Trpká príchuť klamstva

Trpká príchuť klamstva https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488636/bmid_trpka-prichut-klamstva-hse-488636.jpg 5 15 6

Ľútosť nie je niečo, čo má Ema vo svojej emocionálnej výbave. Je rozmaznaná, prostoreká, krutá a nebojí sa uchýliť aj k šikane. Napriek tomu sa v nej prebudí súcit, keď jeden večer prichytí čudáka Tomáša, ako sa hrabe v kontajneri za reštauráciou jej mamy. Vie, že by sa novým pocitom nemala poddať. Vie, že to môže dopadnúť katastrofálne. A takisto vie, že na drobný prejav milosrdenstva môže kruto doplatiť. Aj tak však zahodí zdravý rozum a nechá priechod emóciám. Keď vám jedna noc zmení život, musíte sa rozhodnúť. Či vyjdete s pravdou von, alebo si na tvár nasadíte masku nevinnosti. Ema je zvyknutá nosiť masky. Jedna navyše sa medzi množstvom ostatných stratí... Alebo nie?... celý text

Jurajovamaka
27.01.2023 5 z 5

Krásny poučný príbeh nielen pre mladých čitateľov...Kniha núti zamyslieť sa nad skutočnými hodnotami v živote... a na pozadí dvoch svetov chudoby a bohatstva stavia príbeh lásky dvoch študentov...
Je to niekedy veľmi smutné, ako si dnešní mladí ľudia dokážu ubližovať...
Ale LÁSKA je mocnejšia ako všetko zlo, pýcha, nenávisť...všetko zvládne, všetko prekoná...
Ponorte sa do silného príbehu, ktorý VÁS chytí za srdce ...

Karin94
13.01.2023 4 z 5

Príbeh, ktorý by som kľudne mohla zaradiť do kategórie podľa skutočných udalostí, hoci samotná kniha skutočná nie je, ale skôr narážam na témy, ktorým sa autorka v knihe venuje.

Téma šikana mi je nielen veľmi známa, ale som aj veľmi rada, že som mala možnosť si takýto typ bolestivej knihy prečítať aj zo slovenskej tvorby, napriek tomu, že sa mi to miestami čítalo veľmi ťažko.

„Niekedy sa nám do cesty pripletú ľudia, ktorí nám prevrátia celý život naruby. Zmenia nám myslenie, ukážu lepšiu cestu, naučia nás žiť.”

Začíname čítať o takmer osemnásťročnej Eme, ktorá by mala byť podľa anotácie zlej a šikanátorskej povahy. Za mňa dosť rýchlo vstupuje do seba a teda mi tam chýbal väčší opis jej krutého charakteru.
Na Mira, Eminho frajera, je škoda míňať písmenká, pretože toho by som najradšej zavesila za vajcia do prievanu!
A celkovo škoda spomínať negatívne postavy, lebo doteraz mi para fučí z uší z toho, ako som polovicu postáv nevedela vystáť a celý čas som sa cítila ako lokomotíva.
Zameriam sa radšej na tie dobré postavy, ktoré som si obľúbila, ako na milého Tomáša, ktorý bol terčom pre všetkých, ale aj deti ako boli Radko so Simonkou, pri ktorých mi pri čítaní hrialo srdiečko. A Eminu mamu, ktorá mi bola veľmi sympatická.

Štýl písma a námet sa mi veľmi páčili. Takým menším mínusom bolo, že som sa veľakrát nevedela vysomáriť v niektorých pasážach a musela som si to aj 3x prečítať, kým som pochopila o kom čítam a čo sa tam vlastne deje.

Čo sa mi ale veľmi páčilo bolo, že keď som tipovala, ako by to mohlo dopadnúť, tak ma autorka rýchlo vyviedla z omylu a čakali ma tam veľmi prekvapivé zvraty a tajomstvá, ktoré mi ani len nenapadli.

„Ani to najvyššie číslo nenahradí prázdnotu, ktorá sa napokon rozprestrie v našom vlastnom srdci, ak popritom všetkom zanedbáme ľudí, ktorým na nás skutočne záleží.”

Ak vás odrádza kniha kvôli tomu, že je z prostredia školy, tak skúste prižmúriť oči.
Čaká vás síce kvôli témam nie príliš príjemný, ale za to zaujímavý príbeh, ktorý všetkým odporúčam.

4,5/5

Miška935
22.10.2022 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha i příběh. Kniha se mi moc líbila a bavila me :)

Vknihách
30.04.2022 5 z 5

Viktória nám ponúka opäť niečo nové. Po debutovej postapokalyptickej sérii, Nepriatelia Urdisu, dvoch perfektných psychotrileroch, sa Dominová predstavuje ako multižánrová, talentovaná autorka. Tentoraz nám naservírovala skvelý príbeh z prostredia gymnázia, so zaujímavými hlavnými postavami- bohatej, rozmaznanej dcéry poslanca, Emy a terorizovaného Tomáša, žijúceho na pokraji chudoby (či až za ňou?). V príbehu nechýba ani tajomstvo. Čo je však naozaj smutné, je, že týmto tajomstvom vydiera otec vlastnú dcéru. Emin priateľ Miro je síce pekný, ale v hlave má totálny prievan. Prehádzané priority a aj jeho charakter sa naozaj vyfarbil, až som sa zhrozila. Veľmi som si obľúbila okrem Tomáša a neskôr Emy, jej najlepšiu kamošku. Veľmi sa mi páčilo ako pri nej vždy stála, či už niekoho šikanovala alebo pomáhala-vždy stála po jej boku a podporovala ju (aj keď v tej šikane fakt nemusela).
V príbehu nájdeme veľa hlbokých a krásnych myšlienok, žiaľ ani jednu som si nevyznačila,ani nezapísala, pretože na to nemám čas keď ma dej pohltí. Emina premena z húsenice (povrchnej tyranky) na nádherného motýľa (empatickej bytosti, ktorá túži nezištne pomáhať), Tomášova dobrosrdečnosť, láskavosť, obetavosť a schopnosť odpúšťať, bolo gro celého príbehu. Nečakajte však nič povrchné. Autorka ide do hĺbky problémov,odhaľuje rodinné zázemie Tomáša, Ema si však svoje tajomstvá stráži do posledných stránok. Aj keď vám možno nevyrazia dych, že tušíte o čo pôjde, tak celkové rozuzlenie záverečnej zápletky je hodné 'standing ovation'. Naozaj to autorka vymyslela perfektne.
Štýl písania Dominovej je ako vždy ľahko čitateľný, formát knihy sa číta naozaj veľmi rýchlo, na predsádkach a obálke si dá autorka vždy veľmi záležať a tentoraz prekvapila aj ilustráciami- siluetami dvoch postáv medzi kapitolami.
PS: kupujte knihy Viktórie Dominovej. Sú hodné každého jedného eura!

Anna195
22.04.2022 5 z 5

Nemyslela som, že ma tak pohltí príbeh, ktorý je určený skôr pre mladšie ročníky. Príbeh zobrazuje silnú tému šikany. Doteraz nedokážem pochopiť, ako niekto môže niekomu ubližovať, len na základe toho, že je iný. O to viac ma to mrzí, keď sa niečo takéto deje medzi dospievajúcimi ľuďmi.

K hlavnej hrdinke Eme, som si musela hľadať cestu, pretože ani ona nebola bez viny. Zároveň mi jej bolo ľúto, že musí skrývať svoje skutočné ja pod maskou. Doteraz mám v hlave vetu, ktorú jej povedal Tomáš: Je mi ťa skôr ľúto..., v tom momente som s Tomášom úplne súhlasila. Ema si prešla v príbehu skvelým vývojom a postupne nám odhaľovala samú seba, no najviac si mi získala maličkosťami, ktoré robila pre Tomáša, vtedy ukázala svoje dobré srdce. No s Tomášom sa život vôbec nebabral, ale napriek tomu sa nevzdával. Tento chlapec ma veľakrát presvedčil o tom, že už dávno nie je chlapec, ale muž. Ich romantická linka bola pomalšia, čo mne len vyhovovalo, keďže to na mňa pôsobilo oveľa realistickejšie.

Po celý čas Ema skrýva tajomstvo, ktoré som vôbec neodhalila, až kým nám ho samotná autorka neprezradila. A takéto tajomstvo som rozhodne nečakala. Čo musím ešte vyzdvihnúť je vzťah medzi matkou a dcérou, a to, ako sa jedna druhej otvorili. Tento vzťah bolo veľmi krásne spracovaný.

Príbeh nezobrazuje iba tému šikany. Samotná autorka poukazuje na to, aké zlé dokážu byť toxické vzťahy a bohatstvo či spoločenské postavenie nie je všetko, pretože v živote sú omnoho dôležitejšie veci. Príbeh odporúčam všetkými desiatimi a myslím si, že aj o takýchto témach treba písať.

Majka1979
13.04.2022 4 z 5

Príbehy dvoch svetov, zaujímavé čítanie.
Ako sa však vyvinie príbeh ďalej, nejedného človeka prekvapí. Nie vždy je všetko tak ako by si človek myslel. A aj pod tvrdým obalom sa môže skrývať citlivá duša.
A prečo je vlastne Ema taká tvrdá? Naozaj v nej nie je ani kúsok citu? Alebo je za tým jej správaním skryté niečo viac ?

2016  100%Nepriatelia Urdisu
2021  88%S úctou, priateľ