Výbor z poezie

Výbor z poezie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51445/bmid_vybor-z-poezie-65d20de10e95a.jpg 4 24 4

Výběr z básnického díla Leonarda Cohena obsahuje texty ze sbírek Porovnejme si mytologie (1956), Ročenka zem (1961), Květiny pro Hitlera (1964), Vybrané básně 1956-1968 (1968), Energie otroků (1972) a Smrt muže jedné ženy (1978).

ozzak
09.03.2024 5 z 5

Moc pěkná poezie krásně se čte.
Dar
Ticho rikas mi
je míru duše blíž než basne
kdybych ti darem
ticho prinesl
(protože já ticho znám)
řekla bys
Tohle není ticho
jen zase jina basen
a vrátila bys mi ji zpátky.
Rad se ke knize budu rád vracet.

ZÓNA
10.09.2023 3 z 5

Cohenův styl veršování není ničím osobitý. Poezie bez rýmů již taková je.
Cohenova vtahuje silným osobním pojetím autora. Píše o sobě, o společnosti, o láskách, křesťanství, válce. O životě, který já sám mám problém pojmenovat.
Nepopírám. Cohen je sečtělý člověk, umělec, tvořivý muž s odhodláním donutit čtenáře přemýšlet. Ale jeho básně nejsou příliš obecné. Buď se s člověkem Cohenova typu ztotožníte, nebo ne. Pár básní si zaslouží absolutorium. CHTĚL JSEM BÝT LÉKAŘEM, VAROVÁNÍ, nebo vzácně milostná MÁŠ MILENCE. Jmenoval jsem jen některé, ve výboru je jich víc. Ponechám na čtenáři, aby nalezl svoje favority. Jen jsem chtěl vytvořit náhled na pro mě vzácný obsah.
Říkám si, že v překladu by chyba býti neměla. Pavel Šrut je pojem.
K četbě Cohena je třeba se vracet. Jedno přečtení nemusí ohromit. Ale je tematicky zařaditelná, spíše negativně laděná a se smutnými podtóny slov.

uzivatel6780
08.10.2022 5 z 5

Nejlepší poezie, co jsem četla.

Kee
17.12.2014 4 z 5

Špinavě uhlazené verše, sklenka vína a cigaretový kouř. Roztrhané cáry papíru, nebo vzkaz, který chce něco říct? To posuďte sami.

Mně básnické umění Leonarda Cohena uchvátilo, zvlášť některá jeho díla - např. Jak zacházet s poezií. :-)

Není nutné všechno pochopit. Snažit se najít skrytý smysl v každém verši nemá cenu. Spíš nechte slova volně plynout, a až se dostanete k tečce, najednou k Vám báseň sama promluví.

poezie

Leonard Cohen
kanadská, 1934 - 2016
1980  96%Víc než jen hlas
1997  78%Nádherní poražení
2008  88%Kniha toužení
1998  86%Oblíbená hra
2004  81%Květiny pro Hitlera

Kniha Výbor z poezie je v