Záhada domu Šeferů

Záhada domu Šeferů https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5895/zahada-domu-seferu-5895.jpg 3 22 10

Nejlepší kniha se židovskou tématikou roku 2007. Hlavní hrdinkou tohoto působivého, částečně historického románu je mladá židovská žena, specialistka na Bibli, která se vrací ke kořenům čtyř generací svého rodu a odkrývá tajemství obklopující jeden drahocenný, starodávný rukopis. Románový příběh nás seznamuje se životem praděda Sefera a jeho cestou do neznámých krajin, kde hledal ztracené izraelské kmeny. Za více než sto let se v Seferově domě, který čeká na demolici, najde na zaprášené půdě starobylý kodex - velmi raná kopie pěti Mojžíšových knih. Šula se vrací do domu, kde strávila velkou část dětství a kde zbývající členové rodiny přežívají ve zmatcích a chaosu. Šulu navíc vyhledá tajuplný cizinec, jenž ji žádá, aby mu kodex předala… Vše je nejasné… Šula se pokouší odhalit tajemství kodexu, zároveň však odkrývá pohnutou a znepokojivou historii celého rodu. Román je bohatý na informace o židovské kultuře, navíc s vyhraněným a velmi specifickým humorem. Da Vinciho kód v židovském stylu… Kniha získala literární cenu Samiho Rohra, což je nejvýznamnější cena udělovaná knihám se židovskou tématikou.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Jota

The Genizah at the House of Shepper , 2005

YA-girl
25.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Čekala jsem napínavější příběh, myslela jsem, že se dozvíme víc o tom rukopisu a o nějakých tajemstvích (třeba i konspiracích), které obsahuje (prostě něco na způsob Dana Browna)... Kniha mě nakonec zaujala spíš zajímavostmi ze života Židů, ale to "tajemství" ohledně rukopisu a jeho hodnoty atd. mi přišlo takové plytké a o ničem (a nebo jsem se v tom ztratila a nějaké to "velké odhalení" jsem nepochopila ;)).

tamara1351
18.02.2021 2 z 5

Tahle kniha mě moc neoslovila.Bohužel neznám historii Izraele a bylo pro mě těžké si ji dávat do kontextu s textem.Druhá polovina knihy byla záživnější a určitě více oceňuji kapitoly z minulosti,než kapitoly o kodexu a hlavní hrdince.Prostě si nejúspěšnější knihu z židovského prostředí roku 2007 představuji jinak.

Knizectvi
14.07.2020 5 z 5

Strhující příběh jednoho židovského rodu, jednoho starého kodexu a mnoha osudů. Tohle byla jedna z prvních vážnějších knih, které jsem kdysi četl. Několik časových linií a labyrint osudů mířící ale neochvějně do jednoho současného bodu mě chytil a nepustil už od prvních stránek. Kniha je prodchnuta tradicemi i prazvláštním ale mě velmi blízkým židovským hůmorem. Je to také jediná kniha, kterou doporučuji už spousty let a to ještě před mou ,,knižní online érou,, . Tahle kniha ve mě zanechala velmi silnou stopu asi hlavně proto, že k této tématice mám velmi blízko. Pokud na ní někde narazíte ( dá se totiž už koupit jenom z druhé ruky) určitě neváhejte.

jurasekh
08.07.2017

Přečetl jsem takřka vše od sourozenců Singrů, mám rád Chaima Potoka, Philipa Rotha i mnohé další...a tuto knihu řadím k tomu nejlepšímu, co jsem ze "židovské literatury" přečetl!

Isew
18.01.2016 2 z 5

Bavila mě manželka pradědečka, která zavařovala téměř vše a zkoušela různé recepty. Když tato dějová linka skončila, nic mě nenutilo číst dál. Velmi kladně hodnotím obálku knihy, která mě opravdu zaujala a vlastně jen kvůli ní jsem knihu začala číst. Jestli je to nejlepší kniha se židovskou tématikou roku 2007, tak to byl, v židovských literárních kruzích, velmi mizerný rok.

Kateřina1011
30.09.2014 1 z 5

Těšila jsem se na napínavé vyprávění, tajemství. Došla jsem do poloviny a knížku zavřela, protože bych snad umřela nudou. Obrovské zklamání. Nekonečné vyprávění o ničem. Skákání z jednoho předka na druhého, popisování deseti kolen příbuzných a pořád nic podstatného. Hlavní hrdinka se vždycky objevila, tak jsem si řekla, teď už se bude něco dít, čti dál... a zase nic...a jsme zpátky u pradědečka... Co bylo myšleno tím "vyhraněným a velmi specifickým" humorem, jak píšou na obálce, to netuším. Snad strýc, který si čistí uši a zevrubně zkoumá nalezený obsah nebo to, jak prdí po vydatné stravě hlavní hrdinky? Nevím.

zuzepka
17.07.2014 2 z 5

Na můj vkus trochu těžká četba.Moje chyba-nerozumím asi humoru tohoto typu.Jsem,ale ráda že jsem se textem prokousala na závěr.

orinka3
14.06.2014 3 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, autorka prokazuje hluboké znalosti věci. Vtipné, důmyslné... Přesto mi kniha neseděla. Nedokázala jsem se jí prokousat. Připadá mi, že se Židé příliš prožívají a soustředí se jen na svou minulost, náboženství a zvyky. Omlouvám se, možná je to jen má chyba, ale tato tématika je pro mě příliš cizí, nedokážu ji pochopit. Takhle Vzorek bez ceny a pan biskup od Norberta Frýda, to je jiný kafe!

Evik30
10.10.2013 3 z 5

Knihy o židech jsem nikdy moc nečetla. Tuhle knihu mi ale doporučila knihovnice tak jsem to zkusila a rozhodně nejsem zklamaná. Kniha mě zaujala. Přečetla jsem ji za pár dní. V knize se prolíná několik generací.

Aimee1
09.09.2013 5 z 5

Literatura s židovskou tématikou mě fascinuje celý život. Přečetla jsem desítky knížek o Židech, židovské kultuře, holocaustu apod....Kdybych z toho kvanta měla pár doporučit, tak tahle by byla jedním z nich. Ukazuje, že i ortodoxní Židé nejsou staromódní, nežijí zahrabaní v jeskyních, nepěstují si dlouhé pejzy a netráví celé dny a noci u Zdi nářků. Právě naopak. Vřele doporučuji!

Autorovy knížky

Tamar Yellin