Zrozeni k běhu

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.
Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72487/zrozeni-k-behu-72487.jpg 4.4339

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen

Literatura světová, Literatura faktu
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

IvetB
20. listopadu

Že bych si po přečtení měla chuť obout běžecké boty a vyrazit.. vůbec. A to běhám vcelku aktivně. Kniha nebyla nic pro mě. Možná jsem od ní čekala příliš, když mi ji kamarádi běžci vychvalovali. Wow efekt se nekonal. Ale věřím, že si své čtenáře najde.

lailaj
14. listopadu

úplně se mi chtělo vyběhnout ven a běhat. Líbila se mi zmínka o Zátopkovi obzvlášť proto, že spisovatel je američan. Občas bych nejradši některé věci přeskočila, abych se dozvěděla průběh a výsledek závodu, ale vsuvky mimo příběh byly informativní a nutili člověka k zamyšlení

Sméťa11
11. listopadu

Moje první kniha o mé vášni - běhu. Úplně jsem knihu zhltl, byl jsem z ní nadšený. Teda až do doby, než jsem přečetl knihu L. Brabce Můj dlouhý běh, kde Dan Orálek uvádí některé věci na pravou míru. Zpětně jsem nabyl dojmu, že některé věci v knize jsou tak trochu "navíc" asi aby se kniha lépe prodávala. Těžko říct

mrkvivit
03. listopadu

Krásná čtivá pohádka o běhání a indiánech. Když jsem předloni začal s pobíháním, začal jsem si pochopitelně shánět i literaturu. Tohle byla kniha, která byla nejvíc na ráně, protože se o ní nejvíc mluvilo, psalo. Četli ji i neběžci, protože obsahuje napínavě vystavený příběh, četli ji běžci, protože je zahrnuje odkazy na nejrůznější odborné výzkumy a nabízí nový pohled na jejich hobby. Našince pochopitelně zahřeje i zmínka o Emilu Zátopkovi.
Odbornou úroveň knihy si hodnotit nedovolím, ale stejně se mi nezdá, že by bosoběh byl o tolik zdravější než běhání v botkách - asi už mě ševcovská lobby příliš semlela. Příběh samotný je oproti skutečnosti taktéž notně zidealizován a přibarven, což například potvrzuje Dan Orálek (ve své knize Můj dlouhý běh), který se zúčastnil jednoho z ročníků závodu v Copper Canyonu a měl možnost poznat některé hrdiny a místa Born to Run v reálu. Skoro bych spíš knihu zařadil do beletrie, než do sekce literatura faktu.
Nic to ale nemění na tom, že kniha je ohromně motivující!

Eliskaaa

Knížka, která mě motivuje k běhání. Strašně ráda bych se s těmi Tarahumary setkala!

yohca.p.

Nádherná kniha. Po dočtení jsem chtěla jediné a to vyrazit běhat i když jsem za sebou měla už dva náročné tréninky. Fantastické.

akrash

Tato kniha mě mile překvapila! Je to skvěle napsané, mimo jiné mě potěšilo, že se autor věnuje i našemu sportovci, skvělému Emilu Zátopkovi!

jd911

Krásně napsané.

Hadrna

Každý den ráno se v Africe probudí gazela a ví, že musí běžet rychleji než nejrychlejší lev, jinak zahyne. Každé ráno se v Africe probudí lev a ví, že musí běhat rychleji než nejpomalejší gazela, jinak bude mít hlad. Je jedno, jestli jste lev nebo gazela - jakmile vyjde slunce, měli byste utíkat.

Knih je spíš motivační a jelikož mě dokázala pořádně namotivovat už v polovině, knihu jsem odložila :) ale moc se mi líbila ;)

Zumdark

Škoda, že jsem si tu knihu nepřečetl dříve než jsem si koupil nové Ádi ..:-(

n.noi

Kniha je lehká, hravá, vtáhne vás do děje tak, že máte chuť nasadit boty, vyběhnout a běhat klidně celý den (co na tom, že máte zrovna volno a regenerujete ;)). Je to inspirující čtení pro běžce i neběžce, kteří stále váhají. Tak směle do toho a běhu zdar! :)

sojmen

Nesportuji, nebeham, neznam jmena sportovcu a presto me kniha bavila. Pri cteni jsem mel opravdu chut se probehnou. (Samozrejme po docteni me tato chut presla :) ; staci mi rani beh na vlak ; ) ).

jentakněkdo

Vtipné, poučné, silně motivační. Tato kniha mě nadchla.

"Nemusíte být rychlí. Hlavní je nemít strach."

Jenutka

Velice motivační kniha.

Lusota

I přesto, že ráda běhám, jsem měla obavy, že se mi tahle knížka nebude moc líbit. Opak je pravdou. Bylo to čtivé, velmi poučné a naprosto strhující a motivující.

Nikolaoss

Tento typ knih běžně nečtu a ukázalo se, že je to škoda. O Ultratrailových závodech jsem toho doposud moc nevěděla a jména běžců, kteří v knize vystupují mi nic neříkala. Autorovi nelze upřít spisovatelské nadání. Závody, o kterých píše, popisuje tak dobře, že máte pocit, jakoby ste byli sami na trati. Mohl se trochu více držet reality a nepřibarvovat skutečnost přeháněním (např. o nedostupnosti a mysterioznosti Tarahumarů a osoby Caballa Blanca), ale ve výsledku mu to nevyčítám. Možná právě toto přispívá k neuvěřitelné čtivosti knihy, která je ne jen o běhání a závodění na ultratrailech, ale hlavně o obrovském nadšení a motivaci. Určitě si tuhle běžeckou Bibli musí přečíst každý začínající běžec a i každému dalšímu může přinést nový pohled na krásný sport, jakým běhání je.

lentilka_007

Dočetla jsem ji jen proto, že jsem s sebou na dvoudenní cestě trajektem neměla nic jiného. I tak jsem od půlky knihy dávala často přednost koukání z okna. Možná pro lidi, kteří aktivně běhají je zajímavá, já ji volila jako motivaci začít běhat (záměrně jako něco jiného než komerční příručky, jak začít běhat) a nic mi to nedalo, nebavilo mě to a přišlo mi to víc komerční, než některé ty příručky o běhání.

Pazdy

Výborná knížka. Některé části jsou sice trochu nudnější a možná příliš zdlouhavé, ale celkově je to úžasně motivující, poučné a skvěle napsané dílo. A hlavně se mi líbí, že všechny poznatky o běhání, které kniha obsahuje, jsou následně v knize vědecky doložené. Nebýt toho, pravděpodobně bych většině věcí nevěřil.

Kabátice

Naprosto strhující kniha, která mi dala hodně. Od teď budu běhat s jinými pocity :)

Dax

Běh už nikdy nebyl stejný... :)

kokolka
19.10.2015

Jedna z nejpřínosnějších a nejbohatších knih, se kterými jsem se kdy setkala.

kaci_bunny
08.09.2015

Výborně napsaná knížka, která obsahuje spoustu užitečných informací, poučných příběhů, zajímavostí z vlastně úplně jiného světa jiných lidí. Zaujaly mě hlavně právě ty konkrétní příběhy lidí, kteří běhají ultramaratony, co pro to dělají, jak trénují, jak se stravují, prostě vše. Knížku rozhodně doporučuji každému, bez ohledu na to, zda je sportovec, nebo ne. :)

achilles
18.08.2015

"Byl Zátopek velký člověk, který navíc náhodou běhal nebo byl takový, protože běhal?".
Dokonalá kniha především pro sportovce, a nebo pro ty, kteří chtějí se sebou něco dělat a nehnít v konzumním světě.
Budu raději citovat,než plácat nějaká moudra:
" Co kdybychom mohli běhat celé desetiletí a nikdy se nezranili? Každý týden absolvovat stovky mil a každou z nich si naplno užít. Vidět, jak nám klesá krevní tlak, rozpouští se stres i hněv a nabíráme novou energii."

Snow
12.07.2015

Čekal jsem trochu víc zasvěcení do Tarahumarovského tajemství.
Kniha parádně motivovala, po přečtení sem vždy o to rád vyběhnul. Rozhodně ji doporučuji každému, ne jen běžcům, protože jestli má dnešní společnost nějakej problém, tak právě v nic nedělání

adso_
06.07.2015

2/3 knihy jsem měla chuť ji hned odložit, při zbytku jsem se uvolila vtáhnout do napůl smyšleného děje a dojet to. Na mě hodně amerikánština, bohužel jsem to McDougallovi nevěřila, jakoby si postavy domýšlel. Sám Caballo Blanco se údajně neztotožňoval s tím, jak ho autor vylíčil, hodně věcí si prý dobarvil i ohledně událostí. Pokud Vám to nevadí, máte rádi pořádnou romantiku – sliby uprostřed mostu, že pokud při závodu umřeme, je to jen naše vina – jděte do toho. Stylisticky je to pro mě novinařina prublá románem. Nicméně, v tarahumarských sandálech sama běhám, chodím, skoro spím, takže proti mojim mexičanům a jejich skvělému vynálezu ani ň.

machrus
01.07.2015

Dočteno sice posledních 42 stran jsem četla celé dva měsíce co jsem v ČR ale prvních 234 stran jsem dala cestou domů z cest. ..famózní kniha o tom že.... BĚHAT SE MÁ JEN TAK... ke stranám 94-98 se budu vracet a posledni sloupec v knize mě naprosto rozsekal...je to moje první kniha do které jsem se nestyděla psát. ..psát propiskou...byla to prostě nutnost...a nebýt toho že si ji chce půjčit má sestra tak by se mnou letěla zpátky. ..když jsem si ji kupovala dala jsem na recenzi jediného čtenáře který napsal....když čtete tuto knihu nechce se vám nic jiného než běžet :-D :-D :-D

witko
29.05.2015

Mám chuť si jít rovnou zaběhat, jak mne ta kniha naladila.

Arocrynn
23.05.2015

Zajímavě napsaná kniha zaměřená na vše kolem běhání. Nejsem žádný extra běžec, spíše rekreační - a vzhledem ke zdravotními potížím již půl roku nesmím běhat - přesto knihu jsem doslova zhltla. Připouštím, že první polovina byla pro mne zajímavější než druhá, která mírně ztrácí tempo, je to však jen můj osobní názor.
Nejvíce se mi líbila kapitola, která popisuje, že běh je přirozený způsob pohybu člověka a je naší výhodou vůči zvířatům. Chcete vědět, proč máme vyvinuté hýžďové svaly, zatímco primáti nikoli? A jakou přednost jsme získali, když máme dýchání nezávislé na pohybu končetin, resp. těla? Přečtěte si tuto knihu!

PS: Zažívala jsem stejné pocity, jako u čtení Feynmana: To snad nemyslíte vážně! Co všechno jen člověk dokáže, když se oprostí od hranic a omezení, které si sám klade do cesty? Bože, kdybych jen chtěla, tak mohu uštvat zvíře...!

Leusee
17.05.2015

Neuvěřitelně inspirující kniha. Běhat jsem začala již před přečtením, ale teď mám ještě mnohem větší chuť neustále se zdokonalovat a podniknout třeba taky jednou takový běh na život a na smrt.

v.nova
13.05.2015

Tak tady dávám plný počet :)
Není jako ostatní knížky o sportu, které jsou egocentricky zaměřeny nebo Vám říkají jak máte běhat. Je to příběh, který zaujme. Nijak zdlouhavý a moc pěkně zachycený. Jediné co bych vytkla, je neustálé se vracení k firmě Nike. Nicméně tahle drobnost mi nezabrání v tom, abych knihu doporučovala :)

Christopher McDougall

Christopher McDougall