V jeho stínu

V jeho stínu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480584/bmid_v-jeho-stinu-QlU-480584.jpg 4 163 48

V jeho stínu série

Londýn, 1845: sirotek Eleonora Beadyová, vychovaná výstředním chirurgem Horacem Croftem, neboť ve smrtící pandemii přišla o rodiče, toho o běžném životě moc neví. Ostatní mladé dámy jsou vychovávány, aby uměly vyšívat a malovat květiny, Nora se zdokonaluje v sešívání otevřených ran a anatomických ilustracích pitevních nálezů. Jsou to časy, kdy ženy čelí drastickým následkům, pokud jsou přistiženy při praktikování medicíny, ale na Croftově soukromé klinice je Nora jeho nejdůvěryhodnější – a ovšem také nejtajnější – asistentkou. A to až do příchodu nového chirurgického rezidenta doktora Daniela Gibsona. Doktor Gibson netuší, že Horácova půvabná, bystrá a tichá mladá schovanka je kvalifikovanější a vynalézavější chirurg než on sám. Aby ochránila doktora Crofta a jeho kliniku před skandálem a naprostým kolapsem, musí se Nora naučit hrát novou a pro ni velmi obtížně přijatelnou roli – roli řádné mladé dámy. Ale i přetvářka má jisté meze. Nora se nedokáže odvrátit a ignorovat utrpení pacientů, i kdyby to znamenalo poskytnout Gibsonovi moc zničit všechno, na čem pracovala. A když je účastna experimentu a objevu, který by navždy mohl změnit obor, ocitne se Nora před neřešitelnou volbou. Má zůstat neviditelná a dovolit mužům kolem sebe, aby si přivlastnili zásluhy za její práci, nebo vystoupit na světlo – i kdyby to mělo znamenat, že zničí sama sebe.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl in His Shadow , 2021

Máma001
04.02.2023 4 z 5

Taková docela příjemná romantika vhodná k oddechu. V knize jsou zajímavosti o medicíně, když byla ještě v plenkách a příběh má milou atmosféru.

ropotamo
31.01.2023 2 z 5

Kniha je o hodně blíž kategorii červená knihovna než-li historický román. Nemám moc ráda otevřené konce, které jsou nachystány na pokračování v případě čtenářského ohlasu. I pokud by pokračování bylo, osudy Eleonor mě po přečtení knihy nezajímají do té míry, že bych obětovala čas na druhý díl.

moudivlacek
24.01.2023 4 z 5

Nádherný příběh mladé dívky Nory, která musí skrývat své pravé já, srdce chiruržky. Ve viktoriánské době ženy bohužel neměly skoro žádné možnosti prokázat svou inteligenci a talent. Jejich role byla jasně dána. A já dnes jen mohu poděkovat těm ženám, které se vzbouřily proti osudu a dokázaly, co všechno žena dokáže - všechno to, co si zamane....

rosalindaaa
20.01.2023 3 z 5

Pěkná knížka ,ale na konci bych udělala aspoň ještě nějaký epilog

eva-lupen
20.11.2022 3 z 5

Zajímavý příběh, dobře se to četlo, ale je pravda, že to mohlo být lepší. Taková trochu moc červená knihovna. A nevím proč, ale nějak mi to připomínalo zvěrolékaře Jamese Herriota. :-D

LéňaM
05.11.2022 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Klidně by mohla být i delší.
Četla se hezky a vtáhla do děje.
Knihy na toto téma mám ráda.

Sidonka3
31.10.2022 2 z 5

Hodně fádní, poměrně nezajímavé a nudné zpracování známého tématu: ženy v lékařských profesích v dobách, která ještě feminismu a práci žen v některých oborech nepřála, zde konkrétně v oboru chirurgie. Z mého hlediska slabší průměr, na podobné téma můžu doporučit zručněji napsanou sérii Nemocnice Charité a mnoho jiných, kde pod pokličku lékařství nahlédnete seriózněji, uděláte si jakýs takýs obrázek o době a přesto neusnete nudou, naivitou a nebudete utahaní tíhou těch největších klišé, které ve společenském románu vůbec můžou být. Koneckonců, to raději doporučím případně i vyfabulovanou oddechovku "Po stopách Jacka Rozparovače", kde hrdinka zase ráda pitvá - je to sice ptákovinka na odreagování pro mladé, s realitou to nemá nic společného, ale alespoň je to záživnější jízda.
Doporučuji pouze velmi nenáročným čtenářům, kteří nad veškerými výše popsanými nedostatky dokážou přimhouřit oči, plagiátorství jim nevadí a od románu nečekají žádné silnější zážitky nebo nové informace.
Mé přísnější hodnocení pramení z rozčarování, neb jsem se na román nějakou dobu těšila a také mám srovnání s knihami na stejné nebo podobné téma.

Miro67
24.10.2022 4 z 5

Za kolika objevy a vynálezy s podpisem muže je možno hledat ženu. Jak deprimující je být inteligentní ženou a nemoci své dovednosti a znalosti ukázat světu a často ani využít. To byl úděl žen vlastně ještě docela nedávno.
V tomto případě měla Nora štěstí na svého mentora. A v podstatě i doktor Croft zachránil před cholerou dívku, jež se pod jeho vedením stala jeho skvělou asistentkou. A dozvědět se něco nového o počátcích narkózy éterem byl bonus k tomuto krásnému příběhu.

katynka78
23.10.2022 4 z 5

Knihy s lékařskou tématikou jsou pro mě number one. A tato nesměla chybět a jakmile jsem se dozvěděla, že je v knihkupectvích, hned jsem pro ni vyrazila.
Má nádhernou obálku, skvělou anotaci a po přečtení byla pro mě jednou z těch, co jsou odvedeny naprosto profesionálně s kapkou romantiky, ale na pravdivých skutečnostech, což dodává této knize na výjimečnosti.
Vymyslet příběh je náročné, ale skloubit jej s pravdivými fakty je ještě náročnější a autorky to dokázaly.
Líbí se mi, že na to nepotřebovaly nekonečno stran, protože kniha je svým počtem stránek dostačující. Není tam hluché místo, není to plytké, není to opisující pořád dokola tytéž věci.
Ukazuje nám to dobu, ve které jakýkoliv zdravotní problém mohl znamenat konec života. Potíže, které dnes považujeme za vyřešitelné či banální, byly tenkrát často smrtelné.
Kniha ukazuje nejen jak to bylo tenkrát v medicíně, ale ukazuje i postoje lidí v té době a mnohá dilemata, se kterými se museli potýkat.
A v tom se to vlastně nemění ani dnes. Oproti tehdejší době se udělal jak ve společnosti tak medicíně velký pokrok a posun, ale zase máme před sebou další výzvy, které nutí společnost posouvat se dál a řešit je.
A to mi ta kniha pomohla si uvědomit a jsem za to ráda.

LittleK
22.10.2022 5 z 5

S oběma autorkami sdílím jejich zaujetí historií lékařství, které dříve bylo spíše drastickými pokusy na lidech, které v nejlepším případě skončily záchranou lidského života, ale bohužel spíš výjimečně. Nicméně za tu kuráž lékařů a hlavně pacientů, kteří riskovali svůj život, je třeba vzdát hold, protože bez nich bychom nebyli, kde jsme. Ještě poznamenám, že doba, ve které Nora žila, svazovala všechny a všechno nemožnými konvencemi a z mého pohledu byl život té doby bojem o přežití a ne radostí. Kniha je skvělá, věrohodná a každá postava má své kouzlo.

čef
08.10.2022 5 z 5

Výborný historický román o tom, jak byl život žen komplikovaný v roce cca 1845 i ve Velké Británii. Zvláště těm, které se chtěli věnovat léčení pacientů jako naše hrdinka. Kniha obsahuje i některé detaily z chirurgických zákroků této doby a objev éteru jako uspávadla při operacích. Kdo to koupí, neprohloupí.

raty
28.09.2022 4 z 5

Zajímavý příběh odehrávající se v Anglii v době, kdy se v chirurgii začínaly zkoumat možnosti anestezie pacienta.
Velmi sympatičtí hlavní hrdinové, trocha napětí, romantika. Dobré čtení. Musím být ale spravedlivá a ubrat hvězdičku, protože moje oblíbená Barbara Wood podobné téma zpracovala prostě lépe.

cérka
22.09.2022 3 z 5

Velmi zajímavé téma s pokulhávajícím zpracováním.
Kniha mě totiž nečekaně potrápila a místy jsem opravdu váhala zda to budou dvě nebo tři hvězdičky. S poměrně velkým časovým odstupem říkám a s klidným srdce tuto kapitolu uzavírám, je to za dvě a půl :).
Ke knize se zcela určitě vracet nebudu a možná, že na ni časem zcela zapomenu. V celičké knize nebylo totiž nic tak působivého a zajímavého jež by stálo za zapamatování. Škoda.

cori
07.09.2022 4 z 5

Příběh se odehrává v Londýně v letech 1845 až 1846, kdy se slečna Eleonora Beadyová snaží na soukromé klinice svého poručníka studovat a praktikovat medicínu, na kterou má talent. Dobová morálka a úzkoprsost licencovaných lékařů ji brání v jejím zájmu a hrozí jí obvinění za porušení zákona. K tomu se připojuje dilema, zda se vdát či pokračovat pokoutně v medicíně. Obě autorky vystupující pod pseudonymem Audrey Blake Regina Sirois a Jaima Fixsen skvěle vystihly dobové reálie a díky studiu dobových lékařských žurnálů popsaly i konkrétní medicínské případy. Svým románem také vzdaly hold odvážným průkopnicím v mužských oborech.

Kerberos
29.08.2022 4 z 5

Pěkný historický román, který jsem četla jedním dechem. Trochu mi to připomínalo Doktorku Samantu i když ta se odehrávala v Americe o pár let později. V Itálii ženy mohly studovat lékařství i o pár století dříve. Jsem zvědavá jak příběh dopadne, protože tak otevřený konec volá po pokračování.

Janík511
25.08.2022 3 z 5

Jak jsem se na knihu těšila, tak docela zklamání. Do půlky to šlo, ale druhá část už vysloveně nudná a co ten konec? Bude snad další díl? Vysoké hodnocení proto nechápu, já ho dát určitě nemohu.

martina.culik
24.08.2022 5 z 5

Miluji knihy odehrávající se ve viktoriánské Anglii (i když žít bych v té době určitě nechtěla) a tato kniha mi mou lásku zase o něco prohloubila. Příběh byl čtivý, zajímavý, se spoustou detailů z té doby a z tehdejší chirurgie.
V době, kdy ženy byly považovány spíše za "doplněk mužů" a mnoho dnes běžných věcí bylo naprosto neslýchaných, se objevuje sirotek Nora s velmi netradiční výchovou, která je zvídavá a touží pomáhat lidem, i když je její konání v podstatě protizákonné. Nora, doktor Croft i doktor Gibson mi byli (každý svým způsobem) sympatičtí a proto doufám, že se brzy dočkáme pokračování.

marwinmh
19.08.2022 4 z 5

Nora, sirotek vychovaný brilantním chirurgem, ve svém životě touží nejvíce po tom, moci vykonávat chirurgickou praxi, avšak to by nesměla žít v době, v níž společnosti vládnou muži a ženy mají dbát na své dobré a mravné vychování, udržovat teplo rodinného krbu a debatovat o výšivkách či módních trendech. Příběh o boji za svůj sen, o touze po uznání a lásce si zaslouží vaši pozornost.

alnahu
03.08.2022 4 z 5

Příběh z viktoriánské Anglie se odehrává v roce 1845.Eleonora Beadyová přijde při epidemii moru o oba rodiče a tak se jí ujme výstřední chirurg Horac Croft.Proto nemá výchovu, jako ostatní dívky v jejím věku,ale zdokonaluje se pod jeho vedením v anatomii.Nora se na jeho soukromé klinice stane jeho asistentkou a v chirurgii předčí i svého učitele.Zajímavá kniha.

mončičák42
01.08.2022 5 z 5

Oči mi letěly nad stránkami této knihy, přibližující nám historii lékařské vědy v 50. letech 19. století v Anglii. Odvážná Nora, svérázný doktor Croft, ochranitelská paní Phippsová a dychtivý Daniel Gibson, mi přirostli k srdci. Koho zajímají počátky využití éteru v medicíně a další lékařské zákroky z minulosti, nechť si přečte tento povedený román. Skláním se v obdivu před autorkami, jaký soulad mezi nimi musí panovat.