Za soumraku

Za soumraku https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82075/bmid_za-soumraku-TBH-82075.jpg 4 294 58

Rebecca je editorkou „prestižního“ nezávislého časopisu (který nikdo nečte), Peter vlastní galerii - vyhledává talenty, které draze prodává zazobaným klientům. Jejich manželství klape do chvíle, kdy se Peter znenadání zamiluje do manželčina bratra Ethana. Ten taky „dělá něco kolem umění“, což v praxi znamená, že se fláká a bere drogy. Peter pochopitelně usilovně řeší, jak TOHLE vysvětlí své ženě… Cunningham, autor geniálních HODIN, ve svém nejnovějším díle a v nejlepší formě!... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

By Nightfall , 2010

hs777
24.11.2017 5 z 5

Konečně kniha od Cunninghama, kterou jsem si opravdu užila. Pár dní v životě čtyřiačtyřicetiletého Petera, jeho krize středního věku, stabilně a tak trochu nudně fungující manželství, odcizená dcera a zčistajasna sexuálně přitažlivý švagr. A k tomu milión slov a rozvitých souvětí vyjadřujících niterný stav jeho mysli, vnitřní zmatek a rozpolcenost, do kterých se prolínají umělecká díla literární, výtvarná i hudební. Prostě okouzlující.

LadyAnn
07.11.2017 4 z 5

Opět neuvěřitelně skvělý Cunningham. Jednu hvězdičku ubírám za rozsah, protože takový příběh by stálo za to popsat na mnohem více stranách... měla jsem dočteno za dva dny a zůstala přemýšlet s "otevřenými ústy" nad mnoha nezodpovězenými otázkami, které mi knížka přinesla. Tolik myšlenek, tolik emocí, tolik pravdy v dialozích. Opravdu výjimečné čtení.

kuky921
08.07.2017 3 z 5

Můj první a poslední Cunningham. Nebýt čtenářské výzvy, tak bych se k tomuto autorovi nedostala. Ke čtení jsem se musela nutit. Zpracování tématu mi přišlo takové "nedopečené"

rasputin
08.06.2017 3 z 5

Tak Cunninghama už asi ne. Moc mě neberou úvahy o životě povrchních američanů, kteří mají bordel v hlavě se svou vlastní identitou i se vztahy k okolí. Ale i tak jsem rád, že jsem si to přečetl.

LadyKet
27.03.2017 3 z 5

Kniha nebyla zrovna mým šálkem kávy. Přišlo mi, že emoce hlavní postavy nebyly moc popsané do hloubky. Což by k okolnostem, jaké prožívala, měly být. Celé mi to přišlo velmi absurdní a povrchní. Takové fádní a necelé.

Yorika
19.10.2016 3 z 5

Inu Cunningham.I když tentokrát trochu méně stravitelný.Alespoň pro mě.Zápletka mi nepřišla příliš realistická.Autor mě nějak nedokázal přesvědčit, že náhlé vzplanutí hlavního hrdiny k muži, který je navíc jeho švagrem může být v tomto příběhu věrohodné.Místy až lyrický příběh, se střídá s dialogy, které zahánějí vkrádající se nudu, která se tak nějak nenápadně prolíná celou knihou.Obal knihy zajímavější než její obsah :)

Crimble
31.08.2016 5 z 5

Můj první Cunningham. Špičkové dílo! Dokonale vykreslené postavy, jejich motivace, jejich rodiny, velké téma o tom, jak se rodiče vždy podepíšou na svých potomcích. I vhled do světa byznysu s moderním uměním naprosto brilantní. Hlavní jsou ale vztahy, i když ten inzerovaný homosexuální nakonec nezdá se mi jako stěžejní, i když v kontextu důležitý. Celkově vynikající kniha, už se chystám na jeho další...

ZÓNA
13.08.2016 4 z 5

Podivný Cunningham! Zpočátku Vás přitáhne skvělým popisem postav, příběh dostává zajímavý nádech a uhrančivě vás vtahuje do uměleckého světa. Jsou tu jisté možnosti, kam by se příběh mohl ubírat...
Potom se děj zasekne. Chvíli přetrvává nuda, ale jen pro ty, kdo se nevyznají v umění. Pro ostatní může být přínosné každé slovo.
A pokud jde o závěrečné listy knihy... Překvapující, kruté, ale i něžné a nadějné...
Je to kniha ne o každém z nás, ale o možnostech každého z nás, o tom, zda jsme byli dobrými rodiči, zda naše empatie je opravdu skutečnou a ne jen zbožným přáním, o sexuální orientaci, která se opravdu někdy tváří, jak se tváří. Je to příběh smutný, může se stát plačtivým a snad v něm člověk najde alespoň představu o tom, proč žít, proč být na tomto světě.
Nejsou zde vyřčeny hluboké pravdy, ale nastíněna trápení a bolesti lidí, kteří jsou snad nešťastní, snad jen znudění vztahy, spoutaní nesvobodou a vlastním egem...

Toby
29.02.2016 5 z 5

Obsah moc nic,ale pro jeho mistrovský smysl fascinujících detailů pět :)

lucifuk
11.02.2016 4 z 5

Ak bude čítať túto knihu dvadsiatnik povie si: dúfam, že takto nedopadnem.
tridsiatnik: Preboha nepíše náhodou o mne?
štyridsiatnik: Do riti, o píše o mne!
päťdesiatnik: jo jo, to boli teda časy.

astina
29.12.2015 5 z 5

S chutí jsem si ji zakoupila, ale s Hodinami nemůžu srovnat. Téma zajímavé s obsahem jsem se moc neztotožnila, čekala jsem víc

Kaaramelka
03.12.2015 3 z 5

Po dočtení knihy mám smíšené pocity... na jednu stranu jsem zklamaná, protože jsem myslela, že se bude více dotýkat tématu homosexualita, ale na druhou stranu je to zajímavá kniha, která řeší normální záležitosti života.

Kniha mi asi tak úplně nesedla, ale nemíním tohoto autora zavrhnout... už se těším, že najdu pod stromeček jeho další knihu Domov na konci světa :))

krista
01.06.2015 2 z 5

Knížku jsem četla už před delší dobou - a jsem z ní stále rozpačitá - nějak mě zrovna nechytla, ale jako náhled do života určité společenské vrstvy ok...

boticelli
29.04.2015 5 z 5

Po druhem precteni davam plny pocet bodu a netrpelive ocekavam dalsi roman meho oblibence - Snehovou kralovnu.

Belatris
12.04.2015 5 z 5

Dost mě překvapuje celkově vlažný průměr hodnocení. Tenhle Cunningham je totiž skvělý. Žádné hůlčičky v podobě silného příběhu a děje. Zacíleno zejména na atmosféru a postavy, především subjektivní pohled a prožívání Petera, který prožívá banality i přelomové záležitosti lidského života, aniž by si v dané chvíli byl přesně vědom toho, které jsou které.
Výtečné postřehy o lidské (ne?)přirozenosti, o malosti velkých i o malosti malých. Umění života, výchovy, umění zůstat upřímný a opravdový sám k sobě... Tisíce témat, kterými jsem pomalu procházela a jež by bylo zbytečné vypisovat. Tuto knihu neslupnete, ale to ani není její úděl. Chce to volný krok, jakým se Peter v noci prochází New Yorkem.
Zpočátku mi to přišlo jako slabší verze McEwana s tím mixováním úvah a všednodennosti, ale nakonec je to pro mě samostatná verze, jiná než jakou byly Hodiny, jiné než cokoliv, co jsem četla a mělo to pitomou nálepku "homosexuální téma". Tuhle si rozhodně pořídím do knihovny.

danielosbourne
21.02.2015

Za soumraku, je mojí první přečtenou knihou, od vytouženého Cunninghama. O této knize vážně nevím co říci. Čekal sem jednoduchý příběh, kdy se Peter zamiluje do Ethana a bude se plácat celou knihu v problematice homosexuálního vztahu. Kniha se však pro mě ukázala jako velmi těžké čtivo. Vlastně ani nevím, co si myslet o příběhu. Chvíle, kdy je všude kolem umění a vlastně ani nevím, o jaké umění jde, mě nudily a naopak chvíle, kdy Peter přemýšlí o tom, co vlastně cítí k Mílovi, jsou naprosto skvělé. Kniha rozhodně není zklamáním, ale s hodnocením raději počkám, protože nevím, zda upadne v zapomnění, nebo budu na příběh stále vzpomínat.

SaDiablo
12.01.2015 2 z 5

Syrová kniha, nezaujala. Téma mě nijak nepobouřilo, ale konec tak nějak vyprchal do ztracena. Znovu číst rozhodně nebudu.

TheMajkee
13.11.2014 3 z 5

Cunningham na úplně jiný způsob než je u něj zvykem. Tentokrát nejde přímočaře po existenciálním příběhu, tentokrát jde na to přes atmosféru. Svým způsobem mi to hodně připomnělo Hodiny - hlavně kvůli jazyku, který je v knížce opravdu trochu složitější a kvůli němu se rozhodně nejedná o oddechovou knížku na odpoledne. Cunningham servíruje pocity z nudného života muže, který tak trochu prožívá krizi středního věku opravdu přesvědčivě, jak už je u něj zvykem. Místy je dokonce tak přesvědčivý, že má tendenci trochu uspávat dlouhými popisy galerií apod. To mě osobně trochu vadilo, protože jedna věc je zprostředkovat atmosféru, druhá věc je nechat v ní čtenáře máchat skoro celou knihu.

Za soumraku je spíš krátká epizodka, v rozsahu nějakých 214 stran čistého příběhu není moc času ani prostoru na to, aby byl děj pojat trochu komplexněji. Ale co Cunninghamovi nikdy nebudu moct upřít, jsou jeho závěry. Ty má vždycky v jistém slova smyslu srdcervoucí a až tak "nechutně" reálné a všední.

Andulino
11.09.2014 4 z 5

Další úžasná knížka od mého oblíbeného autora. Knihu jsem přečetla jedním dechem, způsob, kterým je napsána, je prostě okouzlující. Velice zajímavá tématika (ostatně jako vždy), s pocity hlavního hrdiny jsem se kolikrát ztotožnila, ačkoliv jsem je cítila třeba v úplně jiné situaci. Také se mi líbí odkazy (například na mého milovaného Gatsbyho), popis New Yorku nebo života prodejců umění. A konec? Ačkoliv některé zklamal, mně připadal velice - možná až smutně - reálný. Doporučuji!

miuk
20.06.2014 2 z 5

Kniha celkem o ničem. Peter žije svůj trochu nudný život, pak se najednou objeví bratr manželky a Peter najednou "uzře", že je asi gay... Nějak mu to nevěřím. Jinak dobrá oddechovka, toť vše.