V ledovém sevření

V ledovém sevření https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443211/bmid_v-ledovem-sevreni-Es0-443211.jpg 5 251 251

UTSS Salamis série

V LEDOVÉM SEVŘENÍ UVĚZNĚNÁ VESMÍRNÁ LOĎ SKRÝVÁ HROZBU I NADĚJI PRO CELÉ LIDSTVO Když automatická průzkumná sonda na vzdálené planetě Marzanna-3 nalezne téměř nepoškozenou průzkumnou loď Fridtjof Nansen, lidstvu se nabídne šance, na kterou čeká už mnoho let. V ledu zamrzlé plavidlo, před třemi lety prokazatelně unesené tajemnými Korzáry, v sobě zřejmě ukrývá cenné nepřátelské technologie a možná i těla samotných Korzárů, kteří s lidmi vedou nevyhlášenou válku. Nejbližším plavidlem, jež může vzácný nález prověřit, je UTSS Salamis. Ta právě kotví u pohraniční stanice UTSS Šanghaj, kde prochází generální údržbou po bitvě s Korzáry. Přestože opravy ještě nejsou ani zdaleka dokončeny, Salamis se s posádkou provizorně doplněnou o čínské mariňáky a výzkumný tým rozvědky vydává daleko za hranice kolonizovaného vesmíru, aby tam vrak korzárské lodi zajistila. Otázkou však zůstává, jak se Fridtjof Nansen na Marzanně-3 vlastně ocitl? Co ho přinutilo přistát a jaké další hrozby se skrývají v ledovém sevření mrazivé planety? _________________ „Svižná česká military sci-fi, kterou nerozeznáte od zahraniční konkurence. Na takhle dobré čtení narazíte jen párkrát za život.“ – PEVNOST... celý text

Metla
10.08.2021 4 z 5

Ha, manžel koupil další díl, ani jsem ho nemusela nenápadně upozorňovat, jupí!
Jakub Mařík pokračuje v nejlepších tradicích military sci-fi, takže tady máme vesmírnou loď a bitvy mezi hvězdami, drsné mariňáky, schopné (i neschopné) důstojníky, hrozivého nepřítele, vzdálené planety, jejich nehostinné prostředí s krvelačnou faunou, emzáckou technologii, nebezpečí a boj, kam se čtenář podívá.
Autor svůj vesmír trochu rozkošatěl, přiblížil rozložení sil a znovu předložil patřičnou dávku hrdinství, vojenských hodnot, nezapomněl ani na špetku koření v podobě humoru.
Pátou stálici dát nemůžu ze stejného důvodu jako předtím: chybí mi lidi. V sérii jsou sice tři prdele jmen, málokteré však skrývá náznak osobnosti, jasně rozeznatelné bez toho, aby bylo jméno zmíněno. Umírající mariňáci mě v nejmenším nepřiměli zpomalit četbu, věnovat pouhou vteřinku lítosti nad jejich skonem. Potřebovala bych osazenstvo UTSS Salamis lépe poznat, více jim držet palce, vědět přinejmenším o hlavních charakterech cosi detailnějšího než: kapitánka je žena na svém místě, Marhoul dobrý velitel, major Gelu tvrďák, Aicard flirtující Casanova atd. Jestli v tomto směru nastane pozitivní vývoj, budou šance na plné souhvězdí v následujících dílech zatraceně vysoké. 80%

hanzmb
29.07.2021 5 z 5

1. díl považuji za jedno z nejlepších českých military sci. Srovnatelné i se spisovateli jako Weber. V tomto díle ale autor od tohoto stylu ustupuje, prakticky je v něm jen začátek. Pak už je to klasický boj o přežití po ztroskotání na neznámé planetě. Autor ale dokáže i nadále udržet po celou dobu v čtenářovi napětí. Takže v pohodě zvládá i tento komornější styl. Navíc vedle korzárů dostává do hry i dalšího hráče. Takže těšme se, co se bude dít v Krvavém pásu.

Tubuss
26.07.2021 5 z 5

Skvělá série a tahle kniha to potvrzuje, ačkoliv se to celé odehraje vlastně na pár místech a v krátkém časovém intervalu, tak se děj velice zajímavě posune a já se nemůžu dočkat dalšího dílu. Knížku jsem dal za den, nešlo přestat. Autor by měl buď psát rychleji nebo méně čtivě :D

Headvay
20.07.2021 5 z 5

Výborné pokračování. Přečteno jedním dechem a už se nemohu dočkat pokračování.

Sefira770
15.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Recenze opravdu nelhaly, bylo to velice fajn čtení.

# Jé to je roztomilá opička : )

uziRM
15.06.2021 5 z 5

Jestli jsem po prvním dílu smekal klobouček a doufal v zajímavou českou sci-fi sérii, tak teď už o ní nemám nejmenších pochyb a smekám beranici.

Racek213
10.06.2021 4 z 5

No, dám tedy jen 4 ... první půlka mě trochu zklamala, nějak takové těžkopádné ale pak se autor rozjel ve staré formě z prvního dílu a stálo to zato. No, Máme velmi slušné autory scifi i fantasy, máme. Jsem rád za ně.

DericCaster
08.06.2021 5 z 5

Vemte trochu vesmírných technologií, trochu cizího světa, trochu emzáků, přidejte kapku napětí a akce, a dostanete prostě skvělé sci-fi. Prostě super knížka a mě nezbývá, než si jen okusovat nehty nedočkavostí, při čekání na další autorvo dílo, které snad už pilně spisuje.

JerryDexter
13.05.2021 5 z 5

Ještě o kousek lepší než první díl. Přečetl jsem většinu military sci-fi románů vydaných v Česku a tahle série jim směle může konkurovat. Doufám, že se dalších dílů dočkáme co nejdřív.

cori
13.05.2021 3 z 5

Druhý díl je opět plný akce a nečekaných situací. Salamis se dostává na ledovou planetu, kde se příběh rozdělí do 4 dějových linek (loď, orbita, 2 výsadky na planetě). Mocným nepřítelem je tentokrát místní chlupatá fauna. Těším se na další díl.

nero 13
10.05.2021 5 z 5

Tak druhý díl V ledovém sevření, byl ještě o chloupek lepší než ve Stínu slunce. Jak už napovídají názvy obou knih, zatímco v první části posádka UTSS Salamis zažívala peklo zabořená v koroně cizí hvězdy, tak v druhé části zápasí na ledové planetě v soustavě Marzanna jak se zákeřnými Korzáry na orbitě, tak s velkými i malými Adamantiovými potvorami na ledových pláních.
Už jsem natěšený na třetí díl s názvem V krvavém pásmu.

fanatico
03.05.2021 5 z 5

Právě jsem dočetl druhý díl série, na jeden zátah, pálí mě oči, ale stálo to za to. A jedním slovem - tohle je nářez. No dobře, byly to tři slova. Za mě překvapení roku a nejlepší česká...ale co česká, tohle je military scifi světové úrovně! První díl byl vynikající, ovšem druhý je snad ještě lepší. Modlím se, aby už vyšel další svazek a pevně věřím, že autor kvalitu udrží. Tohle by si zasloužilo i překlad do angličtiny a vydání ve světě. Pro fanoušky military scifi naprostá povinnost, dávám deset hvězdiček z osmi.

Dragonian
03.05.2021 5 z 5

Vynikající pokračování osudů posádky UTSS Salamis. Četlo se samo. Tohle je budoucnost české sci-fi!

tlllk
03.05.2021 4 z 5

Zápletku to malo skôr ako detektívka, ale fajn, dej sa čiastočne rozmotáva a dáva priestor hlbšej pointe. Určite to lepšie čo som z tohto žánru v poslednej dobe čítal. Už sa teším na ďalšie diel.

witko
25.04.2021 5 z 5

Tentokrát posádka lodi Salamis bojuje v jiných podmínkách než je otevřená kosmický prostor. Vlastně tam také, ale jen okrajově. Většina děje se odehrává na nehostinné planetě a musím říct, že autor mne opět překvapil. Velmi čtivé.
Možná jsem udělal chybu v tom, že jsem se do čtení této série pustil před jejím dokončením. Teď nezbývá než čekat na další díl. Tak Jakube, piš, piš, piš!

jiri5027
21.04.2021 5 z 5

Hele, tak já to teda řeknu... Teda vlastně napíšu. Tohle je opravdu nejlepší česká SCI-FI, kterou jsem zatím četl!
Má to skvělé postavy, které se nám dost rozvinuly od prvního dílu. Super příběh a hlavně bezvadnou akci (je zase originální, jiná než ve Stínu slunce).
Jediný problém shledávám v čekání na další díl.
PANE MAŘÍK!
Obdivuji Vás a tleskám!!! A víte co? Tleskám ještě o chvilku déle! Zasloužíte si to.
// Jiří Sivok

Sitth
14.04.2021 5 z 5

Je začátek dubna 2021 a začínám číst tuto knihu, venku je krásně, 18 stupňů a vypustili jsem naše letošní telata s matkami ven na pastvu, protože jaro je tady! Sedám si do gauče a otevírám knihu V ledovém sevření, večer přichází ledový vítr, -4 a sníh. Rychle letím házet slámu na pastviny, aby si telata měla do čeho lehnout....
Tak to tak historka na začátek. :D
Po nadchnutí po prvním díle, jsem se opravdu na druhý díl těšil. Už trošku chybí prvek překvapení a čtenář má nastavenou sakra vysoko laťku, tak se bojím, abych ji nemusel podlézat.
Opět jsem knihu přečetl během tří dnů, trošku podezřívám větší font použitého písma, nebo fakt nevím, jak můžou ty stránky tak rychle letět!
Popravdě, trošku mě tam tahají za oči, uši i nos medvědi a opice, ale asi proč ne, nemusí být všude fauna typu Vetřelec. Ale přeci jen mi trošku více sedl první díl, kdy autor se drží strohých "faktů" (nevím, zda se dá v oboru sci-fi psát o faktech) a tolik nepouští svojí fantazii na špacír. Obávám se, aby to nepustil na plné grády a ve třetím díle se nedočkaly jednorožců v diamondbacku.
Ale celkově jsem velmi spokojen, laťku autor nepřeskočil, ale svižně přelezl a ještě se pak hrdě narovnal! Těším se na další díl a dávám 5/6 hvězd.

Boby17
13.04.2021 5 z 5

Ledové sevření nehostinné planety bylo ve výsledku vražedně horké a posádka křižníku Salamis musela vynaložit velké úsilí, aby se dokázala dostat zpět na orbitu. Víc nebudu prozrazovat, abych dalším čtenářům nepokazil zážitek. Jedinou chybu knížka má, a to, že ještě nevyšlo slíbené pokračování. Bez váhání dávám všechny hvězdy.

r0st4
31.03.2021 4 z 5

Ve stínu slunce byla naprostá pecka a pro mě osobně i jedno z největších knižních překvapení loňského roku! Což je ale docela na prd pro V ledovém sevření, protože další díl tím v mých očích logicky přišel o prvek překvapení :)

Trvalo mi proto o chvilku déle, než jsem se do dvojky začetl (úvod mi přijde místy opravdu hodně rozvláčný) a mnohem víc jsem vnímal i překlepy, kterých je v V ledovém sevření až překvapivě mnoho (že by nesvědomitá redakce?). NICMÉNĚ Kuba Mařík servíruje další fenomenální sci-fi počin, který v klidu snese srovnání s velikány žánru.

Nové dobrodružství UTSS Salamis je stejně akční, napínavé, zábavné a plné parádních zvratů jako jednička a po nějakých 20-30 stranách nabere dobře známé vražedné tempo, které si bez problému udrží až do samotného závěru. Naprosto cíleně jsem se proto musel nutit knihu odkládat, aby mi těch necelých 300 stran neproběhlo prsty příliš rychle. Nejsem totiž připravený na dlouhé čekání na třetí díl.

P.S.: Bonusovou pátou hvězdu dávám ve své hlavě za Klendathu, které mi vykouzlilo úsměv na tváři :)

Artep5695
19.03.2021 5 z 5

Druhý díl mi přišel ještě zajímavější než první. Svižný děj plný akce, nečekaných zvratů mě opět uchvátil. Doufám, že na sebe další díly nedají dlouho čekat.