Zmije a křídla noci

Zmije a křídla noci https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528925/bmid_zmije-a-kridla-noci-658a9bcb2d82e.jpg 4 267 66

Koruny Nyaxie série

Oraya si vydobyla místo ve světě, který ji chce zabít. Aby adoptovaná lidská dcera upírského krále přestala být pro ostatní jen kořistí, musí se zúčastnit Kejari: legendárního turnaje bohyně smrti. Spojenectví s tajemným upírem Raihnem může naklonit misky vah na její stranu, ale také ji může zničit. Je to nemilosrdný zabiják, nepřítel koruny jejího otce... a její největší konkurent. Ještě víc však Orayu děsí to, jak neodolatelně ji přitahuje. V tomto království totiž není nic víc smrtícího než láska.... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Serpent and the Wings of Night , 2022

Bryel
12.02.2024 4 z 5

"Láska je obětí, již je třeba složit na oltář moci."

Za mě jedna z nejočekávanějších knih letošního roku. Realita bohužel zůstala za očekáváním.
Je to čtení tajemné, temné, krvavé, napínavé i akční. Romantická linka je výrazná, ale pár míst mi přišlo stěží uvěřitelných.
Námět upírů a krvavého turnaje, kde účastníci bojují z různých pohnutek na život a na smrt, funguje. Stejně tak mě zaujal politický boj mezi upířimi frakcemi, který mohl být detailněji vysvětlený, stejně jako třeba pohnutky postav.
Trochu jsem bojovala s tempem příběhu. První polovina se docela vlekla a dialogy a situace se opakovaly, druhá polovina mi přišla naopak uspěchaná.
Příběh je poměrně předvídatelný a nepřináší nic moc originálního, co bych neznala odjinud. To mě asi zamrzelo nejvíc. I když mě čtení bavilo, musím připustit, že jsem očekávala víc. Celkově hodnotím slabšími 4*.

"Můj přítel. Můj nepřítel. Můj milenec. Můj věznitel.
Král a otrok. Člověk a upír."

Terkik
08.02.2024 4 z 5

Oraya je adoptivní dcerou krále upírů. Má vše, co si usmyslí. Má to ale jeden háček. Je člověk. A tím se stává velice lákavou pro ostatní upíry. Vše může změnit jen Kejari - souboj o přízeň bohyně smrti. Vítěz si pak bohyni sám řekne svou odměnu. Přežije však Oraya jako jediný člověk mezi upíry?

"Smutek je marná, slabá emoce. Vztek je aspoň užitečný – je jako ostří, kterým můžete jinému proklát srdce, nebo naopak jako tvrdá schránka, která ochrání to vaše."

Konečně po delší době temnější fantasy. Nemohla jsem se odtrhnout už od samotného začátku, autorka nečeká a rovnou vás vtáhne do děje a to já ráda. Postava hlavní hrdinky se v průběhu knihy krásně vyvíjí.

O romantickou linku zde samozřejmě není člověk ochuzen. Enemies to lovers, kde ta enemies stránka dost vede, takže očekávejte i slow burn. Celou dobu jsem hltala stránku za stránkou.

"Ve vzteku se vše zdá snadné a jednoduché. Jenže láska to komplikuje a ztěžuje."

Konec ve mně zanechal dost rozporuplné pocity. Nevím, jestli jsem zklamaná nebo nadšená, no každopádně jsem naštvaná a další díl si rozhodně nenechám ujít.

Každopádně jsem ráda, že mi táto kráska bude zdobit poličku a myslím si, že další díl ukáže, zda autorku budu milovat nebo nenávidět.

Děkuji @humbook a #humbookblogeri za poskytnutí eknihy k recenzi.

Petra-1
30.01.2024 3 z 5

V zahraničí je tato kniha hodně oblíbená, pro mě to bylo celkem zklamání. Styl psaní byl dost chaotický a romantika hodně slabá. Vystavění fantasy světa téměř žádné... Žijí tu upíři a lidé... Ty bláho, to je mi novinka!
Knihu jsem tedy dočetla, ale další díl mě vůbec neláká.

Matri
30.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Čo bolo pre mňa na tejto knihe najlepšie? Koniec...
A to doslova, až posledných 40 strán stálo naozaj za to. A zvyšok? Za mňa dosť veľké sklamanie. Moje hodnotenie bude možno trošku ostrejšie, ale je to najmä kvôli príliš vysokým očakávaniam, ktoré neboli naplnené.
Bohužiaľ, bolo to vo veľkej miere určite ovplyvnené prekladom (už viem prečo takmer všetko čítam v češtine - česť výnimkám!). Tie vety boli tak krkolomné, že mi myšlienky neustále lietali kade tade. Alebo mi možno ani nesadol štýl autorky? Sama neviem...
Romantická linka bola ďalším veľkým sklamaním. Áno, bola, ale ja som necítila takmer žiadnu chémiu.
Turnaj, ktorý sa konal ako ústredná téma knihy? Ďalšie sklamanie. Tak premrhaný potenciál. Päť úloh - každá bola splnená v jednej krátkej kapitole.. Ja ani neviem čo sa tam dialo medzi tým!?!
A naopak, najlepšia vec na knihe? Asi vzťah Vincenta a Oraye... Možno mal veľa tienistých stránok, ale prišiel mi ako to najzaujímavejšie.
Pozitívom knihy ešte je, že má krátke kapitoly, čo mám veľmi rada.
Koniec koncov, kniha nebola výslovne zla a áno, pokračovanie si asi prečítam, a to vďaka tým posledným 40 stranám.
Hodnotím veľkoryso 3,5/5

"Koniec koncov, upíri vedia lepšie ako ktokoľvek iný, aké dôležité je chrániť si svoje srdcia.
A láska, vedzte, je ostrejšia ako akýkoľvek kôl."

katasokolov
28.10.2023 4 z 5

4/5*
Čteno v originále.

Čekala jsem větší pecku!

Finále bylo rozhodně lepší než rozjezd knihy!

Začátek byl dost kostrbatý a chvíli mi trvalo se začíst. Pomalé tempo nebylo problémem pouze pro dějovou linku, ale také pro tu romantickou.

Autorka varuje na začátku čtenáře se slabší povahou ohledně jistých trigger warnings. Poté, co jsem četla Cat and Mouse Duet, musím konstatovat, že nic tak hrozného se tady neděje. Kupříkladu avizované znásilnění je zde jen okrajově zmíněno. Co je možná trochu explicitnějšího rázu, jsou popisy bojů a různá zranění v průběhu turnaje a taky popis intimních scén mezi hlavními protagonisty (nejedná se ale o nic tak mimořádného nebo hrozného). Erotické scény najdete v celé knize dvě (plus ještě jednu, zmíněnou v minulosti hlavní hrdinky), přičemž musím pochválit tu spojenou s krmením, která byla víc hot, než když na to potom ústřední dvojice skočila doopravdy .

Upíří svět byl celkem zajímavě vymyšlen. Máme zde upíry, jejichž prapůvodní matkou je bohyně noci Nyaxia, která si se svými dětmi ráda hraje a pro své pobavení mezi nimi vytváří napětí a rozmíšky. Krom bohyně noci jsou zmíněni i ostatní bohové Pantheonu, kteří jsou jejími soky. Upíři jsou zrození, proměnění nebo poloviční. Mezi jednotlivými rody - rod krve, rod noci (Rhisanové vs. Hiajové - poznávací znamení křídla) a rod stínu - probíhají mocenské boje.

Dobrým odrazovým můstkem, pro uzmutí kousku vlivu, je klání zvané “Kejari, které vítězi slibuje splnění přání samotnou bohyní. Turnaj trvá několik měsíců a účastníci čelí mnohým nástrahám, přičemž boje probíhají i mezi nimi navzájem - fyzicky, psychologicky, ale i za pomoci magie. Čeká je pět smrtících úkolů a, dejme tomu, tenhle aspekt bychom mohli označit jako podobný Hunger Games (zejména třeba otrávená mlha ve čtvrtém úkolu). Bojovníci mezi sebou uzavírají různá spojenectví a následně je zase porušují, někdy se však stane, že jejich vztahy nabudou bližšího a rozměrnějšího charakteru.

Líbil se mi závěrečný zvrat a jsem celkem zvědavá, jak si s tím autorka poradila, a proto hned otvírám druhý a závěrečný díl. Knih by mělo být v sérii šest a rozděleny by měly být do duologií, které uzavřou příběh jejich hlavních postav. Mimo toto dělení stojí kratší novela ze světa “Koruny Nyaxie - Six Scorched Roses.

zuzak82
26.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Mám ráda knihy se silnou romantickou linkou, a tady to mezi hrdiny vážně jiskří. Neobvyklá v tomto žánru je linka s Vincentem, mužem který hrdinku vychoval jako otec od dětství, i když ona je člověk a on upíří vládce země.
Možná budete mít pocit, že podobný příběh už byl někde napsán, ale mě se to dobře četlo a bavilo.
Obsahuje sexuální scény a dost násilí a krve. Což však není překvapení, když se to odehrává ve světě upírů.