Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Vychováváme děti a rosteme s nimi

Kniha respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Nejen teoreticky, ale i na mnoha příkladech z praxe zjistíme, že svým dětem můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat. Pouze se musíme zbavit starých naučených a nefunkčních vzorců chování.
Proč je tato kniha výjimečná?
láska- vysvětluje, proč ovládání, manipulace a tresty ve výchově nefungují.
otevřenost- ukazuje postup, jak se špatných výchovných vzorců zbavit a růst spolu se svými dětmi.
porozumění- umožňuje nám, abychom porozuměli dítěti, které pak může naplnit své nejlepší předpoklady.
důvěra- dokazuje, že jen děti, které dostaly bezpodmínečnou lásku a důvěru svých rodičů, vyrůstají v sebevědomé lidi, emocionálně odolné a schopné vést své životy samostatně a radostně.
méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93591/vychovavame-deti-a-rosteme-s-nimi-93591.jpg 4.354

Raising our children, raising ourselves

Literatura naučná, Rodina
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2005 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Adelix24.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha o empatii ve výchově, líbí se mi, že informací není příliš, vše by se dalo shrnout na jeden list, ale je tam hodně příkladů z praxe. Empatie ano, ale trochu mi chybělo, jak nastavit hranice - podle knihy bychom neměli děti do ničeho nutit (např. domácí práce). V tomto ohledu doporučuji knihu českých autorů Respektovat a být respektován, která je sice obsáhlejší a působí místy trochu akademicky, ale vedle empatie nabízí i možnosti, jak to udělat, aby děti plnily i úkoly (a to na základě vnitřní motivace, ne proto, že to mocensky rozhodne dospělý).

honyczek18.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Jako mladý rodič 3 leté dcery jsem si říkal: „Dnes na ni domluva platí, ale jaké to bude, až si postaví hlavu a nebude chtít spolupracovat? Jaká stanovit pravidla, aby byla srozumitelná i pro tak malé dítě?“

Kniha Vychováváme děti a rosteme s nimi, se podle názvu zdála být správným vodítkem. Autorka odhaluje metodu, která rodičům ale i dětem může pomoci v udržení komunikace v nepříjemných a zvláště v krizových situacích. Vše je založeno na dialogu.

Nabízená metoda mě v některých ohledech zaujala, především tím, jak pomoci dítěti přesně vyjádřit to, co cítí. Dále pak ukazuje, že s mnoha problémy se dítě dokáže vypořádat samo, což se zdá být poměrně překvapivé.

Na druhou stranu se nemůžu ztotožnit s potlačováním emocí ze strany dospělého. Mám za to, že někdy je prostě potřeba emoce uvolnit a také ne každý se dokáže, dříve než promluví, zastavit a zhodnotit situaci. Každý jsme jiný. Potlačování emocí se mi zdá být proti přirozenosti člověka a myslím, že bez nich by člověk nebyl tím, čím je.

V každém případě je tato kniha zajímavým pohledem na věc. Ačkoliv mi nedokázala uspokojivě odpovědět na mé otázky, našel jsem pár podnětů, které se mi líbí a zkusím je aplikovat.

Darami8701.04.2016Hodnocení knihy 0 z 5

Absolutní odpad... Možná, že se v knize dá najít pár dobrých myšlenek, ale jinak je to spíš návod, jak vychovat spratka, který nemá žádné mantinely. Dítě potřebuje, aby mu rodič jasně stanovil pravidla. Byla jsem tam vychovaná já, moji bratři, moje matka.... Nedovedu si představit, že bych takto vychovávala svého syna...

Jíťa07.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Další skvělá kniha o tom, jak s respektem provázet děti jejich prvními roky života. Plná konkrétních rad a praktických příkladů. Vše vysvětleno s jasnou logikou. Doporučuji!

Mondie24.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Miluju. Tato kniha prostě nemá chybu. Plus příběhy ze života. Jde to krásně i jinak... Funguje stoprocentně. Byla jsem dojatá. Už jen samotné umědomění a název titulu v sobě nese obrovské moudro a nesmírnou pravdu. Doporučuju nejen rodičům. Nechápu a vždycky mě dostane, jak může někdo své dítě uhodit... Jako by uhodil sám sebe, v tu chvíli by skutečně měl dát tu facku sobě takový rodič...
Bohužel vzorce chování a programy myšlení se předávají po generace. Je nejvyšší čas tuto celou utopii změnit. Kniha je krásným pomocníkem. Ostatně kdo ještě neví, Jarda Dušek o ní v jedné ze svých přednášek hovořil a tlumočil ono poselství...
Víc, víc takových otevřených a probuzených lidí
Doporučuji, doporučuji a zas jen doporučuji

Frakira18.06.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Stojí za přečtení a úvahu, jak vlastně vychovávat. Neustále pátrám a snažím se najít nějaký kompromis ve výchově a každá další či jiná myšlenka se hodí, aby si člověk mohl utvořit nějaký názor na to, co "ano" a co "ne".

Listicka.witch06.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou v pravý čas, první dceři budou tři roky a začala mít období vzdoru...takže jsem hodně přemýšlela "jak na to", abych jí neublížila a "nezlomila". Chci, aby se rozvíjela a byla sama sebou, takže díky, díky :).
Pokud se snažím a včas zadržím své myšlenky, nebo negativní reakce a vše proběhne v klidu, jsou hned znát výsledky, dítě je opravdu čistá duše, která nás bezelstně miluje se vším všudy.
Když spojíme některé postupy z knihy s naší mateřskou (rodičovskou) intuicí a budeme jednat srdcem a ne rozumem - vyrostou z našich dětí úžasné, dobré bytosti, díky kterým se stane náš svět lepším místem...

ajinav8220.12.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Doporučuji všem rodičům.

Zuzvil24.11.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Knížka je velice zajímavá, hlavně se mi líbí konkrétní příklady. Ovšem je také nutné přiznat, že praktikovat co je v knížce je nadlidský výkon a vydrží mi to vždy pouze chvilkově :-)

Dodynka31.10.2014

Měla přednášku i v české republice-tuším s ní byl Jarda Dušek-bylo to velmi vtipné :-)

Gobbi11.08.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Nečetla jsem úžasnější knihu. Vřele doporučuje všem rodičům a vychovatelům a vlastně všem lidem, protože tato kniha je především o lidství.

kamibe22.02.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Slyšela jsem nejrůznější hodnocení této knihy. Podle mého však má autorka pravdu v tom, že kdybychom se naučili neodvádět ani sebe ani jiné od pocitů, které nás zachvátí, a uvědomovali si svoje posuzující myšlenky (které v tu chvíli stejně nikomu nepomohou), už jen tyhle dva body ze SALVE by pomohly.
SALVE jsou počáteční písmena slov, která činí naše chování k druhým (a hlavně k dětem) vědomějším. Takže v konci můžeme mít život projasněný a spokojený, a to je přesně to, čemu nás autorka učí a co by jistě měl rád ve svém životě každý rodič.

Ravabi19.02.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Myslím, že je to úžasná inspirativní kniha, která umožňuje čtenáři jiný pohled na výchovu a komunikaci s dětmi.

Danafantom25.11.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Metoda SALVE je fajn popsaná, dříve jsem intuitivně jednala s dětmi podobně, ale teď to můžu dělat více vědomě.
Pro Ajulka21: řekla bych, že knížka vyrovnává vztah k dětem, který byl dříve postavený na pozici autority a nadřazenosti, a do protikladu staví stav, kdy dospělý jedná s dítětem jako rovný s rovným, možná se chvílema staví až do role sloužícímu dítěti jako nějakému božstvu. Je tedy jakoby druhým extrémem. Jako často bude pravda asi někde uprostřed.

Klamm12.06.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha mi v určitých věcech při výchově pomohla. Od chvíle kdy jsem přestal doma děti neustále komentovat, tak se uvolnila atmosféra. Zaujal jsem pozici pomyslného ochránce, kdy zasahuji do jejich činnosti jen v případě nebezpečí a pokud sami chtějí. Jasně, že na ně úplně nekašlu a že se pokaždé pohoda nepovede, ale každý dělá jak sám umí.
Také mi v knize dost věcí přišlo přitažených za vlasy a chtěl bych vidět autorku, jak řeší problém v praxi u nás doma. Ale ne jen na skok, ale alespoň na měsíc!!!

Vše se ukáže až děti odrostou. Pak možná bude vhodné tento komentář přehodnotit.
70%

AlenaBul09.05.2013Hodnocení knihy 1 z 5

Velmi silně jsem vnímala, že v této knize není něco v pořádku. Určitě jsou zde dobré myšlenky, ale celkově to spíše ublíží