Botanik

Botanik https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518693/bmid_botanik-KS7-518693.png 5 281 70

Washington Poe série

< 5. díl

Detektiv seržant Washington Poe může na jedné ruce spočítat počet přátel které má. A ještě by mu prst zbyl. Je tu samozřejmě šíleně brilantní, bezelstně nevinná civilní analytička Tilly Bradshaw. Svou sužovanou šéfku, detektivku inspektorku Stephanie Flynnovou, zná už léta, jako svou nejbližší sousedku, hlídačku psů na plný/částečný úvazek, Victorii. A pak je tu Estelle Doyle. Je pravda, že sžíravá patoložka nikdy nešla po slunné straně ulice, ale nezašla tentokrát až příliš daleko? Vražda jejího otce, který byl dvakrát střelen do hlavy, se zdá být zároveň otevřeným a uzavřeným případem. Estelle má na svých rukou zbytky střelného prachu a v domě obklopeném čerstvým sněhem jsou pouze její stopy, které vedou dovnitř. Od svého zatčení řekla jen tři slova: Řekněte Washingtonu Poeovi. Mezitím zabiják, který vraždí jedem, jehož tisk nazval Botanik, posílá básně a lisované květiny slavným celebritám. Zdá se, že vrah dokáže procházet zdmi a navzdory předchozímu upozornění, které dává svým obětem, a bez ohledu na bezpečnostní opatření, která policie přijme, se zdá, že je schopen zabíjet beztrestně. Pro muže, který nenávidí záhady zamčených pokojů, Washingtona Poea, to vypadá na nejdelší pracovní týden v životě...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Vendeta

The Botanist , 2022

tinka1974
25.02.2024 4 z 5

pěkné napínavé čtení. Jsem zvyklá na něco jiného a s autorem jsem se setkala poprvé. Chvilku mi trvalo si zvyknout na jeho styl psaní. Ale nakonec ni to docela sedlo. Hlavně humor mezi hlavními hrdiny byl úžasný. Příběh se čte hezky, zápletka zajímavá a uvěřitelná

Címa
24.02.2024 5 z 5

Opět pecka, super čtení. Děj se prolíná z případu vraždy otce Estelle Doyle a Botanika a něco se pořad děje od první do poslední strany. Roman je neuvěřitelně čtivě napsaný.

katerina5619
22.02.2024 5 z 5

Senzační čtení. Po řadě knih, kdy jsem nenatrefila na nic, co bych chtěla hodnotit aspoň 3 hvězdami, přišel na řadu Botanik, a hodnotím plným počtem hvězd. Moc se mi líbí i vtipné dialogy, ironické poznámky Poa. Těším se na další díl.

Kira283
15.02.2024 5 z 5

Za mě zatím nejlepší díl o Washingtovi a Tilly. Opět se těším na další :))

alzbeta4340
14.02.2024 5 z 5

Velmi zábavná detektivka řešící hned několik záhad "zamčeného pokoje". Přestože sledujeme vážné zločiny je tu i dost jemného humoru. - Kromě něj jsem také postřehla spoustu logických nejasností a chybek, ale rozhodla jsem se nevšímat si jich, abych si nekazila příjemný čtenářský zážitek. 4,5 hvězdičky

Jiparis
06.02.2024 5 z 5

Skvělé! studie o lidském géniovi, egoistovi bez soucitu. O nebezpečí, které představují lidé nesmírně inteligentní, ale nelidští. I když jsem se občas ztrácela při vysvětlování technických detailů, nemohla jsem se odtrhnout.

escapelle
31.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Tento díl mě bavil asi nejvíc. Skvělá zápletka,dokonale promyšlené Botanikovo vraždění, ohrožení Doylové, nemohla jsem se odtrhnout. A jako bonus do toho Poe konečně praštil!!

Erlif
29.01.2024 5 z 5

Jak se mi předchozí díl Mrtvá zóna nelíbila, tak tohle byla opravdu jízda.
Líbily se mi obě zápletky, Botanik byl vskutku zajímavý nepřítel.

Kéž by si Craven tuhle rovinu psaní udržel i u dalších knih.

Dragon
29.01.2024 5 z 5

Fantázia! Mike Craven je od knihy ku knihe čoraz lepší...a už teraz sa teším na ďalšiu.
Perfektne premyslená zápletka, tajomný vrah, ktorý zabíja naozaj sofistikovane a už len prísť na to, akým spôsobom, dá detektívom zabrať. Má to švih, žiadne hluché miesta, vynikajúce dialógy, ktoré posúvajú dej, vysvetľujú a ešte aj pobavia.

Tentoraz rieši Poe s Tilly dva prípady - jeden s Botanikom, ktorý vopred varuje svoje obete, pošle im básničku s vylisovaným kvetom...a následne zomierajú na nejaký jed. Hoci ich chránila ochranka, hoci boli v nemocnici na izolačke, kde nemal prístup takmer nikto, aj tak sa k nim dostal.
Druhý prípad sa týka priamo priateľky a spolupracovníčky našej dvojice, patologičky Estelle, ktorú obvinia z vraždy svojho otca...
A vám vŕta v hlave - nebudú tieto dva prípady nejako súvisieť? A ak áno, ako preboha?!
Nuž, nechajte sa prekvapiť:-)

-----"Botanik si vyberá za obete ľudí, ktorých nikomu nie je ľúto. jeden bol odporný mizogýn a druhý skorumpovaný poslanec. K jeho ďalšej obeti sme sa dostali včas, ale z celej tej partičky je pravdepodobne najhoršia. Zarába na rasizme...“-----

Dvojica Washington Poe-Tilly Bradshawová je proste geniálna. Neskutočne si ich užívam, tie ich diskusie. Poe je vynikajúci detektív, skúsený, má inštinkt, drive, ale je to aj frfľoš, mrzút, technologický analfabet.
Zato Tilly je neprekonateľná, pokiaľ ide o internet, technológie, no pokrivkáva v sociálnych interakciách. Trénuje sa však v konverzáciách a z toho vzniká množstvo zábavných momentov.
Perfektne funguje priateľská/ochranárska chémia medzi Pooom a Tilly. On ju chráni, dáva na ňu pozor, ona je mu stále po ruke a tiež stráži, aby nejedol nezdravé veci...

-----"Čakám, že sa Tilly čochvíľa objaví.“
Poe: „Skús otvoriť vrecko čipsov. Stačí zašuchotať a Tilly tu bude ako na koni.“
„Ha-ha-ha,“ ozvalo sa za ním. „Len dávam pozor na tvoje srdce.“-----

Toto je jedna z najlepších sérií, aké momentálne čítam a mrzí ma, že ju ešte vo veľkom neobjavili slovenskí čitatelia. Je majstrovsky napísaná, napínavá, Craven vymyslel a vykreslil skvelé postavy. Stále prichádza s niečím novým, dáva si záležať na pozadí a faktoch. Keď som mu písal, že jedna z jeho najlepších kníh, že som si ju nesmierne užíval - Mike mi odpísal: "A to si ešte nečítal Mercy Chair":-)
Takže teším sa už na šiesty diel!

-----Keď dobrí ľudia nič nerobia, zlo prekvitá a víťazia otrepané banality. Ľudia ako ja pripomínajú ostatným, čo sme stratili.-----

uzivatel42014
22.01.2024 5 z 5

Tak tohle neměli opět chybu Poe a Tily nezklamaly skvělá série už se těším na další

JSmerda
22.01.2024 3 z 5

Nemám rád detektivky, kdy je záměr autora odhalený čtenářem dříve než se k němu dobelhá vyšetřovatel. Bohužel velmi brzy je zřejmé, že všechny případy spolu souvisí a celkem brzy je i zřejmé, jak vrah zabíjí své oběti. Závěr knihy je nereálný; postavy jsou celkem ploché a téměř všichni tolerantní sympaťáci, kteří si vyjdou ochotně vždy vstříc. Líbilo se mi humorné škádlení hlavních postav, ale bavíme se o žánru krimi, kde je na prvním místě odhalování zločinu. Zkrátka tato detektivka šustí papírem.

Zuzana215
17.01.2024 5 z 5

Teď to opět mělo šťávu..
Super čtení se zajímavým koncem.
KONEČNĚ POE!! .. :)

ydnac
14.01.2024 5 z 5

NEJLEPŠÍ DETEKTIVNÍ DVOJICE.
TILLY A POE :-).

Poe má nový případ, vlastně hned dva.
V prvním je zavražděn otec Estelle a obviněná je ona!
Ve druhém vraždí Botanik. Své oběti předem varuje, ale nikdo není schopen vysvětlit, jak se k nim dostává, přestože jsou pod dohledem lékařů, policie, agentů...
Vybírá si "padouchy" , kteří by podle něj společnosti nechyběli.
Nooo vlastně jsou to pěkní hajzlíci!
Botanik ovšem taky!!!

Ještěže má Poe Tilly a svou geniální detektivní mysl :-).
Společně to vyřeší :-).
Tilly pokročila a trénuje se v konverzacích a také dohlíží na stravování Poa a Flynnové :-).
Hledáte Tilly? Stačí zašustit pytlíkem od chipsů a ona přiběhne :-), nemůžete přeci jíst takové nezdravé jídlo :-).

TUTO SÉRII ŘADÍM K NEJLEPŠÍM Z NEJLEPŠÍCH :-)
Doufám, že bude brzy další díl, ale jeden je vždycky málo...
Rozhodně doporučuji :-).

Vlaďkaa4
12.01.2024 5 z 5

Nejlepší ze všech dílů.

Nelly
11.01.2024 5 z 5

Slabších pět hvězdiček, ale jen kvůli mému hnidopišství (jeden zásadní detail v případu nebyl objasněn), jinak ale velmi čtivé a napínavé.

Janík511
09.01.2024 5 z 5

Zase jednou dobrá kniha. Konec trochu slabší, čekala jsem větší terno, ale čtiva teda byla. Takhle série stojí za přečtení a uvidíme, kdy vyjde další díl.

rumova_kulicka
08.01.2024 5 z 5

Tak tohle pro mě byl zatím nejlepší díl. U některých hlášek Tilly s Poem jsem se smála nahlas. Super!

Liss93
06.01.2024 5 z 5

Na začátku to vypadá na dva oddělené případy, které se ale postupem času spojí a to nejen díky tomu, že je v jednom případě hlavní podezřelou "členka" týmu. Případy mají společné i to, že vypadají neřešitelně, není jasné, jak se vrah může dostat k obětem, které jsou pod neustálým policejním dohledem. I díky odbornému výkladu je kniha delší než její předchozí díly, ale vůbec ničemu to nevadí, protože vše do sebe zapadá. Jediné co mi vadilo, byl vztah Poea s Estelle, ale snad nebude moc vyzdvihován do popředí. A těším se na další díl, ve kterém se snad posune pátrání po skutečném Poeově otci.

Rade
05.01.2024 5 z 5

Pátý Washington Poe. Pro mě překvapivé, že každý díl se mi zdá lepší a lepší. Nebo možná ještě jinak - užívám si četbu víc a víc. Možná je to tím, že už se na hlavní postavy těším, už vím, co od nich očekávat, a když máte někoho rádi, nedostatky odpouštíte, že... Možná trochu ubylo i krutosti, která mi dřív přece jen vadila.
Takže už vůbec neřeším nějakou překombinovanost nebo nepravděpodobnost, naopak je to hlavní atribut téhle série, ve vymýšlení zamotaných a neuvěřitelně složitých zápletek si autor libuje a já už na tu hru přistoupila... Ale pozor, překombinované, přitažené za vlasy, nepravděpodobné, ale vůbec ne hloupé!
Takže nakonec, po menším váhání, přihazuji i tu pátou hvězdičku.
---------------
Trochu se divím dohadům, zda je to poslední díl, či autor chystá pokračování... Vždyť je to v Poděkování na konci knížky napsané jasně: „Další na řadě je Mercy Chair...“
Tak jen, že nedočkavci se mají na co těšit. :)
Já jsem si hned říkala, to přeci nemůže být konec, Poe přece ještě nedořešil ten zpropadený večírek ve Washingtonu...

Pall11
30.12.2023 5 z 5

Jsem rád,že jsem M.W. Cravena v záplavě současné knižní produkce nepřehlédl a mohl jsem si tudíž přečíst už páté pokračování příběhů Wahingtona Poea a Tilly Bradshawové. Ani po páté jsem nebyl zklamán a už se těším na příběh šestý. Vždy ho přečtu jedním dechem.

detektivní a krimi romány jedy

M.W. Craven
anglická, 1968