Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Zrozeni k běhu

Zrozeni k běhu
Zrozeni k běhu

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nej...zobrazit vše

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.
Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři! méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72487/zrozeni-k-behu-72487.jpg 4.4291
Originální název:

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen

Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více
Nahrávám...

Přidat komentář

Komentáře (67)

Nejprve se musíte přihlásit.
sojmen16.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nesportuji, nebeham, neznam jmena sportovcu a presto me kniha bavila. Pri cteni jsem mel opravdu chut se probehnou. (Samozrejme po docteni me tato chut presla :) ; staci mi rani beh na vlak ; ) ).

jentakněkdo17.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vtipné, poučné, silně motivační. Tato kniha mě nadchla.

"Nemusíte být rychlí. Hlavní je nemít strach."

Jenutka09.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velice motivační kniha.

Lusota18.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

I přesto, že ráda běhám, jsem měla obavy, že se mi tahle knížka nebude moc líbit. Opak je pravdou. Bylo to čtivé, velmi poučné a naprosto strhující a motivující.

Nikolaoss02.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tento typ knih běžně nečtu a ukázalo se, že je to škoda. O Ultratrailových závodech jsem toho doposud moc nevěděla a jména běžců, kteří v knize vystupují mi nic neříkala. Autorovi nelze upřít spisovatelské nadání. Závody, o kterých píše, popisuje tak dobře, že máte pocit, jakoby ste byli sami na trati. Mohl se trochu více držet reality a nepřibarvovat skutečnost přeháněním (např. o nedostupnosti a mysterioznosti Tarahumarů a osoby Caballa Blanca), ale ve výsledku mu to nevyčítám. Možná právě toto přispívá k neuvěřitelné čtivosti knihy, která je ne jen o běhání a závodění na ultratrailech, ale hlavně o obrovském nadšení a motivaci. Určitě si tuhle běžeckou Bibli musí přečíst každý začínající běžec a i každému dalšímu může přinést nový pohled na krásný sport, jakým běhání je.

lentilka_00731.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Dočetla jsem ji jen proto, že jsem s sebou na dvoudenní cestě trajektem neměla nic jiného. I tak jsem od půlky knihy dávala často přednost koukání z okna. Možná pro lidi, kteří aktivně běhají je zajímavá, já ji volila jako motivaci začít běhat (záměrně jako něco jiného než komerční příručky, jak začít běhat) a nic mi to nedalo, nebavilo mě to a přišlo mi to víc komerční, než některé ty příručky o běhání.

Pazdy13.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Výborná knížka. Některé části jsou sice trochu nudnější a možná příliš zdlouhavé, ale celkově je to úžasně motivující, poučné a skvěle napsané dílo. A hlavně se mi líbí, že všechny poznatky o běhání, které kniha obsahuje, jsou následně v knize vědecky doložené. Nebýt toho, pravděpodobně bych většině věcí nevěřil.

Kabátice06.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto strhující kniha, která mi dala hodně. Od teď budu běhat s jinými pocity :)

Dax06.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Běh už nikdy nebyl stejný... :)

kokolka19.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejpřínosnějších a nejbohatších knih, se kterými jsem se kdy setkala.

kaci_bunny08.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Výborně napsaná knížka, která obsahuje spoustu užitečných informací, poučných příběhů, zajímavostí z vlastně úplně jiného světa jiných lidí. Zaujaly mě hlavně právě ty konkrétní příběhy lidí, kteří běhají ultramaratony, co pro to dělají, jak trénují, jak se stravují, prostě vše. Knížku rozhodně doporučuji každému, bez ohledu na to, zda je sportovec, nebo ne. :)

achilles18.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

"Byl Zátopek velký člověk, který navíc náhodou běhal nebo byl takový, protože běhal?".
Dokonalá kniha především pro sportovce, a nebo pro ty, kteří chtějí se sebou něco dělat a nehnít v konzumním světě.
Budu raději citovat,než plácat nějaká moudra:
" Co kdybychom mohli běhat celé desetiletí a nikdy se nezranili? Každý týden absolvovat stovky mil a každou z nich si naplno užít. Vidět, jak nám klesá krevní tlak, rozpouští se stres i hněv a nabíráme novou energii."

Snow12.07.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Čekal jsem trochu víc zasvěcení do Tarahumarovského tajemství.
Kniha parádně motivovala, po přečtení sem vždy o to rád vyběhnul. Rozhodně ji doporučuji každému, ne jen běžcům, protože jestli má dnešní společnost nějakej problém, tak právě v nic nedělání

adso_06.07.2015Hodnocení knihy 3 z 5

2/3 knihy jsem měla chuť ji hned odložit, při zbytku jsem se uvolila vtáhnout do napůl smyšleného děje a dojet to. Na mě hodně amerikánština, bohužel jsem to McDougallovi nevěřila, jakoby si postavy domýšlel. Sám Caballo Blanco se údajně neztotožňoval s tím, jak ho autor vylíčil, hodně věcí si prý dobarvil i ohledně událostí. Pokud Vám to nevadí, máte rádi pořádnou romantiku – sliby uprostřed mostu, že pokud při závodu umřeme, je to jen naše vina – jděte do toho. Stylisticky je to pro mě novinařina prublá románem. Nicméně, v tarahumarských sandálech sama běhám, chodím, skoro spím, takže proti mojim mexičanům a jejich skvělému vynálezu ani ň.

machrus01.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Dočteno sice posledních 42 stran jsem četla celé dva měsíce co jsem v ČR ale prvních 234 stran jsem dala cestou domů z cest. ..famózní kniha o tom že.... BĚHAT SE MÁ JEN TAK... ke stranám 94-98 se budu vracet a posledni sloupec v knize mě naprosto rozsekal...je to moje první kniha do které jsem se nestyděla psát. ..psát propiskou...byla to prostě nutnost...a nebýt toho že si ji chce půjčit má sestra tak by se mnou letěla zpátky. ..když jsem si ji kupovala dala jsem na recenzi jediného čtenáře který napsal....když čtete tuto knihu nechce se vám nic jiného než běžet :-D :-D :-D

witko29.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Mám chuť si jít rovnou zaběhat, jak mne ta kniha naladila.

Arocrynn23.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Zajímavě napsaná kniha zaměřená na vše kolem běhání. Nejsem žádný extra běžec, spíše rekreační - a vzhledem ke zdravotními potížím již půl roku nesmím běhat - přesto knihu jsem doslova zhltla. Připouštím, že první polovina byla pro mne zajímavější než druhá, která mírně ztrácí tempo, je to však jen můj osobní názor.
Nejvíce se mi líbila kapitola, která popisuje, že běh je přirozený způsob pohybu člověka a je naší výhodou vůči zvířatům. Chcete vědět, proč máme vyvinuté hýžďové svaly, zatímco primáti nikoli? A jakou přednost jsme získali, když máme dýchání nezávislé na pohybu končetin, resp. těla? Přečtěte si tuto knihu!

PS: Zažívala jsem stejné pocity, jako u čtení Feynmana: To snad nemyslíte vážně! Co všechno jen člověk dokáže, když se oprostí od hranic a omezení, které si sám klade do cesty? Bože, kdybych jen chtěla, tak mohu uštvat zvíře...!

Leusee17.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Neuvěřitelně inspirující kniha. Běhat jsem začala již před přečtením, ale teď mám ještě mnohem větší chuť neustále se zdokonalovat a podniknout třeba taky jednou takový běh na život a na smrt.

Fairka15.05.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Pro ty, které baví běhání, nebo jsou k němu jinak magicky přitahováni, to bude super knížka. Já si ji moc užila. Dovedu si ale představit, že pro jinak naladěné duše to bude trochu nuda, ale proč by tu knihu měl číst někdo, koho běh ani trochu nebere ;)

v.nova13.05.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tady dávám plný počet :)
Není jako ostatní knížky o sportu, které jsou egocentricky zaměřeny nebo Vám říkají jak máte běhat. Je to příběh, který zaujme. Nijak zdlouhavý a moc pěkně zachycený. Jediné co bych vytkla, je neustálé se vracení k firmě Nike. Nicméně tahle drobnost mi nezabrání v tom, abych knihu doporučovala :)

Heřmis18.02.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Kniha je určitě vhodná i pro neběžce. Není ani tolik o Tarahumarech, jako spíš o amerických ultramaratoncích a jejich závodech popř. o samotáři Caballu Blancovi. Potěší zmínka o Emilu Zátopkovi. Mně osobně trochu rušilo neustále několikastránkové odbíhání od hlavní dějové linie k jiným tématům. I přesto bych knihu doporučil k přečtení, protože výkony některých jedinců jsou skutečně obdivuhodné.

Racino11.02.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Očekávání od knihy bylo velké, bohužel zůstalo nenaplněné. Čekala jsem příběh, který mě zasvětí do tajů běhání a nenechá mě odtrhnout se od knihy a zůstane po ni "natěšenost" jít si zaběhat. Ač má kniha jen kolem 270 stránek, tak jsem ji nebyla schopna dočíst. Snad jednou se k ní znovu vrátím a třeba i změním hodnocení.

Cubicle18.01.2015Hodnocení knihy 2 z 5

hmm, vpravde "americky bestseller".. Z pohledu bezce jsem si tam neco zajimaveho nasel,
ale vetsinou jde jen o to prijit se "svetovou senzaci" (ktera se nekona). Pro nebezce to musi byt ubijejici nuda...navic literarne nevyspela.
Jednoduchy sloh ve stylu 10-ti leteho skolaka, nevyrovnane poskladane epizody s ruznym spadem (ze by psane ruznymi osobami?). Tezkopadny preklad. Otisknout kratke spanelske veticky, pozdravy, zvolani.. a nasledne je opisem vysvetlovat v cestine, to ctivosti moc neprida... Nuda, nevyraznost, samostatne neoverene ci dokonce lzive! citace (viz napr Zatopek), senzacechtivost, brak, historicka neverohodnost,... holt bestseller po americku za kazdou cenu:( pardon, nedoporucim to nikomu...ani bezcum ani ctenarum.

budhik13.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

„Nepřestáváš běhat proto, že stárneš. Zestárneš, protože přestaneš běhat.“

Autor nás seznamuje se zapomenutým kmenem, který nezapomněl běhat. Je tu pěkně popsáno, proč vlastně člověk byl obdarován schopností vytrvalostního běhu. Pak nastává otázka, když jsme byli zrozeni k běhu, tak proč neběháme? Odpověď tkví v naší hlavě. Mozek byl naprogramován tak, že pokud může člověk odpočívat, tak odpočívá -- výnosy a náklady. V neposlední řadě je tu kritizováno, jak nám boty s různými vychytávky kazí nohu. Celý toto je pěkně napasováno do příběhu autora, který vypráví o dobrodružství při hledání Tarahumarského kmenu, setkání se zajímavými lidmi během putování a vrcholí to zúčastnění autora velkého závodu.

Musím říct, že než jsem začal číst tuto knížku, nebyl jsem žádný fanda do běhání. Kniha mě nakopla k běhání takovým způsobem, že hned po přečtení jsem si obul boty a šel se proběhnout. Navrtalo mi to brouka do hlavy, že jsem si začal hledat více informací o technice běhu a správné obuvi, které podporují přirozený pohyb. Jestli tahle knížka nikoho nepřinutí vyběhnout, tak už nevím, která jiná knížka by to dokázala. :)

LordSnape29.12.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Zklamání. Těšil jsem se na příběh o Tarahumarech a jejich životním stylu založeném na běhu a volnosti, ale to byla jen taková vábnička prvních stran, aby pak vyprávění sklouzávalo mezi McDougallovy kamarády v čele s veganem Jurekem a jejich přípravě na ultramaraton. Některé pasáže a zamyšlení nad tím, jak tito běžci rozloží síly a jak trénují mi přišly zajímavé, nicméně se kniha ve valné většině stran začne shazovat tím, jak předkládá, že jsme byli stvořeni a přežili neandrtálce jen díky běhu, útoky na Nike a Adidas tím, jak jsou profesionální běžecké boty nebezpečné a nepřirozené, a jak je běh užitečný a vědecky dokázáno, že není lepší aktivity, než zrovna běhu a nejlépe naboso. Osobně občas běhám a těšil se, že po dočtení nazuji boty a vyběhnu do přírody, ale nedostavilo se zhola nic. Onen odpor z běhání mi zatím odstranil jen pan Škorpil a u toho již zůstanu.

Meijin22.11.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha, která kloubí pohledy do života současných ultramaratonců a nejnovější vědecké poznatky z evoluce běhu. Čtivá, emociální a poučná, navíc s několika silnými příběhy nejlepších dálkových běžců světa. Další rozměr, který kniha obsahuje, je nesmírná lidskost, která je při tak náročné aktivitě jakýmsi sekundárním produktem. Líbila se mi nadnesená dvojotázka: Stává se lepším člověkěm ten, kdo miluje běhání? Anebo běhání přitahuje lidi s dobrým charakterem?

TeraBum16.11.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Hlavní dějová linka zajímavá, stejně tak spousta zajímavostí okolo (zmínka o Zátopkovi potěšila). Jenže události kolem závodu a i fakta o Tarahumarech jsou trochu zkreslené, kniha je spíše románem než literaturou faktu. Tohle člověk pozná hlavně když si přečte "české pokračování" Ti, kteří utíkají pěšky. Každopádně se to ale moc dobře čte a musí se jí přičíst k dobru jedna věc - přivedla tisíce lidí (včetně mě) k běhání.

alisie06.11.2014Hodnocení knihy 3 z 5

očekávání bylo větší, ale nebylo to špatné

romika09.10.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Ačkoliv neběhám a nejsem ani extra sportovec a kniha se mi do ruky dostala spíš náhodou, chytla mě a moc se mi líbila, jak vyprávění o domorodých běžcích, tak i části týkající se výzkumů a různých tézí o vývoji člověka. A pár stran o panu Zátopkovi mě vyloženě potěšilo. Takže příště při procházce se psem zkusím i popoběhnout. :-) Každopádně doporučuji všem.

evarec04.10.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá knížka. Líbila se mi asi i proto, že se snažím o to, čemu se říká běh :) Takže odborné pasáže mi vůbec nevadily, jsou čtivé a poutavě napsané. Příběhy hrdinů jsou zajímavé a povzbuzující. Knížka ve mě zanechala fakt velký dojem!


Autor a jeho další knihy:

C. McDougall

Christopher McDougall

(americká, 1962)

Podobné knihy: