URaNovA

URaNovA https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442125/bmid_uranova-eUC-442125.jpg 4 232 232

Anglická dívka Angela, která má těsně před svatbou, se v srpnu 1968 vydá do Československa navštívit rodinu svého otce, jehož nikdy nepoznala. Poslední, co od ní její snoubenec Henry uslyší ze sluchátka telefonu, je slovo „chleba“. Pak se po Angele prostě slehne zem. Tak začíná pozoruhodná románová prvotina Lenky Elbe. Angela však oproti očekávání nezahyne pod pásy ruských tanků, její život pohltí historie ještě hlubší a síly ještě temnější. O mnoho let později se z terapeutických důvodů po Angeliných stopách vydává Henry v doprovodu nové, teď už dlouholeté partnerky. Hlavním hrdinou románu je ovšem město Jáchymov, město lázní a lágrů, stříbra a uranu, město s historií slavně krásnou i neslavně strašnou. V knize se mísí všechny jeho paradoxy, osudy i chování lidí ovlivňují jevy normální i paranormální, ve střízlivém lázeňském domě s přísným řádem se dějí nepochopitelné věci, a všechny nitky vedou do jáchymovského podzemí, jak toho skutečného, tak pomyslného. A nade vším se tajuplně line zelenkavá záře uranového skla.... celý text

sar.janurova
12.04.2021 4 z 5

Kniha byla opravdu poutavě napsaná a četla se mi opravdu dobře - některé části ale byly přeci jen trochu zbytečné (nemusely tam být vůbec a nebo mohly být zkrácené) a kvůli tomu jsem občas zapomínala, co se právě děje. Kromě toho mi přišlo, že ne všechny postavy v knize byly dobře dotažené do konce - spíš do konce nebyly dotaženy vůbec a kvůli tomu mi přišly zbytečné. Určitě se mezi nimi našli adepti, kteří by si zasloužili nám svůj příběh podat na vícero stránkách.
I přesto ale musím uznat, že autorka mě touto knihou jako svojí prvotinou přesvědčila o tom, že v sobě má velký potenciál! Celá kniha byla absurdní a zároveň vážná, člověk musel chvílemi přemýšlet nad tím, zda se ještě jedná o nadpřirozeno a nebo je ten člověk "ještě normální". Proto ji doporučím všem, kterým nevadí se nad knihou zamyslet a zároveň jim nevadí, že se chvílemi text bude zdát absurdní a nemyslitelný.

IvyLouve
04.03.2021 5 z 5

Knihu si zamilujete, ak máte radi príbehy zo skutočného sveta s prvkami nadprirodzena. Ešte viac, ak ste magor do chémie a v rôznych trojciferných číslach hneď vidíte čísla nukleonové. A ešte viac, ak radi čítate neveselé pripomienky udalostí 20. storočia, ale nevadí Vám, že vedľa nich sa dejú aj udalosti absurdne humorné. Kniha je napísaná zaujímavým štýlom, nenútene vtipným, bohatým na originálne výrazové prostriedky, žiadne otrepané frázy a múdra. Občas sa dej trochu vliekol (to keď vás napríklad nebavia tie epizódy s chemikmi alebo s častým jedením makového závinu), ale ja odporúčam čítať ďalej, stojí to za to.

lassse
17.02.2021 3 z 5

Velice zajímavá knížka a autorka v ní použila neotřelé nápady. Čte se to dobře a je to zajímavé. Ze začátku se to tváří jako klasický příběh, pak ale nastoupí "nadpřirozeno" a příběh se vrhne vlastním směrem.

bosorka
12.02.2021 4 z 5

Velmi zábavná a příjemně čtivá knížka. Příběh zaplňují roztodivné postavy, z nichž vlastně "nejnormálnější" je Henryho obyčejná žena, jež funguje spíš jen jako takový startovač, který roztočí obrátky Henryho odhodlání a nepřímo nasměruje tohoto na první pohled suchého učitele, obávajícího se chleba a navštěvujícího s železnou pravidelností prázdný hrob, udělat razantní krok. Který mu nejspíš změní nebo alespoň ovlivní dosud střídmě plynoucí život. A tak se dva Angličané vydávají do Krušných hor, do nechvalně známého města lágrů, uranu, lázní a stříbra. Krom jiného ale také města poddolovaného, kde šachty ukrývají leccos.
Nedalo mi nevzpomenout na nedávno čteného Senzibila a v něčem mi ho i mírně připomenout. Minimálně v tom, že pro oba příběhy je určující genius loci oblastí, v nichž se odehrávají. Nebo v tom, že v obou se v nelítostném souboji střetne dobro a zlo. Nebo že se leckdy pohybují na hranici fantazie a paranormality.
Lenka Elbe píše lehce, mnohdy jsem se musela zasmát, vkládá do knihy vtip a nadhled. Zároveň ale i jisté napětí. Pro mě moc příjemný objev a budu sledovat i nadále.
PS: Mák mi nechutná, ale už několik dní mám na něj chuť.

3497299
08.02.2021 3 z 5

Žánrový cross-over není samospasitelný. Autorka dělá tu chybu, že není dostatečně důrazná ve svém vlastním stylu a nepřomýšlí své nápady důvtipněji. Uranova tak zábavně překvapuje, ale ne dost: charaktery i motivy jsou bizarní, ale ne dost, jazyk je hravý, ale ne dost, dějové zvraty jsou střelené, ale utápí se v těle průměrnosti. Lence Elbe chybí důmyslnější koncept a větší fantazie – hraje si, ale v mezích, svoji obrazotvornost nepouští z vodítka utaženého nakrátko. Stejně jako imaginární pes jejího románového alterega, který je neustále odháněn, takže jeho veškerý potenciál je snížen na občasné náhodné interference, ale jinak čtenář moc nechápe, proč tam vůbec musí být.

EvženOněgin
23.01.2021

Vtipné, chytré, ale nevím, asi trochu střelené.

Regom
31.12.2020 3 z 5

Paráda! Originální žánrový mix s pořádnou dávkou podvratnosti.

Ditules
03.12.2020 4 z 5

Originální prvotina. Četlo se moc dobře.

dagmar7365
02.12.2020 5 z 5

Velmi zdařilá prvotina. Román U Ra No vA je neskutečný mix mnoha žánrů. Hlavní jeho část se odehrává v lázních Jáchymov, kam přijíždí Henry pátrat po své zmizelé snoubence a chce tak vyřešit své psychické trauma. Na této základní kostře je vystavěn příběh s hororovými prvky, objevují se zde paranormální jevy, podivínští profesoři, němečtí důchodci, chemický humor, sociální sonda do vyčpělého partnerského svazku, komunistické lágry, uranové doly a mnoho dalšího. Jako podprahová linka se románem táhne boj dobra a zla. Vše je navíc zabaleno do velmi čtivé formy, stránky ubíhají samy, ale není to žádné odpočinkové čtení. Po zaklapnutí knihy ve mně zůstala spousta myšlenek a podnětů k přemýšlení. A to mám ráda :-) Těším se na další knihu.

"Zlo. Jeho modely nemají dlouho životnost. Ale jeho obsah a často i forma zůstávají. Je jen otázkou času, kdy přijde nějaký nový, plně fungující model."

petaSk
21.11.2020 5 z 5

V hlavní roli město Jáchymov, lázně a jejich podivínští obyvatelé, stejně jako Henry, tajemná lékařka a zmizelá Angela. Uranova je směsicí žánru: hororu, humoru, detektivky, thrilleru a mě to hrozně bavilo. I když se dle mého mohla kniha rozjet rychleji a bez některých postav bych se obešla, ta atmosféra Čapkovy Věci Makropulos byla pro mě nezapomenutelná.
Smekám před autorkou, protože napsat něco takového jako svou prvotinu vyžaduje obrovské zaujetí a píli. Doporučuji všemi deseti, ale spíše čtenářům, které baví nad čtením přemýšlet a nevadí jim trocha morbidity a absurdna.

Odehnalka
04.11.2020 4 z 5

No, tohle asi nebude šálek čaje pro každého čtenáře, i já jsem s příběhem chvílemi bojovala a musela jsem si dávat pauzy, abych si utřídila myšlenky. Knize ale nelze odepřít originalita, čtivost a neobvyklý příběh. Oceňuji výběr lokality a připomenutí historie.

myshichka
03.10.2020 5 z 5

Asi taký pocit, ako keď sa vám sníva sen, v ktorom sa veci vymykajú bežnému chápaniu, ale vám to napriek tomu dáva dokonalý zmysel...
Tým najlepším spôsobom "divná" kniha, kde nie je núdza o prekvapenia.

SlamLenka
24.09.2020 4 z 5

Pokud nepatříte mezi ty čtenáře, kteří vyhledávají jen jeden konkrétní žánr, pak vám tenhle román určitě udělá radost. Uranova je totiž jakousi koláží žánrů – má v sobě trochu komedie, trochu thrilleru, trochu sci-fi, drobet psychologie a jako bonus se maličko dotkne i historie Jáchymova.
Něco o hlavní zápletce: Dcera Čechoslováka Angela se po pražském jaru vydá do Jáchymova, kde žijí její čeští příbuzní. Tam se po ní slehne zem a její britský partner Henry pak každý čtvrtek navštěvuje její prázdný hrob – Angelino tělo se totiž nikdy nenašlo. Teprve po třiceti letech se Henry odhodlá vydat v jejích stopách a doufá, že se v Jáchymově se ztrátou Angely konečně vyrovná. Se svou novou partnerkou se ubytuje v hotelu Sklodowska a show může začít…
Co z románu vypíchnout jako nejzajímavější? Určitě skupinu jaderných fyziků s jejich jad(e)rným humorem, protože ti byli vážně skvělí! Rozhodně taky zdravotní sestru Elbe s jejím abstinenčním psem, která se ve své přímočarosti nebojí říct, že „na pokoj číslo 8 ubytovávají kretény“. A pak taky autorčinu představivost, která spolu s městem duchů určitě hraje hlavní roli – ostatně kde jinde byste našli tak originální pojetí toho, čemu lze pravděpodobně říkat lidská duše? A pak je tu samozřejmě Chuchin, čímž se dostáváme k tomu, co mě po dočtení stále nenechává v klidu: Kdo (nebo co?) to sakra je? A co ty mraky nad hotelem?
Otazníků zůstává poměrně dosti, přesto musím říct, že to bylo čtivé a vcelku i originální čtení. A pokud vám nevadí místy až absurdní situace a postavy, jež jsou občas karikaturami sebe samých, pak vám román doporučuji.

Limonadovyjoe
21.09.2020 4 z 5

Anglická dívka Angela se v srpnu 1968 vydá do Československa hledat rodinu svého otce. V Jáchymově však nezemře pod pásy ruských tanků ale prostě se po ní slehne zem. O několik desítek let se po stopách Angely vydává její bývalý snoubenec Henry aby zjistil co se skutečně stalo.
Možná čekáte stejný příběh jako jsem čekala já... dějovou linku z naší historie..města Jáchymov, komunistického režimu, uranových dolů, politických vězňů, lágrů.. Tady musím varovat, dostanete příběh mnohem temnější, fantaskní, paranormální se zvláštním panoptikem postav místního hotelu Sklodowska, příběh diametrálně odlišný od toho co čekáte..ale stále dobrý, napínavý a velice čtivý. Tento desetidenní lázeňský pobyt v hotelu Sklodowska prozářeném zelenkavou barvou uranového skla si určitě užijete. Ponořte se do vany a začněte číst. :-)

česká literatura psychologické romány Jáchymov Magnesia Litera

Autorovy knížky