Valdštejn: ani císař, ani král

Valdštejn: ani císař, ani král https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171133/bmid_valdstejn-ani-cisar-ani-kral-eS5-171133.jpg 4 15 4

Postava Albrechta z Valdštejna je v českém historickém povědomí zakořeněna jako minimálně kontroverzní, spíše však negativní. V průběhu času mu bylo vyčítáno jeho nedostatečné češství, zrada národa či jeho nebývalý pobělohorský profit. Dnes však pohled na Valdštejna poměřují trochu odlišná kritéria, v kterých se Valdštejn jeví jako velice schopný vojevůdce (skutečná špička své doby), úspěšný podnikatel a významná postava evropské politiky. To, že k jeho grandióznímu úspěchu, ale i k neslavnému konci přispěla jeho pragmatická, cílevědomá a do jisté míry bezohledná povaha, je pak už věc zcela jiná.... celý text

Přidat komentář

Legens
18.04.2023 5 z 5

Hodnotná monografie o obdivuhodném člověku (toto píši s vědomím, že bych nechtěl být jeho současníkem a už vůbec ne společníkem). Monografie je unikátní v tom, že (dle mého názoru) velmi střízlivě hodnotí tzv. Valdštejnovu zradu, kterou autor vlastně popírá. Je o ní totiž pouze jeden doklad, a ten byl sepsán emigrantem Sezimou Rašínem až několik let po Valdštejnově smrti, autor tohoto dokladu byl za něj dost bohatě odměněn. Navíc bylo vyloženě ve Valdštejnově zájmu, aby se Habsburkové udrželi u moci, pokud by došlo k vítězství Švédů a protestantů, byl by majetkově ohrožen navrátivšími se emigranty. Daleko reálnější je hodnocení Valdštejnova konce to, že byl velmi bohatý, velmi nemocný a neměl mužského potomka. Nejsnadnější způsob, jak přijít k jeho majetku, bylo pod záminkou zrady ho zbavit života dříve než zemře přirozenou smrtí.
Kniha mi umožnila se detailněji seznámit s historickým Valdštejnem (beletristicky mi známým již dříve z Durychova Bloudění) a přes určitý odpor k němu (zbohatl dost škaredě rafinovaným způsobem tak, že restituci katolického majetku, kterého se předtím zmocnili protestanti, postupně převedl v podstatně větším rozsahu do své vlastní kapsy, osobně zatkl Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který poté skončil svůj život na popravišti 21.6.1621) ho nemohu neobdivovat (následně píši spíše o Valdštejnovi než Polišenského monografii):
1. Během svého života stěžejním způsobem ovlivnil čtyři korunované hlavy (Fridrich Falcký díky němu přišel nejen o české království, ale i o Falc, dánský král Kristián zůstal králem z jeho milosti, Habsburkové se díky jemu udrželi na trůně a likvidací Gustava Adolfa natrvalo zničil švédské ambice stát se evropskou mocností).
2. Byl geniálním vojevůdcem (např. vojensky zlikvidoval Ernsta Mansfelda), při tom skvěle využíval chaosu a neinformovanosti, a to natrvalo. Jeho největší vítězství v bitvě u Lützenu (dokázal přesvědčit Švédy vedené krátkozrakým Gustavem Adolfem, aby bojovali v mlze, podobně jako Napoleon své protivníky u Slavkova), kdy doslova otočil dějiny, je dodnes prezentováno jako vítězství Švédů. Má to logiku? Skutečně to bylo švédské Pyrrhovo vítězství? Mohl Pyrrhos zvítězit tak, že tu bitvu sám nepřežil, což se u Lützenu stalo Gustavu Adolfovi?
3. V době, kdy byl meklenburským vévodou začal ve Wismaru budovat válečné loďstvo, jeho válečné lodě (bylo jich necelých deset, přesně to nevím) udělaly jeho protivníkům v Baltském moři na čele nejednu vrásku.
4. Působí to až jako špatný vtip, že posledním jeho vojenským činem před jeho zavražděním bylo to, že dobyl Slezsko.
5. Jen jako dodatek píši, že když se volil největší Čech, tak obhájce Jana Žižky řekl: "Hlasujte pro Žižku, měli jsme jiného vojevůdce? " A nikdo mu neodpověděl že ano, a sice Valdštejna, vojevůdce evropského formátu. Slavný Richelieu si po jeho smrti velmi oddechl.
6. Z několika trvalých památek na něj bych zde uvedl poutní místo Štípa na zlínsku, které založil spolu se svou prvou manželkou Lukrecií Nekšovnou z Landeku.

Heralt
02.02.2021

O jedné historické osobnosti, která hodně zasahovala do vývoje u nás v období třicetileté války. občas si člověk vzpomene na Dankovu divadelní hru - ,,Vévodkyně valdštejnských vojsk", kde Kemr krásně zobrazil šílenství vévody i války, kde na pozadí vládne již smrt..
Nelze zapomenout i na politika z naší země, který nechal jeden prapor naší armády jménem Albrechta Valdštejna...Oba historici patřili k naší historické obci, která se tématem Valdštejna
musela vypořádat, protože tato postava byla hodně rozporná...


Eleanor-ka
05.08.2020 3 z 5

Povinně přečtená kniha, kterou jsem místy nebyla s to dočíst. Byť je Valdštejn pokládán v historii za jedno z nejlepších témat, pro mě to bylo jen vynucené čtení. Hodnotím standardně za přehlednost a krátké podkapitoly. Plus také zohledněno vůči mému rodnému Českolipsku a Liberecku.

kiwik
28.08.2013 3 z 5

Zajímavý pohled na život Albrechta z Valdštejna, pro mě jako rodačku z Chebu je to skoro povinnost přečíst tuto knihu ;). Místy zajímavé, ale někdy jsem se v textu trochu ztrácela.

Štítky knihy

třicetiletá válka (1618-1648) Valdštejnové Albrecht z Valdštejna, 1583–1634

Autoři knihy

Josef Polišenský
česká, 1915 - 2001
Josef Kollmann
česká, 1920 - 2007

Kniha Valdštejn: ani císař, ani král je v

Přečtených24x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených3x
Knihotéce19x
Chystám se číst7x
Chci si koupit3x