Válka světů

Válka světů https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122783/bmid_valka-svetu-gmT-122783.jpg 4 523 85

Působivá utopie anglického klasika sci-fi líčí v řadě sugestivních scén katastrofický vpád mimozemšťanů na Zemi. Kniha, odehrávající se v Angli na konci 19. století, má dvě části, z nichž první barvitě líčí nepřirozenou atmosféru v předvečer invaze Marťanů na Zemi - děsivé přírodní úkazy, všudypřítomné napětí a výskyt nestvůrných agresivních živočichů. Druhá část, odehrávající se již po marťanské invazi, popisuje bezmocnost pozemšťanů, neschopných boje s vyspělou marťanskou technikou a stávajících se trpnými obětmi vetřelců. Kruté bytosti z vesmíru v pravidelných intervalech ničí všechno živé, planetu zachrání na poslední chvíli až pozemské bakterie, proti kterým agresoři z Marsu nejsou odolní. Knížka patří ke klasickým dílům v žánru sci-fi.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

War of the Worlds , 1898

Katania
13.11.2021 5 z 5

Výborná a nadčasová kniha! Nejvíc mě bavila část s vikářem. Doporučuji!

jaroiva
30.10.2021 4 z 5

Nadčasová kniha, která si nezadá s kdejakým akčním filmem. Trochu jsem si vzpomněla na Merleho Malevil a Trifidy. A stejně jako ty dvě knihy i Válka světů patří k rodinnému stříbru světové sci-fi.
Marťani tu nejsou zelení mužíci s tykadly, ale mnohem děsivější.

Atuin
14.09.2021 5 z 5

Úplně mě to strhlo, člověk by až nevěřil nakolik přesvědčivé to dílko je. Napsané to je naprosto obratně a suverénně až neuvěřitelně drze. Zjistila jsem že Wells je víc než právem ikonou.

hnusák
03.09.2021 3 z 5

Samozřejmě klasika a prazáklad science-fiction na téma invaze ufonů, v dnešní době už jsme pokročili trochu dále a máme už přehršel srovnání s jinými díly, zde mne trochu vadila staromilská mluva ( vím, 100 let staré dílo ) a hlavně to vyjmenovávání všech těch městeček, ulic, geografických bodů, náměstí a co já vím všeho, to bylo dost otravné a ani jsem se nesnažil je číst.

Pumpkin
14.08.2021 4 z 5

Co tak k této knize napsat? Jsem trochu na rozpacích ‍️ Kniha je samozřejmě skvělá, téma je na tu dobu odvážné a výborně zvolené ale styl vyprávění mi asi úplně nesednul. Buď mi těhotenství zabilo nějaké ty mozkové buňky anebo prostě jsem se na tu autorovu popisnost nedokázala plně soustředit a přišlo mi to na čtení chvílemi strašně složité. Nicméně, určitě dám šanci i nějaké další autorově knize.

ArkAngel
24.07.2021 4 z 5

Než se dostanu k samotnému zhodnocení knihy, tak mne opravdu překvapil a potěšil fakt, že se Wells znal osobně s naším Čapkem. Tvůrci Marťanů a robotů tak žili nejen ve stejné době, ale také si jednoho dne potřásli rukou. Krásné zjištění.

Jak jsem již tedy naznačil, Válka světů je dílem, kde se poprvé objevují Marťani a vlastně i mimozemská invaze na Zemi. Vše je popsáno do sebemenšího detailů, aby o tom měl čtenář představu a vlastně to i pokládá základ pro to, čím je science fiction dnes. Skvělá práce H. G. Wellsi!

soupik2012
04.07.2021 4 z 5

Kniha má dvě části. Ta první mě bavila o poznání méně, protože je sepsána jako nějaká reportáž, nebo dokument. A já mám ráda příběhy, které jsou plné dialogů. Druhá část je ovšem perfektní. Dialogů je stále jenom poskrovnu, ale atmosféra příběhu to plně vynahrazuje. Celková myšlenka je potom naprosto geniální. Vůbec se mi nechce věřit, že tato kniha byla napsána již koncem 19. století. Audioknihu načetl velice slušně pan Martin Preiss.

Hall3006
15.06.2021 4 z 5

Nejslavnější dílo autora muselo v době, kdy vyšlo, čtenářům vyrazit dech. Myšlenky zde v příběhu probírané překračovaly konvence, ale to bylo nezbytné pro to jakym průkopníkem na poli "vědecké romance" (pozdější SF) autor byl. Jeho kritika a nastavení zrcadla lidstvu má co říci i po století.

tomasblazek
07.05.2021 5 z 5

Psát zde o nejslavnějším románu Herberta George Wellse Válka světů je patrně nošením dříví do Atén i sov do lesa. Já jsem ho přečetl až teď a konstatuji pouze, že legenda nelhala. Na tento strhující postapokalyptický epos z roku 1898 prach rozhodně neusedl. Při četbě toho brutálního příběhu zničujícího útoku obyvatel Marsu na Zemi jsem si neustále nemohl nevybavit scény a obrazy z Emmerichova filmu Den nezávislosti, který pro mě vlastně Wellsův román nadlouho zničil, ale současně mu dal takovou vizuální podobu - především v podobě řičících třínohých marťanských útočných monster - že jsem si při četbě liboval, jak přesně jsem v předloze ty filmové obrazy zpětně poznával. - Notoricky známo je, že Orson Welles v roce 1938 Wellsovu předlohu zdramatizoval v americkém rozhlase tak působivě, že se US obyvatelstvo dalo na úprk, protože si myslelo, že reálně vypukla válka s vetřelci z kosmu. Ale ke knize: Válka světů je thrillerem, který čtenáře nepustí až do posledních stránek, je prostoupena stupňujícím se napětím a scénami tak naturalisticky líčeného násilí, drastického spektáklu válečné katastrofy, davové hrůzy a paniky, obrazů malého lidského sobectví i syrové beznaděje přeživších či třeba biologického rozkladu - hromady mrtvol na ulicích, psi rvoucí se o "mršiny" těl Marťanů, lidské hyeny, okrádající mrtvé, až je s podivem, že knížka vyšla roku 1988 v "pruhované" edici KOD, určené dětským čtenářům dokonce s doporučením že je vhodná pro děti od 12 let věku. - Úryvek jedné z řady scén exodu Londýňanů po marťanském útoku: „Stůjte!“ zařval bratr, odstrčil z cesty nějakou ženu a vrhl se ke koni, snažil se ho chytit za udidlo. Dříve než se k němu dostal, uslyšel zpod kol bolestný výkřik a skrze zvířený prach viděl, jak obruč kola najíždí nešťastníkovi na záda. Kočí šlehl bičem po bratrovi, když se snažil drožku oběhnout. Do uší mu burácela matoucí změť výkřiků. Muž se svíjel na zemi uprostřed rozsypaných zlaťáků, vstát nemohl, neboť mu kolo přerazilo páteř a dolní končetiny mu ochrnuly a zmrtvěly. Bratr se od něho zvedl a varovně houkl na nejbližšího vozku. Na pomoc mu přispěl jezdec na černém koni. „Musíme ho odtáhnout z cesty,“ řekl; bratr chopil ležícího muže volnou rukou za límec a vlekl ho k okraji vozovky. Avšak vousáč nepřestával chňapat po rozkutálených penězích, vztekle se po bratrovi otočil a začal ho pěstí, v níž stále ještě svíral hrst zlata, tlouci do paže. „Tak uhněte! Nepřekážejte tu!“ ozývaly se rozezlené hlasy zezadu. „Z cesty!“ Zapraskalo dřevo, do kočáru, který zastavil jezdec na černém koni, narazil zezadu voji další povoz. Bratr se ohlédl, majitel zlata natočil hlavu a zahryzl se do zápěstí ruky, jež ho držela za límec. Otřes dospěl až k nim, vraník nejistě uskočil stranou a kůň zapražený do kočáru se tlačil podél něho. Jen o vlas minulo kopyto bratrovu nohu. Pustil ležícího muže a uskočil. Viděl ještě, jak se hněv na nebožákově tváři proměňuje ve výraz děsu, a vzápětí už bratra tlačenice unášela dál, pryč od ústí silničky, takže měl co dělat, aby se z dravého proudu lidí vyprostil. Viděl, že si slečna Elphinstoneová zakrývá oči rukou, a postřehl, jak si nějaké dítě, tak jak to jen děti se svou soucitností a představivostí dokážou, vytřeštěnýma očima prohlíží cosi černého, překrytého již prachem, znehybnělého, co pod sebou drtila kola dalších a dalších povozů. - Určitě si přečtěte, nelekejte se toho, že téhle knize je 123 let, je skvělá. Vydání z KOD provází statické, ale celkem pěkné ilustrace Petra Urbana.

Lucka11
31.01.2021 4 z 5

Pred prečítaním Vojny svetov som nebola fanúšikom sci-fi. Vďaka Knižnej výzve som sa rozhodla vybrať si túto knižku - rok vydania 1898. Takže číslo 5 mám splnené. Ale musím skonštatovať, že ani po prečítaní tohto príbehu som sa nestala fanúšikom sci-fi. Skúsim tomu dať čas a neskor prečítať opať niečo z tohto žánru.

lusidka7636
13.01.2021 3 z 5

Možná, že jsem nejdříve měla číst knihu než shlédnout film.
Už jenom doba ve které se děj odehrává je úplně jiná a to celému příběhu dodává ještě větší říz.Nedávám plné hodnocení pouze z toho důvodu, že mě nudily zdlouhavé popisy událostí,na druhou stranu byly asi potřebné vzhledem k uvědomění si jaká je doba a technická vyspělost lidstva oproti návštěvníkům z vesmíru.Na svou dobu rozhodně super čtení.

PastorMal13
12.01.2021 5 z 5

Díky této naprosto úžasné knize jsem se dostal k sci-fi, a tak na ní nedám dopustit. Vzpomínám si jak jsem jí tehdy četl a běhal mi mráz po zádech...
Příběh, jako vždy od Wellse, je naprosto originální a vzrušující.

nhima
03.12.2020 5 z 5

Ačkoliv nejsem fanouškem čistokrevného sci-fi a už vůbec ne toho, kde se objevují mimozemšťané, hned po několika prvních kapitolách jsem tušil, že jde o vysoce nadprůměrnou knihu a že dám bez ostychu plný počet hvězd. Zakrátko mě ovládly trochu depresivní pocity - následkem toho, jak věrně je příběh vyprávěn a jak beznadějná situace nastala. Celé se to zdálo naprosto reálné, chování lidí v dané době bylo podle mého úplně věrně vykresleno. Je obdivuhodné, že autor tohle dokázal už na konci 19. století. Zasazení příběhu do téže doby mu dává ještě o to větší sílu. V současnosti, kdy je lidstvo vybaveno moderními zbraněmi, vrtulníky, drony, mobilními telefony, plynovými maskami, roboty a znalostmi moderní medicíny atd., by vůbec nebyl nepoměr sil vůči mimozemšťanům tak propastně veliký. A navíc bravurně zakončeno - překvapivě, ale zároveň uvěřitelně, nepřehnaně.

RoBertino27
11.10.2020 4 z 5

Zcela otevřeně se přiznám, že knihu jsem začal shánět až poté, co jsem v pražském Divadle hudby viděl naprosto geniální hudební zpracování Jeffa Waynea s Richardem Burtonem v "hlavní roli" (namluvil part novináře). Pak se mi dostala do ruky zkrácená třídílná verze v časopise Pionýr (závěr 23. ročníku) a až poté varianta řady KOD nazvaná Válka světů a jiné příběhy z neskutečna. Wells mě nezklamal, na rozdíl od filmového zpracování s T. Cruisem (ty další jsem neviděl s výjimkou jevištního představení Wayneovy rockové opery), ale hudební ztvárnění pořád vede. Ostatně poslechněte si The Eve of The War a budete brzy takzvaně "doma".

meloun97
20.08.2020 4 z 5

Dlouho jsem při hodnocení kolísal mezi 3 a 4*. Kniha se mi zdá velmi pěkně napsaná a ačkoliv nemám rád dlouhé popisy, zde mi přišli jako jeden z hlavních plusů celé knihy. Kniha se hemží dramatickými popisy zničené krajiny. Co mi ovšem vadilo byla vševědoucnost vypravěče, obecně tuto techniku nemám rád a připadá mi, že kvůli ní ztrácí kniha na efektivitě. Nicméně chápu, že dnes už je kniha více než sto let stará a tehdejší literatura nekladla důraz na stejné věci na které klademe důraz my.

kotasbk
13.08.2020 4 z 5

Musel jsem napravit resty a konečně dočíst tuhle knížečku. První pokus se mi nezdařil, kniha mě nebavila a obdobně jsem to prožíval i při druhém pokusu. Chtěl jsem to vzdát, knihu vložit zpátky do knihovny a vzít si něco jiného. Vydržel jsem a posledních pár stránek jsem dal za pár dní. Válka světů je vynikající kniha, která dle mého má dalekosáhlý vliv na všechny lidské představy (konspirační teorie) o mimozemšťanech. Není asi nahodou, že Marťané sestrojili létající objekt, který je zploštělý a vypadá jako létající talíř. Co se týče strojů, které měly tři nohy a vysoko položenou kabinu, tak mi to připadá jako stroj na dvou nohách že Star wars. Laserové zbraně využívané marťany jsou v podstatě blastery ze stát wars. A ještě jedna myšlenka mě napadá, a to, že ten granátník se chtěl schovat do podzemí, do metra a stok před Marťany, takže skoro jako v Metru 2033.

Luigi1
07.05.2020 5 z 5

Kniha má spád a šmrnc,jsem spokojen víc něž s filmem

Jack93
26.01.2020 4 z 5

Bohužel, nejde to. Téměř všem knihám dávám plný počet hvězd, ale u Války světů to není možné. Ne proto, že sci-fi vůbec nečtu a není to můj šálek čaje, nýbrž kvůli zdlouhavým popisům a minimálnímu počtu dialogů. Válka světů se mi nečetla lehce. Přesto jsem rád, že jsem se do ní pustil, protože jde o klasické dílo světové literatury. A navíc jsem chtěl pochopit, proč v roce 1938 způsobila rozhlasová interpretace díla v podání režiséra Orsona Wellese paniku v amerických městech.
Co musím ocenit, je Wellsovo vizionářství. Ne že by na některou část světa zaútočili marťané, ale jak se píše v dovětku, úder marťanů na Londýn a blízké okolí připomíná pozdější bombardování Londýna nacisty.

Krukron
17.01.2020 5 z 5

Hořečnatě přečteno. Ke konci jsem bojoval s epilogem a taky trochu s komentářem na konci, který popisuje život autora. Ale nakonec musím smeknout. Fantastický příběh z hlediska doby, kdy byl psán. Je to neuvěřitelné a těžko se chápe, že někdo na přelomu století devatenáctého může takto psát. Nicméně kniha už v této době má tzv."Vousy". Je to i jazykem, který je prostě z jiného tisíciletí ;) Jsem rád, že mám tuto klasiku pomyslně odškrtnutou na svém seznamu knih.

JKDelaney
01.01.2020 3 z 5

Na onu dobu jistě skvělé. Nyní, bohužel po shlédnutí filmu Války světů.. ucházející. Den Trifidů je rozhodně lepší, čtivější. S větší hloubkou sdělení a přesahem do dnešní doby.