Vyšší princip

Vyšší princip https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399242/mid_vyssi-princip-CFw-399242.jpg 4 26 7

Povídka s názvem Vyšší princip vypráví o studentech z gymnázia, kteří byli za svůj názor(souhlas s atentátem na Heydricha) popraveni. Jedná se o studenty Ryšánka, Moučku a Havelku. Velkou roli taky sehrál jejich profesor přezdívaný " Vyšší princip ".

Literatura česká
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Vyšší princip , 1982

andrii24
05.03.2024

Všem Arésům světa, co podali arsenu intelektu v rozkvětu. Stoupá skrz sivé mraky, ta hrdě postavená věta. Zanesen na Olymp Olympů. Jeden silný charakterový akt, rétorický zásah. Proti lítému rozlití zla.

Karolína18
13.08.2023 3 z 5

Kdo zná Drdu a jeho prorežimní tvorbu, nebude překvapen. Nějakou přidanou hodnotu vidím v dobových reáliích, ale jinak jsem knihu prostě přečetla a přidala si ji na seznam zvládnuté "povinné literatury".

Leona333
17.11.2022 4 z 5

Kniha - povídka, je v jádru nesmírně zajímavá, bolavá... A ano, souhlasím, že z ní je ta ideologie určité doby..., silně cítit. Je cítit dokonce až tak moc..., že si nejsem zcela jistá, zda tím nechtěl autor zamaskovat, ,,úspěšně zamaskovat...," před tehdejší společností - soudruhy, skutečnou hloubku a myšlenku tohoto příběhu.
Tedy to, že VYŠŠÍ PRINCIP, v jakékoliv době a režimu, je především o síle a vůli ,,jedince," se nebát, nevzdat se, neohnout svůj hřbet a díky tomu svobodně vyjádřit svůj postoj, navzdory všem možným důsledkům...

Hakate
03.09.2022 3 z 5

Další z knih, která mě doprovázela střední školou.
Od Drdy mám raději pohádky.

Belanna
28.08.2022 3 z 5

Knížka, kterou jsme museli přečíst na střední škole.

Kerberos
26.10.2020 3 z 5

Nedávno jsem znovu viděla filmové zpracování,tak jsem si pro porovnání přečetla knihu .Film je za 5*,ale kniha je samá propaganda,ještě štestí,že ve filmu to tak nevyzní.

ChristineDaee
17.01.2019 3 z 5

Nešťastie tejto knihy sa skrýva v tom, že som ju čítala hneď po 1984. A toto dielo je tak neuveriteľne prokomunisticky vyfarbené, že to bolo neznesiteľné čítanie. Tupí, krutí a aj prihlúpli Nemci oproti statočným Čechom a dokonalým, nadľudsky dobrým Rusom. Prirodzene, náboženstvo sa stáva smiešnym a známa značka s kosákom symbolom najvyššieho blaha.
Ale oplatí sa zbierku prečítať. Milujem Drdov nádherný štýl, skvelú prácu s atmosférou a pestré opisy. Rozprávky (oplatí sa prečítať, každú jednu, čo kedy napísal) sú v zbierke dve, za každú som udelila po hviezdičke, pretože sú dokonalé a tretia je za poviedku Vyšší princip, tá je zrejme najlepšie z Drdovej tvorby vôbec a na jej konci som sa rozplakala. (v autobuse!!!)
Napokon, vyberme si jemnejší, večný význam diela: Vojna je strašná a treba sa jej vyvarovať.

,,Vedle hrnku s kávou tu leží na talíři nakousnutý krajíc. Široký mužský chrup v něm vyťal dva půlměsíce. Nic víc. Žloutne se máslem. Je rudý malinovou zavařeninou. Rudý - jako krev.''

Jan Drda
česká, 1915 - 1970