Tmavomodré sbohem

Tmavomodré sbohem https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5619/bmid_tmavomodre-sbohem-9Yk-5619.jpg 4 30 5

Travis McGee série

Detektivka ze série s Trevisem McGee, odehrávající se jako většina na Floridě. Trev jako "rytíř na bílém koni" pomáhá Kathy Kerrové získat zpět majetek jejího otce (který získal poněkud nestandardně od US Army a nestačil si jej užít, jelikož zemřel v base) o kerý ji připravil pěkně práskaný spoluvězeň jejího otce. Tak a dost!

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Pragma

The Deep Blue Good-by , 1964

Katy_vKnihách
dnes 4 z 5

A jde to! Jde napsat zajímavou detektivku se sympatickým hrdinou a přitom se nevykecávat na 400 stranách! Tady nebyl prostor na žádnou omáčku kolem, tady se šlo hned k věci. Jsem příjemně překvapená, že autor stihl do 176 stran dát všechno podstatné. Nic mi tam nechybělo. Snad jen trochu víc napětí, ale šlo o detektivku nikoliv thriller, takže mu to odpustím. Slunná Florida, sympatický detektiv, který se nevykecává, ale jedná. Fajnová oddechovka!

bertrand
21.02.2024 4 z 5

Stručné, hutné, drsné. Pokud bychom dokonce vystříhali McGeeho (MacDonaldovy?) svérázné náhledy do ženské psychologie a na vztahy mezi oběma pohlavími vůbec, bylo by to ještě hutnější a plynulejší, ale už ne tak vtipné. Inu, stará garda.
Řadím se mezi spokojené čtenáře a nejvíce se mi líbila ta podvratnost (chcete-li hra s očekáváními), kdy McGee nastupuje k finálnímu zúčtování jako pravý superman a...
Ale to už bych spoileroval. Užijte si dobře napsanou oddechovou jízdu.

vnimat_Krasu
08.07.2022 5 z 5

Fuck off všem thrillerům, které potřebují tisíc stránek, aby rozvinuli děj. MacDonald sprintuje, zhušťuje story, dávkuje atmosféru šedesátkového Miami a píše jakoby nic. A i v dnešní době nabízí jeho bad-guy sympaťák Travis McGee přesně tu správnou kombinaci nadčasového stylu a staré školy, kterou bych povinně míchal do infuzí. Proberte antikvariáty a knihovny. Tohle je jednoznačný poklad z půdy.

trudoš
28.05.2019 4 z 5

Píše se rok 1964 a Travis McGee se poprvé představuje čtenářům coby moderní bludný rytíř, který se snaží držet mimo hledáček úřadů a zároveň si plně užívá svobody, jakou mu dává život na lodi. Jako soukromý vyšetřovatel na volné noze přijme zakázku barové tanečnice, jež by si ráda vyřídila účty s podvodníkem, co ji připravil o otcovy nakradené diamanty. Naneštěstí ne všechno je tak černobílé, jak se na první pohled zdá...
Čím se Tmavomodré sbohem rozhodně může pochlubit, jsou nápadité metafory a podmanivé monology. Horší už je to se schematickou zápletkou, protože ta vlastně nemá v rukávu žádný zásadní zvrat. Ovšem na prostoru sto sedmdesáti stran to zas není nic neodpustitelného, vzhledem k tomu, že příběh končí dřív, než by se jeden dokázal začít nudit. Nečekaným překvapením je, že John D. MacDonald nepatří mezi spisovatele, co by si libovali v humorném odlehčení. Tohle je spíš poctivý boxerský mač s řemeslně čistou stylistikou, která se však ani po padesáti letech nemá za co stydět.

nightlybird
30.11.-0001 3 z 5

Místo dalších řečí přidám vyjádření jiného autora.
"Pro hledače pokladů v příštím tisíciletí budou novely Johna D. MacDonalda stejným objevem jako Tutanchamonova hrobka."
Kurt Vonnegut Jr.