Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/bmid_zitkovske-bohyne-HEo-84764.jpg 4 6988 6988

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků.... celý text

Hypatia1010
01.08.2022 4 z 5

Trochu jsem se tohoto titulu obávala, přestože mi ji hned několik lidí z mého okolí doporučilo. Nakonec jsem se odhodlala a do knihy jsem se pustila. A překvapivě jsem nelitovala. Sice jsem ji občas musela odložit, protože chvílemi to bylo celkem depresivní čtení, ale příběh byl velmi fascinující a téma bylo dobře zpracované. Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

Deena_
01.08.2022 4 z 5

Ja tak strasne nemam rada divne useknute konce a nedokoncene myslenky kvuli tomu kniha ztratila jednu *. Pribeh byl velmi ctivy a po celou dobu jsem byla vtazena do deje. Podle recenzi jsem mela obavy ze budu otravena ze spisu z archivu ktere se v knize objevuji a bylo to prave naopak hltala jsem veskera fakta aby mi neco neuniklo. Tesim se na dalsi knihy spisovatelky.

Lucissia
29.07.2022 4 z 5

Kniha opravdu pěkná, čtivá, jen některé pasáže mi přišly hodně zdlouhavé. Proto čtyři hvězdy, jinak jsem byla opravdu spokojená. :-)

moneta
28.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Nekonečné, rozťahané a postupne chaotické zbeletrizovanie odbornej publikácie.
Klobúk dolu pred každým, kto túto preceňovanú knihu prečítal "jedným dychom". Mne sa naopak zdalo, že tie stránky pribúdajú.
Samozrejme, samoúčelné a pre dej úplne zbytočné erotické scény ľahko šmrncnuté kontroverziou nesmeli chýbať, bez toho sa v súčasnej dobe snáď už ani nedá napísať kniha, natočiť film.

Dve hviezdičky dávam za čas a prácu, ktorú muselo dať vyhľadávanie a zoskupovanie informácií.
Ako román ma to bohužiaľ nechytilo za srdce ani približne.

majáček
27.07.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla v roce 2015. Pamatuji si i o čem byla do teď. Miluji hory a lesy. To tajemné, bylinky, bohyně a lidé žijící celkem v klidu. Přesto všechno jsou zde zápletky. Zvláště mě zaujalo, jak autorka píše o dvou ženách a jejich vztahu. To zapovězené...

mau
20.07.2022 3 z 5

Kniha byla přesně taková jak jsem čekala. Neurazila a ani nějak zvlášť nenadchla.

Gleam
19.07.2022 4 z 5

Nemám všeobecně moc v oblibě české autory. Kniha pro mě však byla velice zajímavá svým námětem, o kterém jsem neměla ani tušení. Vcelku dobře se četla a doporučuji k přečtení a rozšíření vlastních obzorů.

AndyYoggy
14.07.2022 3 z 5

Kniha se mi velmi líbila. O příběhu bohyní jsem nikdy neslyšela, a proto mě kniha převážně bavila. ALE musím přiznat, že zde byly i části u kterých jsem se vyloženě nudila, a to třeba při zdlouhavých výpisech z dokumentace (chápu, že to bylo k celkovému doplnění děje, ale myslím si, že některé dokumenty by se daly vynechat). Jinak se mi velmi líbily příběhy vedlejších postav zahrnuté do knihy a rozhodně mě překvapil konec, ten jsem opravdu nečekala. Shrnutí: celkem fajn kniha, která mě dokázala překvapit, zaujmout a určitě uvažuji o přečtení autorčiny nejnovější knihy. :)

Lenisk@
13.07.2022 4 z 5

Kateřina Tučková se pomalu ale jistě stala moji oblíbenou českou autorkou. Vyhnání Gerty Schnirch naprosto zbožňuji, Žítkovské bohyně mi nedaly řádku dní spát. A musím prozradit, že Bílou vodu už mám na poliččce a už teď se na ni těším.

Bedřich63
13.07.2022 5 z 5

Zase jedna z knih, k jejímuž přečtení jsem byl inspirován čtenáři a komunitou DK a jejich recenzemi.
Nemohl jsem tedy čekat nic jiného, než vynikající knihu se zajímavým námětem.
Moje hodnocení 5* se tedy nebude lišit od více než poloviny čtenářů, kteří knihu hodnotili.
Ocenil jsem popis života a fungování bohyň - léčitelek v rozmezí několika staletí od feudalismu přes fašismus až do socialismu.
Zajímavý by byl pohled na to, jak by se k nim stavěla společnost v dnešní době. Škoda, že už vymřely. :-)
Moderní následovníci, snažící se žít v souladu s přírodou a využívat přírodní prostředky k léčbě, to dnes s pány Kubky, Války atd. atd. také nemají lehké. A nevypadá to, že by se to v budoucnu mělo nějak výrazně měnit k lepšímu.
Určitě si přečtu od autorky i nějakou další knihu, třeba tu poslední - Bílou Vodu.

Sam33
10.07.2022 5 z 5

Docela jsem bojovala s tím, abych knihu otevřela a začala číst. Ale nakonec mi okolnosti pomohly a já se do knihy ponořila. Příběh se mi velmi líbil, nic jsem o bohyních nevěděla, téma historie je mi blízké a paradoxně jsem si užívala pasáže ze "spisu" (byt´ mě děsilo, že se opravdu takovéhle záznamy vedly, hrozná doba).
Lehce od poloviny jsem začala mít obavy, že začínám tušit, jak to celé dopadne a bohužel má předtucha byla správná, ale čtení nelituji. Kniha určitě není pro každého, ale velmi mě zaujalo, jak autorka dokázala téma zpracovat a například ve mě vzbudila zájem vědět víc o žítkovských bohyních.

mi-380
10.07.2022 5 z 5

Poutavý a důkladný pohled na dané téma, napínavý proces hledání podkladů pro vědeckou práci. Tak důkladný, že díky popularitě knihy jsou současní obyvatelé kraje zaskočeni přívalem turistů a já jsem souběžně s četbou pátral na webu a v mapách.cz. Bohyně vadily snad všem režimům (i dnes by je jistě leckdo označil za dezinformátorky) a jen izolovanost lokality je dokázala částečně ochraňovat. Jako životem otlučený skeptik zdaleka všem jejich dovednostem, schopnostem a názorům nevěřím, ale uznávám, že jde o zajímavý a fascinující fenomén, obohacující společnost. Autorka se znovu dokázala zakousnout do tématu s velkou vervou a svůj další polodokumentární a do historie ostrým pohledem zasahující román uzavřela nečekaným, ale logickým vykřičníkem.
Audiokniha: Miroslav Táborský a Tereza Bebarová podali skvělý výkon.
90 % (aktuálně 5599 hodnocení s průměrem 86 %).

Sandor
07.07.2022 5 z 5

Wow, 10 let jsem kolem bohyn krouzil, az ted jsem si je precetl a musim pred autorkou vyseknout poklonu. Z knizky je citit, ze musela nastudovat a posbirat kvanta dokumentu pro napsani knizky. Ja si cteni uzil, i kdyz stylisticky je to nezvykle a musel jsem si chvili zvykat, rozhodne muzu jen doporucit.

ZuzanaK.
30.06.2022

Se skeptickým přístupem kniha předčila mé očekávání. Už pro to téma bylinkářek a léčitelek, které mne přitahuje, nejen proto, že babička z Poniklé a bez bylinkového čaje si ji nepamatuji.
Závěr je opravdová třešnička.
Postavy působily přirozeně, se všemi svými špatnými a dobrými vlastnostmi, (zlo)zvyky, umanutostí a přesvědčením o své víře/pravdě, pro kterou se stane člověk na chvíli i dlouhý čas třebas i nedobrým.
Interpretka knihy Tereza Bebarová spolu s Miroslavem Táborským byli příjemnými spolucestujícími při ranním a podvečerním cestování. M. Táborský má ale IMHO lepší německou, než slovenskou výslovnost :)

CimToZeJaManon
29.06.2022 5 z 5

Hned po přečtení prvních stran je patrné, že Žítkovské bohyně nepatří úplně k nejjednodušší četbě, nicméně pokud vydržíte a „přetrpíte" místy nekonečně působící dokumentární spisy, jako odměny se vám dostane příjemného autentického pocitu, který vás bude poutavým, zneklidňujícím příběhem o osudu žítkovských bohyní doprovázet po celou dobu čtení/poslechu. Dle mého názoru je nutno ocenit vůbec skutečnost, že se autorka do tohoto důležitého, mnohým lidem (včetně mě) neznámého tématu pustila, a tím ho do jisté míry v našich zeměpisných šířkách i popularizovala. S nadšením hodnotím také velmi kultivovaný jazykový projev Kateřiny Tučkové, díky kterému se autorka řadí mezi veleúspěšnou plejádu našich spisovatelek s velkým S jako jsou například Bolavá, Mornštajnová, Lednická a mnohé další. Už teď je mi po této zkušenosti jasné, že jakmile si odpočinu u něčeho jednoduššího, určitě se vrhnu i na Bílou Vodu.

Zelený.úval
27.06.2022 5 z 5

Za mě skvělá. :-) Po dlouhé době to byla kniha, která mě opravdu bavila od prvních stran a nutila číst pořád dál a dál. Z celého příběhu, hlavně z jeho konce, mi leze ještě teď mráz po zádech.

marketa3815
23.06.2022 1 z 5

Bohužel nedočteno, ve svém věku si už nemůžu dovolit plýtvat časem. Popisnost je místy až nesnesitelná a nudí nehorázným způsobem.

katulkav
21.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha,která si mě získala hned od prvních stránek. Zajímavé, neotřelé téma opřené o skutečné události.

Barbanka
21.06.2022 4 z 5

Zajímavý námět, chvilkami spíše dokument, než příběh. Dotčeno kvůli čtenářské výzvě, jinak bych asi odložila.

Naďa2411
13.06.2022 4 z 5

V knize je téma, které pro mou generaci bylo velké tabu. Námět se mi líbil, četla se mi dobře při letních bouřkách, že by znamení.....