Lockdown

Lockdown https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458298/bmid_lockdown-9oE-458298.jpg 4 351 102

Útěk z Výhně série

POD NEBEM JE PEKLO. POD PEKLEM JE VÝHEŇ. Třináctiletý Alex je křivě obviněn z vraždy a jeho život se navždy změní. Ocitne se ve Výhni – vězení pro mladé delikventy, nejtvrdším na světě. Jde o rozlehlé prostory hluboko pod zemí, kam vede jen jedna cesta – a ven žádná. Alex se setkává s opravdovými darebáky a sadistickými strážemi, ale to zdaleka není vše, co ho trápí. Občas v noci stráže odtáhnou z cely jednoho z vězňů, který se zanedlouho vrací, tělo poseté ranami a již není člověkem. Alex zoufale touží po svobodě a úporně se snaží uniknout z doživotního žaláře. Odhaluje totiž děsivou pravdu: Výhni vládne čisté zlo a každý den probíhají kruté experimenty, při nichž jsou uvěznění chlapci pokusnými králíky, netvoři vyrábějí další netvory a strach ze smrti je ta nejmenší starost…... celý text

mareksevc
02.01.2023 4 z 5

jednoduché ale pútavé čitanie, pokračujm dalej !

SimonaP
30.12.2022 3 z 5

Knížka mě zaujala. Sice je určena dospívající mládeži, ale líbila se mi. Přiznám se, že jsem čekala , na základě anotace, o něco drsnější a podrobnější popisy, bylo to takové decentní, ale už se těším na další díl.

KLHannah
05.12.2022 4 z 5

Kniha mě zaujala jak obálkou, tak anotací. A čtení stálo za to. Mám ráda chlapecké kolektivy (např. série Labyrint) a tahle vězeňská partička byla fajn. Donovan se stal okamžitě mojí oblíbenou postavou. Alex byl klasický hlavní hrdina, navenek trošku grázlík, ale pod povrchem hodný kluk. Uznávám, linka ohledně útěku byla malinko naivní, ale jsem ochotná přivřít oko, protože mě zajímají zatím nevyjevená tajemství ohledně chodu a vedení Výhně. Druhý díl už je na cestě ke mně a třetího (únor 2023) se nebudu moc dočkat.

petrulka
25.10.2022 5 z 5

Musím přiznat, že tak svižný příběh jsem nečekala. Žádné velké okolkování a rovnýma nohama do Výhně. Postavy "kriminálníků" překvapivě sympatické. Nedotaženosti s rodiči - jako fakt jim byl osud jejich dětí úplně kdesi? - a nějaké ty další nelogičnosti se dají prominout, už hůř se mi to činí u tajemných postav s maskami. Na ty jsem opravdu natěšená. Popisy - například příprava jídla - jsou brilantní, člověk úplně cítí tu chuť na jazyku :-D. Moc se těším na další díl.

bradovav
03.10.2022 4 z 5

Musím říct, že tato kniha mě neskutečně překvapila. Když hledala @megy.misa čtenáře do své knižní štafety, oslovila mě obálka a řekla sem si, jdu do toho. Nelitovala sem, naopak.

Kniha vypráví příběh chlapce jménem Alex. Alex šikanuje své vrstevníky a později se svým kamarádem vykrádají byty.

To se změní jednoho dne, kdy je Alex křivě obviněn z vraždy, zavrhnut svou rodinou a odvezen do Výhně - vězení pro mladistvé.

Ve Výhni nejsou dětmi, ve Výhni jsou odsouzenými, se kterými je zacházeno drsně, bezcitně a cíleně za konkrétním účelem. Alex nás provází Výhní, ukazuje nám režim, který je potřeba dodržovat. Představuje nám pravidla, která je potřeba znát a ctít a spolu s námi se s každou kapitolou dozvídá více a více souvislostí.

Děsivý příběh provází opravdu surově servírované scény, při kterých člověku zamrazí. Skvěle vymyšlené prostředí, které je popsáno do detailů, ale zároveň nijak rušivě umožňuje fantazii pracovat a nejednou jsem tak měla pocit, že mi před očima běží přímo film.

Kniha má krátké kapitoly, což mám ráda. Děj vyloženě pelási kupředu, každá kapitola přinese novou část příběhu.

Lockdown se mi opravdu líbil, oslovil mě a doslova sem ho hltala. Nemůžu se dočkat druhého dílu a @megy.misa moc děkuji za možnost zúčastnit se.

Celkové hodnocení: 4* z 5*

Annyshga
02.09.2022 5 z 5

Moje první kniha z vězeňského prostředí a hned taková pekelná jízda! Příběh byl čtivý, napínavý a brutální už od samého začátku. Žádná hluchá místa, krátké kapitoly a skvěle vymyšlený příběh zapříčinil, že jsem knihu zhltla za dva večery. Vězeňskou partičku Alexe, Zee a Donovena jsem si oblíbila během chvilky. Tím, čím si museli ve Výhni projít mi hlava nebrala. Proto mě udivovalo, že by něco takového mohli tak mladí kluci zvládnout. Alex na mě občas působil moc horlivě ale nebýt toho asi by kniha nebyla tak dobrá. Donoven byl v jádru zlatíčko a tmelil celou partu. Líbila se mi ukázka toho, jak z naprosto rozdílných lidí, kteří by se za normálních okolností ani nepotkali, může vzniknout přátelství na život a na smrt vzhledem k okolnostem.
Jsem moc zvědavá na další osudy kluků. Samozřejmě to skončilo v tom nejlepším a děj má pěkně našlápnuto.

Pro mě byla kniha velkým překvapením a rozhodně ji budu doporučovat .

midone
12.08.2022 4 z 5

Heleďte se, je to dobrý, to jako jo. Čtivý, akční, hlavní hrdinové fajn. Jak se říká: nedrhne to.
Akorát jediné co bych tedy vytkla bude seznámení s Výhní. Oni tam furt hlásají něco ve smyslu; z Výhně se pos* strachy, není úniku, smrt je vysvobození, peklo je vlastně pohodička..... atd.
No a natěšená já si říkám: to je super, z toho se budu klepat strachy a ono.....nic.
Jakože teda pokud je tohle tak strašně bububu, zvrácímstrachy a hrůzu nahánějící, pak tedy nevím, do jaké kategorie patří moje bývalá ZŠ. To byl teprve očistec. Místní žáci, by do Výhně mohli kliďánko jezdit na rekreaci. Oběd by jim chutnal, dozorci sympaťáci, zvířátka, příjemné prostředí, nějaká ta práce pro udržení zdravé mysli, postele místo lavic, co víc si přát.

Záhadný
11.08.2022 5 z 5

Je vidět, že kniha je psána spíše pro mladší čtenáře, přesto jsem si čtení velmi užil. Pokud se odprostíte nad některými nelogičnostmi během vyprávění, myslím, že vám kniha nabídne příjemný zážitek.

Adele.
04.08.2022 4 z 5

Lockdown byla zajímavá kniha.
Jsem možná trošku ujetá na knížkách z vězeňského prostředí, protože mě to vážně bavilo a nemůžu se dočkat, až si přečtu druhý díl! (Ten otevřený konec mě asi nenechá spát, chudáček D.)

Přeci jen jsem ale ubrala hvězdičku za možná až příliš jednoduchý způsob, kterým byla kniha vyprávěná a pár nejasností ze světa Lockdownu - jinak krásné 4⭐

TessieB
02.08.2022 5 z 5

Super kniha, vtáhla mě do děje a během dvou večerů přečteno. Zápletka má slušně našlápnuto, tak doufám, že to bude pokračovat ve stejném duchu. Už jsem si rezervovala v knihovně druhý díl, protože se teda nemůžu dočkat, co bude dál :) doufám, že brzy budou překlady i dalších pokračování.

knihomolkaJani
20.06.2022 5 z 5

Příběh je hrozný, ale v dobrým slova smyslu.. :D Tato kniha byla má první v tomto žánru a myslím si, že to byla dobrá volba. Příběh je zajímavý, napínavý a opravdu originálně vymyšlen.. Jen jsem se musela odpoutat od skutečnosti, že hrdinové knihy jsou děti.. jinak bych to asi nezvládla...
Z příběhu mě mrazí, ale doporučuji ho!

lucifess
06.06.2022 5 z 5

Výběr knihy byl naprosto náhodný. Podle názvu jsem čekala něco jako zamyšlení nebo příběh inspirovaný covidovým lockdownem. Podtitulu o výhni jsem si původně ani nevšimla. Jak tedy pro mě byl příběh překvapením :)
Četlo se to perfektně, rychle a samo. Trošku mi teda nehrál věk hlavních postav versus příběh a zážitky, ale to se dá odpustit. Co mě trochu mrzelo je naprosto chybějící závěr a alespoň naznačení nebo vysvětlení monster, chodu výhně a jejího zákulisí, tajemství. Stejně tak důvod nastrčených zločinů a schopnost předvídavosti chování a kroků Alexe na svobodě.

markyticka
30.04.2022 5 z 5

Knihu jsem si zakoupila, aniž bych třeba četla anotaci. Je to dobře, asi bych si ji nekoupila. Kniha má spád a dobře se čte. Některé části jsou méně uvěřitelné, asi jako v sérii Labyrint od Dashnera. A nejsou tam žádné dívky, jako by v gangech nebyly... Čekám, co přinese další díl.

Andrea K.
24.03.2022 5 z 5

Vybrala jsem si tuto knihu náhodně. Potřebovala jsem něco přečíst mezi dvěma knihami, aby mi nesplývali postavy a děj. Od začátku do konce je kniha napínavá a akční. Zajímalo by mě, co jsou ty zrůdy zač, co se dělo s těmi, které odvedli a kam se dostali ti co utekli....... takže jestli je další pokračování, jdu do toho

DarthElle
24.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Nic jsem od toho neočekávala, takže jsem byla jen mile překvapena. Celý ten dystopický svět mě zcela pohltil, postavy jsem si okamžitě zamilovala (v rámci mezí! Nopedo!) a plně jsem s nimi prožívala ty hrůzy. Rozhodně největší při popisu jejich denního žvance, který byl popsán tak nevábně, že jsem se z toho musela zahryznout do nějaké šunky. Zato na Montyho jídlo jsem měla chuť okamžitě ... ehm, ale tohle není kuchařka!
Sestava postav se mi líbila - Alex, Donovan, Zee a nakonec i Toby. Toby číslo dva, ten první si tam moc nepobyl. Úplně dokonale mi to připomnělo Útěk z vězení pro náctileté. Michael Scofield aka Alex Sawyer vymyslí ženiální plán, jak utéct a jeho tři soukupníci se toho chytnou, páč stejně nemaj nic lepšího na práci než čekat na smrt. Nebo něco horšího! Páč kdoví, kam je ti hnusní sípači vodí.
Kniha má parádní atmosféru, na každém koutu na vás dýchá beznaděj, než se objeví ta maličká jiskra naděje, které se držíte spolu s hlavními hrdiny jako klíště. Přesto vám ten červík pochybností říká, že by to bylo až příliš lehké. A samozřejmě se posere, co se dá. Konec mě nechal napjatou, jak kšandy. Hned jsem musela skočit po druhém díle!
Nemůžu ani říct, že by to byla oddechovka. Aspoň YA ukazuje, že zvládne zachytit i krutost světa. Taky jsem byla hodně ráda za zobrazení přátelství mezi kluky, páč v mnoha knihách dávají autoři přednost romantické lince, než té přátelské, přitom přátelství je někdy víc než láska. A mnohdy je to úplně to samé, jen s menšími obměnami. Hurá na další díl!

kačka567
22.03.2022 5 z 5

Je to v kategorii sci-fi, takže nemá smysl ubírat hvězdičky za nereálnost. Příběh byl velmi čtivý a napínavý, tedy přesně takový, jaký jsem čekala dle recenzí.

koolsavage
20.03.2022 3 z 5

Celá ta myšlenka, že někdo opustí své dítě je hodně přehnaná. Vidíme to dnes a denně, že i matky vrahů za svými dětmi stojí. Takže to, že by existoval systém, kde by se takto jednalo s dětmi, mi přijde jako hodně slabá pointa. Ale pokud se od toho odprostím, zhodnotila bych to tak, že jsem četla docela napínavou young adult knihu.

Vixiene
12.03.2022 4 z 5

Hodně rychlá jednohubka. Lockdown je kniha, po které jsem sáhla vyloženě naslepo. Dostala jsem ji jako dárek k nějakému nákupu na Knihy Dobrovský a příjemně mě překvapila. Vězení, do kterého je mladý Alex neoprávněně zavřen se velice odlišuje od těch, která znám z reálného života a dá se říct, že se tam děje cosi nezdravého. Ani chvilku jsem se nenudila, kniha byla protkaná akcí, je čtivá a svižná a pokud pominete lehkou absurditu toho, že obyčejný smrtelník by takový vězeňský režim nepřežil, tak ani nebudete najednou vědět, jak jste se ocitli u konce knihy. Klasický otevřený konec má nalákat na další díl a u mě rozhodně účel splnil.

Saela
07.03.2022 4 z 5

Nereálné, místy hodně přitažené za vlasy, ale celkem čtivé a ne moc protahované. Psano skoro rádoby co deník, jazykem mého kmene. Asi bych jednala stejně jako Alex a jestli má člověk na výběr život ve výhni a čekat jen na smrt nebo jít si se smrtí zahrát ruskou ruletu, jdu do té hry, kde je větší šance na život. Když jsem knihu dočetla, naštvalo mě, že nevím, jak to dopadlo. Úplně "miluju" tyhle otevřené konce :D Ale teď už vím, že je i druhý díl a pustím se do něho. Doufám, že tam autor objasní i to, proč se do výhně dostávají i nevinní nácci, proč se o ně nezajímají rodiče (úpřímně nevím, co by museli mé děti provést, abych je odepsala tak, že nebudu chtít o nich nic vědět) a také, jaktože je výheň světu skryta :)

Mantikocka
12.02.2022 5 z 5

Super, čtivé, rychlé, akční.