Žádost o přátelství

Žádost o přátelství https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428403/bmid_zadost-o-pratelstvi-JZc-428403.jpg 4 145 145

Psychologické drama ze života paranoidní ženy konfrontované s neuvěřitelným činem, jehož se dopustila jako zoufalá teenagerka. Píše se rok 1989. V posledním ročníku střední školy přestoupí do Louisiny třídy nová spolužačka Maria. Je jiná než ostatní dívky, s nimiž Louise kamarádí – autentická, zábavná. Netrvá dlouho a z dívek se stanou nerozlučné přítelkyně. Rok 2016. Louise dostane e-mail. Po jeho přečtení jí ztuhne krev v žilách. Maria Westonová ji žádá na facebooku o přátelství. Na povrch rychle vyplouvají dávno zapomenuté vzpomínky: na začátky jejich kamarádství, na kruté rozhodnutí a temné tajemství, na noc, která navždy změnila životy všech zúčastněných. Louise vždy věděla, že jakmile jednou pravda vyjde najevo, může přijít o všechno. O práci, o svého syna i o svobodu. Louise je přinucena obnovit staré kontakty, které dávno ve snaze utéct před minulostí přerušila. Když se však pokouší poskládat mozaiku událostí, aby zjistila, co se tu osudnou noc opravdu stalo, zjistí, že ani zdaleka neví všechno. Aby si mohla uchovat své tajemství, musí odhalit úplnou pravdu, dřív než se to, co ví Maria, dozví všichni.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Friend Request , 2017

Kalima206
06.05.2021 3 z 5

Líbila se mi myšlenka příběhu, ale občas mi přišlo, že některé pasáže se zbytečně protahují, aby se kniha protáhla.
Konec se mi líbil moc, ten to tak nějak celé zachránil :D

Kolombus
20.03.2021 2 z 5

psychologický thriller, ktorý sa v istých miestach zbytočne naťahoval. Avšak, rieši aktuálnu a dôležitú otázku šikane na školách, ktorá si zaslúži pozornosť. kniha sa dobre číta ale miestami máte nutkanie preskočiť i dvadsať strán. Príbeh jednoduchý, so zápletkou, ktorý vám vyplní večer ale ráno si snáď dej ani nebudete pamäť.

Bebe2004
02.02.2021 4 z 5

Ze začátku jsem se do čtení musela nutit, ale druhou půlku už jsem hltala a mozek mi jel na plné obrátky, přemýšlela jsem, vytvářela různé teorie, ale nic se nepotvrdilo úplně. Trochu mě zarazil konec. Takový, že možná je už po všem, ale možná taky ne. Jinak ale knihu hodnotím celkem pozitivně

Renatecka
10.01.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, byla taková mrazivá. Pachatele jsem odhadla správně :)

Bara52
10.01.2021 1 z 5

Trochu utrpeni. Chtela jsem to odlozit ve ctvrtce, v pulce, nakonec jsem to nejak preskakala do konce, ale hlavni hrdinka mi pripadala ponekud stupidni, to jak se to tocilo porad kolem FB, trapne, konec me nijak neohromil, pisi to sem hlavne proto, abych si to omylem uz nikdy znovu zbytecne nepujcila :)

mary2019
09.01.2021 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Přečetla jsem ji za dva dny. Jednoduše napsaná. Příběh byl zajímavý, ale je to ten typ knihy, kterou si dvakrát nepřečtete.

Starmoon
03.01.2021 4 z 5

Juj, to bola katarzia! Vlastne ma viac ako to, čo sa vlastne stalo, od istej chvíle zaujímalo, ako sa a tým hrdinka vyrovnala. Ten typ knihy, od ktorej som sa vo vlaku nedokázala odtrhnúť ani napriek únave. Možno to však viac ako s kvalitou knihy súviselo s tým, že som mala niečo z tohto žánru v rukách po véééľmi dlhom čase... Nič na tom nemení ani fakt, že pomerne skoro mi bolo jasné, kto bol vrah.

Pre mňa ako veriacu osobu bolo dielo zároveň (zo strany autorky zrejme nevedomým) dôkazom, že každý hriech má svoj dôsledok. Vždy, keď hlavná postava spravila alebo si vybrala niečo zlé, napokon na to najviac doplatila ona sama...

MichaelaS081
22.12.2020

Kniha se mi líbila.

mysterygirl
11.12.2020 3 z 5

Prislo mi to nezazivny a zdlouhavy, a to jsem se na to tesila

Šebestová3
18.11.2020 4 z 5

Trošku mi připomínala horor Tajemství loňského léta, za mě dobrý....pachatele jsem teda do poslední době netipla, což mě potěšilo.

koki.veru
02.11.2020 4 z 5

Kniha se četla dobře, ale na mě to bylo málo napínavé. Taková spíš pohodová knížka.

Kerberos
29.09.2020 4 z 5

Zajímavá kniha o šikaně na střední,s podobným chováním se občas setkáme.Všimli jste si,že ti úspěšní ,utlačující ostatní jsou pak v profesním životě průměrní,mnohdy neúspěšní.

Janča089
12.08.2020 3 z 5

Anotace správně uvádí "drama" ne "thriller", s čímž souhlasím. Kniha nebyla špatná, dobře se četla, ale mám pocit, že je na současném trhu až moc podobných (a lepších) knih na toto téma. Zde mi navíc hlavní hrdinka nějak nebyla sympatická.

Ajuszka
01.08.2020 3 z 5

Tohle bych ohodnotila jako průměrný thriller. Nic extra, ale příběh byl zajímavý, byla jsem zvědavá co se tehdy stalo. Ale nekonalo se žádné velké rozuzlení ani žádná velká akce. Zkrátka průměrná kniha.

RockMartina
18.06.2020 3 z 5

Námět mi připomněl knihu "Sklenice srdíček", kdy byla hlavní hrdinka také zapletena do hrůzného činu, aniž by sama byla tím hlavním kdo "zmáčkl spoušť". Oproti Sklenici srdíček, kde byl pro mě ústřední čin opravdu strašný a šokující, zde jsem se jaksi nedokázala začíst, kniha byla zbytečně zdlouhavá a nekonal se takový ten můj oblíbený "wow" efekt. Přesto se to číst dalo a na cesty tramvají do práce dostačující.

simviki
11.06.2020 4 z 5

Většina z nás chodila na střední školu a většina se setkala buď na vlastní kůži nebo jako svědek s kastováním podle oblíbenosti. Naštěstí tu snad ještě stále nemáme (?) ty divoké praktiky jako v Americe nebo v Anglii, nicméně vývoj nezastavíme. Stále častěji se mezi svými vrstevníky setkávám s názorem, pod který se taky podepíšu, že : " na mládí na střední radši nevzpomínám". Není těžké pochopit proč, Proto mi to nepřipadá jako slátanina. I když už to bylo hodně dávno, jsou věci které si sebou člověk nese celý život. Je možné, že to přesáhne všechny hranice, rozpoutá tajnou nenávist, touhu po pomstě.
POZOR SPOILER : Pokud na konci budete vrtět hlavou, že je přitažené za vlasy, aby šestnáctiletí jen tak prostě zabíjeli, vyvedu vás z omylu. Před několika lety otřásla jedním městem na Vysočině podobná příhoda. Parta mladíků se prostě potřebovala najednou zbavit jedné kamarádky a udělala to velmi brutálním způsobem. Nemohla jsem při čtení téhle knížky na to nevzpomenout a mimoděk se neotřást. Je přece zajímavé číst si thrillery doma v obýváku a říkat si, ten autor to zajímavě vymyslel, nebo jo, to se ale stalo někde za oceánem. Mnohem horší je přiznat si, že se něco podobného děje tady kolem nás.

Peyka
07.06.2020 1 z 5

Pro mě totální propadák. Anotace (tak jak obvykle) navnadí na napínavý psychothriller a vyleze z toho pěkná slátanina. :( Absolutně nudné vyprávěcí prostředky, autorka jako vypravěč naprosto selhala. Za prvé se toho moc nedozvíme, za druhé mentalita postav. Prakticky více než polovina knihy je hluchá. Hlavní postava sděluje bezduché plácání a rádoby se snaží učinit pokání za tu "hrůzu," co spáchala před lety. Mě osobně to vůbec nebavilo. Psychologicky nebyla kniha dobře vykonstruovaná.

Co se týče samotného příběhu, chvílemi mi to přišlo jak čtivo pro teenagery! Zápletka, odhalení i vyústění slabé, konec předvídatelný.

Nechci být negativistická, málokdy jsem, co se týče literatury, nicméně k téhle knize nemám snad fakt nic pozitivního říct. Hrozné zklamání.

ArwenAragorn
31.05.2020 4 z 5

Slušný psychologický thriller.
V roce 1989 do posledního ročníku střední školy, kam chodí Louise přichází nová spolužačka Maria. V roce 2016 Louise dostane e-mail-Maria ji žádá na facebooku o přátelství. Louise žije už od roku 1989 s pocitem viny, že provedla něco strašného. A teď ví, že jakmile pravda vyjde najevo, může přijít úplně o všechno.
Chvílemi trochu zdlouhavější, ale rozuzlení a konec mě docela dostal. Řekla bych, že knížka si zaslouží i vyšší hodnocení.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Když necháte něco za sebou, myslíte si, že to tím skončilo. Že je to pryč. Ale sami sebe opustit nemůžete. Tak to je. Tohle jste vy. Na celý život.

jasmína
30.05.2020 5 z 5

Já jsem se od knihy nemohla odtrhnout, takže bych dala i deset hvězdiček, kdyby to šlo

L.Helena
10.05.2020 4 z 5

Docela dobrý příběh, postupně gradoval, vysvětlení a dramatická scéna nakonec. I přesto bych ten konec očekávala ještě víc dramatický, nebo s nějakým hodně nečekaným zvratem. Ale i tak, docela slušné čtení.
Líbila se mi Esther a její postoj k facebooku a třídním srazům...

napětí znásilnění šikana spolužáci thrillery pro ženy

Autorovy knížky

2020  75%Žádost o přátelství