Interview s upírem

Interview s upírem

Kultovní román, kterým to všechno začalo... Louisovi je dvě stě let. Ze života okusil všechno kromě smrti. Ta je mu jako upírovi zapovězena. Ale temné hříchy černé duše ho tlačí natolik, že se zpovídá mladému reportérovi, který nebezpečně propadá jeho omamnému kouzlu. Filmoví nadšenci si jistě vzpomenou na stejnojmennou adaptaci,...celý text

Kultovní román, kterým to všechno začalo...

Filmoví nadšenci si jistě vzpomenou na stejnojmennou adaptaci, ve které hlavní role ztvárnili Brad Pitt a Tom Cruise... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/125252/interview-s-upirem-125252.jpg 4324

Upíří kroniky (1.)

Interview with the Vampire (1976)

Horory, Romány, Fantasy
Vydáno:, Československý spisovatel
Více informací...

Beatrisie

Úžasný příběh plný překvapení i poznání myslel upíra:)

CamilleTyler
11.10.2016

Aby jsem pravdu řekla, tak k této knížce nemám moc výhrad. Kdo se do této knihy pustí měl by spíše počítat s tím, že bude číst psychologické drama podobné autobiografii, než nějakou upíří jízdu.
Co musím pochválit je to, že autorka dokázala vyladit každý detail a představila mi prvního, hodného upíra, který není jako vybásnění nějakého pubertalního snu(ano, narážím na Twilight) a že vytvořila krásný kompromis mezi tím, zda jsou upíři hodní nebo zlý(nebot doba se holt mění) . S čím se čtenář musí ihned smířit je Louis. Ta postava je dost melancholická a hodně lidem to vadí, ale mě osobně vůbec. Líbí se mi, jak nám skrze něj autorka posílá své filozofické myšlenky, které činí tuto postavu jedinečnou. Navíc celkové jeho vystupování působí cize, nadpřirozeně, opravdu v něm dokáže zřít tu nadpřirozenou bytost, cizince, vyhnance, někoho, kdo nepatří do běžného lidského světa a přežívá ve stínech. Louis je postava, co má na všechno moudrou a trefnou odpověd a jeho styl vyprávění opravdu působí velice reálně. Ta postava je velice šetrná a důkladná, čímž činí příběh reálnějším. Sofistikovanost té postavy ještě doplnuje Lestat, který tvoří jeho dokonalý protipol. Konfrontace těch postav mě bavily, protože i když jeden je citlivý a druhý naopak bezpáteřní, tak oba jsou silné osobnosti, které svojí sílu projevují odlišným způsobem a nebýt Louisovi pasivity, nejspíš by se zníčili navzájem. Doposud nedovedu přesně označit, co za vztahy mezi nimi vzniklo. Učitel a žák určitě, nicméně Louis byl samouk, dost odolával tomu, aby neporušil své morální hodnoty, které si nesl ještě z lidského života. To je z dalších plusů, co autorka u mě má, protože i jak Louis, tak i upíří vztahy jsou jiné, zcela jiné od těch lidských, nelze přesně určit, co mezi nimi vzniká, je to taková směs všeho, co je možné, ale v lidské světě by takové mixy byly naprosto dysfunkcionální.

Ta kniha by se mohla zdát jako autobiografie skoro až dokonalá, nicméně tam chybí jakési ono. Pokaždé, když jsem četla jedno kapitolu za druhou, nemohla jsem si pomoct, že do dokonalosti tomu prostě něco chybí.
Autorka nám vylíčila upíří svět, být upírem bylo, jako být v jiné sféře, kde pomalu nic nemá pravidla, upíři jsou tu nevyzpytatelné bytosti, dravé a nadřazené všemu a všem, ale svým způsobem dosti primitivní. Louis je takový přechod mezi dvěma světy, aniž by do jednoho z nich ryze patřil. Kdo mě překvapil byl upír Armand, který nebyl primitiv, ale naopak byl elegantní, inteligentní a správně tajemný a svůdný. Kromě Louise opravdu nevíme, co se jiným honí hlavou a jaký bude jejich další krok.
I když lidé a upíři žijí na jedné planetě, jejich světy jsou odděliny jedním tlustým řezem.

Kniha nepostrádá napětí, poutavost, moudrost, sofistikovanost, náboženství. Krásná historická kulisa, popisy upířího světa, ladnost, temnota za clonou běžné reality, kterou normální člověk nevidí. Přijde mi, jakoby ho spisovatelka napsala brkem a inkoustem, protože její styl byl opravdu jak z historických knih.

GreenMagritte
05.08.2016

Interview s upírem je knihou, která má své silné momenty jako je děsivá mise ve Varně a východní Evropě, nebo také sebevražda bratra, která se se svým náboženským podtextem zdá jako silný motiv, který pak bohužel není dále rozvíjen. Na druhou stranu je román značně rozkolísaný co do napínavosti, ale hlavně co do určité harmonie. Některé pasáže jsou zbytečně dlouhé, je nakousnuto mnoho motivů, ačkoli jen málo je jich propracováno.

Nevím, zda je to překladem či originálem, ale v některých pasážích jsem vůbec nepochopila, o čem je vlastně řeč. Ač se autorka snaží také o filozofické ponory, nejsou vždy kompaktní a je jich až příliš mnoho na to, aby čtenář pochopil, že Louise je vyhnanec ve světě lidském i upírském.

Nemůžu říct, že by mě příběh nebavil, naopak jsem ocenila drzé odříznutí od typických upírských klišé (krucifix, česnek, atp.) a vizi určité upírské evoluce, ale závěr byl neuvěřitelně nudný, což má samozřejmě rozhodující vliv na samotné hodnocení. Interview je originální vyvázáním z určité fádnosti upírského světa a otře se také o nevšední témata (homosexualita mezi upíry, nenaplnitelnost lásky mezi Louisem a dívenkou Claudií), avšak celkově působí zkrátka nevyváženě a nedospěle. Jeho silnou stránkou je enigmatická kulisa New Orleans a silný vliv na další literaturu věnující se upírské tematice.

Aggie.
14.07.2016

Musím se přiznat, že nejdřív jsem ani nevěděla, že filmu předcházela knižní předloha, když jsem to zjistila, byla jsem zvědavá. A kniha je úžasná! Naprosto mě pohltila, sice jsem postavy a místa viděla tak, jak byly ve filmu, ale nevadilo mi to. Přijde mi, že to je jedinečný, nádherný, originální příběh. Například díky Claudii, která mě neustále fascinovala. Tím, jak stále zůstávala dítětem, ale přitom už dávno byla dospělou ženou. Také mě fascinoval vztah mezi jí a Louisem. A film knihu pěkně dotváří.

AllyKumari
10.07.2016

Četla jsem knihu v originálním "znění" (tedy v angličtině) a nevím, jak kvalitní je český překlad. V angličtině je však Interview s upírem naprosto úžasnou paletou temných tónů a odhalení duší. Jedná se o zpověď fiktivní (a nadpřirozené) postavy, ovšem intimita je podána s takovou přesvědčivostí, že bych klidně věřila, že se jedná o skutečnou autobiografii.

RiverSong
26.05.2016

Osobně mě kniha naprosto uchvátila, nebyla jsem schopná se od ní odtrhnout. Delší popisy mi vůbec nevadily, báječně uvedly do děje se vší parádou a vyvolávaly dojem, že se nacházím přímo uvnitř knihy jako tichý pozorovatel. Postavy jsou velmi dobře vykreslené. Viděla jsem i film, který mi přišel jako velice zdařilá adaptace knihy. Výkon Toma Cruise byl úchvatný. Osobně jsem si (jak ve filmu tak i v knize) velmi oblíbila Lestata. Asi jedna z nejlepších knih mého života. :)

Charmedka
10.04.2016

Kniha je hodně filozofická, autorka se rozhodně nebránila dlouhým popisům a myšlenkám a že Louise přemýšlí v jednom kuse. Kniha má hodně bohatý jazyk, ale čte se to tak neskutečně špatně, že jsem se do čtení vážně nutila.

Tuhle knihu nedokážu ocenit, první půlka sice byla tak nějak zajímavá, ale ve druhé už jsem se téměř nesoustředila a vlastně bych ani pořádně nedokázala říct, o čem byla. Jediné, co se mi na knize líbilo, tak postava Claudie, její vývoj byl hodně zajímavý.

hroubek
08.04.2016

Před několika lety jsem viděl film, který mě zaujal. Před Vánoci jsem procházel levné knihy a najednou jsem tam našel tuhle knihu za rozumnou cenu, tak jsem si řekl proč ne. Kniha jako taková není špatná, jen je pomalejší a někdy je zbytečně natahovaná. Spoustu stránek by šlo ořezat a vytáhnout z toho to nejdůležitější, aby příběh více šlapal. Chápu, že je ten text tam je z určitého důvodu a má své opodstatnění, přesto mě to místy přišlo, že to trochu zbytečné. O to více pak fungují napínavé pasáže, přelomy mezi kapitoly, návštěva Divadla upírů, konec. Interview s upírem je zajímavá knížka, která má myšlenku a pocity, ale místy trochu drhne.

silvara
05.04.2016

Budu patřit k té části čtenářů, která nejprve shlédla film a byla jím zaujata. Ano, film je zdařilá adaptace. Ne, filmové zpracování mi nevysvětlilo, proč je Louis takový ublížený a ukňouraný.
A tak jsem se vrhla do čtení. První částí jsem se prokousávala (jako upír) pomalu. Na druhou stranu jsem začala Louise chápat a pak tu byl samozřejmě Lestat. Pro Louise zosobněné zlo, pro mě-čtenáře jedna z nejlepších postav, antihrdina par excellence. Od druhé části se knížka četla v podstatě sama. A komorní závěr? Geniální tečka za geniálním dílem.
Interview rozhodně není oddechovka na pár večerů, ale klasické hororové dílo říznuté filozofií a romancí, kde upíři sají krev a na slunci mají tendence vzplát.

Pavouček
01.02.2016

Nevím, zda vinit český překlad nebo vysoká očekávání po X zhlédnutích milované filmové adaptace, nicméně tato kniha mě zklamala. Zkusím to někdy v budoucnu v originále a uvidím, třeba změním názor...

Dreamless
26.12.2015

Moje detstvo.

Arya26
14.10.2015

Jako první jsem viděla film ,ale přesto jsem četla,četla a četla a děj mě pohltil a intenzivně jsem ho prožívala. Někomu Annin styl psaní vadí ,ale mě se líbí :) . Lestate, Lestate jsi pro mě jednou z nejzáhadnějších postav , s kterou jsem se ve světě knih potkala :) . Víme o něm tak málo a přesto je jedním z hlavních charakterů. Doufám ,že tě lépe poznám v knížce Upír Lestat. Luis mě často k smrti nudíval a z Claudie se stala necitelná a nevirovnaná upírka. Zklamalo mě to ,když jsem se dozvěděla o tom ,že jsou přeložené pouze 3 díly upířích kronik. Zbytek budu muset postupně přečíst s přítelem slovníkem :) . Smutek ,který jsem pocítila při dočtení knížky se nedá popsat :( .

hana6742
02.10.2015

Jako mnoho lidí zde, také jsem první shlédla film (snad 10x) a až poté četla knihu. Nedokážu ale srovnat filmové zpracování s knižním, obojí mě něčím nadchlo. Film se mi vždy líbil, ale po přečtení knihy mi některé věci z něj více zapadají do sebe. Kniha mi také přišla lepší v propracovanosti, ve filmu hodně důležitých částí z knihy chybí (ale obešel se i bez nich). Knížka mi po přečtení stále ještě leží v hlavě, pasáže Louisových myšlenkových pohnutek mi tedy ve srovnání s jinou literaturou, kterou jsem četla, dlouhé nepříjdou a naopak dodávají knize dramatický nádech a příběh hodně prohlubují. Svým příběhem mě kniha docela zasáhla (i na slzy došlo) a po dlouhé době opět knížka, kterou jsem přímo hltala.

juli2
26.09.2015

První jsem viděla film a pak jsem se pustila do knihy.... A upřímně film je o hodně lepší než kniha. Přišla mi strašně vleklá a prostě taková nijaká.

Diabel
10.09.2015

Bohužel osobně mě taky film bavil o mnoho více jak kniha. Občas jsem se musel přemáhat to dočíst, asi mi taky úplně nesedl způsob toho, jak to Rice píše. Na druhou stranu jsem byl rád , že jsem se dozvěděl spoustu věcí, které samozřejmě ve filmu nejsou a ani nemůžou být - jako např, že Luis měl bráchu atd. To by z toho byl ale 5 hodinový filmec :D A především mi dělal největší problém Louisovy předlouhé rozhovory o životě, místy snad i zbytečný, ale jinak fajn doplněk k filmu.

ddomikk
10.09.2015

Musím se přiznat, že za mě asi víc film než kniha ( a to se stane opravdu málo kdy!). Nevím čím to, nějak jsem se nemohla pořádně začíst. Každopádně ať už film nebo knihu, by měl každý alespoň jednou za život vidět nebo číst je to neuvěřitelný příběh!

Temný snílek
29.08.2015

Četla jsem názory, že se kniha nečte zrovna nejlépe, ale pro mě se stala fascinujícím počtením, jen litují, že jsem, před jejím přečtením, shlédla film, protože je sice zdařilý, ale na knihu nemá ani omylem. Ta je místy až dech beroucí a oproti filmu pointy scén vyznívají až téměř protichůdně.

Hluboký a procítěný příběh, to je to, oč tu běží a co může někoho odrazovat. Tohle v žádném případě není lehká romance s láskou až za hrob, kde jsou hrdinové navěky šťastní. V knize se láska objevuje ve velké míře, ovšem každému se nemusí zamlouvat, jelikož je plná zvrácenosti a touhy po nedosažitelném. Láska dítěte k dospělému muži, mezi dvěma muži a muž milují dítě. Nechci, aby to vyznělo tak, že někoho odsuzuji, ale v tomhle dokonalém upířím světě to působí podivně. Důležité ovšem je, že všichni hledají lásku, ať už v jakékoliv podobě...

Interview s upírem je horor s romancí, s úchvatným příběhem, který mě díky své hloubce velmi fascinoval. Kniha obsahuje mimo jiné i prvky historického románu, ale hlavně složitě propracovaný děj, v němž nic není takové, jak se může na první pohled zdát. Někomu se může číst hůře, ale rozhodně stojí za to. Jen to není odpočinková četba na odreagování, protože vyžaduje plnou čtenářovu pozornost.

radusak9806
18.08.2015

Jelikož jsem prvně viděla film a ten považuji za geniální, tak mě kniha nějak zvášt nesebrala. Jsou tam odchylky od filmu, což asi ani tak moc nevadilo, ale celkově je ten děj táhlý a když už víte co má zhruba přijít čekáte jen kdy se to stane. Osobně za sebe ale doporučuji knihu upír Lestat, která mě bavila mnohem více.

SmallLucia
03.07.2015

Příjemně psaná kniha, ve které mi ale někdy dělaly problém Louisovy dlouhé vnitřní rozhovory o životě, smrti a vině. Film jsem viděla také a asi to pro mě byla lepší verze příběhu.

cat5
02.07.2015

U mě též platí "od filmu ke knize". Film byl skvělý a kniha také. Nemám,co vytknout.

Nunee
15.05.2015

Opravdu geniálně zpracovaný film podle méně geniálně zpracované knihy.... Většinou je to naopak.... Ale já nejsem objektivní, protože prostě žeru všechny tři herce, co ztvárnili hlavní mužské postavy (co se upírů týče...) :-)

tsal
06.05.2015

Interview pro mě bylo značným zklamáním. Film jsem viděla již nesčetněkrát a rozhodně patří k mým oblíbeným, avšak v knize jsem hned na prvních stranách narazila na problém, který se se mnou táhnul po celou dobu čtení - patos. Od první do poslední věty jsem byla vystavena neustálým citovým výlevům hlavního hrdiny, jeho tklivým popisům a procítěným myšlenkám, které ve mně probouzely otázku, jak si přes všechny ty silné emoce vlastně dokáže najít čas na běžné fungování. Knižní Louis mě doháněl k šílenství a jeho příběh jsem dočetla jen kvůli okolním postavám - Lestat, Claudie a Armand byli zajímaví, měli život a jiskru, která Louisovi bolestně chyběla. Jen kvůli nim se chystám na další díl, třebaže se obávám, že mě styl psaní bude opět ubíjet.

Fallenyard
24.04.2015

Bohužel jedna z knih, které jsou jen pro určitý věk a člověk by si je neměl číst v dospělosti, aby nepřišel o iluzi dokonalosti. Co mě zhruba od patnácti do osmnácti let na knize okouzlovalo, jde s každým dalším rokem víc a víc mimo mě, a místo toho zůstává rozčarování. Knihu rozhodně doporučuji; je psaná čtivě, má atmosféru a dokáže zabrnkat na ty správné struny - pokud jste cílovka.

veronica 01
28.02.2015

Tuto knihu bych definovala jako jedno velké čtenářské zklamání. Občas to vypadalo velice slibně, hlavně celá druhá část knihy se mi velice líbila (tato část byla bohužel ale také nejkratší), ale jinak to bylo utahané, nudné a nekonečné. Film je pro mě nesrovnatelně lepší.

MachineGirl
04.02.2015

Nejdříve mě překvapily negativní komentáře, ale pak mi došlo, že je možná napsali lidi, co k tématu upírů nemají moc vztah, nemají rádi fantasy, ale nějak se ke knize dostali třeba proto, že viděli film. Mě kniha naprosto nadchla. Četla jsem ji dříve, než jsem viděla film, a tak mi bylo líto, že se do něj spousta věcí nedostala, ale i tak mám ráda obojí. Myslím si, že je to hodně zajímavý a dobře napsaný příběh, jen to asi chce, aby se člověk o tohle téma aspoň trochu zajímal nebo k němu měl vztah.

Tomlord Mighty
02.02.2015

Moc nerozumím komentářům co tu jsou.Jistě každý má ke knize jiné stanovisko.
Ale některé dojmy ze čtení mě překvapily.
Já knihu přímo hltal.Přišla mi exceletně napsaná.To že tomu někdo vyčítá přílišnou popisnost.Proč? Vždyť autorka skvěle vykreslovala atmosféru,kterou chtěla předložit a vyjádřit.Cítil jsem déšť co tam dopadal na jedoucí kočáry,jako bych to skutečně viděl,představoval si tmavé uličky.Cítil ty dopady té nesmrtelnosti.Konejšivé světlo lamp.Prostě parádní popis.Nepřišlo mi,že by si Louis stěžoval.Pouze vysvětloval své pocity,a posléze naopak se snažil Lestatovi porozumět.Když přihlédneme k tomu co si Louis prožil,jaký byl založený jako člověk a jak ho to posléze ovlivnilo jakožto upíra.Dostal jsem co jsem chtěl.Příběh,co měl smysl,myšlenkový přesah a přidanou hodnotu v podobě výtečné atmosféry.Provázané vztahy.Myslím si,že člověk co vyčítá přílišnou popisnost nebo málo děje jen nepochopil psychologii postav.Nebo je prostě jiný než já a nedovede se do pocitů upíra vžít.Lestata prostě musím mít.Za mě byla tohle výjimečná kniha.Ne jako ty další tuny materiálu s upíry.Pět hvězdiček

Vaiolet
27.01.2015

Příběh byl plnej emocí, strachu z odhalení a vzpouře. Claudii jsem si, jako jedinou postavu, neoblíbila. Její nenávist k Lestatovi jsem nepochopila, vždyť on jí tím zachránil a daroval jí lepší život. Měla co chtěla,kdy chtěla a Luise si pomalu omotávala kolem prstu. Na Luise jsem si zvykala trochu delší dobu, na mě byl moc "intelektuálský". Lestat, Luis i Claudie byli praví upíři (s rakví, hořením na sluníčku atd.), ne jako ty na slunci se třpitící slaďouši ze Stmívání a tak to má bejt. Ale i tak nemůžu najít už nic kladného, je to tak půl na půl a proto dávám 3 hvězdičky.

Smrtka92
24.01.2015

Kniha se mi líbila víc jak film. Jsou tam i věci, které ve filmu nebyli a to mě vždy u knih dost zaujme. Už se těším až si přečtu další knihu od této autorky "Upír Lestat ".

Markouš
24.01.2015

Kniha se mi líbila, ale chvílemi mi přišla nudná. Byly tam moc dlouhé popisy. Ale i tak stojí za to si ji přečíst. ;)

Danah
27.12.2014

Je mi líto, že jsem knihu nedočetla, ale po tom, co jsem viděla film..no, ztratila jsem zájem. Nesedl mi autorčin styl psaní, ale přesto myslím, že se někdy v budoucnu pustím do druhého dílu (Lestat byla moje nejoblíbenější postava jak ve filmu tak v tom kousku knihy)