Vážka

Vážka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434450/bmid_vazka-Fjn-434450.jpg 4 154 154

Během druhé světové války je pětice mladých Američanů povolána OSS, aby infiltrovala nacisty obsazenou Paříž. Patří mezi ně atlet z Texasu s německými kořeny, půvabná šermířka nebo osiřelá módní návrhářka... Každý pochází ze zcela odlišného prostředí, společně ale tvoří skupinu, která si přezdívá Vážka. Teď se pod falešnými identitami vydávají splnit jednotlivé mise. Nějakou dobu se jim v nebezpečné hře na kočku a myš daří držet v pozadí, dokud vinou jediného přešlapu není jeden ze členů dopaden...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Dragonfly , 2019

ikul
13.04.2021 5 z 5

Vážka je jméno skupiny pěti mladých Američanů, kteří se rozhodli v roce 1942 vstoupit do americké výzvědné služby. Byli vybráni pro špionáž v okupované Paříži. Seznámili se bez hlubšího poznání při výcviku a znali jen své přezdívky. Čím méně toho o sobě věděli, tím větší byla šance, že neskončí v rukách gestapa. Přesto jim osud připravil spoustu překvapení. Několikrát už byli vystaveni reálnému nebezpečí prozrazení. Navíc se jejich životy se střetly s dvěma vlivnými německými důstojníky generálmajorem Abwehru v Paříži a plukovníkem SS.
Začátek knihy mě trochu zaskočil přemírou silně rozvitých vět, nevím, zda to nebylo překladem. Ale pak jsem si buď zvykla a nebo mě pohltil děj. Příběh má své napětí, je velmi čtivý a chvílemi mi bylo líto, že už musím jít spát. A jak tu už někdo napsal, je to trochu pohádka. Určitě doporučuji k přečtení.

knihovnička007
25.03.2021 4 z 5

Příběh o přátelství, naději a štěstí se mi moc líbil-období války v druhé válce.
Jen ta strašná hromada chyb... :( Více v recenzích nebo na FB stránkách Tučňákův knižní svět.

Kaja1
25.03.2021 2 z 5

Tak dotčeno. Kniha se mi vlekla, příběh byl zajímavý, ale nějak se mi z toho vytratilo napětí, které doprovází knížky se špionážní tématikou II. světové války.

ANDY28
21.03.2021 2 z 5

skvělý příběh, ale tak těžkopádně napsaný, anebo špatně přeložený, že prvních 300 a posledních 20 stran bylo pro mne utrpení

Rodaw
12.03.2021 5 z 5

VÁŽKA
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐
V hlavě mám tolik myšlenek a míchají se ve mně různé emoce, tak doufám, že svým komentářem zvládnu co nejlépe a nejvěrněji zachytit své pocity a dojmy. Dlouhou dobu jsem si myslela, že ode mě knížka dostane hvězdičky 4, nakonec dávám 4,5 - mám nějaká "ale", ale zároveň tak nějak vím, že se k ní ještě v průběhu života vrátím (a to se samozřejmě děje jen u pár příběhů...). Začnu paní autorkou: miluju ji. Jako spisovatelku, i jako člověka. V obou dvou případech je to noblesní a elegantní dáma, se smyslem pro cit, vznešená... Moc na ni myslím a posílám ji sílu, už dlouho bojuje s rakovinou a moc se o ni bojím. I Vážku psala (minimálně z části) v těžké době, kdy procházela náročnou léčbou. Moc doufám a věřím v to, že tu bude Leila ještě dlouho a nám - věrným a nadšeným čtenářům - umožní přečíst si ještě spoustu nových příběhů. Přála bych si to celým svým srdcem.
Vážka je pro mě příběhem o přátelství (tedy něco, jako Pearl Harbor:D ten film je pro mě též příběhem o přátelství, daleko více, než o lásce - ale to je zase jiné téma). Pětice Američanů dobrovolně odjíždí do Paříže, kde každý z nich bude působit jako špion. Plán samozřejmě velmi nebezpečný a riskantní. Teď bych zde mohla uvést ta svá "ale", přičemž některá jsou menší a některá větší, pojďme na to :):
1) Každý z našich hrdinů má v podstatě 3 jména: své pravé, pracovní a ještě kódové. Motá se to. Každopádně na začátku knížky máte seznam postav, takže se tam můžete kdykoli podívat, já se tam dívala opravdu hodně často:D. + se mi motala jména i dalších postav.
2) Optimistické. Tady to nebudu moc rozvádět, ale... člověk to musí brát tak, že štěstí občas funguje. Já jsem zvyklá na velmi drsné příběhy z války (při čtení jsem často přemýšlela nad svým oblíbeným filmem Síla odvahy) a tohle bylo... občas trošku jako pohádka, čtenář k tomu musí tak přistupovat. Prostě štěstí v tomto příběhu hraje velkou roli.
3) Něco málo vysvětlené. Hlavně některé scény... člověk ví, že se stanou, ale když začnete přemýšlet nad tím "jak"? tak... no možná radši občas nepřemýšlet :P. Prostě štěstí.
4) Hned na začátku víme, že minimálně 4 přežijí. To mně asi hele trošku vadilo... protože nevědět to, byla bych napnutá jako kšandy. Radši bych toto prostě nevěděla...
5) U něčeho bych chtěla "víc". Viz třeba konec... trošku více přiblížit a ukázat, jak ten život vypadal a jakým směrem se ubíral. Ano, je to tady, ale já bych klidně brala ještě víc :).
6) Nelogické scény. Občas. Např. špioni na ulici mezi sebou mluví anglicky. Možná to přijde divné jen mně, ale... cože?? Když mluví plynule francouzsky, proč proboha angličtina?
Mému čtení rozhodně uškodil fakt, že jsem věděla velký spoiler. Můžu si za to sama, doslova jsem ho vydolovala z mé maminky (která knihu četla přede mnou a naprosto se do ní zamilovala), takže velké poučení pro mě: Irčo, fakt NIKDY nechtěj NIC vědět. Člověka to láká, ale kdybych to nevěděla, byla bych více napnutá, překvapená a určitě by mě to prostě více dostalo. ...
To, že byli všichni inteligentní a krásní (z naší pětky:)) nevnímám negativně, spíš naopak, moc se mi to líbilo :P :).
Knížka se čte nádherně. Leila je mistrná vypravěčka. Ocenila bych, kdyby byly jednotlivé postavy ještě trošičku více a hlouběji vykresleny, prostě ještě o chlup víc... nicméně tuto knihu nakonec hodnotím vysoce především z těchto důvodů: 1) napsáno překrásně, s láskou... 2) jedna postava, kterou jsem si zamilovala... 3) příběh pravého přátelství.... Kdybych chtěla být hodně přísná/a ošklivá:D/ tak napíšu, že je to trošku limonáda. A k té mé oblíbené postavě: nebyla z pětky a já si ji vážně hodně silně oblíbila. A bylo mi ji líto. Samozřejmě z více důvodů, ale především proto, že láska tu nebyla vyrovnaná - to ani omylem - a to jsem těžko skousávala...
Shrnutí: Vážka je nádherně napsaná, elegantní a noblesní (tak trošku) pohádka, která se mi nejvíce líbila pro silné pouto přátelství a jednu postavu, která byla úžasná a nedoceněná. Tak :D. Jako odpočinkové čtení mohu doporučit.
Více na mém YouTube :-).

perpe2a
12.03.2021 5 z 5

Naprosto krásný příběh o pěti agentech USA, operujících v Paříži na sklonku 2. světové války. Moc hezky se to četlo, žádná hluchá místa, rozhodně doporučuji.

intelektuálka
05.03.2021 4 z 5

Pěkná obálka a doporučení čtenářů mne k této knize nalákaly ....

A líbil se mi příběh 5 mladých a zcela rozdílných lidí, kteří se spojili v době válečné se společným cílem - bojem proti fašismu ....

A proč vážka ?

" snadno je zahlédnete, ale nechytíte. Jsou přirozenými mistry úniku."

Tady není v hlavní roli špionáž - je to kniha o lidství, přátelství, solidaritě a vzájemné pomoci v době, která to vyžaduje ....

A zde je dobro na obou stranách válečného pole ....a motiv obrazu na zdi kláštera mne zaujal ....ano, pěkně se to čte...je to pozitivní ....

zuzana2599
05.03.2021 4 z 5

Konec příběhu. A včera večer vážka odletěla, zamávala křídly a byla pryč...
Vážka byl i pro mne dlouze očekávaný titul, jeho autorka proslula svými nádhernými jižanskými romány, které mi braly dech. Ani Vážka mě nezklamala, ale...
Lodivod, Labrador, Lyska, Levatka, Lakušník - pět L skrývá krycí jména pěti mladých a velmi sympatických Američanů, kteří riskují svůj život v okupované Paříži. Leila Meacham svůj román zpracovala bravurně, román byl napínavý, já se bála o své hrdiny, držela jim palce, tajila dech. Jen bohužel jsem měla celou dobu čtení pocit, že emoce nejdou až na dřeň, klouzají po povrchu a mě ta kniha nedojala, neukápla slza, zůstala jsem chladná a něco mi chybělo. Má oblíbená uživatelka Hanka (Mandlevest) to napsala tak, jak to vnímám i já. Náš názor na Vážku je stejný, milá Hanko ! Posílám paní spisovatelce čtyři hvězdičky a srdečný pozdrav do Texasu !

Kristi_čte
01.03.2021 4 z 5

Kniha s tématem špiónů mě nalákala svou anotací a fakt jsem se na ni těšila. Po přečtení jsem rozhodně nebyla zklamaná. Děj byl zajímavý hezky běžel, místy kniha byla opravdu napínavá a styl psaní autorky je velice čtivý a příjemný.
Jediné co bych knize vytkla, jsou až moc dokonalé postavy, v tom smyslu, že všichni byli mladí, krásní a talentovaní. Tohle já moc nemám ráda a bylo by fajn, kdyby postavy byly tak nějak víc obyčejné.
V konečném důsledku ale za mě spokojenost.

Jenny46
23.02.2021 5 z 5

Kdo má rad špionážní romány a nevadí mu smyšlený příběh je kniha Vážka správný výběr. Pět mladých Američanů je vybráno na práci v utajení a musí splynout s okolím v okupované Francii během druhé světové války....
Od teď musela každá vážka letět sama a napínavý příběh začíná, autorku si dávám do oblíbených a doporučuji

MartinaF
18.02.2021 5 z 5

Přidávám se k nadšeným komentářům, protože i já jsem z knihy příjemně překvapená. Knih o válce celkově se vyhýbám, ale v tomto případě jsem udělala výjimku - Leila Meacham je má oblíbená autorka, která píše stylem, který ji mi blízký. Tento román zasazený do Paříže byl ohromující, výborně napsaný, ale uznávám, že i přesto, že byla špionážní skupina pečlivě vyškolena, dělala chyby a, to je můj osobní názor, by v reálném prostředí skončila na šibenici dřív, než by stačili říct Vážka. Měli ohromné štěstí. Jinak ale autorka uměla bravurně vykreslit tehdejší reálie, život v Paříži i atmosféru války, charaktery jednotlivých postav byly snadno uvěřitelné. Autorka umí psát, vtáhne vás do děje už od prvních stran, ale za sebe říkám, že některé činy a situace nebyly až tak reálné.

Netuším, jak zní kniha v originále, ale český překlad mi přišel chvílemi kostrbatý a někdy až příliš umělecky napsaný. A ke vší škodě jsem si všimla velkého množství hrubek, které v knize po korekturách zůstaly. Lehce to zkazilo dojem ze čtení, ale obsah celé knihy převládl nad hrubkami.

Přesto přese všechno je Vážka skvěle napsaný román a pro mě bude patřit k tomu nejlepšímu, co jsem v tomto roce přečetla.

Elapheg
16.02.2021 5 z 5

Nemohu si pomoci, ale mně se kniha neskutečně líbila. Jsem nadšen. Kniha je sice románovou fikcí a jako k takové jsem k ní přistupoval. Uživatelka Mandlevest má pravdu, že se nejedná o realistický špionážní román. Je to smýšlený příběh, přesto se mi kniha neskutečně líbila a mnohé situace jsou v něm realisticky nastíněné. Všem hrdinům, špiónům i ostatním, kteří se v knize vyskytli, jsem držel palce a prožíval jsem jejich osudy s nimi. Je to napínavý příběh pětice agentů, kteří jsou vysazeni v Německem okupované Francii a zde provádí svou špionážní činnost. Rovněž souhlasím, že se v knize vyskytuje dost náhod, které umožní vážce fungovat. Nicméně všem jde a taky půjde o život. Kniha Vážka, kniha o válce, o velkém přátelství, ale i smrtícím tajemství, hrdinství a také o sabotáži idelologie třetí říše, ale je to také především příběh o lidském přátelství a lidské podlosti. Mě kniha příjemně zasáhla. Muselo to být neskutečně těžké období a je třeba si to připomínat a taky nezapomínat, že největší hrdinové druhé světové války byli často skryti a dodnes se o nich neví. Já jsem si knihu maximálně vychutnal a vřele ji doporučuji všem, kdo mají rádi špionážní romány a lidské příběhy, ač třeba smýšlené. Víc prozrazovat nemohu a knihu doporučuji k přečtení.

helenkan
01.02.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla. Bylo to skvěle napsaný, zajímavé, napínavé a dobře vymyšlené. Jen tak trochu málo uvěřitelné. Měli opravdu velké štěstí. Mě to ale vůbec nevadilo a jsem ráda, že to tak bylo. Já si to vychutnala.

Mandlevest
26.01.2021 4 z 5

Tak jsem dočetla výborně vymyšlený román jedné z mých nejoblíbenějších autorek a musím napsat, že byl úplně jiný než všechny romány z 2. světové války, které jsem kdy četla a jsem moc zvědavá na další komentáře. Jestliže se na příběh 5 amerických špionů budete dívat jako na hutnou epickou historickou fikci s tím, že věrohodné je pouze období a místo, kde se odehrává, budete nadmíru spokojeni. Jestliže budete očekávat realistický špionážní román, odehrávající se v této kruté době, ke které patří i smrt, utrpení a strach, budete rozčarováni. Leila je prostě mistrná vypravěčka romantických rodinných jižanských dramat, které miluji, ale jakkoliv byl tento válečný příběh napínavý a skoro všem hrdinům v něm budete fandit a bát se o ně, nedostalo se mi zážitku, který jsem očekávala. Těch náhod a naivit tam prostě bylo moc. Těšila jsem se na druhého Slavíka, plného emocí, opravdu silného příběhu, spojeného s poselstvím, které Vám naplní oči slzami, ale to se, pro mě, nestalo. Přesto hodnotím vysoko, protože tento příběh o přátelství, naději a lásce se četl, i přes výše uvedené, báječně.

Szilvia1
13.01.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla už minulej rok po madarsky.Mám tuto autorku velmi ráda,mám od ni všechny knížky(jenom Ryanova pomoc a Alyin dum a Královský návrh jsem ještě nečetla.).To ještěna mně čeká.