Zadní schodiště filosofie

Zadní schodiště filosofie

Myšlenky a všední život 34 velkých filosofů podané velmi přístupnou formou.

http://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69243/zadni-schodiste-filosofie-69243.jpg 3.820

Die philosophische Hintertreppe (1975)

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Votobia
Více informací...

marvan00
06.02.2016

Zadní schodiště filosofie není jen filosofická drbárna o soukromém životě filosofů, všímá si častých rozporů mezi jimi hlásanými ideály a jejich všednodenní životní praxí.

Zavilý obhájce pracujícího lidu Marx byl líný, rozmazlený a egocentrický buržoazní spratek, který v životě nepracoval, Nietzsche hlásal příchod nadčlověka ač sám slabý a neduživý a hlasatel osvícenského humanismu Rousseau byl bezcitný zmetek.

Je škoda, že Weischedel nerozvíjí námět knihy dál a hlouběji. Přijde mi pozoruhodné, že ony filosofie nakonec v praxi odrážely právě spíš tu niternou povahu svých tvůrců a nikoli jejich přepjaté ideály. Tak marxismus nakonec zametl s proletariátem jako nikdy jiný a nahoru vynesl právě takové líné nemakačenka jako byl jeho tvůrce, teorie nadčlověka vynesla nahoru slabochy jako Himmler a přepjatý humanismus Rousseaua vykrystalizoval do krvavého revolučního teroru.

R.E.M.
06.11.2015

Rozvleklé povídání o filosofii, neuspořádané a, jak tak přemýšlím na dílem, až chaotické, málo informací. Radost, že jsem knihu sehnala a mám ji v ruce, po pár stránkách vybledla a po několika kapitolách zmizela zcela.

Chloe.leknin
23.11.2013

Čekala jsem více. Vhodné pro nižší stupně SŠ, kde čtenáři ocení drby z života filosofů, které zabírají více místa, než část věnovaná samotné filosofii.

Wilhelm Weischedel

Wilhelm Weischedel