Tři

Tři https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489092/bmid_tri-UF0-489092.jpg 5 221 65

„Jmenuju se Virginie. Z těch tří dnes se mnou mluví jen Adrien. Nina mnou opovrhuje. S Étiennem už nechci nic mít já. Přesto mě od dětství fascinují. Nikdy jsem k nikomu nebyla tak pevně připoutaná jako k těm třem.“ 1986. Adrien, Étienne a Nina se potkají na základce. Okamžitě se spřátelí. Jsou nerozluční. Milují stejné věci, stejnou muziku. Společně se učí i poflakují, bojují s učiteli a hledají své místo v rodinách i ve světě dospělých. Sdílejí svá zranění i své touhy. Společně spřádají sny o hudební skupině, která nechá za zády úzkoprsý venkov a jednou dobude Paříž. Nikdo a nic je nerozdělí. Ale sdílejí skutečně všechno? 2017. Na dně jezera, u něhož trávili horká odpoledne i noční alkoholové večírky, je jednoho dne objeven vrak auta, který tam ležel dlouhá léta, a v něm pozůstatky lidského těla. Virginie, novinářka s tajemnou minulostí, píše o události reportáž. Její vzpomínky postupně osvětlují pavučinu vztahů, která trojici přátel z dětství spojuje. Co se s nimi za ta léta stalo? Proč jsou všichni tři tak napjatí a čekají se zatajeným dechem na výsledky policejního vyšetřování? Patří ostatky někomu, koho dobře znali? A jak to všechno souvisí s jejich přátelstvím? Nová kniha Valérie Perrinové využívá všechny triky, kouzla a postupy, které jsme poznali a obdivovali jako čtenáři románu Vyměnit vodu květinám. Celý svůj báječný literární talent dává do služby příběhu tří přátel, který nás zajme, pohltí a nepřestane fascinovat, dokud se jeho nitky před námi nerozpletou a zase nespojí v překvapivém závěru. Je to příběh o lásce a přátelství, romantický popis bolestného a zranitelného dospívání, výpověď o hořkém hledání vlastní identity, tragická zpráva o rodičích a dětech a jejich neschopnosti se navzájem milovat, detektivka, román o vině a trestu? Román Tři je dojemnou oslavou přátelství, lásky a života i s jeho tajemností, překvapivostí a temnými zákrutami.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Trois , 2021

magic11
16.10.2023 3 z 5

já to neustálé přeskakování do minulosti prostě nemám ráda, dělá mi to guláš, ale dočetla jsem, byla jsem zvědavá, jak to bylo...

J&B
08.10.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem,kniha je skvělá.

pajaroh
04.10.2023 5 z 5

Způsob vybrávění Valerie Perrin se mi velmi líbí, ono postupné odkrývání zamotaných osudů a tajemství bez postranní manipulace čtenáře, živé postavy, se kterými chvílemi soucítím, chvílemi je nechápu (ale neodsuzuji), a prostředí, ve kterém se rychle "čtenářsky" zabydlím. Těším se na autorčiny další knihy.

"Nechej proletět černé myšlenky hlavou, ale nikdy jim nedovol, aby si ve tvých vlasech udělaly hnízdo."

keny
01.10.2023 5 z 5

Ve chvíli, kdy jsem pochopila, kdo knihu vypráví, mi bylo tak zvláštně teskno a rozbrecela jsem se. Jedna z nejsilnějších a nejemotivnějších knih, které jsem kdy četla. Buďme šťastní za své přátele, kamarády z dětství, kteří jsou stále s námi

Mojepočteníčko
30.09.2023 5 z 5

Vítej v mojí knihovně Valérie!

Nina, Adrien a Étienne tři přátelé z dětství, kteří společně dospívali a plánovali budoucnost. Jejich snem bylo dobýt Paříž vlastní hudbou. Byli nerozluční. Přes to všechno se jejich cesty na nějakou dobu rozdělily.

V roce 2017 je na dně jezera nalezen vrak automobilu a v něm lidské ostatky. Novinářka Virginie zpracovává na toto téma reportáž. Díky psaní se postupně noří do vlastních vzpomínek. Vzpomínek, které se bezprostředně vztahují právě k našim třem přátelům

P-E-R-F-E-K-T-N-Í
Byla jsem pohlcená i omámená. Sama sebe jsem utvrdila v pocitu, že francouzští autoři píší tak nějak...jinak. Jsou komplexní, otevření, nevyhýbají se syrovosti, upřímnosti či opravdovosti.
Dokáží popsat život v celé své kráse i ošklivosti tak, že budete mít chuť setkat se s přáteli, vypít si dobrou kávu, opít se, tančit, promilovat celou noc, zkrátka ŽÍT a třeba vyzkoušet to, čemu jste se doposud vyhýbali

Autorka otvírá závažné téma, které by po přečtení mohlo ledakomu otevřít oči (nezmiňuji ho záměrně, abych vás neochudila o překvapení).

Jeden z nejlepších a nejhlubších románů, který jsem za poslední dobu četla. Doporučuji!

elenai
19.09.2023 5 z 5

Příběh hlubokého přátelství, které jsem nikdy nepoznala, a tiše jsem při čtení záviděla. Do jistého bodu. Jak málo totiž stačí k tomu, aby byla nit přátelství přetržena. Musím přiznat, že mě hodně zaujala hlavně druhá polovina knihy, kdy Nina, Etienne a Adrien překročili práh dospělosti a postupně se (ne)realizovali ve svých snech . Začalo také postupné odkrývání nejednoho tajemství a že bylo sakra co odkrývat! Velmi stísněně jsem se cítila při čtení pasáží s Emmanuelem. Pohádkový princ? Ale kdeže... Největší tajemství ale skrývá Adrien. Vnímavý čtenář na to přijde o něco dříve, než-li jej odhalí sama autorka, ale je to opravdu pecka. Trošku mě ovšem mrzí rychlý konec.

Letos jsem se seznámila z francouzské literatury ještě s Delphine de Vigan a Annie Ernoux, ale Valerie Perrin pro mě byla ta, která mě alespoň trochu zahřála u srdce. 90%

momo01
30.08.2023 5 z 5

Valerie Perrin je vynikající vypravěčka. Detaily, odkrývání vrstev příběhu, tajemství, podezření: vše přichází ve správný čas. A na konci se s údivem a otevřenou pusou vracím na začátek a ptám se "jak to udělala?". A chci víc... a přitom vím, že víc není.

Bubo19
18.08.2023 5 z 5

Jsem ráda, že jsem díky svým oblíbeným objevila tuto autorku. Její styl psaní se mi líbí a příběh o nerozlučných přátelích taky. Příběh je to chvílemi smutný a Virginie mi v tom dělala pěkně dlouho zmatek, ale i přes velký počet stran jsem spokojená a potěšilo mě, když jsem dnes zjistila, že brzy u nás vyjde od Valerie Perrin další kniha.

Terka1975
08.08.2023 4 z 5

Krásný román o přátelství, podobnost s knihou o Baltimorských mě navnadila, ale úplně mé očekávání nenaplnila. Nevryla se mi do srdce, neoslovila mě tímto způsobem. Začátek byl velmi slibný, ale jak se střetávala různá časová období a psaní ze strany Virginie mi přišly trochu zmatené a já se občas musela ujišťoval, která z postav vlastně vypráví. Ale celkově dojem příjemný.

alca-212
03.07.2023 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za pár dní, nemohla jsem ji ze začátku odložit. Poslední zhruba čtvrtina už mi ale tak skvělá nepřipadala a dalo by se říct, že mě i zklamala. Zdálo se mi to takové prvoplánové všechno... jinak to vyjádřit neumím. No ale to je subjektivní a jak tak koukám i menšinový názor...
Přesto jsem ráda, že jsem autorku objevila a román přečetla. Těším se na Vyměnit vodu květinám.

ANDY28
14.06.2023 5 z 5

400 stran nás nechává Valerie čekat na rozuzlení :-)
Když vás někdo považuje za hvězdu, snažíte se k němu přiblížit. Být s ním.

Annannas
11.06.2023 3 z 5

Hezké, ale příliš zdlouhavé.

Kaja1
11.06.2023 5 z 5

Bylo to moc hezké čtení. Celou knihu jsem přemýšlela, kdo je ta žena, která se v městečku objevila. Je pravda, že mi v druhé polovině začalo vše docházet. Dobře, že vše se na konci knihy uzavřelo, a nezůstala žádná nevyjasněná záhada.

zweedy
07.06.2023 5 z 5

Krásný příběh tří přátel, kteří se rozchází v době dospívání i když si slibovali společnou budoucnost. Nina, jež je opuštěná a věří, že láska a nový domov vyřeší vše. Adrien, který se ztrácí v sobě a rozhodne se napsat knihu. Etienne, který touží po respektu svého otce a budí ho strach z toho co viděl padat do jezera.
A kdo je sakra ta tajemná Virginie?

jeny-v
12.05.2023 5 z 5

Myslím, že už není víc co dodat. Vše je řečeno v anotaci, komentářích a vysokém hodnocení. Pro mě rozhodně "zvláštní" příběh, který jsem absolvovala s menšími přestávkami, v nichž jsem přemýšlela o komplikovanosti přátelství i dospívání tří aktérů tohoto románu a rozebírala důsledky jejich jednání ve zralé dospělosti. Z těch tří je Étienne Bealieu největší rebel, Adrien Bobin nejvíc nedůtklivý a Nina Beauová nejcitlivější - "Kdo přestane být přítelem, nikdy jím nebyl. A čím víc na to moje srdce myslí, tím je víc zraněné."

SumýšIrena
11.05.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Postavy mi byly sympatické (kromě Marion a Emmanuela), tajemství vypravěčky jsem sice uhádla hned v první třetině, ale vůbec mi to nevadilo. A konec, tak ten mě nadchnul. Určitě si knihu přečtu ještě jednou.

Ossinky
05.05.2023 5 z 5

Tohle bylo....zvláštní. V poslední třetině mi spadla brada, když jsem zjistila, kdo je vypravěč...ale krásně to do sebe všechno zapadlo. Tenhle příběh byl opravdu moc zvláštní a krásný. Perfektně napsané, krásně se to četlo. Jediné co bylo trošku matoucí tak přeskakování v obdobích.

Lenka541
02.05.2023 5 z 5

Krásný příběh, stojí za to román přečíst. Místy trošku nepřehledný, místy napínavý, zamotaný,konec překvapivý,ale celek působivý.

Szilvia1
18.04.2023 4 z 5

Příběh byl pěkný,jak se muže udržet přátelství i navzdory věku a prožitých věku,přáteství které je silné se nedá přethnout,a tady v tenhlém románu je to pěkne napsané.

broskev28
16.04.2023 4 z 5

"Ti tři spolu: zeď, nepřekonatelná hráz."
Zatímco Vyměnit vodu květinám jsem víceméně zhltla na posezení, trojice kamarádů pro mě byla náročnějším čtením. Dědečka Piera jsem milovala, mámu Marion nenáviděla a obdivovala jsem Lili, Louisu a Romaina (ta scéna se Sylvií Lalo mi málem vyrazila dech, taková vypočítavost!).
A samotná trojice kamarádů? Zvláštní, podle mě tuze nesourodá, ale skvělá, dlouho pevná a nedělitelná. Virginii jsem sice nečekala, s tímhle mám obecně trochu problém, takže beru. I přesto platí, že na tuhle zvláštní trojku - Nina, Etienne, Adrian - budu ještě dlouho myslet.

"Pootevřeme okna. V dálce je modrá linie.
Moře, to je nebe, které se posadilo na zem.
. . .
Moře je voda, která se chvěje, pomyslí si Nina, je to voda, která vdechuje i vydechuje. Je ohromující a paradoxně zároveň uhrančivé i znepokojující, stejně jako myšlenka, co je podle Niny svoboda."