Zemřu o Vánocích

Zemřu o Vánocích https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466958/bmid_zemru-o-vanocich-CWh-466958.png 4 268 268

Je mi 29, mám fobii z knoflíků a umírám. Tím nemyslím, že mi zbývají dva roky života a před sebou mám seznam přání, která bych si ještě v té krátké době chtěla splnit. Ne, umírám právě teď. V zajetí mě drží modrooký cizinec. Do Vánoc zbývá dvanáct dní. Dvanáct zlověstných dárků. Pak bude po všem. Než dočtete, je velmi pravděpodobné, že už budu mrtvá. Ale i já mám tajemství, které by nikdo nečekal. Psychothriller s nečekaným zvratem, který vás přesvědčí o tom, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled může zdát.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Katto

Dying For Christmas , 2014

lenik284
16.01.2022 4 z 5

Knížku jsem dostala k vánocům první polovina byla super napínavá dokonalý psychotrhiller, ale bohužel v druhé půlce se to pokazilo zbytečně zdlouhavé překombinované,ke konci jsem věděla jak to dopadne závěr takový nijaký-zmatený,přesto doporučím k přečtení nudit se rozhodně nebudete!!

ArwenAragorn
16.01.2022 5 z 5

85%
Když jsem se sesula na pohovku, poslední zbytky adrenalinu, který mě poháněl, vyprchaly a já byla uvnitř prázdná. Chtěla jsem zavřít oči, ale věděla jsem, že když to udělám, už se nikdy neprobudím. A musím o tom zanechat nějaký záznam. Lidé musejí vědět, co se tu stalo. Moje rodina to musí vědět.

Tak tohle byl dokonalý psychothriller! Jeho čtivost je náramná a postavy jsou úžasně vykresleny. Už začátek je hodně drsný, v půlce knihy přijde zvrat, který mě naprosto dostal, postupně na mě čekala další překvapení, takže jsem po celou dobu čtení byla napjatá jak kšandy. A závěr byl skvělý, jak se Kim rozhoduje, komu zavolat.
Knížka nemá vysoké hodnocení, ale já jsem si přečetla, co o ní psali mí oblíbení čtenáři tady na databázi ( Danago, Zuzana 2599, 85098211 aj.) a čekala jsem, že se mi bude líbit. A to, co přišlo, daleko předčilo moje očekávání. Tohle si prostě musíte přečíst!

ava.s
12.01.2022 2 z 5

2,5/5
Na knihu jsem se ohromě těšila, držela jsem ji v ruce druhý den, poté co vyšla.
Bohužel opět jdu proti většině a přikláním se spíše k negativnější hodnocením.

Původně jsem myslela, že to bude lepší 4 hvězdičkový počin, ale prvotní nadšení rychle vyprchávalo.
Začátek byl celkem slušný, ale pár věcí mi tu vůbec nesedělo (a ani po dočtení nedávají smysl).
Po třetině knihy jsem si začala říkat, že se děj hrozně vleče, nemá to žádný spád, děj se nikam neposouvá. Psychologie postav hrozně podivná. Kniha začala být nudná.
Po dočtení první části si říkám ok, otočím list a pouštím se do čtení a po dočtení první strany si říkám jen Aha, jak "originální" a to snad ne (nikoliv v pozitivním smyslu)...a je mi znám celý zbytek knihy včetně rozuzlení (Díky vševědoucí Kim, podle které Travis také něco tají).
Pokračuji ve čtení, děj se přestane posouvat, pořád dokola to samé a navíc je dáván čím dál větší prostor ukňourané policistce Kim.

Chápu záměr - že Kim měla být ztělesněním emancipace, feminismu ... vyčerpaná matka, manželka a nejlepší policistka široko daleko, prudce inteligentní s neobyčejným šestým smyslem a touhou po kariéře....a Blablabla....která se snaží vše skloubit a být super ženou....ale na mě působila jako vyložený sociopat, kterému ovšem nepochopitelně v každém druhém odstavci "puká srdce", "nemůže skoro dýchat" když si vzpomene na své děti či Seana. ....Ke Kim bych mohla napsat mnoho odstavců k jejímu absurdnímu chování. Příšerně zpracovaná postava. Už jen to že všichni podle ní lžou, nikdo nemůže být oběť, ale sama se po setkání s Dominikem chová jako 12 puberťačka na koncertě Justina Biebera přestože ví, že je to nebezpečný sadista a manipulátor (ten je Kim jako jediný popisovaný jako oběť a pozitivně - proč?).. Přitom jsou všichni kolem ní hloupí, slepí...jen ona má pravdu, tušení, do všech vidí.

Vlastně všechny postavy byly po psychologické stránce vyloženě otřesně zpracované...tím nemyslím nesympatické (i když to také), ale to že autorka asi nemá žádné základní povědomí o tom jak se chovají násilníci, oběti, ženy matky, co dělají i kariéru v "mužském světě" apod. Trochu uvěřitelná byla snad jen manipulátorka Natálie. Nebylo pozitivní postavy, možná jen Kim negativně a se zášti popisovaný kolega (Martin?).
Další věc co mě iritovala byly Kiminy dedukce.. fyzické příznaky např. strachu jsou stejné ať se bojíte čeho chcete, je to reakce těla na určitý psychický stav např. strach; úzkost...ale Kim z toho četla myšlenky. Řeč těla v různých situacích není to samé jako fyzické příznaky jedné emoce při různých myšlenkách !....Autorka běžně zaměňuje.

Pozitivum je, že se kniha celkem dobře čte, ale to asi tak všechno. Nápad dobrý, ale celý příběh nedomyšlený, zpracování dejme tomu, psychologie všech postav vyloženě otřesená. Kniha byla předvídatelná, posledních cca 40 stránek jsem četla s odporem, jen abych to měla za sebou, což není dobré...
Autorce by také neuškodilo si přečíst pár psychologických knih místo opakování všech možných kliše a mediálních nesmyslů (např. znásilňují se jen krasavice), něco o tom, jak se kdo v jaké situaci chová, jak vypadá PTSD...celkově bych doporučila alespoň základy psychologie, kdo je to sociopat, sadista, submisivním vs. dominantní chování, psychopat, manipulátor, jak vypadají lidé, kteří mají neléčenou schizofrenii, co způsobuje vývojové trauma...a ne "matlat" všechno dohromady tak, že to ani nedává smysl.

Některé chování, všech postav, bylo vysvětleno v druhé části knihy, ale né vše. Nulová detektivní práce, pouze absurdní dedukce. Také bych zmínila, že spousta faktických věcí mi nedávala smysl např. přece nelze vyrobit z pouhých dvou žeber 16 šachových figurek atd.

Možná kdybych neměla vysoké očekávání a šlo o autorčinu prvotinu, hodnotila bych knihu lépe, ale jako 5. knihu a 2. psycho thriller....nezlobte se....Ano, dějově je to pořád lepší než nějaký Bryndza, ale jsem vyloženě zklamaná, tu psychologii postav nejde odpustit, horší průměr.

MMacicekk
10.01.2022 3 z 5

První polovina knihy byla čtivá a nevšední. Bohužel po čase dny začaly splývat a situace se neustále opakovaly. Vaše představy o závěru budou různé a budete přemýšlet, jak tohle soužití může dopadnout. Znepokojovat váš však bude zbývající počet stran. Zhruba v polovině knihy přijde zvrat, který vás buď překvapí a přijmete ho, nebo naopak vás zklame. S politováním se musím zařadit k druhé skupině. Každopádně druhá polovina knihy se už docela táhla, velmi brzy si totiž domyslíte, kam děj spěje a jakého rozuzlení se dočkáte. Nudila jsem se a chybělo mi napětí. V závěru se bohužel dočkáte překombinovanosti a nulové uvěřitelnosti. Kladně hodnotím autorčinu fantazii při vytváření pokřiveného charakteru věznitele.

veruptackova
09.01.2022 3 z 5

Zemřu o Vánocích je psychothriller se skvělým nápadem. Rozhodně jsem z první části knihy nabyla dojmu, že jedna z hlavních postav rozhodně není normální a místy mě její chování až děsilo. Současně se však autorka začala trochu opakovat a mě se z knihy vytratilo napětí. Musím však říct, že příběh opět dostal pořádnou dávku zajímavosti v druhé části, které asi většinu čtenářů měla pořádně šokovat. U mě se sice obrat o třistašedesát stupňů nekonal, moji pozornost si však autorka opět získala a já celkově knihu hodnotím jako povedenou (thrillerovou) prvotinu.

andream
06.01.2022 5 z 5

Tak mě se kniha opravdu líbila. čtivá od první stránky do posledni, v knize nebyly hluchá místa. Druhá část knihy byla velice překvapivá se spoustou odhalení. Celkově kniha nebyla nijak drsná, spíše mi přišla psaná lehce nad věcí.
Každopádně určitě neprohloupíte, když se do knihy pustíte. Jednoznačně doporučuji.

Knižní střípky
03.01.2022 3 z 5

Příběh má dvě linky, v jedné sledujeme, co se děje s Jess po dobu únosu a v druhé hraje prim vyšetřovatelka Kim, která dostane za úkol po Jess pátrat. Na první dobrou ani jedna z hlavních hrdinek nejsou žádné velké sympaťačky, nicméně zajímavé jsou. Opravdu jsem se bála, že toto bude první kattovka, která u mě nezaboduje, ale jsem velice potěšena, že se to nestalo. Já jsem se totiž královsky bavila, ano, možná je to zvláštní, ale mně to přišlo prostě boží, tak správně ujeté, až jsem se musela někdy smát. Asi bych to neoznačila jako psychothriller, nicméně jako velice zajímavě pojatou sondu do psychiky lidí, stejně jako v Dítěti L. Fakt se mi líbilo sledovat tu houstnoucí atmosféru mezi Dominikem a Jess, co zase Dom vymyslí a jakým dalším dárkem ji obdaruje. Oceňuji i jak se to potom všechno obrátilo a jak to nakonec všechno bylo. Když se oprostíte od nálepky psychothriller, určitě si knihu užijete mnohem více.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

annettka1098
03.01.2022 2 z 5

Kniha je rozdělena na dvě části a také je vyprávěna ve dvou rovinách. V první řadě samotnou Jessicou, jakožto obětí a pak také vyšetřovatelkou Kim. Kim je velmi ambiciózní policistka a musím říct, že občas mě její linka překvapovala víc, než linka Jess.
První část začala poměrně slibně. Bohužel jsem cca v polovině začala mít pocit, že se vše stále opakuje. Jessica je vězněna, je nucena dělat věci, které jsou jí proti srsti, každý den ji Dominik prozdradí něco ze své minulosti.
Druhá část pak objasňuje, proč si Dominik vybral právě Jessicu. V této části jsem autorku bohužel poměrně brzy prokoukla. Abych ale autorce nekřivdila, začátek druhé části mne překvapil. Nicméně pak už jsem věděla, kudy se bude příběh vyvíjet.

HODNOCENÍ: 50 %

Mihal27
02.01.2022 4 z 5

Zaujímvé čítanie. Zo začiatku to bolo také aspoň pre mne nezáživné. Ale už od polovice knižky to malo niečo do seba. Jessica to dobre zahrala a Natália sa úplne prerátala. Koniec bol tak zamotaný a toľko temných a zvrátených právd a odhalilo. Keď sa zalubiš dokožeš robiť neskutočné hlúposti (Travis). Ale neodsudzujem ho. Také oddychové čitanie.

Sidonka3
02.01.2022

"Náhle mě napadlo, že bych v tomhle domě mohla umřít ne nějakým násilným činem, ale na tisíc drobných opomenutí. Ne proto, že někdo něco udělá, ale proto, že nic neudělá." (Unesená a hladovějící Jesicca).

Psychothriller mi zpestřil vánoční čas a ušlo to. Přišla mi tam poněkud psycho snad každá postava, nejenom ta, které když je unavená nebo po vypětí, oslovují jí různé hlasy. Obálka se moc povedla, umí navnadit, ta trpící Červená Karkulka je tam opravdu působivá, akorát se ten dekadentní děj odehrává ve velkoměstě, převážně v bytech a ne v lese, takže je trochu zavádějící.
Myslela jsem si, jak budu ojedinělá, když napíšu, že druhá polovina mi přišla poněkud nevěrohodná a já už budu asi pátá s tímto názorem v těsném pořadí. No, tak jinak. Některé pasáže slabší, jiné silnější a ta kontroverzní druhá polovina, víte co, já se nakonec docela bavila, jak se to všechno zašmodrchalo. Je mi jasný, že v reálu by se to takhle neposkládalo, ale budiž, jako krimi zábava spíše OK.

VELKÝ SPOILER: EPILOG mi přišel srozumitelný, podle mého názoru je tam mezi řádky napsáno, co se s jistou postavou stalo a co se v ní vlivem traumatických událostí rozjelo. Takže tak úplně šťastně z toho všeho nevyvázla.

Wabinka
01.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Příběh byl fajn, zasazený skvěle do vánočního času, trocha té zvrácenosti, jak se na thriller sluší.... A pak přišla část druhá a celá kniha šla do kopru a musela jsem se do čtení nutit. Ne vždy je třeba, aby nás čtenáře autor šokoval a vymýšlel naprosto nečekané a překombinované zvraty.

Peyka
01.01.2022 2 z 5

První kniha, kterou jsem dočetla v 2022. Musím říct, skvělý marketingový tah, před Vánocemi vydat něco tak kontroverzního, lidi jsou blázni a kupují to, včetně mě.

Kniha mě ale v mnohém zklamala. První část celkem solidní. Příběh začal velmi slibně, Dominik úchyl, Jessica naivka, snadná to kořist. Líbila se mi symbolika dárků, každý prohluboval psychologii hlavní postavy, tak jsem si říkala, že to bude asi fakt dobrý psychologický thriller.

Jakmile jsem ale přešla k druhé části, moje pozornost upadla. Detektivní zápletka byla totálně zbytečná, Kim mi byla šíleně nesympatická, na všechno přišla nějak moc snadno. Čím víc se příběh chýlil ke konci, tím víc se mi to zdálo jako pěkná kravina. Bylo to takové překombinované, nedotažené, nesmyslné. Autorka se měla držet první části a víc do hloubky ji rozpracovat.

Ne nadarmo se anglicky říká: Don't judge the book by its cover! Mnozí to děláme, ale málokdy to vyjde. :( škoda, potenciál tam byl

Leena
31.12.2021 3 z 5

Mám z toho rozporuplné pocity..
Začátek dobrý, pak se to nějak táhlo, konec absolutně překombinovaný.
Myslela jsem si, že i ta Kim je do té hry nějak zapletená, a možná by to mělo větší grády, kdyby to tak bylo:-)
Epilog otevřený..

Irsaf
29.12.2021 4 z 5

Ze začátku dobrý, druhá polovina už maličko horší, přesto člověk četl a četl, aby věděl jak to teda nakonec je…
Epilog jsem teda moc nepochopila…

Doubravka1975
29.12.2021 5 z 5

O vánocích jsem chtěla číst nějaký vánoční příběh. I když ten strašidelný název zrovna neodpovídá mé představě, ale tak byla to výzva ....
První půlka docela psycho, jsem chtěla někoho za něco pověsit někam, ale druhá půlka už je lepší a na konci překvapení. Akorát co vůbec nechápu, je ten epilog, ( můžete mi klidně napsat sz, jak jste ho pochopili vy, díky), ale i tak nakonec velká spokojenost a plný počet

Jenny46
28.12.2021

Na knihu jsem se moc těšila a koupila si ji k vánocům, že si udělám radost...
To bohužel z knihy radost nemám a nebudu ani hodnotit. Psychologická kniha s vánoční tématikou opravdu zvláštní, ani nevím co k tomu napsat. Začátek vypadal slibně, ale potom jsem knihu chtěla odložit...no dočetla jsem asi mi nesedí styl psaní.

Pitbullka
27.12.2021 2 z 5

No, začátek byl zajímavý, ale pak to jaksi začalo upadat a měla jsem odhad, jak to skončí a to se potvrdilo. Přišlo mi to takové nezáživné. Bohužel mě knížka dost zklamala.

Peace
26.12.2021 4 z 5

"Kolik soudů dennodenně vynášíme na základě naprosto scestného vnímání reality?"

Kniha se čte téměř sama, děj ubíhá, ani nevíte jak. Co mě už tolik neuchvátilo, je závěr, za ten bohužel musím jednu hvězdičku vzít.

janasim
25.12.2021 4 z 5

Ačkoli jsem se v první třetině od příběhu nemohla odtrhnout, závěr mě nepřesvědčil. Námět je super, celkem dobře zpravovaný, ale ten konec strašně překombinovaný. Už mi to tam prostě nesedělo.

Andrea7272
23.12.2021 2 z 5

Ani nevím , co si o knize myslet snad jen , že jsem čekala o od ní rozhodně víc :-(

Vánoce fobie psychologické thrillery únosy thrillery pro ženy

Tammy Cohen (p)
americká, 1963