Lockdown

Lockdown https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458298/bmid_lockdown-9oE-458298.jpg 4 351 102

Útěk z Výhně série

POD NEBEM JE PEKLO. POD PEKLEM JE VÝHEŇ. Třináctiletý Alex je křivě obviněn z vraždy a jeho život se navždy změní. Ocitne se ve Výhni – vězení pro mladé delikventy, nejtvrdším na světě. Jde o rozlehlé prostory hluboko pod zemí, kam vede jen jedna cesta – a ven žádná. Alex se setkává s opravdovými darebáky a sadistickými strážemi, ale to zdaleka není vše, co ho trápí. Občas v noci stráže odtáhnou z cely jednoho z vězňů, který se zanedlouho vrací, tělo poseté ranami a již není člověkem. Alex zoufale touží po svobodě a úporně se snaží uniknout z doživotního žaláře. Odhaluje totiž děsivou pravdu: Výhni vládne čisté zlo a každý den probíhají kruté experimenty, při nichž jsou uvěznění chlapci pokusnými králíky, netvoři vyrábějí další netvory a strach ze smrti je ta nejmenší starost…... celý text

Cryptkeeper
14.05.2021 4 z 5

V této době,kdy je celý svět de facto jeden velký Lockdown,mi tato kniha spadla do ruky (potřené antibakteriálním gelem) rychleji než jakákoliv jiná. Čtenář je ihned vtažen do děje,ten rychle odsýpá,postavy jsou zajímavé a příběh drsný a syrový.
Ted už jen počkat na další díl a nenechat se mezitím chytit chlápkem v černém,stojícím s plynovou maskou na vaši zahradě.

Miška74
13.05.2021 5 z 5

Sci-fi není můj šálek kávy, ale kniha mě zaujala obálkou a anotací na zadní straně, tak jsem to riskla. Musím říct, že mě kniha strašně překvapila. Četla se mi dobře, příběh je skvělý a zároveň děsivý. Myslím, že příběh by byl zajímavý i pokud by se jednalo o dospělé hrdiny, ale jsou to děti a o to je to zajímavější. Doufám, že se v dalších dílech dozvíme něco víc o lidech, kteří za vším stojí a o pokusech, které provádí a proč. Kniha má otevřený konec a tak se moc těším na pokračování.

Jandýs
02.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Hned na začátku mě zarazil věk hlavního hrdiny, obávala jsem se, zda si to nebude protiřečit s tím temným a živelným thrillerem. A přesto, i když mi tahle maličkost neseděla, příběh to vyvážil - nápadem s podzemím, napětím, temnou atmosférou. Nic komplikovaného, ale velice čtivé.

Hope80
28.04.2021 4 z 5

Trvalo mi, než jsem se do knížky nějak dostala a chytla se, je to pro mě jiný žánr než jsem doposud četla, ale pak když jsem se do knihy začetla tak se mi knížka začala líbit, od půlky už to šlo samo a posledních 50stran jsem už hltala a těším se co bude dál, na další díl....

Kami.Hacken
27.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Trochu mi trvalo než jsem se zacetla, ale pak jsem se nechala vtáhnout do pekla - Výhně. Velmi zajímavý příběh, otevřený konec se spoustou otázek...
Jsem zvědavá na další díl, co se bude dít?

Martiiiik
20.04.2021 4 z 5

Musím přiznat, že mě nejprve zaujala obálka knihy.. Je trochu více děsivá.. úplně z toho mrazí.. Pak jsem si přečetla anotaci a už jsem věděla, že si ji prostě musím přečíst.. Kniha se četla výborně, byl to fičák :-D Jen velká škoda, že se autor nerozepsal detailněji.. O sto stran, klidně i víc.. Také moc nesedí věk hlavních postav, jejich uvažování odpovídá o čtyři pět let starším.. Ale to místo, brrr.. A takhle to utnout na konci, to autor trochu zlobil :-D Už teď se moc těším na další díl série :-)

veverrka11
19.04.2021 5 z 5

Tak to bylo... naprosto super. Temné, poutavé, akční a hlavně s vývojem hrdiny. Škoda, že na další díl musím čekat dva měsíce

IvetKl
17.04.2021 3 z 5

Žánrově bych knihu zařadila především pod scifi. Je velká škoda, že kniha není detailněji popsána, např. co jsou zač věznitelé, proč to vše dělají, kdo to vše vede.....ale nejspíš se to dozvíme v dalším díle.

cirruska
17.04.2021 4 z 5

Anotace krom detailů v podstatě prozrazuje celý děj knihy a to že je to první díl dává tušení jak to asi skončí. Zajímavá obálka doplňuje představu. Přesto mě po celou dobu čtení doprovázela otázka. Co se to tu (sprosté slovo vynecháno) děje? Jednoduchý, ale současně strhující příběh z netradičního vězení s malými kluky, kde všudypřítomnou temnotu, zlo a smrt zároveň vyvažovala odvaha, přátelství a naděje mě bavil a to hodně.

blackoutzuzi
13.04.2021 4 z 5

3,5 hvězdičky

Míra krutosti a sadistického zacházení s vězni mi moc neseděla s věkem hlavního hrdiny. Kdyby mu bylo alespoň 17 - 18 let, hned by to působilo uvěřitelněji. I přes ono násilí bych knížku neoznačila přímo za horor, ale spíše za young adult thriller, už jen když přihlédneme k velmi jednoduchému stylu, jakým je celý příběh vyprávěn. Nicméně i přes pár výhrad mohu knihu doporučit především těm, kterým se líbila série Labyrint. Lockdown má hodně podobnou atmosféru, jen je o dost temnější a drsnější. Jsem zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet v dalších dílech a jen doufám, že to nebude zbytečně natahovaná série a obejde se bez vycpávkových dílů.

Johny_H.
05.04.2021 5 z 5

Mohu upřímně říci, že ač jsem původně čekal od této knihy něco jiného. Myšleno třeba něco na způsob filmu Plán útěku tak i přesto jsem si knihu opravdu užil a těším se až přeloží další díl z této série.

danka0902
03.04.2021 5 z 5

Tak tenhle příběh byl přesně pro mě. Napínavé do samého konce knihy, velmi čtivé a zajímavé. Díky krátkým kapitolám se to četlo opravdu velmi rychle. Moc pěkná knížka. Doufám že bude brzy druhý díl ❤️ 8 z 5

mrliš
28.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha se čte dobře. Děj rychle odsýpá ale nějak to není takové jaké jsem očekával. Zase tak drsné jak se píše to není. Byl jsem vcelku i spokojený do doby, než došlo na nápad s rukavicemi. To mě opravdu přišlo celkem hloupé a přitažené za vlasy. No a v tu chvíli mě to docela odradilo. Takže za mě průměr. Jestli bude k mání další díl, tak budu hodně zvažovat jestli ho přečíst či nikoliv.

mag097
21.03.2021 3 z 5

Knížka byla trochu jiná, než jsem čekala. Čekala jsem drsnější a detailnější příběh, protože mi po přečtení zůstává spousta otázek, jelikož je to ale teprve první díl, tak předpokládám, že v dalších dílech odpověď najdeme.
Nicméně nechci, aby to vyznělo, že si mi knížka nelíbila. Naopak! Byla to fajn čtivá oddechovka u které vypnete.

kikina28
15.03.2021 5 z 5

Nejsem čtenářka sci-fi, ale tahle kniha mi tak připadala a dokonce se mi líbila. Měla spád a kdo viděl film "Labyrint", mohl si spoustu věcí představit.

Kenan
07.03.2021 3 z 5

Věznice Výheň, kde jsou za drsných podmínek drženi nezletilí chlapci. Bezesporu je kniha velice čtivá. Jednoduchý jazyk, příběh se mi odvíjel v hlavě, jako bych se dívala na film.
Není to můj šálek kávy, ale jistě si své fanoušky najde.

eva3992
20.02.2021 2 z 5

Příběh třináctiletého Alexe, který je neprávem obviněn z vraždy a dostává se do nejdrsnějšího vězení pro mladistvé – Výhně. To je hluboko pod zemským povrchem, ukryté před světem. Zde má Alex žít v nelidských podmínkách, on se však nevzdává.

Toto je první díl série, ale pro mě, bohužel, zároveň i poslední. Tato kniha rozhodně není pro mě a vůbec mi nesedla. První věc, co mi vadilo je, že je označována jako horor a román, ale podle mě je to jasné young adult a je vhodné pro čtenáře plus mínus stejně staré, jako je hlavní hrdina.
Navíc je kniha psána jednoduše, není zde nic pořádně vysvětleno, spoustu věcí se tu opakuje. Myslím, že kdyby se kniha probrala a spojily se všechny díly do jednoho, že by to bylo lepší.

Do čtení jsem se musela nutit a když už jsem četla, tak jsem přeskakovala nezáživné odstavce. Tuto knížku nemůžu doporučit.

KatChiss
18.02.2021 4 z 5

Do knihy jsem šla s tím, že je to něco jiného, originálního. Něco, co jsem ještě nečetla. Hororová dystopie. Pak je ale kniha přirovnávána k sérii Labyrint, takže zase tak originální to být nemůže, ne?
Opravdu to mělo Labyrint vibe, ale v několika věcech se to lišilo. První odlišností je věk hlavního hrdiny - Alexovi z Lockdownu je pouhých 13 let. Upřímně musím říct, že jsem si ho představovala staršího. I na obálce v odrazu plynové masky vypadá starší (pokud je to tedy odraz Alexe, ale já si myslím, že je). Jeho věku však odpovídal styl vyprávění, který byl dost jednoduchý. Nicméně jeho oči zachytily plno detailů, o které se nebál podělit. A že jich bylo. V některých chvílích byly opravdu děsivé a já si přála, aby si je nechal pro sebe. Jedna scéna mi připomněla smrt Ramseyho Boltona z Hry o trůny (ještě jednou díky, Sanso!).
Další odlišností od Labyrintu je prostředí. V Lockdownu se nacházíme ve Výhni, což je nejtvrdší vězení s maximální ostrahou na světě pro mladé delikventy, které se nachází pod zemí. Když tam někoho zavřou, nikdy se nedostane ven. Pro všechny své blízké a známé jako by umřel. Chlapci tam nejsou sami jako tomu bylo v Labyrintu, tady je s nimi ostraha, která je trestá za porušení přísných pravidel a velmi děsivý správce. Nedýchají čerstvý vzduch, nevidí zapadat a vycházet slunce. Přes den pracují v dolech, v kuchyni nebo drhnou záchody a v noci jsou zavření v cele, která má dva na dva metry. Tohle je opravdové vězení, ze kterého není cesty ven. Ale je tomu tak doopravdy?
Musím říct, že mi jednoduchý styl vyprávění vůbec nevadil. Spolu s krátkými kapitolami děj rychle plynul. Ze začátku jsem se do příběhu opravdu zažrala a bavilo mě Výheň objevovat. Uprostřed knihy se tempo zvolnilo a trochu stagnovalo na místě. Pak ale děj znovu nabral spád a závěrečný cliffhanger to završil. Nemůžu se dočkat 2. dílu!
Za knihu moc děkuju @knihydobrovsky a @kate_valter

Roseblood
18.02.2021 4 z 5

Knížku jsem četla jedním dechem a moc pěkně mi sedla. Líbil se mi nápad, prostředí i různorodé postavy - ať už mladí vězni, zvláštní obří stráže, netvoři nebo děsiví psi a pokusy.
Musím říct, že by se mi líbilo i filmové zpracování.

Vzhledem k tomu, že je to díl první, spousta věcí nebylo vysvětleno, tím pádem věřím, že se v dalších dílech dozvíme více.

Výheň je rozhodně zajímavé, děsivé místo, kam by jste se určitě nechtěli dostat. Těžko říct, jak dlouho by tam člověk dokázal přežít.

Děj knihy byl v některých částech dosti uspěchaný a autor nás nechal v některých částech pouze nakouknout pod pokličku.

Často se mi stávalo, že jsem úplně zapomněla, že hlavní postavy jsou vlastně děti, děj je poměrně dost drsný.

Kniha je čtivá, má rychlý spád, ráda ji doporučuji.
Už aby bylo pokračování, nemůžu se dočkat.

Hodnocení: 4/5*

Efeméra
18.02.2021 4 z 5

Tahle knížka má takový spád, že se člověk nestačí divit. Osobně poslední dobou na nic zdlouhavého nemám zrovna chuť, takže mi hodně sedla. Alexovi před očima zastřelí jeho nejlepšího kamaráda a vraždu hodí na něj. Právě kvůli tomu je odsouzen a odveden do Výhně, vězení pro mladistvé delikventy, kde má strávit zbytek života. Pro mě naprosto příšerná představa. Autor se vůbec s ničím nepáře, vlastně bych řekla, že si se čtenářem vyloženě rád pohrává. Nechá vás si někoho oblíbit, abyste potom sledovali, co hrozného se mu stane. Jsou tu monstra, pochybné existence a klučičí gangy. Alexovi je třináct a věřím, že kdybych knížku četla v jeho věku, užila bych si ji ještě víc. A v noci se bála byť jen vystrčit nohu z postele :D Škoda jen některých drobností. Například autor nic moc nevysvětlil. Docela by mě třeba zajímalo, kde končí mladistvé delikventky-dívky. Jako by na tohle úplně zapomněl. Taky bych řekla, že autor rád občas trochu přeháněl, aby knížce dodal na děsivosti. Lockdown nicméně končí v tom nejnapínavějším okamžiku a já teď nemůžu přestat myslet na to, co bude dál.