V jeho stínu

V jeho stínu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480584/bmid_v-jeho-stinu-QlU-480584.jpg 4 163 48

V jeho stínu série

Londýn, 1845: sirotek Eleonora Beadyová, vychovaná výstředním chirurgem Horacem Croftem, neboť ve smrtící pandemii přišla o rodiče, toho o běžném životě moc neví. Ostatní mladé dámy jsou vychovávány, aby uměly vyšívat a malovat květiny, Nora se zdokonaluje v sešívání otevřených ran a anatomických ilustracích pitevních nálezů. Jsou to časy, kdy ženy čelí drastickým následkům, pokud jsou přistiženy při praktikování medicíny, ale na Croftově soukromé klinice je Nora jeho nejdůvěryhodnější – a ovšem také nejtajnější – asistentkou. A to až do příchodu nového chirurgického rezidenta doktora Daniela Gibsona. Doktor Gibson netuší, že Horácova půvabná, bystrá a tichá mladá schovanka je kvalifikovanější a vynalézavější chirurg než on sám. Aby ochránila doktora Crofta a jeho kliniku před skandálem a naprostým kolapsem, musí se Nora naučit hrát novou a pro ni velmi obtížně přijatelnou roli – roli řádné mladé dámy. Ale i přetvářka má jisté meze. Nora se nedokáže odvrátit a ignorovat utrpení pacientů, i kdyby to znamenalo poskytnout Gibsonovi moc zničit všechno, na čem pracovala. A když je účastna experimentu a objevu, který by navždy mohl změnit obor, ocitne se Nora před neřešitelnou volbou. Má zůstat neviditelná a dovolit mužům kolem sebe, aby si přivlastnili zásluhy za její práci, nebo vystoupit na světlo – i kdyby to mělo znamenat, že zničí sama sebe.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl in His Shadow , 2021

Jenny46
21.07.2022 5 z 5

FASCINUJÍCÍ příběh od první stránky až do poslední se nedá odložit!!!
Tohle se čte samo!!!
Jako bývalý zdravotník mám ráda historii s lékařskou vědou a nádech romantiky. Nora je silná a odhodlaná žena, která si nakonec splní svůj sen, fandila jsem ji. Celkově postavy jsem si oblíbila...
Je těžké si představit dobu 1845 lékařského světa, zkoušet experimenty...
Moc doporučuji .o)

ydnac
13.07.2022 5 z 5

KRÁSNÁ KNIHA :-)

Přečteno za den :-)
Nora žije v domě s doktorem Croftem, který se jí ujal poté, co jí zemřela celá rodina na choleru.
Jen ji, se mu podařilo zachránit.
Nora od počátku doktora sleduje, vnímá, učí se a postupně jí nechává pitvat mrtvoly a zvířata.
Stává se jeho tajnou asistentkou a velkou posilou :-)
Croft je velice svérázný, provádí různé experimenty a jednoho dne začne zkoušet i éter.
Bylo moc zajímavé, sledovat počátky anestezie. Hodně zákroků v knize vychází ze skutečnosti.
Všechno je velice čtivě popsané.
Žena v té době nemohla být lékařkou, postavení žen po staletí bylo opravdu zoufalé...
Nora je ovšem výjimečná :-)
Nechybí ani láska, porozumění, souznění při práci, obdiv a přátelství.
A taky vtipné pasáže :-)
MOC DOPORUČUJI !!!

"Doufám ale, že nejste tak zapomnětlivý jako doktror Croft. Jeden takový mi úplně stačí. A nemám ráda, když mi tu někdo nechává válet věci."
"Strávil jsem na lékařské škole řadu let bez komorníka. Jsem zvyklý po sobě uklízet," ujistil ji Daniel.
Chvíli na něj zírala a pak se rozesmála. "Budiž vám přáno, doktore, ale já nemyslím ponožky nebo kravaty. Myslím kosti a podobné věci. Zrovna včera odpoledne jsem našla useknutý palec zabalený do kapesníku. Doktor Croft ho zapomněl uklidit."

Zachmuřila se a zauvažovala, zda se dá doktor Gibson považovat za pohledného. Měl všechny prsty na rukou I NA NOHOU :-) a všechny další věci, které má člověk mít.

Knižní střípky
16.06.2022 5 z 5

Viktoriánská Anglie je má oblíbená doba, nicméně říkám rovnou –žít bych v ní nechtěla ani omylem a už vůbec bych v ní nechtěla být nemocná. Moc se mi líbilo propojení náhledu do lékařské praxe ozvláštněné otázkou úlohy žen v tehdejší společnosti. Na Noře bylo krásně ukázáno, že žena je naprosto rovná mužům, bohužel žila v době, která tomuto ještě vůbec nepřála. Daniel byl zase důkazem všech tehdejších předsudků a pomýlených dogmat týkajících se žen, alespoň na začátku. Starý doktor Croft byl správný blázen, jen v tom nejlepším slova smyslu to samozřejmě myslím. Máte-li rádi knihy z lékařského prostředí rozhodně tento historický román, za kterým stojí hned dvě autorky rozhodně doporučuji, nicméně musím upozornit na to, že je to místy pro hodně silné žaludky. Opravdu hodně se zde dozvíte o lékařství se vším všudy. Doktor Croft byl ve jménu vědy schopen téměř všeho, od pokoutního obstarávání si mrtvol, až po zkoušení různých experimentů na sobě a svých blízkých. Nicméně díky jemu podobným jsme dnes tam, kde jsme, takže nám nezbývá nic jiného, než smeknout a poděkovat.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

zdehan
09.06.2022 5 z 5

Kniha se dobře četla byla zajímavá jak to měly ženy v životě těžké ale dobře to dopadlo.

evineckY
04.06.2022 5 z 5

Parádní historický román !
Co je víc, než jasné - světu vládnou muži a né tak v 19 století.
A co je ještě horší - když má moc hlupák...
Eleanora vinou cholery přišla o celou rodinu, měla ale obrovské štěstí, když ji vyléčil
věhlasný chirurg a vychovával ji v témž duchu, přes to, že to bylo zakázáno.
Doporučuji !

alexis818
28.05.2022 3 z 5

Krásná obálka,hezký námět,ale zpracování a styl už ne.Mrzi mě to,na knihu jsem se moc těšila,protože příběhy z lékařského prostředí mám moc ráda.Tady se to,ale moc nepovedlo,ano bylo to zajímavé,ale čtenářský ploché a nezazivne,škoda.

eva3992
09.05.2022 5 z 5

Být ženou a zároveň lékařkou bylo kolem roku 1850 v Anglii nemožné. Co se stane, když se poruší zákon a chirurg „vyučí“ svou schovanku lékařskému řemeslu? Vše se dozvíme v tomto poutavém příběhu, který Vás chytí u první stránky a už nepustí.

Eleonora Beadyová se stala sirotkem a ujal se jí chirurg Horac, který nerad kouká na normy, je poněkud výstřední a důležitá je pro něj hlavně medicína. Jeho schovanka se tedy, tak nějak automaticky, začne zajímat o anatomii, zdravotní neduhy i operace. Ukrytá na soukromé klinice pomáhá Horacovi se vším, co je třeba. Ale jen do té doby, než se na scéně objeví nový pomocník Daniel. Před ním musí hrát roli řádné mladé dámy.

Miluji knihy z lékařského prostředí a je mi jedno, jestli ze současnosti nebo historické. Když jsem si přečetla anotaci k této knize, neváhala jsem tedy ani minutu a z knihy jsem rozhodně nadšená.

Rozličné lékařské zákroky, ať už porod, operace nebo třeba pitvy, jsou zde vylíčeny opravdu reálně, někdy až drsně, a to mě právě na tom baví, že se podívám lékařům přímo pod ruce. Ale abych neřešila jen toto téma, kniha je o silné ženě, která chce uniknout normám a nesmyslným nařízením. Máte tu historii, ale i romantickou linku, která mi v příběhu přišla tak akorát. Řeší se tu závažná témata, ale jsou proložena vtipem. Je tu i napětí, že knihu ke konci rozhodně neodložíte a budete fandit Eleanor, aby vše dopadlo v její prospěch.

Ač se kniha tváří, že má svou autorku, tak pod jejím jménem se skrývají dokonce dvě ženy – Regina a Jaimy. Kamarádky, které se seznámily díky své vášni k psaní. Společně jim to rozhodně ladí a kniha je náramně vyvedená. Moc mě bavil i doslov, kdy nám autorky vysvětlí, proč se pustily do knihy s lékařským tématem a jaké to je, psát jednu knihu ve dvou.

Pokud, stejně jako já, milujete knihy z lékařského prostředí, knihy o silných ženách anebo knihy, ve kterých se dozvíte spoustu zajímavých věcí z historie, tak tento příběh Vás rozhodně nesmí minout.

bookcase
06.05.2022 5 z 5

perfektně namíchaný koktejl akce i romantiky, který zaujme čtenáře hledající inteligentní příběh vystavěný na reálných základech historie a lékařské vědy.