Vážka

Vážka https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434450/bmid_vazka-Fjn-434450.jpg 4 154 154

Během druhé světové války je pětice mladých Američanů povolána OSS, aby infiltrovala nacisty obsazenou Paříž. Patří mezi ně atlet z Texasu s německými kořeny, půvabná šermířka nebo osiřelá módní návrhářka... Každý pochází ze zcela odlišného prostředí, společně ale tvoří skupinu, která si přezdívá Vážka. Teď se pod falešnými identitami vydávají splnit jednotlivé mise. Nějakou dobu se jim v nebezpečné hře na kočku a myš daří držet v pozadí, dokud vinou jediného přešlapu není jeden ze členů dopaden...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Dragonfly , 2019

blanka5960
20.09.2021 4 z 5

V tomto příběhu sledujeme pětici mladých Američanů, kteří mají být infiltrováni do nacisty okupované Francie, s cílem provádět zde špionážní činnost pro vojenskou zpravodajskou službu.
Vážka je kniha, která ve mně budí rozporuplné pocity. První polovina je pro čtenáře docela náročná na udržení pozornosti, objevuje se zde příliš jmen. Každý ze špionů má tři jména, a to své civilní, pracovní a kódové, takže chvíli v tom čtenář tápe. Také množství dalších postav, které opravdu jednomu zamotají hlavu. Naštěstí je hned na začátku jmenný seznam, do kterého jsem velmi často nahlížela. Také v ději byly pro mne nelogické věci, za všechny uvedu příklad, kdy se agenti, kteří umí plynně francouzsky baví mezi sebou na ulici anglicky. Nad tím jsem se opravdu pozastavila.
Přesto, že mám ke knize pár výhrad, určitě ji mohu doporučit. Příběh je především o vzájemné pomoci, přátelství, solidaritě a boji proti nacismu.

zimolka
29.07.2021 5 z 5

Toto je první kniha od autorky,tak nemám porovnání s ostatními.Nicméně,když bych to vzala ze strany románů 2.sv.války,tak toto se opravdu povedlo.Kniha je psaná z úplně jiného pohledu než velká většina co jsem četla.Přečtenou jsem ji měla pomalu jedním dechem a budu na ni vzpomínat ještě asi hodně dlouho.Ráda si ji časem přečtu znovu.

kikies
22.07.2021 5 z 5

Moc příjemné čtení. Není to sice moc reálný příběh, ale taková mrazivá pohádka inspirovaná zlou válkou a plná hrdinů na obou stranách front.

zoew
15.07.2021 4 z 5

Místy sice dost přitažené za vlasy, ale dobře se to četlo. Jen v těch jménech jsem se občas ztrácela.

Nikola086
08.07.2021 2 z 5

Čekala jsem od knihy daleko více. Oceňuji nápad, ale už se mi nelíbí samotný průběh děje, který by se za žádných okolností nikdy nemohl stát. V porovnání s jinými válečnými knihami je tato spíše jako pohádka.
Největší peklo bylo prvních 200 stran, kdy se vlastně nic nedělo a bylo tam příliš mnoho pro mě zbytečných informací.
Navíc na můj vkus mnoho chyb v knize.

putpuda
05.07.2021 3 z 5

Pro mě tedy nejslabší kjiha od autorky, kterou mám moc ráda a její knihy jsou úžasné. Ale asi proto, že jsem se těšila na něco podobného předchozím knihám, jsem trochu zklamaná. Je to sice čtivě napsané, ale nějak jsem se nemohla do příběhu začíst. Snad příště ;)

Xaveza
17.06.2021 4 z 5

Před čtením knihy, jsem si nejprve četla komentáře. Ne, že bych knihu hned odsoudila, ale říkala jsem si…ha, to bude zase dílko…kterak napsat něco o válce, protože teď to děsně frčí. Inu, důvěřuj, ale prověřuj. A kupodivu mě to bavilo, já si to moc užila. Kniha je velmi čtivě napsaná. Uznávám, že jisté části jsou extrémně nepravděpodobné, skupinka polobohů z Ameriky, němci, co svět neviděl, hollywodský maskérský majstrštyk a další kousky….ale no a co :)

amanda99
15.06.2021

Do téhle knížky jsem se bohužel nezačetla,krásný obal.Předešlé její knížky se četli super.

SumýšIrena
15.06.2021 3 z 5

Čekala jsem něco na způsob milovaného Slavíka. Ale tohle je naivní červená knihovna. Všichni hodní Němci, kteří jsou proti Hitlerovi, se sejdou v Paříži a náhodou narazí na skvělé, nádherné a chytré americké špiony... Připadá mi, že v první části knihy autorka zbytečně rozebírá každou maličkost a v druhé části neví, jak ukončit jejich misi, takže se najednou objeví gestapo. Ale vysvětlení, jak se o nich dozvědělo, chybí.

raty
11.06.2021 5 z 5

Nechci hodnotit věrohodnost příběhu, nejsem historik. Pro paní spisovatelkou mám velkou slabost a obdivuji její vypravěčské schopnosti. Vážka je jiná než její ostatní romány, ale mě přikovala do křesla a nutila číst a číst. Příběh vyzvědačské americké buňky ve válečné Paříži mě moc bavil.

zdehan
05.06.2021 5 z 5

Moc pěkně napsaný příběh ktery stojí za přečtení.

Květ
02.06.2021 3 z 5

Po přečtení Vážky mám rozporuplné pocity, čekala jsem válečný, špionážní román, dostala jsem odpočinkový román pro ženy. Autorka si dala načas s rozběhnutím příběhu a musím se přiznat, že první třetina knihy se mi vlekla a četla jsem bez většího zaujetí. Pak nastal zlom a čtení mě začalo bavit. Každopádně děj je nepravděpodobný, úsměvný, chování postav mnohdy naprosto nelogické a naivní. Docela jsem nepochopila ani rádoby napínavý závěr. Prostě taková limonáda.

zuzi1162
30.05.2021 5 z 5

Ohromný příběh, krásně napsáno.

Andrea81
30.05.2021 5 z 5

Úplně mě to pohltilo. Ano, tak trochu neuvěřitelné, ale čtivě napsané. I slzičky ukáply. Děkuji autorce.

Petrasuvicka
26.05.2021 3 z 5

Napínavé, čtivé. Ale je to plné amerického klišé a nabubřelosti - američtí agenti krásní, inteligentní, mladí a naivní, když si od začátku počínají tak, jako kdyby byli neodhalitelní. Francouze, kromě těch spolupracujících s OSS, vykreslila jako nejhorší udavačskou spodinu a naproti tomu tam vrazila celou řadu vlídných a mírumilovných, a hlavně bezmezně geniálních, nacistů. Nadšení a ohromení mohou být leda čtenáři, kteří na válku pohlížejí romantickýma očima.

hana8062
13.05.2021 2 z 5

Vážka. Příběh o tom, jak mi zase ujela ruka při výběru knihy a sáhla jsem po něčem, co je pro mě mučením. Ne dobře, začnu znovu: Příběh pěti (mladých, krásných, inteligentních... no prostě dokonalých) tajných agentů. Tato skupinka špionů a špionek motivovaná i vlastními zájmy, kromě těch státních, se vydává na sklonku druhé světové války z Ameriky do Paříže získávat tajné informace. Snaží se zapadnout, vmísit se do společnosti, ale díky napjaté atmosféře a upřímně některým nelogickým školáckým chybám, to nemají nijak snadné. Uf, dočteno, ale bylo to plahočení. Asi mě měla varovat obálka, ale tohle je vážně plyšový román o válce. Celé to působí jako by záměrem bylo: "Teď chci napsat něco s válečnou tématikou, ale žádný kruťárny, kdepak! Hlavně aby to bylo miloučký, ne moc násilí. Zato láska, tu bych si tam uměla představit . Ponejvíc neopětovanou .... a zakázanou. A přátelství, takové to ryzí přátelství na život a na smrt, jo to tam dám taky." Takhle to řeknu. Jestli vám sedí tohle v dobrém smyslu naivní a tak trochu bezzubé zpracování, jako třeba To je vražda, napsala nebo Vraždy v Midsomeru, budete nadšeni. Já si to neužila, vůbec.

Zdenas5
05.05.2021 4 z 5

Příběh o přátelství pěti mladých Američanů, kteří se v roce 1942 zapojili do špionážní služby v Paříži. Každý měl k tomu své osobní duvody. I když se jedná o smyšlený příběh, plný náhod a mnoha kladných postav, je čtivý. Hrdinové jsou sympatičtí, od začátku jsem jim držela palce, i když hned na začátku bylo prozrazeno, že určitě alespoň čtyři z nich přežijí. A to mi tam vadilo. Myslím si, že by kniha byla napínavější.

Lvíček835
25.04.2021 5 z 5

Moc se mi líbila, pět mladých špionů kteří si hned získaly moje srdce.Hlavně jedna postava tu sem si opravdu zamilovala pořád sem se těšila co bude dál a tak jsem musela číst dál, hlavně ke konci jsem se nemohla od knihy odtrhnout opravdu velká ZPOKOJENOST

ydnac
18.04.2021 5 z 5

JSEM OHROMENÁ A NADŠENÁ :-)

Moc se mi to líbilo, nikdy jsem moc knihy o válce nečetla, ale od této jsem se nemohla odlepit.
Každá strana stála za přečtení !!!
Pět mladých špionů nasazených do okupované Francie získávat důležité informace pro OSS si mě rychle získalo.
Kapitoly střídají vyprávění od jednoho k druhému a samozřejmě končí vždy v napětí :-)
Několikrát jsem nadskočila co bude dál...
Nechtělo se mi s Vážkou loučit a musím říct, že na tuhle knížku jen tak nezapomenu...
Skvěle napsáno, moc dobře se to čte a v neposlední řadě je to příběh o lidech, kteří bojovali za rodinu, přátele a svobodu a byli připraveni pro to i zemřít...
Napínavé až do konce, který mě v různých směrech dojal...
Chci poděkovat Jenny46, která mě na tuto úžasnou knihu přivedla :-)
MOC DOPORUČUJI :-)

marcela8908
18.04.2021 4 z 5

Tak dočteno, potřebovala jsem trochu víc času, než napíšu své hodnocení. Určitě moc zajímavé zápletky, úžasný příběh, ale zároveň pro mě už moc šťastných náhod. Proto jen čtyři hvězdičky.