Zasľúbená krajina

Zasľúbená krajina https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135192/bmid_zaslubena-krajina-dBS-135192.jpg 4 6 2

Švédska literárna kritika označila román Zasľúbená krajina za najlepší švédsky sedliacky epos. Možno ho však chápať aj ako láskyplné zobrazenie folklórnych pôvabov švédskeho ľudu, jeho mravných názorov, krásnej jadrnej povahy so vzťahom k rodnej zemi. Koncom minulého storočia podľahla veľká časť istej dalaranskej dediny vo Švédsku vplyvu sektárskych kazateľov a vysťahovala sa do "Zasľúbenej krajiny". Prostí ľudia opustili rodnú zem, aby sa usídlili v novom, pravom domove.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Jeruzalem (I Dalarne, I der heliga landet) , 1962

Lessana
23.05.2023 4 z 5

Po nejakom čase som si opäť dopriala Selmu. Je to čítanie, na ktoré musíte byť naladení. Na tú snivosť, magické prírodné opisy, osudové rozhodnutia nezabudnuteľných postáv, silné príbehy... len tak sa do toho totiž dokážete naplno ponoriť.
Krásne sa mi čítalo, vychutnávala som si to. Prežívala som to spolu s Ingmarom, Gertrud, Gabrielom, Barbrou a ostatnými, ich radostný i neradostný osud vo vlasti - Švédsku, následnú púť do Jeruzalema, tamojší neľahký život a pochyby.
Jedinú výhradu mám za trochu slabší náboj v závere knihy (oproti začiatku, ktorý bol skvelý, a stredu, ktorý zaostával len mierne), preto o hviezdičku menej v hodnotení.

syskas
04.03.2017 4 z 5

Krásna sága veľkej komunity, ideálne čítanie na dlhé zimné večery.