Upálené

Upálené https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476287/bmid_upalene-HVl-476287.jpg 4 984 984

Další thrillerová lahůdka s hororovou příchutí od autorky Kříďáka, Jámy a Těch druhých. Před pěti sty lety tady upálili osm mučedníků. Před třiceti lety tu beze stopy zmizely dvě dívky. A před dvěma měsíci tu tragicky zemřel místní farář. Vítejte v Chapel Croft, zapadlé vísce, jejíž tajemství leží ukrytá hlouběji než v hrobě a kde se zlo začíná znovu probouzet. Nahradit zesnulého duchovního sem přichází někdo, komu temnota také už mnohokrát zasáhla do života. Někdo, kdo bude muset otevřít staré rány a hlavně ochránit svou dospívající dceru před démony, kteří tady umějí být až příliš skuteční.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Burning Girls , 2021

mysterygirl
04.11.2021 5 z 5

Za me skvely, napínavý, nepredvidatelny thriller, ktery predcil i Kridaka

Kacafir
03.11.2021 5 z 5

Mám C.J.Tudor velmi rád a právem ji náleží místo v mé knihovně .Zraje jako víno a už se těším na její další knihu. Takže jak píše v epilogu zase za rok. Knihu nebudu rozebírat, ať si ji každý přečte a vyhodnotí, ale za mne PECKA...

---Veronika---
03.11.2021 5 z 5

Naprosto luxusní thriller. Do poslední stránky nebudete vědět, co přijde, i když si myslíte, že už vás nic nemůže překvapit. Věřte mi, může.

Nejprve jsem byla lehce skeptická ohledně tématu - církev a farnost, ale naprosto mi to sedlo. Ke knize se to hodilo výborně.

Rozhodně nejlepší kniha od autorky, jsem zvědavá, zda tuto knihu překoná.

Všem vřele doporučuji. :)

petrarka72
01.11.2021 4 z 5

Odsejpá to, osudy, časové roviny a jednotlivé tematické linky se proplétají, prostředí vesnice s typickými figurkami a vlastními pravidly je uvěřitelné, postavy - nejen ta hlavní, farářka, matka a pár dalších osobností v jednom - mají přesnou dávku otevřenosti a tajemství, hororové momenty jsou působivé, průběžné téma zla a jeho původu a podstaty to vše docela pěkně podbarvuje, a i když se asi o dvou věcech dá mluvit jako o níže zmiňovaných čtenářských faulech a u jedné linie si nejsem jistá, zdali obstojí tváří v tvář elementární logice, jsem spokojená. Protože autorka se přinejmenším v dějové lince odklonila od Stephena Kinga, a pokud na něj odkazuje, tak vědomě a s nadhledem. Už bylo na čase - a vyplatilo se to.

Mkrh
31.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Po Těch druhých, což byla za mě nejlepší knížka od autorky, jsem se moc těšil na další dílo. Upálené mi ale od začátku nesedla tolik, jako předchozí. I když se mi třeba v jámě moc nelíbila pointa, všechny knížky mě už po pár stránkách chytly svojí atmosférou. Dokázal jsem se do postav vžít a přenést se s nimi na místo. Tady mi to ale moc nešlo, byť písmenka ubíhala rychle a já se těšil na rozuzlení. Mírné zklamání ale přišlo i u něj. Moc nemusím (asi jsem tím přejedený) příběhy, kde se na poklidném místečku v jednu chvíli zvrtne úplně všechno, jen aby se rozmazlený čtenář nenudil. V téhle knížce to bylo vyhnané úplně do extrému. Vraždící puberťáci: mrtvý farář + máma, objevení mrtvoly těhotné holky, mámy Marry, Joy, brácha na cestě, co kosí důchodce, k tomu přízraky a ještě navíc totožnost farářky...
Že se jedná o Marry naznačila autorka už v polovině, proto jsem byl zvědavý, jak to navlékne, když celou dobu v ich formě mluví ke čtenáři, jako kdyby místo objevovala. Pokud by i farářka byla psaná v er formě (jako Flo), super (čtenář by jí neviděl do hlavy a rozuzlení by tak dávalo smysl). Takhle trochu kostrbaté...
Knížku jsem si určitě užil, ale čekal jsem víc. 7/10

regiiiii
31.10.2021 5 z 5

Některé knížky přečtu za den, dva. Jiné za týden dva a nějaké čtu i měsíc. Párkrát se mi stalo, že jsem ani knížku nedočetla jaká to byla pro mě trýzeň. Ale ,,Upálené”? To byl ten první případ. Knížku jsem zhtla na jeden zátah. Nemůžu říct jestli se mi líbila víc nebo míň než jiné knížky od C.J. Tudor. Zatím se mi prostě líbily všechny. Ale tahle ve mě zanechává pocit, že ji okamžitě potřebuju přečíst ještě jednou. Jak tak ležím a přemýšlím o ději, zjišťuju, že ten konec mi pěkně zamotal hlavu a celý příběh ,a to jsem ani od určité časti nebyla překvapená jak to ze ztracenýma holkama dopadlo. Ale jen jakoby mi ten konec vymazal z hlavy nějaký detaily. No nic budu si ji muset dát znovu. Za mě plný počet hvězdiček.

Pavlína2019
30.10.2021 5 z 5

"Prostě všechno jinak, než si člověk myslí". Závěr mě překvapil, takové rozuzlení jsem nečekala. Kniha je napínavá, čte se sama. Je moderně napsaná, krátké kapitoly i věty. Výborný děj. Určitě všem doporučuji a těším se na další knihu..

vnimat_Krasu
29.10.2021 3 z 5

Chapel Croft mě bavil! Jeho křupani i mocipáni, hospodský kvízy, obnošený historky i temný kaňky na pijáku. Bavila mě i Jack s Flo, protože ten křehkej vztah matky s puberťačkou tu C. J. Tudor zrcadlí náramně...

...ale (!),

ty poslední stránky Upálené založený na čtenářským podrazu, kterej navíc vstříc všemu předchozímu nedává elementární smysl, jsou prostě čtení znechucující kemr. Tady měl někdo redaktorsky zasáhnout, ffs.

85098211
29.10.2021 5 z 5

Mám takový pocit, že nám autorka zraje jako víno ;-). Protože tato její poslední kniha je (prozatím) definitivně nejlepší! Mrazivý příběh, který nám zde předestřela, čtenáře vtáhne do svého víru hned od prvních stránek a nepustí ho až do úplného konce. Farářka Jack se svojí dcerou Flo opouští (ne tak úplně dobrovolně) město a vydává se na farnost kdesi v zapadlém koutě Sussexu. A už první setkání s malou holčičkou hned po jejím příjezdu je přinejmenším hodně zvláštní. Na scéně se objevují další lidé a Jack i Flo se stále více zamotávají do pavučiny pravd, ale hlavně lží, kterou obyvatelé oné vísky dlouhá léta spřádali a stále ještě spřádají... Knihu jsem poslouchala jako audio (v nemocnici po operaci oka) a musím přiznat, že konec jsem již doslova finišovala, protože závěr je fakt peckoidní! S přehledem dávám plný počet, doporučuji milovníkům napínavých thrillerů a na další autorčinu knihu se budu zase moc těšit! :-)

Ajuszka
28.10.2021 5 z 5

Páni.. Celý ten příběh mě bavil, ale dej byl takový pozvolný, nenáročný. Což je dobře, opravdu se kniha strašně dobře četla.
Vesnička opředená tradicí a pak samozřejmě spousty otázek a mrtvol..
Konec byl taková klasika, mírné překvapení, říkám si.. Jo jo. Na posledních 5 stránek jsem zůstala zírat.. Tohle mě rozhodně po celou knihu nenapadlo:D a tak to má být, hodnotím velice kladně

Babouš
25.10.2021 5 z 5

Protože na Dušičky to chce něco tak strašidelnýho, že do postele budete skákat ze strachu, že se pod ní něco skrývá. Pořád si stojím za tím, že autorčina nejlepší kniha je Jáma, ale Upálené jsou upřímně jen o (spálenej) fous za ní. Najdete tady malý anglický městečko s děsivou minulostí, odporný lidský charaktery, přízraky v kostele i studnu, kde se stalo něco strašidelnýho. Thriller se tady prolíná s hororem a při čtení často nevíte, co způsobil nedostatek spánku a co už je fakt nadpřirozeno. Já knihy C. J. Tudor prostě miluju a za Upálený dám ruku do ohně!

KatChiss

Mrazivé. Děsivé. Znepokojující.
Těmito slovy bych popsala příběh, který sledujeme ve vesnici jménem Chapel Croft. Přijíždí sem farářka se svou dcerou, jelikož se v kostele, ve kterém dříve působila, něco stalo. Domnívá se, že tu najde klid, ale opak je pravdou. Minulost místa ji pronásleduje. Upálení mučedníci. Ztracené dívky. Smrt faráře. Něco na událostech nesedí, a farářka se v nich i přes varování místních obyvatel začne šťourat. Na co přijde?
Líbilo se mi, že hlavní protagonistkou byla farářka. Autorka tím boří mýty, že farářem může být jen muž. Máme možnost nahlédnout pod pokličku a vidět, co taková práce obnáší. Že i žena boží má své zlozvyky - ráda si zapálí nebo si dá sklenku vína. Občas si zanadává. A hlavně, že je především matka. Matka, která by pro své dítě udělala cokoli.
Důležitým aspektem je vztah matky s dcerou v pubertě, který je proměnlivý jako aprílové počasí. Je plný hádek, kousavých poznámek, lží, vytáček, ale také omluv, ujištění, vřelosti a vyznání lásky.
Ale tím nejdůležitějším je napětí, kterého je tu až až. Autorka si pro čtenáře připravila víc než jednu záhadu. Kromě událostí místa je to záhadná minulost hlavní protagonistky a současnost její dcery, která si v novém prostředí našla kamaráda a jen svou přítomností si vytvořila pár nepřátel.
Audioknihu namluvila Jitka Ježková, která má na svědomí i Naslouchače a je skvělá! Její hlas je velmi příjemný a umí krásně nastolit děsivou a mrazivou atmosféru.

Pitbullka

4,5⭐
Začátek knížky nebyl zrovna nejslibnější, ale tady se vyplatilo vydržet. Protože se pak začly objevovat nejrůznější tajemství postav a byla to fakt jízda. Konec byl skvěle zakončený, vše do sebe zapadlo. Upálené jsou pro mě zatím nejlepší knížka autorky. Jediné, co mi vadilo, tak některé vulgarismy a to, jak farářka neustále klela, toho bylo někdy už moc.

KatkaLas
24.10.2021 5 z 5

Nejdřív se mi to zdálo jako strašná kravina, ale knihu jsem neodložila, protože je čtivá. Vlastně i teď si myslím, že je to kravina, ale přečetla jsem ten příběh za dva dny a bavila jsem se. Takže jako odpočinkovou věc mohu doporučit.

wendulka321
18.10.2021 5 z 5

Odpoledne jsem doposlechla a teda musím říct bylo to super.
Hlavní hrdinka mladá farářka která se kromě výchovy své pubertální dcery a práce v nepříliš přátelském prostředím malé vesnice se musí vyrovnávat se svou temnou minulostí. A ještě musím moc pochválit výběr interpretky Jitka Ježková byla úžasná Vřele doporučuji všem milovníkům napětí.

IreneP
16.10.2021 5 z 5

Tohle se autorce zase povedlo. Z mého hlediska lepší než Jáma i Kříďák. Méně nadpřirozena, více zločinu. Chapel Croft je nový Midsomer. :-) A doporučuji i audioknihu. Čte Jitka Ježková a velice dobře.