Tichý dech

Tichý dech https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173729/bmid_tichy-dech-AfD-173729.jpg 5 534 117

Kniha Tichý dech přináší svědectví mladého českého chirurga z afrického Konga a z Haiti, kam odletěl s dalšími lékaři ihned po ničivém zemětřesení. Zároveň jde o velmi osobní, s nadhledem a s humorem psanou výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení a postupně začal zjišťovat, že mnohdy za zbytečné utrpení lidí nemůže jen chudoba a nedostatečná technická vyspělost zemí, ale i obyčejná lidská zpupnost a arogance tamních lékařů a úředníků. Dramatické líčení náročných operací v africké džungli a v haitských ruinách se střídají s popisem exotických krajin a života jejich obyvatel i s líčením některých krvavých historických událostí nedávné doby.... celý text

Literatura faktu Literatura česká Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Paseka

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a z Haiti , 2013

Macawi
15.08.2017 5 z 5

Klaním se.

markettH
23.07.2017 5 z 5

O organizaci Lékařů bez hranic se zajímám již dlouho a tato kniha poutavě popisuje zážitky jednoho odvážného lékaře, který se rozhodl odjet pomoci a vzdal se vymožeností středu Evropy. Dobře a autenticky napsáno.

aktak1203
20.07.2017 5 z 5

Jedním slovem úžasné, nejen to jak dokáží být někteří lidé obětaví, ale také jak byla kniha napsána. Stručně, výstižně, žádné zbytečné řeči. To ale neznamená, že vás nechytne za srdce. Všem lékařům bez hranic děkuji.

misaa.p
12.07.2017 4 z 5

Zajímavé čtení, které nutí zamyslet se, jak záslužnou práci někdy lidé vykonávají. Lékařům bez hranic (i dalším profesím samozřejmě), patří obrovská poklona.

Mgr.
05.07.2017 4 z 5

Velmi zajímavá kniha.

havranice
14.05.2017 5 z 5

Kniha je velmi čtivá, svižná a co oceňuji zvlášť - je to autentické. Autor vše popisuje tak, jak to jako mladý kluk - doktor - prostě na těch misích prožíval - v osobní i profesní rovině - a dá vám možnost to vnímat s ním a udělat si velmi prokreslenou představu, jak to na takových misích probíhá. Je to obohacující jako autentický příběh a je to obohacující i z hlediska toho, že se člověk dozví něco o mentalitě lidí těch míst, která navštívil. Je to kniha, která svým tématem i zpracováním může oslovit asi poměrně široké množství lidí.

Hecate23
19.02.2017 5 z 5

Autor tak sugestivně popisuje nejenom práci lékařů bez hranic, ale i prostředí afrických nemocnic a život a mentalitu místních obyvatel, že mě kniha úplně pohltila a četla jsem jí doslova se zatajeným dechem. Myslím si, že na každého člověka co má v sobě alespoň špetku empatie, musí tahle kniha zapůsobit.

pamik111
11.02.2017 5 z 5

Tohle není realita v praxi, ale praxe v realitě. S tichým dechem jsem knihu rozhodně nečetla. V některých pasážích mi sakra bušilo srdce. Pan Trachta se čtenářům snažil věcně přiblížit práci Lékařů bez hranic. A i když se jednalo o dramatické situace, tak jsem se chvílemi i zasmála.

mariannnka
19.01.2017 5 z 5

povinná literatura pro každého z vyspělého světa.. :) přečetla jsem ji doslova jedním dechem. úžasná práce. pro Lékaře bez hranic i následné vydání téhle knihy.

Veríňák
19.01.2017 5 z 5

Obdiv práci takových lidí a vděk, že můžeme žít tak, jak žijeme.

iveta1702
14.12.2016 5 z 5

Prostě nemá chybu. Doporučuji přečíst všem. Nemohu hodnotit jinak, než plným počtem bodů. Od knihy se prostě neodtrhnete.

Metcheque
08.11.2016 5 z 5

Je zřejmé, proč se kniha stala takovým bestsellerem. Autor zmapoval beletristicky dosud nezpracovanou oblast práce Lékařů bez hranic, nadto s přirozeností jemu vlastní a bez předpokládané arogance autority v bílém plášti.

Čtenář je vržen do válečné zóny africké pustiny a ve srovnání s klesající, ale stále ještě ucházející kvalitou českého zdravotnictví si uvědomuje, jak dobře na tom je. Afrika ukazuje, že hůř už být nemůže - a vida! Haiti posunuje hranici bídy a beznaděje ještě o kousek dál a Afrika se najednou jeví jako luxusní klinika pro horních deset tisíc.

stovickovam
18.10.2016 5 z 5

Těžko hodnotit. Zážitky z misí Lékařů bez hranic. Klobou dolů

Zorka
09.10.2016 4 z 5

Jsou věci, které si člověk neumí představit, dokud je nezažije. Jednou z nich je zřejmě také působení Lékařů bez hranic v oblastech třetího světa nebo v místech katastrof. Kniha určitě stojí za přečtení a rozhodně by si zasloužila i pokračování.

luminaria
07.09.2016 5 z 5

Neuvěřitelně silná kniha. Často jsem se musela vracet o pár řádků zpátky, abych se ujistila, že to, co jsem právě přečetla, se mi opravdu nezdálo a stojí to tam černé na bílém. Následně rozdýchat, pár úvah a uvědomění, zavřít pusu a čte se dál. Nebude na škodu si v této knize čas od času zalistovat pro "udržovací" dávku pokory. A obrovský respekt autorovi i všem členům MSF. Kéž by stále víc a víc lidí cítilo svoji práci jako poslání.

bookie25
04.09.2016 5 z 5

Nádherná kniha. Četla jsem ji už před nějakou dobou a zanechala ve mně hluboký zážitek. Práce doktora Trachty a jeho kolegů je obdivuhodná. Smekám.

Pavlaj
16.07.2016 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem a nad stránkama si postupně rovnala i vlastní zážitky z Afriky. Ač nejsem lékař a nemusím rozhodovat, kdo bude žít a koho nechat zemřít, většina ostatních postřehů a dojmů z Afriky i místního zdravotnictví mi přišla úplně přesná. Včetně naprosté neschopnosti odpovědět po návratu na otázku "Tak jaký to tam bylo?".......

rajen
27.06.2016 5 z 5

Knížku mi půjčila známá. Asi bych po ní v knihovně nesáhla, ale když už jsem ji měla doma, tak jsem se do ní pustila. A ohromné překvapení. Skvělá kniha, skvělý autor - lékař. Není to spisovatel, ale mohl by jím být, píše s takovou lehkostí a nadhledem, stránky jsem hltala jednu za druhou až jsem byla najednou na konci. Kdo se jen trochu zajímá, jak to na takových lékařských misích bez hranic chodí, tak nemůže dostat lepší knihu. Přes těžkost tématu se často zasmějete, ale nesníží to vážnost vyprávění. Určitě doporučuji k přečtení. Velký obdiv autorovi! Kéž by byli všichni lékaři takoví - lidští a se zájmem léčit.

Rade
21.05.2016 5 z 5

Že autor není spisovatelem? No jasně, že ne… Je to chirurg působící v misích Lékařů bez hranic a jeho zápisky jsou tak opravdové, drsné, lidské, dojemné i vtipné, snad právě proto, že spisovatelem není. Hodně působivé čtení.
Trochu mi připomnělo knihu Do temnoty od Pavla Stehlíka, ač obsahem zcela odlišné mise, v něčem přesto podobné.

lenixka
25.04.2016 4 z 5

První část knihy - ok. Druhá část, za mě strašný chaos ztrácela jsem se v tom. Třetí část o historii Konga - super. Čtvrtá část o Haitu - strhující. Palec nahoru za všechny členy týmů MSF. Je bezva, že mezi nimi je někdo jako p. Trachta, kdo dokáže přiblížit lidem důležitost jejich práce. Někdo dostatečně extrovertní, aby šel s kůží na trh a vyprávěl o svých zkušenostech. Není to bůhvíjaká literatura, dokážu si představit i kvalitnější zpracování, ale za přidanou hodnotu - 4 hvězdičky :-)