Zlé laně odcházejí k ránu

Zlé laně odcházejí k ránu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1288/zle-lane-odchazeji-k-ranu-vydani-1288.jpg 5 42 10

Výbor Zlé laně odcházejí k ránu přináší do edice Mocca poezii osobitého autora, pokračovatele moderní české lyriky Jana Skácela. Je to básník s intenzivní poetikou velmi ovlivněný tradicemi, vztahem k přírodě a lidem. Ilustrovaný doprovod výboru obstaral výtvarník Jiří Voves.

anonymní.Ilja
08.01.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četl na doporučení. Se Skácelem jsem se nikdy pořádně nesetkal, takže jsem nevěděl, co čekat; znal jsem jen ono doporučení a velikost jeho jména.

Je to útlounká sbírka básní, malý formát. Básně jsou povětšinou krátké a celá kniha je protkána velice vkusnými nekonkrétními ilustracemi, které má na svědomí Jiří Voves.

Musím na prvním místě pochválit řazení básní, neboť na sebe tak příjemným způsobem přirozeně navazovaly, že jsem si připadal jako unášen proudem. Tuto knížečku v následujících dnech aspoň ještě třikrát proberu, abych se mohl ponořit ještě hlouběji do krásy veršů Jana Skácela, ale už první čtení bylo úžasným požitkem.

annes
21.11.2020 4 z 5

Všechny básničky musím číst tak jaksi postupně, abych si vychutnala ten požitek z nich...
A objevila jsem báseň Voda má..., ke které mám docela hluboký vztah (jestli se to tak dá nazvat). Za mě rozhodně pěkná sbírka.

kuceju
27.02.2020 5 z 5

Za žádnou pravdu na světě
ale jestli chceš,
za pětník ticha

Je chvíle, která půlí krajinu

Pokorný okamžik, kdy někdo za nás dýchá.

Tuto sbírku jsem nepřečetla jedním dechem. Čtení těchto křehkých veršů a přece pevných jako skála, byly pro mě tyto pokorné okamžiky, kdy za mě dýchal někdo jiný.

mahdal
04.01.2020 4 z 5

Skácelovy verše jsou nesmrtelné, asi proto, že jsou hluboce zakořeněny s hodnotami přírody, lásky a života. Jeho metafory jsou skvostné a nezapomenutelné.

Ema22
25.08.2017 4 z 5

Příjemný výbor lyrických básní se spoustou krásných metafor a novotvarů.
*stahují z nebe horké seno hvězd, voda má popelem posypané vlasy, Přichází tma a po stříbrném mostě kráčí luna, A prosil ale neuprosil a bál se ale neubál, Jako by hříva byly kořeny a tělo koně vyrůstalo z hlavy, Potmě je tolikrát líto...*
Ilustrace mě nějak zvlášť neoslovily, jako by k textům ani nepatřily. A pro mě dva nejhezčí texty? Co zbylo z anděla a Chvíle.
Začíst se do Skácela je jako přejít do jiné dimenze.

Shui-Xian
23.01.2017 5 z 5

Můj oblíbený výbor... Krásně poskládané básně: pro chvíle sváteční i všední, pro nálady teskné i radostně perlivé. Miluji Skácelovu "člověčinu" - významy povědomé, důvěrně známé, v tak milém, laskavém vyjádření. Mám ráda i jeho kruté pravdy, připomínky různých bolestí. Ve všech zůstává dojemně prostý, až na samé jádro pravdivý...

Makrela Liška
16.06.2015 5 z 5

Nádherné básně, příjemný formát a krásné ilustrace. Dlouho mě něco tak silně neoslovilo.

Janamarie
19.01.2012 5 z 5

Autor citlivě a něžně skládá slova do veršů, však někde realisticky i krutě udeří! Básně pojednávají o snech, lásce, vině,
o chvílích, vábení, o stesku, samotě, o strachu, o andělech, o dětství, stárnutí, o ránu, večeru, o jaru, létě či podzimu, najdeme zde i báseň o zhoršujícím se životním prostředí – jako varování?

Knihovnice.cz

Addie
01.04.2011 5 z 5

Sbírka neskonale něžná a křehká...
Alespoň taková mi připadala.

Kapitán
22.03.2011 4 z 5

velmi hezká sbírka, jediný problém s těmito výbory je, že za hodně poněz dostane čtenář poměrně málo básní. v době této sbírky totiž byl na trhu kompetní, nebo téměř kompetní dvousvazek básnické tvorby pro dospělé z vydatelství blok

Jan Skácel
česká, 1922 - 1989