Temné blues v New Orleans

Temné blues v New Orleans https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505000/bmid_temne-blues-v-new-orleans-wG5-505000.jpg 4 269 269

Tomáš Kosek série

< 4. díl

Paranormální detektiv Tomáš Kosek má problémů víc než dost. Nejenže dluží CIA službičku a musí pro ni vyřešit, proč se z amerických mariňáků stávají zombie, ale má na krku i pár hladových naštvaných démonů a bohyně, které získaly prastarou magii. K tomu mocného sumerského démona, jezinky a starou dobrou babu Jagu. To však není nic proti tomu, že se mu místo dcer mají narodit dvě děsivé zrůdičky. Ale kdo jiný by si s tím měl poradit než právě on? František Kotleta se vrací k jedné ze svých nejúspěšnějších literárních postav a je to jízda víc než podařená.... celý text

Terva
17.01.2023 4 z 5

„Blues
nebyla hudba.
Byla to
smlouva s Ďáblem.“
(Temné blues v New Orleans)

Další kniha ze série Tomáš Kosek přináší pět příběhů z jeho vyšetřování, které řeší pomocí magie. Najdeme tu spousty rituálů, amuletů, sexu a dalších propriet, které jsou k magii nutné. Mě nevadí obsah, na ten jsem zvyklej. Avšak Pan Leoš má v poslední době Cimrmanův komplex - neví, kdy přestat, kdy opustit myšlenku. První i druhá povídka jsou perfektně rozjeté, a abych se pobavil, čekal jsem v jedný chvíli, u obou povídek, konec. Jenže, přetočím na další list a Kotleta to prostě posere tím, že to uměle natahuje. A tady je zakopaný Kiša.

Citát: Prostřelil jsem jí hlavu. Fakt ji to překvapilo. (Pod jezinčím úplňkem)

Další tři následující povídky už byly lepší. Hlavně ta třetí z Vatikánu byla zajímavá a brutální. Začátkem konce se pak ukázala povídky poslední. Tak už šlo hodně do tuhého. A když si poté přečtete dovětek k tomuto svazku, bude vám jasné, proč to tak pan spisovatel „zařídil.“ Pokud se ptáte na čtvrtý příběh v tomto svazku, věřte, že na něj neustále zapomínám. Netuším proč, asi je v tom nějaká magie, ale „V poušti“ je hodně zvláštní a specifický příběh. Více se dozvíte v komentářích ke všem povídkám, které najdete v sekci „části díla“ u této knihy a nebo na mém profilu a to zde:

Citát: Buď se každý den budete zpovídat z hříchu onanie, nebo se zblázníte a začnou se vám líbit ministranti. (Věčné město)

Na ten doslov „Sbohem, pane Kosku“ jsem čuměl jak Anna Šulcová. Pan Kotleta se rozhodl, že už další příběhy Tomáše Koska nebude psát. O jeho osudu je rozhodnuto. Tohle je asi nejkontroverznější postava v mistrově knižním světě. Ale, když jsem se tak nad tím zamyslel, tady už asi není co vymýšlet dál. Všechna magie byla vyčerpána, docházelo by pravděpodobně jen k jejímu opakování. Porno a sex už je také dost omletý a tak je asi nejrozumnější to tady ukončit. Ostatně poslední příběh v tomto svazku to dost jednoznačně dokázal. (nějaká ta rezerva na pokračování tam přeci jenom je, ale to ukáže až čas)

Lidská oběť je příliš. (Sitarane)

midloch
16.01.2023 5 z 5

Série Tomáše Koska je moje oblíbená a podle mě po Spadu nejlepší série od Kotlety. Popravdě jsem po Posledním tangu v Havaně knize žádný další díl nečekal a tak mě tato kniha příjemně překvapila. Vše při starém, spousta akce, sexu, magie, vyvolávání Bakulgy atd. Kdo by čekal něco nového nebo jiného, nedočká se. Kdo chce klasickou kotletovku, bude potěšen.

Nasko
11.01.2023 4 z 5

Sice mi trochu neleze do hlavy, jak je možné, že největší (ovšem taky nejlepší) braky pod sluncem píše člověk s IQ odhadem okolo 200, ale evidentně ho to baví. :D

Tomáš Kosek v téhle knize hodně cestuje po světě, takže o exotiku není nouze, přesto se mi nejvíce líbila povídka veskrze česká - Jezinky jako záporáci byly excelentní. Za ten Vatikán ho podle mě církev zažaluje, ale co už, napsal toho už dost a ve vězení si aspoň promyslí nějaký nový příběhy.

Doufala jsem teda, že se ke konci dostane víc času na vedlejší postavy - Elišku, Dominiku a děti, bohužel jsou ve všech povídkách buď vzácně nebo vůbec. Tady bych určitě ocenila víc informací, co se s nimi dělo a tak dále...

Btw. doufám že v tom babička moc nelistovala, než mi to zabalila pod stromek.

NemmamSlov
10.01.2023 5 z 5

„Kolik máte granátů Hendrixi?“
„Už žádny. Trump seškrtal rozpočet a Biden ho zapomněl navýšiť,“ ušklíbl se a vytáhl karabinu.

Kotleta ukončil ďalší geniálny svet a to prostredie Tomáša Koska. Mal som ho rád a teší ma, že vlastním všetky knihy. Dokonca príbeh písaný pre Škodovku. Už len dúfať, že František Kotleta má nové projekty, ktoré nahradia Tomáša Kosku.

A teraz ku knihe. Kniha je znova písana v tvare poviedok, posledná poviedka je dokonca v zborníku Ve stínu mágie, pravdepodobne pre to, lebo zborník sa už ťažko zháňa. Poviedky sú pestré, neustále menia prostredie a postavy sú podarené a hlavne humorné. V amerike nechýba NCIS, CIA a ďaľšie americké spoločnosti, chýbal tam už len Leroy Jethro Gibss a jeho partia agentov. Samozrejme navštívime znova prostredie Čiech, kde sa Kosek musí postaviť Babe Jage, ale nie zrovna Johnovi Wickovi. Neskôr navštívime aj Vatikán, alebo Blízky východ. Pri čítaní som sa nenudil a každú poviedku som si vychutnal naplno.

pobijecmuch
10.01.2023 1 z 5

Hodně, hodně slabé. A nejslabší je poslední povídka, kde byl hlavní hrdina konečně uklizen do propadlišti literárních dějin. Už jsem měl strach, že ještě za pět roků budeme číst příběhy starouše Koska, jak v domově důchodců se svým Bakulgou, řeší případ sletu čarodějnic. Všeho bylo dost a tohoto možná až přespříliš.

tristessa
07.01.2023 5 z 5

Paráda. Tohle by měl někdo zfilmovat.

berry1009
07.01.2023 4 z 5

Poslední kniha o Tomáši Koskovi je důstojným rozloučením. Povídky jsou standardní kvality, i když v první je méně sexu, než bych očekával (což není výtka, jen překvapení). Kniha nezklame a do sbírky je to povinnost.

panPatejl
04.01.2023 3 z 5

Po tý blitce z New Orleans jsem si říkal, jestli si už Kyštleta nedělá trochu prdel. To byl zatím asi největší odpad co splodil (a že konkurence je). Naštěstí jsem ale knížku nezahodil a pokračoval dál. Udělal jsem dobře. Povídka s Jezinkami byla parádní (ještě to umí když chce, darebák). Vatikán docela pobavil. Poslední povídka je starší. Vyšla již v antologii Ve Stínu Magie, takže je napsaná docela poctivě. Průměr na 3. V nejlepším se má skončit. Tady se to ale nestihlo...

zylla
03.01.2023 3 z 5

Za mne slabší kousek, ale i tak jsem si ho užila.

Radesan
02.01.2023 4 z 5

Je škoda, že už Kosek nebude mít další příběhy. Okultismus, temná magie a sexualita jsou pro mne kombinace jako magnet. Co se týče povídek, Jezinky byly asi nejlepší a ten konečný " lesbian battle" byl prostě parádní :D. Poslední povídku jsem již četl v jiné knize a i když mne to zezačátku trochu namíchlo..... pochopil jsem proč ji autor vlastně přidal a rozumím tomu.

Upřímně bych si přál pokračování, ale.... třeba to po Koskovi převezme jeho dcera až se Frantovi někdy zasteskne po starých známých.

mot33
01.01.2023 5 z 5

Mě se opravdu líbilo mezi jezinkami a ve Vatikánu.

Merlin_CZ
31.12.2022 5 z 5

výborné zakončení serie Kosek :)

FiFoj
27.12.2022 5 z 5

Ok, na rovinu přiznávám, že u mě hodnocení hodně ovlivňuje notná dávka nostalgie. Za normálních okolností bych knihu hodnotil jako ostatní díly z této série 4/5, ale pan Kosek si zaslouží frčku navíc za dlouholetou službu.

Nejsilnější stránka tohoto dílu je zároveň ta nejslabší. Dostanete Kotletu, kterého znáte. Je to jak, když chodíte do své oblíbené restaurace na své oblíbené jídlo. Odcházíte dobře najedení, ale ne překvapení.

PetrCepek
25.12.2022 3 z 5

Pokud někdo ještě váhal, zda projekt "František Kotleta" je sólovka Leoše Kyši nebo party několika známých spisovatelů/lek, kteří pod pseudonymem mohou vydat to, pod co by se vlastním jménem nepodepsali, tak hned úvodní dvě povídky z Temného blues v New Orleans jsou jasným důkazem alternativy číslo dvě. Tu mizernou první prostě nemohl vytvořit stejný autor jako skvělou druhou. To evidentně psali dva zcela odlišní lidé.

Celkově tento závěrečný díl Koskových příběhů považuji za nejslabší. Nikoliv proto, že by byl horší než předchozí, ale protože nepřišel s ničím novým a víceméně recykloval děje a postupy předchozích tří dílů. Zároveň však oceňuji kritiku drobných nešvarů mocných z Vatikánu či z emirátů.

dpxcz
22.12.2022 3 z 5

Tak díky za vše a sbohem pane Kosku. Je tu poslední rozloučení a konec příběhů s kontroverzní magií. I přes důstojné rozloučení se mi ze všech knih v sérii tahle líbila nejméně. Prostě první díl je nepřekonatelný!

A já si samozřejmě před čtením tohoto posledního dílu lousknul znova ještě všechy předchozí...

Madla81
22.12.2022 4 z 5

Velkolepější odchod do důchodu nedokáže vyseknout nikdo jiný než mistr Kosek. Sex, krev, sperma, spousta magie, zbraní sečných i palných, kouzla a akce v různorodých kulisách.
Tomáš Kosek zestárl a na příběhu je to znát, trošku mi tu chyběl výraznější tón pubertálního humoru, který jsem v předchozích sériích tak zbožňovala.
Ale nikdo nejsme věčné dítě a každá postava se musí vyvíjet.
Hezký důchod na Reunionu, pane Kosku!

stanislav0373
21.12.2022 5 z 5

"...Měla zavřené oči a do hudby se ozývalo mnohohlasné óm, zpívané tak mizerně, že by jim záviděl i Dave Lister."

Skvělé zakončení příběhů s mistrem Koskem, prodloužený úd mocného Bakulgy... Nemá smysl více se rozepisovat, tohle si jde jen užít.

"Dveře se otevřely. Stál v nich padesátiletý chlápek s prošedivělými vlasy. Vypadal trochu jako Oldřich Nový. řekl bych, že stejně jako on zasvětil život šukání hereček a šňupání koksu. To vše ale se stylem. Úpadek a noblesa se v něm tak dokonale mísily v harmonii chlápka, co uměl srovnat stejně tak šílenou šlapku nebo neplatícího šamstra, jako vyseknout hodinovou přednášku o problémech toskánského vinařského průmyslu."

wiedzmin88
03.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Více než důstojné zakončení příběhů Tomáše Koska.
Je to smutné, ale jak se říká, v nejlepším se má přestat.
A tak Tomáš Kosek zůstane zůstane tím hrdinou jakého máme rádi a nestane se z něj jen stín původního hrdiny, jak tomu bývá v mnohých znovu a znovu vytěžovaných příbězích.

QEDS
02.12.2022 5 z 5

Zlý jazykové tvrdí, že Řezník z Bruntálu se dal na tvrdý business a sype knížky jen pro prachy a slávu. Možná je ale vše jinak, možná knihy píše s pistolí u hlavy, lajnami koksu v krevním řečišti a nakladatel si jenom mne ruce. Já vím každopádně s jistotou, že ani jedna varianta není správná. Tak skvělou knihu totiž nenapíše ani pro prachy ani pod nátlakem. Díky óóó Bakulgu nejmocnější z nejmocnějších za skvělé pokračování příběhu s Koskem. Náramně jsem se bavil a užil si to. Teď už nezbývá nic jiného než zmáčknout slzu a doufat, že jednoho dne zaklepe Kosek na ty zavřené dveře...

houston
02.12.2022 1 z 5

Ze začátku jsem knížky Franty Kotlety hltal. Jenže se nějak přestává dostavovat ten wow efekt, který jsem u nich zažíval ze začátku. Řezník z Bruntálu střídá rekvizity, mění šikovně prostředí a historické etapy, jenže to, co leží pod rekvizitami, je pořád totéž a nijak se to nevyvíjí. S každou další knížkou se čím dál víc upevňuji v přesvědčení, že autora literatura snad už ani pořádně nebaví a střílí to podle nějakých zažitých šablon, aby prostě něco vznikalo. Z koníčku se stal byznys a byznys omrzel. Bohužel továrna se zastavit nesmí, je potřeba jíst a tak autor holt tu káru tlačí dál a dál. Temné blues prostě nedokážu ani dočíst, nepřináší mi žádné požitky. Skalním fandům se omlouvám.