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

(SPOILER) Jelikož nejsem věřící nebo alespoň ne fanaticky nevadí mi že autor splétá linky které třeba katolickou církev rozčilují.Nemyslím že ji nějakým způsobem uráží jen na obecně známá témata navléká záhady a tajemství a vymýšlí strhující příběhy.No asi nepotěší když se nakonec zjistí že padouch je z řad matičky církve ale asi už všichni víme že to čistoskvoucí charaktery ve všech případech nejsou,ať jde o peníze,nácky nebo zneužívání dětí.To co mi přijde pozoruhodné je že jsem snad nikdy nečetla knihu která mi tak moc nešla odložit.Nevím jestli je až tak dobrá nebo až tak špatná ale je určitě strhující a já jsem za sebe ráda když mě něco vyhodí z plánované dráhy a přinutí k neplánované akci.

27.03.2020 4 z 5

Války růží Války růží Robin Neillands

Skvělá věc!Žádná "prý,možná,zřejmě a říká se".Naprosto vyčerpávající popis nesmírně zajímavého (a krutého)období britské historie.Přitom je to podané tak že se v tom člověk neztrácí a nemusí se vracet a hledat co že mu to vypadlo.Zajímavé mi přijde i to že kniha není nijak rozsáhlá a přitom je v ní k tématu všechno .Pro mě milé překvapení,koupila jsem knihu a on to byl skvost.Absolutorium.

18.03.2020 5 z 5

Mrtvé oči Londýna Mrtvé oči Londýna Edgar Wallace

Klasická Wallaceovka,mladý odvážný a spravedlivý hrdina,náhodou policejní inspektor,mladá krásná bohatá mladá dáma,nebezpečí,padouši,tajuplná atmosféra,prostě klasika.Ale zajímavá,napínavá a dramatická.

08.03.2020 5 z 5