Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55117/bmid_dalskabaty-hrisna-ves-aneb-zapomenu-Jpj-55117.JPG 4 74 14

Komedie o osmi obrazech. Pohádková komedie o počlověčeném čertu, který začal pracovat a naučil se mít rád prosté a dobré obyvatele chudé vesničky. S jeho pomocí odhalí lidé arciďábla vydávajícího se za faráře a snažícího se svádět je k hříchu pomocí vědecké psychologie.

Ivana11
12.12.2023 5 z 5

Moc hezké, milé.

Janizoun
15.09.2023 5 z 5

Hubatá, ale hodná Plajznerka a polepšený čert Trepifajksl..., tato knížka je má nejmilovanější od Jana Drdy.
Dlouho se nikdo z Dalskabátů nepropadl do pekla. Je načase najít pekelníka co měl Dalskabáty na starost, aby byl za to potrestán. Musí se vyslat čert v přestrojení do Dalskabátů, ale ten nejlepší, s moderní metodou. Má za úkol najít čerta a dostat hříšníky do pekla. Jak to dopadne? To mnozí určitě víte a kdo ne, určitě si tuto krásnou knížku přečtěte :-)

rafan65
03.09.2022 5 z 5

Další nádherná pohádka Jana Drdy který mě dokázal upoutat už v dětství. Jeho pohádky se dají čist pořád dokola a v každém věku.

Hakate
03.09.2022 5 z 5

Pohádky Jana Drdy patří mezi krásné české pohádky. Je dobře, že i v dnešní době na ně nejsou zapomenuty, alespoň díly filmovým zpracováním.

sika444
29.01.2022 5 z 5

V první řadě je to fakt zábavné. Úvodní scéna z pekla je skvostná, pak je trochu slabší děj, druhá pekelná scéna má opět sílu. Drda věřil v lidskou dobrotu a náboženství pokládal za zbytečné v nové beztřídní společnosti. Vysmívá se existencionalismu, psychologii, byrokracii, farářům, ale něco ví o svědomí. Snad. Pro mě jako faráře je ta hra hodně vtipná a poučná.

georginaa
06.08.2021 4 z 5

Ať je hra divadelní, nebo zfilmováno, nebo audio či kniha, stále je to kouzelná pohádka, která se svým vyprávěním drží dodnes v paměti. Je to tak dobře smyšlený příběh, že neubírá na kvalitnosti ani po tolika letech.

ijcro
24.01.2021 5 z 5

Je to pěkná vyprávěnka, podaná vytříbeným jazykem. Nejlepší part je v roli pekelné inspekce, pátrající po zapomenutém čertovi. Nemůžu si pomoct, ale mám ji napořád zafixovanou s osobou Josefa Větrovce. Vzpomínám na něj rád, před mnoha léty jsem ho potkával na Vítězném náměstí v Dejvicích, paradoxně nejčastěji ve spořitelně, a nebyl to vůbec nějaký nabručený důchodce!

triatlet
29.02.2020

Bohužel jsem četl vydání, které je součástí programu k divadelní hře Mahenova divadla v Brně (premiéry 10. a 11. prosince 2004).
Vzhledem k množství překlepů, pravopisných (s. 59 - "Mates vychutnává obýdek"!) i typografických chyb jsem si nemohl vychutnat Drdovy jazykové hrátky :-(

"To neznáš lidskej svět. Peklo je možná hrozný, ale aspoň víš, na čem seš." (s. 56)

ČV 2020 - 16. Kniha, která má v názvu slovo “aneb“

martina5069
27.09.2019 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha (povídka/pohádka) 2 hodiny 17 minut. Už jsem tuhle rozhlasovou hru poslouchala několikrát a dnes na ni o5 narazila na rádiu pohádka tak jsem si ji s chutí zase celou poslechla, kniha je vlastně o čertovi, na kterého zapoměli, že je na zemi a potkává se s vdovou Plaisnerkou, do které se zamiluje. Jak to tak všichni známe tak peklo je spojeno se zlem ale čert zjistí, že jsou na zemi hodní lidé a on začne pracovat jako kovář a nechce se mu zpět do pekla ale dopadne to trošku jinak, čerti si na svého zapomenutého čerta vzpomenou :-) 5*/5* Kniha byla i zfilmovaná.

jprst
21.07.2019 5 z 5

Tohle prostě Jan Drda uměl.

Mirka2778
08.10.2018 5 z 5

Velmi půvabná hříčka odehrávající se ve vísce Dalskabáty. Do pekla, za posledních deset let, z této vesnice nikdo nepřišel. A to je na pováženou!
V přestrojení přichází věc prošetřit Ichthuriel, pekelný šéf ústavu pro experimentální psychologii.
Vyhání z obce chytrou hospodyni- vdovu Plajznerovou. Začíná líčit past na vesničany, snaží se probudit jejich dřímající špatné stránky.
Ale také pátrá po zapomenutém čertovi. Ať už jsou čerti hloupí, chytří, polidštění, senilní nebo napálení, do české pohádky neodmyslitelně patří.

DuncanIdaho
19.10.2017 4 z 5

Krásná krátká pohádka, která pobaví a potěší. Při čtení se člověk odreaguje od běžných problémů.

vitavita
31.05.2012

I ve slovenském překladu je to čtivá kniha ...

vitavita
31.05.2012

Dobré počtení pro všechny ...

divadelní hry čerti

Jan Drda