Smrt přichází na prohlídku

Smrt přichází na prohlídku
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477555/bmid_smrt-prichazi-na-prohlidku-noL-477555.png 4 767 767

Vraždy v Österlenu série

Chamtivost, zrada a vražda v okouzlujících přímořských kulisách – úvodní díl nové švédské detektivní série v nestárnoucím a stále oblíbeném stylu klasické krimi Agathy Christie. Realitní agentka a populární moderátorka Jessie Andersonová je nalezena mrtvá v jednom z předváděných domů. Věhlasný stockholmský inspektor Peter Vinston, který tu pobývá kvůli své dceři, je okamžitě vtažen do vyšetřování. Společně s místní policistkou Tove Espingovou zjišťují, že Jessie mohl mít důvod zabít téměř každý, kdo s ní a s tou vilou měl co do činění. Některá z idylických zahrad, rozkvetlých luk či písečných zátok skrývá vraha...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

Döden går på visning , 2021

Kristulda
17.09.2022 4 z 5

Nenáročná detektivka na oddych. Děj pěkně zasýpal. Po vrahovy jsem nepátrala, nechala jsem se unášet příběhem až do konce.

Hanaluna
11.09.2022 4 z 5

Super, taková detektivka oddechovka. Moc se mi líbilo prostředí. Postavy sympatické.

ivca7818
10.09.2022 5 z 5

Detektivka ve stylu Agathy Christie to podle mého názoru rozhodně není, pouze jde opět o šikovné PR, mě ale nenalákalo právě toto tvrzení jako spíše, že mám ráda švédské autory, ačkoli ne detektivky, ale jejich humorné příběhy a pak se mi líbila obálka i anotace, rozhodla jsem se, že to vyzkouším. A já se tedy bavila od začátku až do konce. Není to žádný krvák, není v tom žádné záhadné vraždění, motivy i možní podezřelí jsou příliš prostí a nejspíš to se mi právě líbilo, potřebovala jsem knihu na oddech, u které vypnu, ale zároveň budu napnutá jak kšandy. Takže za mě příběh splnil svůj účel, já se bavila, a proto dávám plný počet hvězd :).

Aknel26
07.09.2022 4 z 5

Detektivka, u které čtenář myslí jen na vyřešení vraždy a nemusí se dopředu děsit nočních můr. Oba vyšetřovatelé mi byli sympatičtí, zápletka dobrá, příjemné prostředí, děj hezky plynul... Rozhodně bych ale byla opatrná, pokud jde o srovnání s Agathou Christie - podobnost s Poirotem vidím spíš v postavě Petera a jeho upjatosti a také v závěrečném monstrózním hromadném odhalení. A na rozdíl od knih královny detektivek jsem vraha odhalila dloooooouho před koncem!

Kikty
05.09.2022 4 z 5

Klasická fajn detektivka. Výborně se četla, uvěřitelné postavy, pěkný popis děje. Trošku mi chyběla gradace, ale to je jen malý detail.

kikies
05.09.2022 5 z 5

Parádní klasická detektivka, kterou je potřeba občas zklidnit mysl od potoků krve z běžně čtených thrillerů. Příjemné, klidné a poctivé. Bavilo mě to, jak postavy a prostředí, tak i děj a zápletka. Těším se na pokračování.

vekkr
05.09.2022 4 z 5

Úplně na zadek jsem nespadla.Velmi průměrné a zapomenutelné,ale čtivé.

VasnivaCtenarka
04.09.2022 4 z 5

Anderse de la Motteho mám moc ráda. Získal si mě sérií Roční období, proto, když jsem spatřila tuto knihu, jsem věděla, že ji musím mít. Odnáším si z ní však smíšené pocity, o kterých jsem se více rozepsala ve své recenzi.
Jen z úcty k autorovi samotnému dávám knize 4 hvězdičky.

Vendulis
03.09.2022 4 z 5

Fajn oddechová detektivka se sympatickými postavami. Styl vyprávění je spíše poklidný, ale rozhodně jsem se nenudila. Celkem brzo jsem odhadla vraha, ale spletla jsem se v motivu. Každopádně doufám, ze bude další díl, ráda si ho přečtu.

Nuttelka
03.09.2022 3 z 5

Já půjdu trošku proti proudu. Za mě velmi průměrná detektivka bez originálního námětu. Vadí mi přirovnání k nenahraditelné Agathě Christie a na narážky jejích knih v ději, spíš mě to pak i odrazuje, bohužel. Celou dobu jsem se nemohla zbavit pocitu, že čtu takovou menší náhražku Poirota a to mi i bránilo se do děje pořádně začíst. Ani závěrečné odhalení vraha mě nepřekvapilo. Nejspíš si další díly nechám ujít...

harena
31.08.2022 5 z 5

Super. To je klidná, pohodová detektivka bez potoků krve a vulgarit, která se čte sama. Sympatický inspektor Vinston je tu na dovolené, ale pomáhá místní policistce při pátrání po vrahovi a my můžeme sledovat perfektní detektivní práci. Nechybí tu ani jemný humor, hlavní postavy jsou výborně vykreslené, příroda na jihu Švédska přímo vybízí k návštěvě a my se krok po kroku pomalu dostáváme k vrahovi. Moc pěkné čtení, netrpělivě čekám na další díly.

VeronikaAug
26.08.2022 3 z 5

Knížka od Anderse mě umí stejně tak naprosto očarovat jako nechat chladnou :-). Tahle detektivka nebyla úplně špatná, ale pro pána krále, psal ji fakt ten samý chlap jako čtvero ročních období, které bylo naprosto okouzlující? Mělo to být vtipné, ale spíš nebylo, tu a tam se něco povedlo, příběh byl v pohodě, napínavé to bylo, ale styl psaní, nesedlo mi to a přitom Andersuv styl psaní miluju. On je muž mnoha tváří, od Game, kterou jsem nedocetla, přes Ultimátum, které se mi fakt dost líbilo az po milované Čtyři roční období. Do další knížky určitě jdu a jsem zvědavá, čím mě ten kluk zase překvapí :-)

HermanekB
26.08.2022 4 z 5

Detektivky sleduji hlavně v televizi, pouze pár jsem jich četla jako knihu, takže nemám úplně s čím srovnávat.
Každopádně mě kniha bavila, prostředí bylo moc hezké, takové venkovské a mně velice blízké.
Vyšetřování šlo hezky postupně, což bylo velice příjemné, pořád se něco dělo, důkazy na sebe navazovaly. Ačkoliv mi přijde, že některé věci vyšetřovatelé přehlédli, věci, které bych já osobně řešila již na začátku, ale nejsem detektiv, takže tak. Vraha jsem správně odhadla hnedka na začátku, to ale nijak nezměnilo napětí a zážitek z knihy a celkové vyšetřování.
+ Vinston je sympaťák, což je velké pozitivum na knize. Podle mě je skvěle napsaný detektiv velice důležitý pro celý děj. (I když podle mě to byl trochu moc prudérní puntičkář.)

Dávám čtyři hvězdy ****.

Lidka
23.08.2022 4 z 5

Dnes je spousta krvavých a často velmi brutálních thrillerům.
Tak to tu nehledejte, je to fakt bez potoků krve, ale je tam zase popsaná poctivá detektivní práce , úvahy policie jak případ řeší , jak uvažují i to, že je třeba sledovat i ty, kteří nejsou zase až tolik podezřelí. Za mne palec nahoru.
P.S. Co mne, která mnohdy fakt tápe v postavách a často si musí psát taháky se jmény kdo je kdo milé překvapení. Na začátku byl seznam postav, což vůbec nevadilo tomu, že by vám ten seznam něco neprozradil. Super. A díky. Zase něco od autorů přečtu.

gossipavlina
21.08.2022 5 z 5

Jestli se to dá říct o detektivce, tak tahle byla moc roztomilá.
Úplně normální detektivka s normálním vrahem. Snad jen ten kriminalista je tak trochu na hlavu. :)
Celé to tak příjemně plynulo, moc se mi kniha líbila.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Tak tohle bylo super! Detektivka přesně podle mého gusta. Krásné prostředí malebné švédské vesničky, sympatičtí vyšetřovatelé, bezvadná zápletka. Moc jsem si to užila a tímto moc děkuji @dobre_knihy za výhru!
Knihu jsem si přála přečíst už na základě anotace, která slibovala detektivku ve stylu Agathy Christie. A navíc ta krásná obálka!
Příběh nás zavede do poklidné švédské vesnice, kde dosud největšími přestupky byla rychlá jízda anebo hospodská potyčka. Jednoho dne však dojde i na vraždu. Obětí se stane svérázná realitní makléřka, jejíž projekty jsou místním obyvatelům trnem v oku. Podezřelých je tedy relativně mnoho.
Pro lokální policii je štěstí, že zde zrovna tráví dovolenou věhlasný stockholmský vyšetřovatel Peter Vinston, tedy je tím nejlepším pomocníkem a poradcem při vyšetřování.
Je to milé, vtipné, žádný krvák, prostě perfektní oddechovka, kterou moc doporučuji nejen milovníkům Švédska nebo Agathy Christie. A vypadá to na mou (další) novou oblíbenou sérii - toto byl první díl ze série Vraždy v Österlenu.

MARTh
16.08.2022 5 z 5

Dva noví sympatičtí (a současně tak protichůdní) hrdinové "stockholmák" Peter a místní policistka Tove řeší svůj první společný případ vraždy/vražd v Österlenu. Moc se mi líbí styl psaní autorů, který je takový přímočarý, jednoduchý a současně velmi příjemný. Dokáží Vás vtáhnout do děje a popisem osob či prostředí zasadit přímo do místa, kde se děj odehrává, takže přesně víte, jak to tam vypadá. Když pak čtete např. to, jak Peter ve Feliciině restauraci pojídá vaječnici, tak Vás skoro značně honit mlsná :-) Příjemné je i to, že zase jednou nejde o klasickou severskou krimi (tím ale nechci říci, že severskou krimi nemám rád, právě naopak), ale jedná se spíše o klasickou detektivku ve stylu Agathy Christie (recenze nelhaly), bez litrů krve a bez brutálně rafinovaných způsobů usmrcení.....závěrečná pasáž, kdy Peter a Tove odhalí vraha ve stylu Hercula Poirota je neodolatelná.... Za mě 5* a už se moc těším na pokračování, podle sdělení vydavatelství vyjde snad na jaře 2023, tak jen doufám, že to uteče rychle :-)

Ajuszka
12.08.2022 5 z 5

Jedním slovem - ÚŽASNÉ. Z téhle knihy jsem opravdu nadšená,ikdyž pro mě není žádné překvapení, že to stálo za to. Anders De La Motte zkrátka umí.
,, Stockholmák'' detektiv Vinston přijíždí na zdravotní odpočinek do vesničky za svou dcerou a exmanželkou. Jak už to tak bývá, kde je detektiv, je i vrah a tak se Peter nedočká odpočinku, nýbrž započne spolu s místní policistkou Tove hon na vraha.
Já jsem si vraha tipla dobře téměř na začátku, ale během čtení jsem byla párkrát na pochybách. Bravurně mě autor tahal všemi myšlenkovými směry.
Určitě doporučuji k přečtení. Za mě jedna z nejlepších knih co jsem letos zatím četla

perpe2a
12.08.2022 5 z 5

Super čtivá detektivka ve stylu A. Christie, výborně se čte.

Anette99
10.08.2022 5 z 5

Na knížce mě zaujala především krásná obálka, to, že se na ní podílel autor krimi série Roční období, která byla též skvělá, a upozornění, že se jedná o detektivku ve stylu A. Christie. A tak jsem se pustila do čtení.
Děj knihy se odehrává na švédském venkově. Nenáviděná makléřka je nalezena mrtvá, zpočátku to vypadá na nešťastnou náhodu, ale inspektor Peter Vinston, který je v Österlenu na zdravotní dovolené, si všimne několika detailů, které ukazují spíše na úmysl. Vyšetřování se rozbíhá, Vinston se stává jeho součástí. Zpočátku se s vyšetřující policistkou Espingovou nemají moc v lásce, ale musí se přes to přenést a chytit vraha. Kdo jím je? Jak vyšetřování pokračuje, ukazuje se, že důvod k zabití makléřky měl prakticky každý, kdo se s ní někdy dostal do kontaktu. Hodně se mi líbil závěr, kde Vinston s Espingovou vraha a jeho motiv odhalí všem zainteresovaným osobám, opravdu jako v závěru detektivky od paní Agathy. :)