Žoldnéři fantasie: Na stopě zločinu

Žoldnéři fantasie: Na stopě zločinu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376888/bmid_zoldneri-fantasie-na-stope-zlocinu-RvH-376888.jpg 3 16 6

Žoldnéři fantasie série

< 9. díl >

Jako meče ostří královští popravčí. Šerifové se dvěma kolty nízko u pasu. Kostáblové s píšťalkami a výrazně tvarovanými přilbami, jichž je znalý každý filmový divák Sherlocka Holmese. Detektivové a zvláštní agenti s diktafony. Ti všichni střeží zákon a pořádek. Nelítostně pronásledují zločince, ať již geniální jednotlivce či všeho schopnou lůzu. Detektivní žánr je klasický a vážený. Fantastika se s ním často kříží. Nahlédněte, jak dilemata zločinu a jeho vyšetřování řeší mladí čeští autoři. Jako host se sborníku letos účastní Míla Linc!... celý text

Přidat komentář

Malarkey
05.04.2023 3 z 5

Jako i předchozí Žoldnéři fantasie, tak i zde jsem se setkal s povídkami, které jsou skvělé, ale i povídky, které mě úplně nebavily. Jen v případě této sbírky bych řekl, že autoři více než obvykle ctili název sbírky: Na stopě zločinu. Je tu opravdu hodně detektivních příběhů a hrdinských fantasy. Řekl bych snad, že i víc, než obvykle.

Nejlepší povídku z celé série pak vnímám Lékařské tajemství od Tomáše Laubeho. Mám rád, když povídka má dobrý nápad, dobře zpracované prostředí a šokující závěr. To jsem zde ve všech ohledech dostal. Fantasy středověká detektivka, která Vás nenechá vydechnout, dokud ji nedočtete. Druhá nejlepší povídka je pak pro mě Sesterská láska od Míly Lince, který ji pro tento sborník napsal jako hostující povídku. Výborný středověký kousek, který se odehrává v prostředí jeho Středověkého hvozdu, který jsem si za ta léta také docela dost oblíbil. Třetí kousek To má po dědovi! od Karla Doležala mě pak nejvíce pobavil, jehož psací styl a prostředí příběhu věrně kopíruje jeho posledně vydané knihy. Střelené, ulítlé, městské fantasy z přítomného světa. Bramboru pak získal Jan Hamouz s příběhem Crdlikáček. Ten je vlastně hodně povedený steampunk, který mě nalákal i na jeho samostatné knihy, ke kterým se snad také jednou dostanu.

Jako každí Žoldnéři, tak i zde je pak sbírka zakončena statí, zde tentokrát od Míly Lince, který vypráví o zločincích napříč stoletími. Zajímavé čtení a příjemná tečka ve sbírce, která ji tímto opět krásně ozvláštňuje.

Skallarix
20.08.2022 3 z 5

Už devátý ročník Žoldnéřů. Tento rok (2018) se takového doslovu, který nacházíme v těchto sbírkách, ujal Míla Linc. Zajímavá stať o historii soudů a jiných. (Vždy mě překvapí, kolik toho mají společného výherní povídky, tedy většina z nich, že se k nim dá napsat i nějaká ta úvaha na společné téma.)

Žoldnéře fantasie mám rád, jsou skvělou příležitostí pro nováčky pisálky (ale i ty zkušenější) poměřit své síly a při troše štěstí se dostat na jisté "výsluní". Různé povídky převážně fantasy žánru, tak, jako každý rok... Co bych více psal? Stojí za přečtení. ....


JackieDecker
07.08.2020 3 z 5

A nyní komentář k celému sborníku, jako takovému...
Čekala jsem víc od nejlepších povídek jedné z nejprestižnějších soutěží české fantastiky. Na druhé straně porotci pracují jen s tím, jaké práce jim přijdou. Některé povídky se mi líbily více, jiné méně. Některé mne zklamaly, jiné překvapily. Ve výsledku nelituji času, který jsem sborníku věnovala. Rozhodně jsem se zase něčemu přiučila. Děkuji, za tu možnost.

cori
21.11.2018 3 z 5

Sbírka přináší celkem jedenáct soutěžních povídek, z nichž mě nejvíc zaujalo Lékařské tajemství. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

trudoš
21.09.2018 3 z 5

Nastoupil jsem do rozjetého vlaku a ke svému překvapení zjistil, že zdejší provozovatel dokáže za utržené peníze nabídnout kvalitní přepravu. Hned zkraje přiznám, že literární soutěže jsou mojí čtenářskou Nemesis a doživotně mě zbavily iluzí o skrytých talentech. A možná právě proto byli devátí Žoldnéři fantasie takovým překvapením - minimálně první půlka knihy totiž nabízí skutečně dobré povídky. Stylisticky čisté, obsahově nápadité, dějově promyšlené. Někomu to může být málo, ale dokud neporotcoval, neví, co je literární peklo.
Výrazně slabší je bohužel druhá půlka sborníku. Po úvodní silné pětici přichází šestero průměrných textů, které trpí právě těmi nešvary, jež mi u amatérských prací vadí. Celkový dojem ovšem vylepšila závěrečná povídka Míly Lince, společně s jeho zábavným a přitom informačně zajímavým doslovem. Za mě tedy spokojenost. A tohle jsou jména autorů, od kterých bych v budoucnu rád držel v rukou román: Tomáš Laube, Meriwether Buchanan a Jan Hamouz - skvělá práce, lidi!

Eslem
08.09.2018 3 z 5

Tak po letech se Žoldnéři začínám mít pocit, že si omezený rozsah počtu znaků vybírá svou daň - není to tak patrné jako u loňské Hovězí spravedlnosti, ale zejména čistě detektivní povídky na této stopáži prostě vyšuměly do ztracena. Další věc jsou samozřejmě možnosti autorů, kteří mě sice skoro všichni dokázali něčím zaujmout, ale určitě ne nadchnout. Zajímavým nápadům chybělo příčetnější zpracování (K. Doležal), co se dobře četlo, bylo příšerně klišoidní (L. Koutová), hodně povídek sázelo čistě na podivnost a u posledních hexagramů jsem měla pocit, že byly do sborníku vecpány hlavně kvůli tématu. Jako nejpříjemnější povídka sborníku mi tak vyšlo Lékařské tajemství.