Úspěch

Úspěch https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6843/bmid_uspech-1GG-6843.jpg 4 20 2

Hrůzně komický příběh života dvou nevlastních bratří v současném Londýně je hořce satirickou výpovědí o mravní degradaci moderní společnosti. Dílo je vysoce hodnoceno jako pozoruhodný román o pravdě a lži, jako provokující analýza a výrazná moralita. Ponuře bezvýchodné a kolem pocitu prázdnoty a perverzního sexu se točící vyprávění je perfektně zvládnutou literaturou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Success , 1978

rosalee3974
19.06.2022 4 z 5

Nebudu lhát, když jsem viděla, že Martin Amis je syn Kingsleyho Amise, od něhož jsem četla hned dvakrát Šťastného Jima, myslela jsem si, že vím, do čeho jdu, a těšila jsem se. Anotace knihy i všechny komentáře k ní hodně zmiňují slovo "dekadentní" a "dekadence". A pokud Úspěch naprosto přesně vystihuje tyto dva pojmy, pak asi čtenář dostane, co očekává. Z počátku jsem byla rozpačitá a přemýšlela, jestli chci pokračovat ve čtení o takových dekadentnostech, jaké popisuje Amis. Nicméně co musím autorovi nechat, je to, že mě zápletka skutečně překvapila, byť byla ve své podstatě naprosto banální a podle mnohých indicií snadno předvídatelná.

Jak ale knihu ohodnotit? To je problém. Některé pasáže jsou opravdu hodně dekadentní a člověku se hnusí - ale to je právě záměr Amise, těžko by mohl popsat upadající, dekadentní společnost britské smetánky, aniž by čtenáře zhnusil. Přesto ale nechám čtyři hvězdy, nejspíš bych knihu jen tak lehkovážně nezvolila k přečtení, kdybych věděla, o čem přesně je.

Serja
16.04.2018 3 z 5

Tady Amis zklamal. Nemastné/neslané, repetetivní.

anglická literatura

Martin Amis